Решение по дело №363/2019 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: 35
Дата: 7 февруари 2020 г. (в сила от 7 февруари 2020 г.)
Съдия: Милена Йорданова Алексова Стоилова
Дело: 20197110700363
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 декември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

                                      35                               07.02.2020г.                                           град Кюстендил

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

Кюстендилският административен съд                                                                                     

на пети февруари                                                                                  две хиляди и двадесета година

в открито съдебно заседание в следния състав:

                                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛИНА СТОЙЧЕВА                                                                

       ЧЛЕНОВЕ: 1.МИЛЕНА АЛЕКСОВА-СТОИЛОВА

                                                                     2.АСЯ СТОИМЕНОВА

с участието на секретаря Антоанета Масларска

и в присъствието на прокурор Марияна Сиракова от КОП

като разгледа докладваното от съдия Алексова-Стоилова

касационно административнонаказателно дело № 363 по описа за 2019г.

и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл.211 и сл. от АПК във вр. с чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН.

Адв.З.В. *** като пълномощник на „В.В.“ ЕООД, ЕИК ********* със седалище и адрес на управление *** със законен представител управителя В.П.С., с адрес за призоваване по делото: гр.Дупница, ул.“С.“ №*, ет.* обжалва решението по а.н.д.№1108/2019г. на РС - Дупница. В жалбата сочи касационното основание по чл.348, ал.1, т.1 от НПК. Нарушението на закона поради неправилното му прилагане свързва с нарушение на чл.40, ал.1 от ЗАНН /съставен АУАН в отсъствие на представител на дружеството/, липса на посочено качество на субекта на отговорността /хотелиер или ресторантьор/ и неправилна правна квалификация в частта относно номера на Приложението към Наредбата по чл.121, ал.5 от ЗТ /№3 вместо №2/. Моли за отмяна на решението и отмяна на НП.

В с.з. пълномощникът на касатора поддържа жалбата.

            В писмен отговор пълномощникът на ответната Комисия за защита на потребителите намира жалбата за неоснователна.

            Представителят на КОП дава заключение за основателност на жалбата по изложените в нея съображения, т.к. въззивният съд е постановил неправилно решение.

Кюстендилският административен съд, след запознаване с жалбата и материалите по делото пред районния съд, намира жалбата за допустима като подадена от пълномощник на легитимиран правен субект с право на обжалване по см. на чл.210, ал.1 от АПК в преклузивния срок по чл.211, ал.1 от АПК.

            Разгледана по същество, жалбата е неоснователна. Съображенията за това са следните:

            Предмет на въззивно обжалване е НП №К-0049336/19.07.2019г. на директора на РД за областите София, Софийска, Кюстендил, Перник и Благоевград със седалище гр.София към Главна дирекция „Контрол на пазара“ при Комисията за защита на потребителите, с което на „В.В.“ ЕООД за нарушение на чл.114, т.2 от ЗТ във вр. с Приложение №3 към чл.17, ал.1, т.2 от Наредбата за изискванията към местата за настаняване и заведенията за хранене и развлечения и за реда за определяне на категория, отказ, понижаване, спиране на действието и прекратяване на категорията на основание чл.208 от ЗТ е наложена имуществена санкция в размер на 1000лв.

От фактическата страна на спора съдът е установил, че на 03.03.2019г. в обект, стопанисван от дружеството е осъществена проверка от служители на КЗП св.Садразанова и св.Кръстева в присъствие на управителя В.С.. Проверката е в къща за гости „В.“ в гр.Сапарева баня, ул.“С.Б.“ №**. Установено е, че обектът предоставя туристически услуги „хотелиерство“ с издадено Удостоверение за категория 3 звезди. За резултатите от проверката е съставен Констативен протокол с попълнен чек-лист по образеца на посочената Наредба. Проверяващите са установили, че обектът работи, като в същия не се предоставят туристически услуги, отговарящи на изискванията на Приложение №2 към чл.17, ал.1, т.2 от Наредбата, както следва: по отношение изискванията за къщи за гости: по Раздел II, т.1 – няма звънец /сигнално устройство/, т.2 - няма табло с ценоразпис, т.4 – няма телефон и по Раздел III т.9 – не се предоставя храна на потетителите и по отношение изискванията за категория „три звезди“: т.4 – на видно място няма поставен ценоразпис или информационно табло с предлаганите услуги, т.8 – няма устройство против насекоми, т.16 –не се предлагат услугите пране и гладене, т.18 – не се предоставят вещи под наем и екипировка за спорт и т.19 – не се приготвя храна по желание на гостите за закуска, обяд, вечеря. Съдът е установил, че АУАН е съставен в отсъствие на представител на дружеството, т.к. на изпратената покана не се е явил такъв.

При така установените факти по делото, съдът е формирал правен извод за спазване на правилата по чл.42 и чл.57, ал.1 от ЗАНН при съставяне на АУАН и издаване на НП и доказаност на противоправното деяние и неговият извършител. Съдът е приел за технически пропуск изписването на Приложение №3 към Наредбата, вместо приложимото такова с №2, т.к. съдържанието е коректно посочено в АУАН и НП и в чек-листа към протокола за проверка. Съдът е отрекъл маловажност на случая. По посочените правни доводи съдът е потвърдил НП.

В пределите на касационната проверка по чл.218, ал.2 от АПК и във връзка с релевираното в жалбата касационно основание съдът намира, че решението на районния съд е валидно и допустимо като постановено от компетентен съд в предвидената от закона форма по допустима жалба. Преценено за съответствие с материалния закон решението е правилно.

Правилен е извода на съда за отсъствие на допуснати съществени нарушения в процедурата по съставяне на АУАН и издаване на НП. По реда на препращането от чл.232, ал.3 от ЗТ, приложение намират правилата на ЗАНН, с отклонението в чл.232, ал.4 от ЗТ относно разширения обхват на лицата, на които могат да се връчат АУАН и НП.

Правилото по чл.40 ал.2 от ЗАНН за съставяне на АУАН в отсъствие на представител на дружеството-нарушител предполага редовно връчена покана за съставяне на акта, каквито доказателства отсъстват по административнонаказателната преписка. Независимо от това, АУАН е връчен на законния представител на дружеството, поради което същия е имал възможност да възрази срещу АУАН както към момента на неговото връчване, така и в срока по чл.44, ал.1 от ЗАНН. Само по себе си нарушението при съставяне на АУАН не обосновава извод за съществено нарушение на административнонаказателната процедура, т.к. не е довело до ограничаване или нарушаване на правото на защита на дееца, противно на твърдението на касатора.

Неоснователно касаторът твърди и за липса на надлежно описание на деянието досежно отсъствие на качеството на субекта на отговорността и съществено нарушение в правната квалификация поради погрешен номер на Приложението към Наредбата по чл.121, ал.5 от ЗТ. Както в съдържанието на АУАН, така и в описателната част на НП е посочена съставомерната дейност на дружеството по чл.208 от ТЗ като хотелиер. В АУАН и НП органите са установили и отразили извършването на хотелиерство в къщата за гости, съгласно притежаваното Удостоверение за категоризация. Налице е и пълно описание на дейността по см. на §1, т.55 от ДР на ЗТ относно предоставяне на настаняване в посочените стаи в обекта. Цитираното Приложение към чл.17, ал.1, т.2 от Наредбата, служещо като привръзка към правната квалификация на нарушението по чл.114, т.2 от ЗТ, като номер е погрешно, т.к. се касае за Приложение №2 към чл.17, ал.1, т.2 от Наредбата. Това разминаване в правилото за поведение обаче не е съществено процесуално нарушение на относимата правна квалификация, т.к. не е довело до ограничаване или нарушавана правото на защита на дееца. Приложение №2 е цитирано в чек-листа към Протокола от проверката на място, връчен на законния представител на дружеството, а съдържанието на правилата от Приложение №2 са коректно описани дословно в АУАН и НП. Следователно, нарушителят е бил наясно с рамките и съдържанието на обвинението срещу него.

Правилен е и извода на съда за съставомерно поведение на дружеството по чл.208 от ЗТ. Доказателствата по делото установяват по безспорен начин, че в деня на нарушението 03.03.2019г. дружеството в качеството на хотелиер в категоризиран туристически обект е предоставяло туристически услуги, които не са съответствали на изискванията на дадената за обекта категория 3 звезди в нарушение на правилото по чл.114, т.2 във вр. с Приложение №2 към чл.17, ал.1, т.2 от Наредбата по чл.121, ал.5 от ЗТ. Къщата за гости, в която е осъществявано хотелиерството представлява туристически обект по чл.3, ал.2, т.1, б.“б“ от ЗТ и за нея са приложими минималните задължителни изисквания по чл.17, ал.1, т.2 от Наредбата - Приложение №2. Липсват доказателства за спазване на нормативните изисквания към къщите за гости и за спазване на изискванията към дадената категория по Приложението. Случаят не е маловажен. Наложената за деянието имуществена санкция е справедлива в минималния размер на приложимата санкционна разпоредба при превес на смегчаващите отговорността обстоятелства по см. на чл.27, ал.1-3 във вр. с чл.83, ал.2 от ЗАНН.

На основание чл.221, ал.2, пр.1 от АПК решението ще се остави в сила.

Мотивиран от горното, съдът

 

Р Е Ш И:

 

            ОСТАВЯ В СИЛА решение №398/06.11.2019г. по а.н.д. №1108/2019г. на РС – Дупница.

Решението е окончателно.

            Решението да се съобщи на страните чрез изпращане на преписи от същото.

 

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

 

 

              ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

 

 

                                   2.