Решение по дело №151/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 526
Дата: 23 март 2022 г.
Съдия: Дичо Иванов Дичев
Дело: 20227180700151
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 20 януари 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е № 526

гр. Пловдив, 23.03.2022 г.

     В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 Административен съд - Пловдив, II състав, в публично съдебно заседание на двадесет и трети февруари две хиляди двадесет и втора година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИЧО ДИЧЕВ  

 

при секретаря ПЕТЯ ДОБРЕВА като разгледа докладваното ОТ ПРЕДСЕДАТЕЛЯ  адм. дело № 151 по описа на съда за 2022 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Производството е образувано по жалба, подадена от  Председателя на медицинска комисия по чл. 98, ал.4 от КСО към ТП на НОИ – Пловдив срещу експертно решение № 2174/233/20.12.2021 г. на специализиран състав по Хир., Ортопедични и ССЗ на НЕЛК-0081,  в частта му за срока на  определения процент трайно намалена работоспособност - пожизнен.         В жалбата се твърди, че оспореното решение е неправилно и се иска отмяната му в оспорената част, като се изразява  несъгласие единствено в частта за срока на определения процент ТНР.  В СЗ жалбодателят не се представлява, в писмено становище се поддържа жалбата.

         Ответникът не се представлява,  в писмено становище се оспорва жалбата и се претендира юрисконсултско възнаграждение.

Жалбата е подадена в срок и от лице с правен интерес, поради което е процесуално допустима, но разгледана по същество е неоснователна.

Спорът между страните е изцяло правен и е свързан с тълкуването на разпоредбата на чл.69, ал.4 от НМЕ. Съгласно посочената разпоредба „При дефинитивни състояния без възможност за пълно или частично възстановяване се определя пожизнен срок на инвалидността.“ Легална дефиниция на „дефинитивни състояния“ се съдържа в нормата на § 1, т.5 от ДР на НМЕ, съгласно която „Дефинитивни състояния“ са състоянията, които не търпят позитивна или негативна еволюция във времето.“ Тълкуването на двете норми в тяхната взаимосвързаност сочи, че чл.69, ал.4 от НМЕ очевидно има предвид единствено дефинитивните състояния, които не търпят позитивна  еволюция във времето и именно за тях е предвидено определяне на пожизнен срок на инвалидността. Очевидна е също така волята и целта на законодателя  да преустанови периодичното преосвидетелстване на определени групи лица и за конкретни заболявания, посочени в отправните точки, тъй като това периодично освидетелстване е безпредметно, при положение че не може да настъпи позитивна еволюция във времето.  Що се отнася до изложеното в жалбата, че можело да настъпи негативна еволюция, това действително е така, но последната ще доведе до евентуално преосвидетелстване по желание на лицето, което обаче по никакъв  начин няма да се отрази на пожизнения срок на инвалидността.

Поради изложеното съдът намира, че жалбата е неоснователна и следва да бъде отхвърлена.

При този изход на делото следва да бъде осъден НОИ – гр.София да заплати на НЕЛК разноски в размер на 100 лв. за осъществената юрисконсултска защита.

Мотивиран от изложеното, съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОТХВЪРЛЯ жалбата на Председателя на медицинска комисия по чл. 98, ал.4 от КСО към ТП на НОИ – Пловдив срещу експертно решение № 2174/233/20.12.2021 г. на специализиран състав по Хир., Ортопедични и ССЗ на НЕЛК-0081, в частта му за срока на  определения процент трайно намалена работоспособност - пожизнен.                 

ОСЪЖДА  НОИ – гр.София да заплати на НЕЛК разноски в размер на 100 лв.

Решението подлежи на обжалване пред ВАС в 14-дневен срок от съобщаването му.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: