Решение по дело №229/2018 на Районен съд - Свищов

Номер на акта: 76
Дата: 13 септември 2018 г. (в сила от 20 ноември 2018 г.)
Съдия: Теодора Богомилова Стоянова
Дело: 20184150200229
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 юли 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

№ 76

гр.Свищов, 13.09.2018 год.

 

                   Свищовският районен съд в публично заседание на 14.08.2018 година в състав:

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:ТЕОДОРА СТОЯНОВА       

при секретаря Василка Лалова, като разгледа докладваното от съдията НАХД № 229  по описа за 2018 год., за да се произнесе, взема предвид:

 

                   Жалба против НП № 5174/13.06.2018г. на Началник отдел „Контрол по републиканската пътна мрежа“ към АПИ гр.София .

         

         Жалбоподателят Д.М.Я. *** обжалва наказателното постановление  № 5174/13.06.2018г. на Началник отдел „Контрол по републиканската пътна мрежа“ към АПИ гр.София ,  с което му е наложено административно наказание  на основание  чл. 53, ал. 1 от Закон за пътищата  - глоба в размер на 1000,00 лева  за нарушение по чл. 26 ал.2 т.1 б.“а“  от ЗП. Счита, че НП е незаконосъобразно и необосновано.Твърди, че са допуснати съществени процесуални нарушения, като описанието на нарушението не е ясно, както и не са посочени конкретните нарушени правни норми, което пречело на жалбоподателя да разбере  какво нарушение му се вменява.НП било издадено от некомпетентен орган, т.е. липсват доказателства за компетентността на Георги Симов-Началник отдел „Контрол по републиканската пътна мрежа“   да издава наказателни постановления. Моли съда да отмени  наказателното постановление изцяло на посочените в жалбата основания. В съдебно заседание жалбоподателят  не се явява и не се представлява. Не взема становище в хода по същество.  

                  

         Ответник жалбата – ****.“, ОПУ-Велико Търново, редовно призовани, не се представлява.Представено е писмено становище , съгласно каето заявяват че жалбата е неоснователна и НП следва да се потвърди като законосъобразно. 

                  

         След като се запозна с представените по делото доказателства, становището на жалбоподателя, разпита актосъставителя и свидетеля, съдът намери за установено следното:

     С Наказателно постановление постановление  № 5174/13.06.2018г. на Началник отдел „Контрол по републиканската пътна мрежа“ към АПИ гр.София ,  издадено въз основа на АУАН № 6012/17.05.2018г. на жалбоподателя Д.М.Я.  е наложено административно наказание  на основание  чл. 53, ал. 1 от Закон за пътищата  - глоба в размер на 1000,00 лева  за нарушение по чл. 26 ал.2 т.1 б.“а“  от ЗП, за това, че на 17.05.2018г. в  14,40 часа, на път I-3, км.32, след разклона за гр.Свищов, в посока Бяла-Плевен управлява съчленено ППС с пет оси-МПС с две оси марка „Скания“ с рег. № ****и полуремарке с три оси с рег.№ ****, като с размерите си надвишава нормите, установени от Министъра на регионалното развитие и благоустройството. При измерена дължина с техническо средство /ролетка/ е установено, че е с дължина 17,50 м., при максимално допустимо за движение по пътното платно – 16,50 м,което е в нарушение на  чл. 5 ал.1 т.3 б.“в“ от Наредба 11 за движение на извънгабаритни МПС, издадена от МРРБ. Водачът осъществява движение на извънгабаритно / дълго / пътно превозно средство, без разрешение, издадено по реда на раздел IV на Наредба № 11 от 03.07.2001 г. на МРРБ за движение на извънгабаритни и/или тежки ППС от администрацията управляваща пътя (АПИ) за дейност от специално ползване на пътищата, в нарушение на чл. 26, ал. 2, т. 1, буква "а" от Закон за пътищата. Необходимостта от разрешение се доказва от направеното измерване, при което се констатира: 1. ППС-то с товара е с дължина 17,50 м.,  измерено с ролетка с идентификационен номер Р50, при максимално допустима дължина – 16,50 м. ППС-то превозва вишка. За посоченото нарушение св. М.К. съставил на жалбоподателя акт за установяване на адм.нарушение. Актът бил връчен лично на жалбоподателя Д.М.Я.  , който го подписал без възражения. Възоснова на акта било издадено обжалваното наказателно постановление.

 

           От разпита на актосъставителя М.К.    инспектор Дирекция АРОК-АПИ, се установи, че на посочената в акта дата,  с колегата му св.С. Стоянав извършвали проверки на път I-3, км.32, след разклона за гр.Свищов, в посока Бяла-Плевен  и  спрели въпросното ППС. Дължината измерил с ролетка в присъствието на водача, като установил, че е 17,50 м. при максимално допустима ширина за републиканските пътища 16,50 м. Водачът не представил специално разрешение за придвижване на извънгабаритно ППС , издадено от АПИ.  Св. С. потвърди изнесеното от актосъставителя.

           При  така установената фактическа обстановка, се налагат следните  правни изводи:

Жалбата е процесуално допустима. Същата е подадена от надлежно лице в установения от закона 7- дневен срок  до надлежния съд.

При служебната проверка на издаденото наказателно постановление  в обжалваната част съдът не намира да са допуснати съществени процесуални нарушения, които да нарушават правото на защита на жалбоподателя. Актът и наказателното постановление са съставени при спазване изискванията на ЗП и ЗАНН. Същите съдържат всички необходими реквизити, визирани в чл. 42 и чл. 57 ЗАНН. В акта за установяване на административно нарушение, така и в издаденото въз основа на него наказателно постановление, са отразени датата, мястото и часа на извършването на нарушението. Нарушението е описано подробно, както в АУАН, така и в издаденото въз основа на него НП, посочени са конкретните законови разпоредби, които са нарушени и санкционните норми, въз основа на които е ангажирана административнонаказателната отговорност на жалбоподателя. В тази връзка възраженията , че НП е издадено от лице без компетентност са неоснователни. По делото е приложено Пълномощно , с което Дончо А.-Председател на УС на АПИ упълномощава Георги Валериев Симов –на длъжност Началник отдел „Контрол по републиканската пътна мрежа“ към АПИ гр.София да издава наказателни постановления. Освен това е представена и Заповед, с която е възложено на определени лица, сред които и актотъставителят М.К.  да съставят АУАН.

 

При тези данни от правна страна съдът намира, че жалбоподателят е осъществила състава на чл. 53, ал. 1, т. 2 от Закона за пътищата във връзка с чл. 26, ал. 2, т. 1 "а" от същия закон и във връзка с чл.37, ал. 1, т.1 от Наредба № 11/2001 г. за движение на тежки и/или извънгабаритни ППС на МРРБ, като на  17.05.2018г. в  14,40 часа, на път I-3, км.32, след разклона за гр.Свищов, в посока Бяла-Плевен управлява съчленено ППС с пет оси-МПС с две оси марка „Скания“ с рег. № ****и полуремарке с три оси с рег.№ ****, като с размерите си надвишава нормите, установени от Министъра на регионалното развитие и благоустройството. Водачът осъществява движение на извънгабаритно  пътно превозно средство, без разрешение, издадено от администрацията управляваща пътя. Необходимостта от разрешение се доказва от направеното измерване, при което се констатира: 1. ППС-то  е с дължина 17,50 м., измерено с ролетка с идентификационен номер Р50, при максимално допустима дължина – 16,50 м.

От субективна страна жалбоподателят е осъществил състава на това административно нарушение виновно. Като правоспособен водач на ППС, той е бил длъжен да знае своите задължения като такъв, включително специфичните изисквания при управление на извънгабаритно превозно средство. Забраната по чл. 26, ал. 2, т. 1 от ЗП, касае всички лица непосредствено ангажирани с движението на превозните средства по пътищата, а нарушението по първите хипотези на чл. 53, ал. 1 от ЗП, касае физическите лица,  които управляват превозното средство.

 

Съдът намира, че по делото е безспорно установено извършването на адм.нарушение от жалбоподателя Я.. Факта на извършване на нарушението не се оспорва и от самия жалбоподател. Съдът счита, че правилно е приложен материалния закон и е определена правната квалификация на нарушението, тъй като съгласно разпоредбата на чл. 26, ал. 2, т. 1 "а" от Закона за пътищата " за дейности от специалното ползване на пътищата без разрешение се забраняват: 1. в обхвата на пътя и ограничителната строителна линия: а) движението на извънгабаритни и тежки пътни превозни средства. Съгласно чл. 53, ал. 1, т. 2 от Закона за пътищата се наказват се с глоба от 1000 до 5000 лв., ако деянието не представлява престъпление, физическите лица, които са нарушили: 2. движение на извънгабаритни и тежки пътни превозни средства и товари без разрешение на собственика или администрацията, управляваща пътя. Следователно правилно АНО е приложил материалния закон с оглед установените факти по случая.Наложеното административно наказание –глоба е в минимален размер , който съответства на тежестта на нарушението.

 

   Наказателното постановление  следва да бъде потвърдено като законосъобразно. 

             Воден от горното и на основание чл. 63 ал. 1 от ЗАНН, съдът

                        

     Р Е Ш И :

                     

                 ПОТВЪРЖДАВА  НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 5174/13.06.2018г. на Началник отдел „Контрол по републиканската пътна мрежа“ към АПИ гр.София ,  с което на Д.М.Я. с ЕГН **********, с адрес ***  е наложено административно наказание  на основание  чл. 53, ал. 1 от Закон за пътищата  - глоба в размер на 1000,00 лева  за нарушение по чл. 26 ал.2 т.1 б.“а“  от ЗП, за това, че на 17.05.2018г. в  14,40 часа, на път I-3, км.32, след разклона за гр.Свищов, в посока Бяла-Плевен управлява съчленено ППС с пет оси-МПС с две оси марка „Скания“ с рег. № ****и полуремарке с три оси с рег.№ ****, което с размерите си надвишава нормите, установени от Министъра на регионалното развитие и благоустройството, без разрешение, издадено по реда на раздел IV на Наредба № 11 от 03.07.2001 г. на МРРБ за движение на извънгабаритни и/или тежки ППС от администрацията управляваща пътя (АПИ) ,  КАТО ЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

 

                 Решението  подлежи на касационно обжалване в 14 дневен срок от съобщаване на страните пред Великотърновски административен съд.

 

                                                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ: