Решение по дело №76/2018 на Районен съд - Балчик

Номер на акта: 140
Дата: 4 декември 2019 г. (в сила от 8 юни 2020 г.)
Съдия: Даниела Йорданова Игнатова
Дело: 20183210200076
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 март 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№…..,            04.12.2019г.    ГР.БАЛЧИК

 

В   И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

БАЛЧИШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ,

в публично съдебно заседание на  пети ноември, през две хиляди и деветнадесета година,   в състав:

 

                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ  :ДАНИЕЛА ИГНАТОВА

                                            СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ :1.

                                                                                         2.

при секретаря: СНЕЖАНКА ДЖАМБАЗОВА

и в присъствието на прокурора:.БЕЗ

като разгледа докладваното от Председателя  НАХД76  по описа за 2018 год.на БРС, за да се произнесе взе предвид следното:

 

         Производството е образувано по предявена жалба от „„Д.И.”ЕООД’ЕООД със седалище и адрес на управление гр.Д с ЕИК...,срещу Наказателно Постановление №08-000327/137 от 15.06.2017г.,на  Директора на Дирекция”Инспекция по труда”-гр.Добрич,с правно основание в разпоредбата на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Жалбоподателят твърди в жалбата си,че наказателното постановление е незаконосъобразно и неправилно.

В жалбата си,дружеството-жалбоподател оспорва твърдяната от проверяващите фактическа обстановка,твърди,че между установените като работници лица и дружеството е имало сключен граждански договор и неправилно наказващия орган е приел,че са налице елементи на трудово правоотношение.договора сключен между дружеството и работника А.В. имало за цел постигане на определен трудов резултат при пълна самостоятелност на изпълнителя относно работно време,срок и т.н.до получаване на крайния резултат а имено изкоп за В  и К тръби с определени размери.

Моли съда да отмени изцяло наказателното постановление,като незаконосъобразно.

Редовно призовано дружеството-жалбоподател  се представлява в съдебно заседание от своя процесуален представител адвокат В.Г. ***.

Адв.Г. поддържа жалбата.Сочи допълнителни доказателства.В последното съдебно заседание,адвокат Г. пледира съда да отмени наказателното постановление,като незаконосъобразно.

         Възиваемата страна,редовно призована  се представлява в с.з. от ю.к. Н..

Процесуалният представител твърди,че възраженията на жалбоподателя са неоснователни.Твърди,че наказателното постановление е правилно,обосновано и законосъобразно.Моли съда да потвърди изцяло процесното наказателно постановление.

По делото,като свидетели са разпитани актосъставителя ,св.К.А. и Е.К.И.-присъствал при констатиране на нарушението.По искане на жалбоподателя са разпитани,като свидетел В.Д. и А.В..

Съдът след преценка на събраните писмени и гласни доказателства,прие за установена следната фактическа обстановка :

На 20.03.2017г.между ” Етажна Собственост -комплекс „М. блок 1,2,34 ”с.Кранево  от една страна като Възложител и от друга страна „А.”ЕООД  гр.Добрич като изпълнител се сключва договор за възлагане  относно извършване на СМР-изкоп ръчен и Обратен насип.

На 21.03.2017г. между „А.”ЕООД гр.Добрич и „„Д.И.”ЕООД”ЕООД гр.Добрич се сключва договор за възлагане за извършване на СМР в срок до30.03.2017г. а именно извършване на изкоп ръчен и Обратен насип.

         На 13.04.2017г.,св. К. А. и колегата  й Е.И. -инспектори в Дирекция „Инспекция по труда”-гр.Добрич,извършили проверка в обекта.

На място установили,че се извършват СМР по изграждане на ВИК,като лицето А.В. бил заварен да копае изкоп до к-с „М.”.

Били снети писмени сведения от лицето, относно наличието на сключен трудов договор, за което проверяващите приели ,че е работещо  на обекта работник на „„Д.И.”ЕООД”ЕООД.

От декларация на лицето В. е видно,че същото работило за „Д.И.” от 28.03.2017г. като общ работник в обект „М.” с работно време от 08 до 17 часа,получава месечно възнаграждение в размер на 540 лева,изплатено от работодателя с два почивни дни седмично и няма сключен трудов договор. 

С призовка по чл.45,ал.1 от АПК,св.А. разпоредила на 20.04.2017г. в ДИТ-Добрич да се яви управителя на „Д.И.”ЕООД ЕООД и да предостави трудовите досиета на работниците,ведомост за заплати и др.документи изискани по реда на чл.402,ал.1 и 2 от КТ.

Призовката е връчена на св.Д.,в качеството му на  представител на фирмата възложител .

На 20.04.2017г. в ДИТ били представени документи от П. Г. -пълномощник,вкл. и граждански договори сключени със заварените да работят на обекта лица и др.изискани с призовката.установено било ,че трудов договор с лицето А.В. не бил сключен.

Извършената проверка обективирала със съставянето на ПИП №ПР1715829/11.05.2017г.

Констатациите от протокола на са били обжалвани по реда на АПК и са влезли в сила.

Свидетелят А. достигнала до извода,че дружеството-жалбоподател е допуснало в строителния обект до работа,в качеството си на работодател,работник по СМР на ВИК-копаене на изкоп на 13.04.2017г.,А.В. ,без да е  сключило писмен трудов договор с него.

Свидетелят А. съставила Акт за установяване на административно нарушение на 11.05.2017г,който е връчен на 11.05.2017год.на упълномощено лице-П. Г.,с пълномощно съдържащо се в кориците на делото,като приема,че е налице административно нарушение на чл.62 ал.1,във вр.чл.1 ал.2 от Кодекса на труда.

Срещу АУАН е подадено писмено възражение,заведено с вх.№17249602/15.05.2017г.,което не е взето предвид,като основателно от административно наказващия орган.

         Въз основа на образуваната административна преписка,Административно наказващия орган издава наказателното постановление №08-000327/137 на 15.06.2017г.,като постановява имуществена санкция в размер на 1500,00лв.        

         При така установената фактическа обстановка,въз основа на императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на издаденото наказателно постановление,по отношение на законосъобразността,обосноваността и правилността му,съдът прави следните правни изводи:

По допустимостта на жалбата :

Жалбата е депозирана в срок.Наказателното постановление,видно от разписката за връчване е връчено на 07.03.2018г.Жалбата е подадена с вх.№18023665/08.03.2018г.

С оглед изложеното,съдът приема,че жалбата срещу наказателното постановление е подадена в законоустановения срок.

         Жалбата е процесуално допустима и е приета за разглеждане.

         Относно компетентността на административно-наказващия орган:

Наказателното постановление е издадено от компетентен орган-Директора на Дирекция”Инспекция по труда”-гр.Добрич съгл.чл.416,ал.5 от КТ.

         Относно материално-правната и процесуална законосъобразност и на обжалваното наказателно постановление.

От служебната проверка за процесуалноправна законосъобразност на атакуваното НП ,съобразно правомощията си в настоящото производство както и релевираните от дружеството жалбоподател доводи,съдът не констатира допуснати процесуални нарушения при издаването му,които да са съществени такива,представляващи формални предпоставки за неговата отмяна.

Както НП така и АУАН са издадени от компетентни органи ,спазени са формата и редът при постановяването им,като същите имат задължителни реквизити съгл.чл.42и 57 от ЗАНН.съдържащото се в тях фактическо описание на нарушението е достатъчно ,пълно и конкретно и позволява индивидуализацията му като административно-наказателен състав по чл.414,  ал.3във вр.с чл.62,ал.1,във врчл.1,ал.2 от КТ.

Налице е пълно фактическо и правно единство между АУАН и НП досежно  съдържание,като съдът не констатира недостатъци във формата на оспорения санкционен акт с оглед липсата на някой императивно изискуеми реквизити ,предвидени в чл.57 от ЗАНН.

Ето защо обжалваното НП се прецени изцяло като законосъобразно от процесуална страна,издадено в напълно редовно започнало и развило са производство по ангажиране на административно наказателната отговорност на жалбоподателя,при липса на допуснати съществени процесуални нарушения в тази фаза ,поради което да се предпоставя санкцията на отмяна на същото на процесуално основание.

Фактическата обстановка,доказана от събраните писмени и гласни доказателства е,че на 13.04.2017г.,св. К. А.Е.И. и колегата  й -инспектори в Дирекция „Инспекция по труда”-гр.Добрич, установили,че се извършват СМР по изграждане на ВИК,като лицето А.В. бил заварен да копае изкоп до к-с „М.”.Снели писмени сведения от лицето, относно наличието на сключен трудов договор, за което проверяващите приели ,че е работещо  на обекта работник на „Д.И.”ЕООД”.

От декларация  по чл.402,ал.1,т.3 от КТ на лицето В. е видно,че същото работило за „Д.И.”ЕООД от 28.03.2017г. като общ работник в обект „М.” с работно време от 08 до 17 часа,получава месечно възнаграждение в размер на 540 лева ,платими от управителя на фирмата с два почивни дни седмично и няма сключен трудов договор. 

От въззиваемата страна са връчили  призовка да управителя на „Д.И.”ЕООД да представи трудови досиета на установените лица,включително и на В.,като такова не било представено.

С оглед на гореизложеното,проверяващите достигнали до извода,че е налице административно нарушение на чл.62 ал.1 във вр.чл.1 ,ал.2 от КТ,за което св.А. съставила АУАН №08-000327/11.05.2017Г.

АУАН бил съставен и връчен на 11.05.2017г.

По него както съдът посочи по -горе  са постъпили възражения в срока по чл.44,ал.1 от ЗАНН,които наказващият орган не е приел за основателни ,след което издал процесното НП.

Горната  фактическа обстановка  се установява от приетите от съда писмени и гласни доказателства,приобщени по реда на  чл.283 от НПК-показанията на св. А. и И.,Д. и В. досежно съставянето на АУАН и извършената проверка.

Тези констатации а именно ,че В. е полагал труд именно за дружеството –жалбоподател,при изкопни работи по полагане на Ви К до комплекс М. в с.Кранево без за това да има сключен писмен трудов договор ,съгл.чл.62,ал.1 от КТ, не се опровергават от събраните писмени доказателства по делото ,поради което и съдът ги кредитира изцяло.

Приложените по делото писмени договори сключени между „М.” и „А.” ЕООД и „А.” ЕООД и „Д.И.”ЕООД досежно процесния изкоп само водят до извода,че за конкретния обект е следвало да се изгради ВИК ,което е следвало да стане посредством изкоп извършен на ръка от работници.

Именно поради тази причина дружеството жалбоподател е наело на работа лицето А.В.,който в деня на проверката е  извършвал възложената му от дружеството изкопна работа,ръчно.

Последният е бил с работно облекло,без обозначение в 15,30ч.на 13.04.2017г.

Факта ,че дружеството жалбоподателя е извършвало ,дейностите по изкоп за ВИК,така както са установили и органите на ИТ-Добрич се установява и от казаното в с.з. от свидетелят Д.,служител на „А. ЕООД,с което са имали договорни отношения от 21.03.2017г..

Съдът дава вяра на отразеното в Декларацията попълнена от А.В.,т.к. ако обстоятелствата са били други, той е положил подписа си,предвид и това,че никой не му е оказвал натиск да подпише декларацията,ако отразеното в нея не отговаряше на действителността ,независимо от факта,че е била попълнена от друго лице,той е бил започнат със съдържанието й .Факта че декларацията е била попълнена от друго лице а не от В. се потвърждава от самия него,като последният потвърждава че подписа под декларацията е негов.

Ако фактическата обстановка и по –специално трудовото правоотношение е било с друго ЮЛ,последният е следвало да посочи този факт в декларацията  .За съда липсва не само правна логика а и житейска ако В. е работил за друго дружество да посочва „Д.И.”ЕООД.

Съставът на нарушението ,за което дружеството е санкционирано е установен в чл.414,ал.3 от КТ,съгласно който „Работодател, който наруши разпоредбите на чл. 61, ал. 1, чл. 62, ал. 1 или 3 и чл. 63, ал. 1 или 2, се наказва с имуществена санкция или глоба в размер от 1500 до 15 000 лв., а виновното длъжностно лице - с глоба в размер от 1000 до 10 000 лв., за всяко отделно нарушение”.

Наказващият орган е приел ,че жалбоподателя е нарушил  разпоредбата на чл.62,чл.1 от КТ,съгласно който Трудовият договор се сключва в писмена форма.

Работодателя е длъжен да сключи трудов договор с работника или служителя в писмена форма,която е условие за произтичащите от него права и задължения и за двете страни ,преди обаче работника или служителя да започне престирането на труда си.

В настоящият случай безспорно се установява,че работодателя,санкционираното дружество е допуснало на работа А.В.,без да сключи с него трудов договор в писмена форма.

Безспорен е за съда и факта,че работодател на          В. е било не друго юридическо лице ,а именно дружеството „Д.И.”ЕООД ,за което последният е престирал труда си поради което и  приема за доказано извършеното нарушение от обективна страна.

По дефиниция и определение от закона –КТ ,трудово е всяко правоотношение възникнало при и по повод предоставянето на работна сила от работника на работодателя,за изпълнение на даден вид работа,при определен работен режим и условия за нейното предоставяне и използване-работно време и възнаграждение за конкретно възложената работа,със съответно  произтичащите от това права и задължения и се урежда от трудовоправните норми.

Според императивната разпоредба на чл.1,ал.2 от КТ предоставянето на работна сила е юридически факт и форма само на трудово правоотношение.

От тук ,изводими са и особеностите на трудовото правоотношение,предопределящи същите и за трудовия договор,като характерното е не само относно предмета-престира се работна сила/жив труд/,при упражняване на конкретна трудово функция и с уговорени съществени елементи-работно време и място,характер на извършваната работа и трудово възнаграждение.Типичното за същото са и  продължителността –нееднократност на престирането на задълженията,така и необвързаността с определен резултат ас дължимост на работната сила като поведение.

Не на последно място,присъща за трудовото правоотношение е и йерархичната зависимост на работника от работодателя,като той-първият е задължен да спазва определен ред и трудово дисциплина,работно време и др.които са създадени от работодателя и са разписани от него.

По делото между страните не се спори относно съществуването на правоотношение между        „Д.И.”ЕООД и лицето А.В. доколкото дружеството жалбоподател не отрича този факт,но сочи др.основание за възникването му, а именно  сключен на 28.03.2017г. граждански договор,какъвто в хода на административната проверка е бил предоставен и е приет като доказателство по делото.

Следователно не е спорно формалното отсъствие на трудов договор помежду им ,с реквизитите съгласно КТ.

При това положение спорът е от правно естество и се свежда до правна преценка за характери и квалификацията на сключения помежду им договор,респ.възникнало от същия правоотношение  обвързващо страните-трудово или гражданско-облигационно правоотношение,като в зависимост от отговора се следва и решението на казуса по същество относно законосъобразността на НП и съставомерността на вмененото нарушение.

С оглед на това следва да се направи разграничаване между трудовия договор регламентиран в КТ и т.н.граждански договор.

В конкретния случай, за фактическото, реално правоотношение съществуващо между жалбоподателя „Д.И.”ЕООД и лицето А.В. са налице и доказани всички съществени, особени елементи и правни характеристики на трудовото правоотношение. Независимо от това, същото не е било уредено с трудов договор, в писмена форма и такъв дружеството -работодател не е сключило с този работник. Този категоричен правен извод се налага, при съвкупното обсъждане и в юридическа съпоставка със закона на приетите писмени доказателства и свидетелските показания, дадени от разпитаните по делото св. А. и И. Гласните доказателства пряко и абсолютно безпротиворечиво доказват фактите: за местонахождението на лицето в обекта – Изкопни дейности до комплекс М. в с.Кранево ,за което дружеството – жалбоподател е било наето по силата на договор между него и А. ЕООД, както и изпълняваната от него конкретна трудова функция, пряко свързана с реализация на стопанската дейност и обективирана в извършване на фактически действия по копаене на изкоп за ВИК, което субсумира престиране на работна сила, при това на определено място и под контрола на работодателя.

Същевременно, от съдържанието на депозираната декларация от работника А.В., изготвена в момента на проверката, установими са и др. релевантни признаци, от действителното фактическо положение, предопределящи трудово-правна връзка по правоотношението, в частност правнозначими се явяват: началната дата от която работи на това място и в същото дружество-28.03.2017г., описаното работно време и почивки, както и получаването на уговорено възнаграждение. Относно тези факти, съдържанието на декларацията на работника, не се опровергава от др. доказателствени средства по делото, които съдът кредитира. Действително, работникът има сключен граждански договор с "„Д.И.”ЕООД" ЕООД, респ. няма сключен трудов договор, но не е декларирал, че изпълнява поет ангажимент към тях да извърши определен вид услуга, срещу конкретно по размер възнаграждение, нито е посочил срок определен за извършване на работата.

От др. страна,в декларацията се установяват пропуски при попълването й относно това има или не граждански договор на въпроса има ли сключен трудов договор не се установява зачеркнатото с „х” означава ли че има такъв или не,но предвид ниската грамотност на лицето,съдът приема,че тези пропуски и несъответствие се дължи на това или по скоро от неразбиране на поставените въпроси,които не са написани на достатъчно ясен и разбираем за лицето език . Поради това и съдът само частично кредитира, обсъдения документ- декларация на В., изключвайки изявлението обективиарно в т.1,2,3,7 и 8 на същата, като при направената правна интерпретация, преодолимо е противоречието й с гласните доказателства и не се налага цялостното й изключване от доказателствената съвкупност.

Интерпретирайки писмените доказателствени средства и съобразно установените факти по делото, в конкретния случай съдът приема, че работата извършвана от А.В. в полза на „Д.И.” ЕООД гр.Добрич, представлява престиране на работна сила, а не на конкретен трудов резултат, дължим в изпълнение на поето задължение " да извърши изкопни работи с ширина 0,40м. и дълбочина 0,80м."/в договора е записано”0,80см”/,в срок от тридесет работни дни” , съгласно сключения помежду им договор, наименуван "граждански", чийто клаузи отчасти съответстват на елементите на облигационен договор, с легална юридическа квалификация - договор за "изработка", по смисъла на чл. 258 ЗЗД.

Същият, с дата на сключването му 28.03.17г и се представя от дружеството, в опит за обосноваване обективната несъставомерност на вмененото им нарушение, каквото възражение поддържат с жалбата. Независимо от наличния граждански договор, с който страните формално са уредили отношенията си, дължимата по него престация няма за предмет уговорен резултат - трудов такъв, разбиран като овеществен труд, субсумуращ задължението "да се изработи"- поръчаното, което всъщност е определящия характерен предмет на договора за изработка, за разлика от трудовото правоотношение. Типично тук е и самостоятелността - стопанска и оперативна и независимостта при изпълнението, макар също да е свързано с полагане на труд, до получаването на крайния продукт -предмет на договореното между съконтрахентите по договора. Изпълнителят не е в оперативна или йерархична зависимост от възложителя, сам определя начина на работа, няма работното време и място. Точно обратното, се установи в процесния случай, същевременно налице е и несъответствие на част от договорните клаузи по представения граждански договор от жалбоподателя, с фактите декларирани от работника, които и се доказват от показанията на разпитаните свидетели –А. и И. в частност относно изпълняваната длъжност и работното време. В саморъчната си декларацията работникът е посочил длъжността си - общ работник, както има работно време от 08.00 до 17.00 часа и регламентирани почивки – два дни, докато в приложения граждански договор липсват клаузи с уговорени такива елементи от правоотношението, обратно в чл. 4 е визиран единствено период на изпълнение на възложената работа – тридесет календарни дни, т.е. липса уговорено часово време. Също така, определена в него е различна по естеството си работа и функции, като задължението поето от изпълнителя, съгласно вписаното в клаузата по чл. 1 от договора е определено така – изкопни работи с ширина 0,40м и дълбочина 0,80м., която дейност очевидно се различава от работата, която е извършвал в момента на проверката, по данни от свидетелските показания А. и И., потвърдили изпълнението, от страната на работещия-В., на действия по копаене на изкоп на ръка.

Поради това, при все да е безспорно обстоятелството, че страните са уредили правоотношението си във форма на граждански договор, сключен между тях писмено на 28.03.17г., очевидно същият не съответства на действителното фактическо положение и реалното правоотношение помежду им, така както същото се разкрива от свидетелските показания, в съвкупно обсъждане и с кредитираните писмени доказателства /декларация от работника, протокол за проверка/. Последното дава основание на съда, да приеме и квалифицира като трудово правоотношението между страните - физическото лице А.В. и дружеството - жалбоподател, възникнало от този договор, но не и като облигационно-гражданско, въпреки наименованието на последния, както и изследването на уговорките, материализирани в неговите клаузи. Изложеният правен извод, безспорно се налага предвид категорично доказаните факти, въз основа на показанията на свидетелите А. и И. че лицето В. е бил нает на работа и е работило на обекта, както и че той е изпълнявал конкретна трудова функция, пряко свързана с тази дейност, в организационен и оперативен режим на работа, създадени от работодателя и под негов контрол. В тази насока, дадените сведения от свидетелите са еднозначни и безпротиворечиви, изградени на личните им възприятия, като и двамата поддържат, че лицето В. е заварен в момента на проверката на 13.04.17г. там, да престира непосредствено работната си сила, извършвайки пряко действия по копаене на изкоп на ръка, съответстващи на длъжността, която е посочил че изпълнява -общ работник, от тук пряко установима и доказана е неговата трудовата функция -работник, която характеристика не може да се отрече на така описаните изпълнявани действия, под ръководството и контрола на работодателя - ТД жалбоподател и във възложените му по силата да сключен договор обект за извършване на изкопни дейности до комплекс М. в с.Кранево. В този смисъл налице е определено работно място на работника.Следва да бъде посочено също така че в процесния граждански договор не е посочено изрично мястото  където  изпълнителя приема да извърши изкопните работи,което още веднъж сочи,че мястото където В. е престирал труда си е определено от дружеството „Д.И.”ЕООД,в качеството му на работодател и на конкретно място а именно до комплекс М..

Същевременно, при фактическото положение по изпълнение на труд, описано от свидетелите, несъмнено се доказва, че действията на работника по извършване на изкоп за ВИК не е било извършвано самостоятелно от лицето, а съвместно и с др. лица - работници, което сочи наличие на предварително създадена организация на труда от страна дружеството - работодател, съотв. създаден от последните/работодателя/ организационен ред, гарантиращ осъществяването на работния резултат, като именно той осигурява и предоставя материалите и средствата за труд. С оглед безспорната дата на началото на престиране на труда, по данни от декларацията на работника -28.03.2017г., до момента на проверката - 13.04.2017г, очевидно налице е и обективния признак нееднократност, повторяемост и продължителност в изпълнението на трудовата функция, типична за трудово-правна връзка. Следва да се отбележи в заключение, така извършваната от В. работа да няма самостоятелен характер, доколкото е само част от създадената в тази връзка организация, респ. лицето не престира резултат, а работна сила. Извод за обратното или нещо различно, не се налагат и от представения по делото граждански договор, с дата 28.03.2017г, сключен между тези страни. При това положение, последният най-малко явява се неотносим, като правопораждащ факт на договорна обвързаност по изпълнение на работата в конкретната форма.

Следва също така да бъде посочено,че по отношение на лицето е бил провеждан и периодичен и ежедневен инструктаж което е видно от книгата за инструктажи.Тук следва да бъде посочено,че съдът приема,че именно дружеството „Д.И.”ЕООД е провеждало инструктажа и ако процесното лице не е работило за нея или е работило по силата на гражданския договор то под въпрос остава защо е провеждан такъв инструктаж.Също така дори и да са верни доводите че книгата е подписана от А. ЕООД то съдът следва да посочи,че А. ЕООД  е имала за предмет  на дейност изграждане на ВИК инсталации и е имала нает на работа само едно лице, а именно лицето Д.,видно от Идентификационната карта и защо ако е имало едно лице наето на работа би попълнила Книгата за инструктаж и би провеждала инструктаж на работници с които няма никакви правни отношения,нито граждански нито трудови. Очевидно тук се касае за грешка при полагането на печатите в ДИТ-Добрич ,както и в с.з.посочи св.Д. и погрешно са били положени печат на „А.” ЕООД, а не на „Д.И.”ЕООД.

В контекста на изложените до тук правни аргументи, решаващият съдебен състав формира категоричен извод относно правния характер на съществуващото правоотношение между санкционираното дружество-жалбоподателя и работещото за тях лице- А.В., което се квалифицира, като трудово правоотношение, по смисъла на чл. 1, ал.2 от КТ, т.к. са безспорно доказани, релевантните факти за реално полагане на труд, с изпълнявана конкретна трудова функция от субекта, както и установено е, че така дължимата от него престация представлява част от дейността извършвана от жалбоподателя- търговец и от която същият формира печалба, осъществява се и под негов контрол, поради което обективно невъзможно се явява каквато и да е самостоятелност от страна на работещия по отношение изпълнението на работата, до получаването на крайния/ите продукт/и.

Действително, представеният и приет по делото граждански договор от 28.03.17г., сключен между в. ***, като документ не е оспорен формално, по надлежния процесуален ред от въззиваемата страна. Но същият, представлявайки частен диспозитивен документ, няма достоверна дата и не се ползва с материална, обвързваща доказателствена сила относно датата и мястото си на съставяне, в случая вписаната -28.03.17г. Дори и само поради това, основателно се внася съмнение досежно времето и начина на изготвянето на този договор и неговата валидност между страните, още повече след като изяснено от свидетелските показания, същият е представен на контролните органи, едва на20.04.2017г. когато пълномощника на „Д.И.”ЕООД се е явил в ДИТ за представяне на документи по проверката, след самата проверка в проверявания обект. Доколкото няма нотариално удостоверяване на договора, нито възпроизвеждане в официален документ или др. факти, които безсъмнено да установяват издаването му на този ден, то съдът е изправен под съмнение относно наличието му изобщо към датата на проверката.

Ползвайки се единствено с формална доказателствена сила, този договор, би могъл да се цени дотолкова да потвърждава факта на направените изявления, т.е. за съществуващото между дружеството жалбоподател и лицето А.В. правоотношение, а що се отнася до преценката за неговия характер, то тя не се определя от даденото му наименование, обратно, релевантно е естеството на насрещните права и задължения. Поради това, дали възникналото правоотношение е трудово по характера си е въпрос на правна преценка, на тази плоскост и същото се квалифицира от съда като трудово, предвид гореобсъдените множество обстоятелства, разкриващи особените, характерни белези на трудовоправните задължения, произтичащи от валиден трудов договор.

Отделно от това, в отклонение от договорените клаузи, изплатено е възнаграждение /по данни от декларацията на работника/ но не се ангажираха доказателства за приемането на договорената работа, обвързано с изготвяне на приемо-предавателен протокол. Основният, съществен аргумент за съда е този, че процесният договор, съобразно своите клаузи, обективиращи поетите конкретни права и задължения от съконтрахентите, не съответства на действителните реалните отношения между страните и изпълняваната работа.

Или, с други думи, изследвани в правно обсъждане неговите договорни клаузи, не обосновават, различни правни изводи, от вече направените относно юридическия характер и естеството на съществуващото правоотношение, а именно, че се касае за трудово правоотношение.

Предвид това неоснователни са доводи на жалбоподателя, за обективна несъставомерност на вмененото нарушение, поради наличието на сключен писмен договор с физическото лице за изпълнение на определена работа -трудов резултат, т.к. са действали в разрез с императивното правило по чл. 62, ал.1 КТ и неправомерно са сключили процесния граждански договор, като привиден, прикриващ реално трудово правоотношение помежду им.

Ето защо, за конкретния случай и при установените факти, несъмнено следва да се приеме, че със сключването на процесния договор, въпреки обективираните волеизявления, страните не са имали воля и не са целяли постигането на присъщите правни последици - да се престира определен/конкретен овеществен трудов резултат, съгласно специфичния предмет и характерен признак на облигационния договор за изработка, в хипотезата на чл. 258 ЗЗД - "изпълнителят да изработи нещо".

Следователно и като съглашение на страните, същият не отговаря - не отразява действителната им воля, наред и с вече обсъдените, по-горе в настоящите мотиви, и др. отлики за това правоотношение - изпълнителят сам да определя начина на работа за постигане на уговорения резултат, да няма работно време и работно място. Да се приеме обратното, липсва релевантно основание, а и различен извод би бил лишен от доказателствена подкрепа, противоречи и на правилата на формалната логика.

В конкретния случай всички доказани факти в хода на съдебното дирене, както вече се посочи, установяват уговорена между страните престация на работна сила, а не овеществен продукт-трудов резултат, което поведение по предоставянето й е с трайно проявление, продължително, повторяемо и нееднократно от 28.03.17г до момента на проверката - 13.04.17г., вкл. изпълнение на трудово задължение с извършване конкретна трудова функция, при техническа, организационна и дисциплинарна зависимост от работодателя - „Д.И.”ЕООД, който осигурява работното мястото, създава правилата за работата и я организира, като осигурява средствата за труд.

Такива безспорно, всъщност са именно обективните и присъщите елементи на трудовото правоотношение, което несполучливо е прикрито като граждански договор. В този смисъл, напълно правилни изводи е формирал и наказващият орган.

 

 

 

 

След като това е така и между страните е съществувало трудово правоотношение, с произтичащите от това права и задължения, предмет на уредба от трудовоправните норми, безспорно обусловено е тяхното приложение, в т.ч. и императивната разпоредбата на чл. 62, ал.1 КТ. Според съдържанието на цитираната правна норма, изрично обвързва сключването на трудовия договор в писмен вид от тук изводимо е императивното правило за дължимо поведение, респ. задължение на работодателя, като последният и се явява негов адресат.

Обективно е вярно, като доказано обстоятелството, че в конкретния случай работещото лице – А.В. в деня на проверката -13.04.17г се е намирал в обекта, т.е. явил се на работа и е работил, престирал е работната си сила на определеното му място, изпълнявайки възложената му работа, но тъй като в конкретния случай с него не е бил сключен трудов договор, дори нещо повече безспорно се доказа, че дружеството жалбоподател, в качеството си на работодател, по смисъла на пар.1, т.1 ДР на КТ е уредил отношението по полагане на труд, не като трудово, а като гражданско, нарушавайки императивната норма на чл. 62, ал.1 КТ, в систематическото и функционално тълкуване ведно с чл. 1, ал.2 КТ. Изводимо от новелата на тази разпоредба, при указаното й тълкуване във вр. с чл. 1, ал.2 КТ, е правилото, респ. задължението, свързано със забраната отношенията по предоставяне на работна сила - трудови по определение на закона, да се уреждат във форма различна от тази на трудовия договор, като единствено допустим юридически факт за възникване на трудово правоотношение. От тук и по аргумент за обратното, безспорно, осъществено от обективна страна е вмененото административно нарушение, тъй като работодателят - ТД жалбоподател очевидно не е изпълнил императивното си задължение, предписано от чл. 62, ал.1 КТ и не е сключил с работника писмен трудов договор.

С това си бездействие, дружеството, безспорно е консумирало административнонаказателният състав на  чл. 414, ал.3 от КТ. Такъв, трудов договор, обекивиран в писмен документ, с реквизитите и данни задължителни за съдържанието му, не е бил налице към момента на проверката, което по категоричен начин се установява от събраните по делото доказателства.

Съдът приема,че с бездействието от страна на дружеството „Д.И.”ЕООД  ,без да сключи писмен трудов договор съгласно чл.62,ал.1,във врчл.1,ал.2 от КТ с работника А.В. е осъществило административно наказателния състав на нарушение по чл.414,ал.3 от КТ и дружеството си като субект на тази отговорност не е изпълнило задължението си да сключи с В. писмен трудов договор ,поради което приема,че правилно е било санкционирано от страна на Дирекция Инспекция по труда-Добрич в лицето на нейния Директор.

Нарушението е извършено от юридическо лице,поради което въпросът за неговата субективна страна не следва да се обсъжда,защото в случая се касае за ангажиране на отговорност ,която е обективна и безвиновна.

От което следва извода,че не следва да се анализира липсата или наличието на вина у представляващия дружеството или у други лица,свързани с осъществяване на дейността му,нито да се определя нейната форма.

Както бе посочено по-горе при съставянето на АУАН и НП не се констатираха  нарушения на процесуалните права на дружеството,които съществени и  да са основание за отмяна .Както в АУАН ,така и в НП е посочено какво е нарушението,каква е правната му квалификация,въз основа на какви доказателства са съставени,от лица,в кръга на правомощията им ,предявени са надлежно ,своевременно е упражнено правото на жалба.

По отношение определяне на наказанието:безспорно наказващият орган е наложил наказанието в размер към законовия минимум от 1500,00лева ,съгл.чл.414,ал.3 от КТ,като в НП е посочил,че нарушението не може да бъде квалифицирано като маловажно по чл.415в,ал.2 от КТ,поради това,че са настъпили вредни последици за работника ,невъзможността да се отстрани нарушението ,както и високата степен на обществена опасност на извършеното нарушение.

Тези изводи на наказващият орган при определяне на наказанието се споделят и от настоящият състав на съда.

Сключването на трудов договор в писмена форма,поражда правните последици от сключването му,а именно право на почивка,възнаграждение ,отпуска,ползване на храна и напитки,право на безопасни и здравословни условия на труд ,осигурителни права,данъчни задължения и др.,както и оповестяването му пред съответните държавни органи,че се престира труд,същият се полага на правно основание и работника или служителя са законово защитени и могат търсят защита за правата си.

Разпоредбата на чл.415в ,ал.2 от КТ,регламентира,че нарушенията по чл. 61, ал. 1, чл. 62, ал. 1 и 3 и чл. 63, ал. 1 и 2 от КТ не са маловажни,след като процесното нарушение е по чл.62,ал.1 ,във врчл.1 ал.2 от КТ,за него чл. 28 от ЗАНН е неприложим ,като в тази насока изводите на наказващият орган са правилни като съобразени изцяло с разпоредбата на закона - чл. 415в, ал. 2 от КТ.

По изложените съображения съдът ще потвърди атакуваното НП.

Мотивиран от горното и на основание чл.63,ал.1 от ЗАНН,СЪДЪТ,

 

Р     Е     Ш     И     :

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно Постановление №08-000327/137 от 15.06.2017г.на Директора на Дирекция ”Инспекция по труда”-гр.Добрич,с което на „Д.И.”ЕООД със седалище и адрес на управление гр.Д с ЕИК...,на основание чл.416 ал.5, във вр.чл.414,ал.3 от КТ е наложено наказание „ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ” в размер на 1500,00лв.(хиляда е петстотин  лева),за нарушение на чл.62,ал.1,във врчл.1 ,ал.2 от КТ,като законосъобразно.

РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване пред Административен съд-Добрич в четиринадесет дневен срок от съобщението му до страните.

 

 

 

 

                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ :