Решение по дело №1378/2019 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 150
Дата: 28 февруари 2020 г. (в сила от 28 октомври 2020 г.)
Съдия: Георги Видев Видев
Дело: 20197150701378
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 3 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 150 / 28.2.2020г.

гр. Пазарджик

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд Пазарджик, V състав, в открито заседание на двадесет и девети януари през две хиляди и двадесета  година в състав: 

             

                Председател:    Георги Видев

                                                              

при секретаря Я.В., като разгледа административно дело № 1378 по описа на съда за 2019 г., докладвано от съдия Видев, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Делото е образувано по жалба на „Асарел-Медет“АД, с ЕИК822106269, представлявано от своя изпълнителен директор, срещу Заповед за налагане на принудителна административна мярка № ФК-799-0025378/15.11.2019 г., издадена от началника на отдел „Оперативни дейности“ Пловдив при ЦУ на НАП, с която на жалбоподателя е наложена мярката – запечатване на търговски обект – бензиностанция, находящ се в гр. Панагюрище, местност Асарел, стопанисван от жалбоподателя и забрана за достъп до него за срок от 7 дни.

Жалбоподателят  „Асарел-Медет“АД претендира отмяна на обжалваната заповед. Излага съображения за нарушение на материалния закон и на целта на закона. Поддържа жалбата и чрез процесуалния си представител в проведеното съдебно заседание и в представена писмена защита. Претендира разноски.

Ответникът – началника на отдел „Оперативни дейности“ Пловдив при ЦУ на НАП – оспорва жалбата чрез процесуалния му представител в проведеното съдебно заседание. Сочи доводи за законосъобразността на оспорения административен акт. На свой ред претендира присъждане на разноски.

Жалбата е допустима, като подадена в законоустановения срок от заинтересовано лице, на което е наложена мярката запечатване на търговски обект, която засяга неблагоприятно имуществените му интереси.

Обжалваната заповед за налагане на принудителна административна мярка е обоснована фактически с установеното по време на извършване на проверка нарушение, изразяващо се в непредаване на данни до НАП за всяка издадена фискална касова бележка автоматично чрез фискалното устройство, въведено в процесния обект, в периода от 01.10.2019 година до 11.11.2019 година. Като правни основания за издаването на заповедта са посочени член 25, алинея 5, изречение 3 от Наредба № Н-18/ 13.12.2016 година на МФ, във връзка с член 118, алинея 4, точка 3 и 5 от ЗДДС и член 186, алинея 1, точка 1 буква „г“ и алинея 3 от същия закон.

Жалбоподателят не оспорва констатацията, че фискалното му устройство не е предавало данни. Твърденията му са за незаконосъобразност на заповедта и за несъответствие с целта на закона, предвид несъобразяването ѝ с конкретната фактическа обстановка. Твърди, че към момента на издаване на обжалваната заповед констатираното нарушение вече е било преустановено. Дори и да се приеме за доказана тази теза на жалбоподателя, съдът намира, че тя не се отразява на законосъобразността на обжалваната заповед. В случай, че нарушението не беше преустановено т.е. връзката с НАП не е била възстановена към момента на издаване на обжалваната заповед, то жалбоподателят би извършил ново нарушение и съответно би подлежал на нова санкция и би следвало да му се наложи нова принудителна мярка.

Тезата, че е отпаднала необходимостта от налагането на принудителната мярка също е несъстоятелна. Мярката има превантивен ефект. Запечатването на търговския обект за определен период от време би следвало да изиграе своята превенция и да мотивира лицата, изпълняващи функциите на органи на дружеството и служителите в него да проявявяват в бъдеще необходимото внимание и отговорност, за да не бъде допускано същото или друго нарушение, свързано с фискалната дисциплина.

Не е нарушен и принципът на съразмерност противно на становището на жалбоподателя. Запечатването на обекта за срок от една седмица не представлява твърде дълъг период и е съобразено с тежестта на нарушението, което е извършвано в продължение на 40 дни.

Налагането на принудителната административна мярка за срока, посочен в нея действително засяга в известна степен интересите на дружеството но е справедлива и следва да изпълни своя превантивен ефект. Възможно е мярката да засегне интересите не само на дружеството, а и на неговите работници и служители но периодът, в който ще стане това не е значителен. В случая е налице превес на обществения интерес, включително мярката би могла да е и в интерес на самите работници и служители на дружеството, като гаранция, че за в бъдеще жалбоподателят ще бъде изряден данъкоплатец, спазващ необходимата финансова дисциплина, поради което няма да е налице необходимост да му се налагат нови принудителни мерки.

Предвид гореизложеното, следва да се приеме, че обжалваната заповед е издадена в съответствие с относимите материалноправни разпоредби, от компетентен орган, при спазени административнопроизводствените правила след изготвяне на протокол за извършена проверка и съставяне на нарочен АУАН. Не на последно място е спазена и целта на закона, като е наложена законосъобразна и справедлива принудителна мярка, която следва да изиграе своята положителна роля и да препятства извършването на бъдещи нарушения от жалбоподателя.

С оглед изхода на делото, е основателна претенцията за разноски на ответника. Следва да му бъде присъдено юрисконсултско възнаграждение в минималния предвиден от закона размер – 100  лв.

По изложените съображения съдът

       Р Е Ш И:

 

Отхвърля жалбата на „Асарел-Медет“АД, с ЕИК822106269, срещу Заповед за налагане на принудителна административна мярка № ФК-799-0025378/15.11.2019 г., издадена от началника на отдел „Оперативни дейности“ Пловдив при ЦУ на НАП, с която на жалбоподателя е наложена мярката – запечатване на търговски обект – бензиностанция, находящ се в гр. Панагюрище, местност Асарел, стопанисван от жалбоподателя и забрана за достъп до него за срок от 7 дни.

Осъжда „Асарел-Медет“АД да заплати на отдел „Оперативни дейности“ Пловдив при ЦУ на НАП разноски по делото в размер на 100 лв. (сто лева).

Решението подлежи на касационно обжалване чрез настоящия съд пред Върховния административен съд в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

Съдия:/П/

 

С протокол от 29.09.2020 г. по адм. дело № 6272/2020 г. на ВАС -  ОСТАВЯ без разглеждане касационната жалба на "Асарел - Медет" АД, гр. Панагюрище, чрез адв. Е. П., срещу Решение № 150/28.02.2020 г., постановено по адм. дело № 1378/2019 г., по описа на Административен съд - Пазарджик, поради оттегляне на касационната жалба.
ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело № 6272/2020 г., по описа на Върховния административен съд, Първо отделение.
ОСЪЖДА касационния жалбоподател "Асарел - Медет" АД, гр. Панагюрище, чрез адв. Е. Панкова, да заплати на ответника по касация, Началник отдел "Оперативни дейности" Пловдив при ЦУ на НАП - разноски в размер на 100 лв.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване с частна жалба пред 5-членен състав на Върховния административен съд, в 7-дневен срок от съобщението му на страните.
Протоколът се изготви в съдебно заседание, което приключи в 9.36 часа.