Определение по дело №1390/2020 на Районен съд - Шумен

Номер на акта: 378
Дата: 5 август 2020 г. (в сила от 5 август 2020 г.)
Съдия: Надежда Димитрова Кирилова
Дело: 20203630201390
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 5 август 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

378/5.8.2020г.

 

№ ............                                          05.08.2020 г.                                       гр. Шумен

 

 

Шуменският районен съд, седемнадесети  състав

На пети август през две хиляди и двадесета година

В закрито заседание в следния състав:    

              

                                                                               Председател: Надежда Кирилова

 

Като разгледа докладваното от съдията-докладчик

ЧНД  № 1390/2020 г. по описа на ШРС

За да се произнесе взе предвид следното:

 

Настоящото производство е по реда на основание чл. 111, ал. 3 от НПК.

Делото е образувано на основание постъпила на 28.07.2020 г. в деловодството на Районна прокуратура – Шумен жалба от И.В.В., ЕГН **********, с адрес: *** срещу Постановление на ШРП от 21.07.2020 г., с което е оставена без уважение молбата за връщане на веществено доказателство – 1 брой лаптоп, марка „АSUS“, с № 4565, Е4N0CV56547618B.

Като съобразих материалите по делото, установих от фактическа и правна страна следното:

Въпросният лаптоп е бил иззет и приобщен като веществено доказателство по предвидения в НПК ред в хода на разследването по досъдебно производство №            79/2015 г. по описа на ОД на МВР – Шумен с протокол за изземване в неотложни случаи с последващо съдебно одобрение от 22.06.2015 г. Видно от материалите по делото, въпреки изминалия период от време към настоящия момент то все още не е приключило, следователно не са извършени всички необходими процесуални действия, касаещи вещественото доказателство, а от тук и приложимостта на института по чл. 53 от НК, което прави неговото връщане процесуално недопустимо, с оглед обективното, пълно и всестранно разследване по делото.

Съгласно разпоредбата на чл. 111, ал. 1 от НПК, веществените доказателства се пазят, докато завърши наказателното производство. Те следват физически делото и са на разположение на компетентния орган за всяка фаза от наказателното производство. Това е основният принцип, като изключението е уредено в чл. 111, ал. 2 от НПК. То е възможно само, ако връщането няма да затрудни изясняването на обстоятелствата по делото и разкриване на обективната истина по него.

Видно от материалите по делото досъдебно производство № 79/2015 г.  по описа на ОД на МВР – гр. Шумен е започнато по реда на чл. 212, ал. 3 от НПК на 22.06.2015 г. срещу неизвестен извършител за престъпление по чл. 309, ал. 1 от НК. В хода на разследването са били назначени и извършени съдебно – графическа експертиза и съдебно - технически експертизи, проведени са разпити на свидетели, в това число и И.В.В. е разпитван няколкократно по предвидения в чл. 139 от НПК процесуален ред, извършени са огледи на веществени доказателства, както и претърсвания и изземвания. 

От материалите по делото и по-конкретно от изготвената в хода на досъдебното производство съдебно - техническа експертиза се установява, че върху горепосоченото мобилно устройство – преносим компютър, марка „АSUS“, са били открити следи от документи, които могат да имат отношение към извършеното престъпление.

Предвид на обстоятелството, че разследването по наказателното производство не е приключило, както и с оглед евентуалното извършване на последващи процесуални действия с посочената вещ, както от разследващия орган, така и в рамките на един бъдещ момент, връщането на същата към настоящия момент значително би затруднило разкриването на обективната истина по делото. В тази връзка съдът съобрази и обстоятелството, че досъдебното производство действително е спряно, но с указания към ОД на МВР – Шумен за продължаване на оперативно-издирвателните мероприятия, насочени към установяване извършителя на инкриминираното деяние, след което евентуално би възникнала необходимост от извършване на допълнителни съдебно-следствени действия с приобщения като веществено доказателство преносим компютър /напр. назначаване на допълнителна техническа експертиза/.

В тази връзка съдът напълно споделя изложените в тази насока мотиви на наблюдаващия прокурор.

В същото време следва да бъде отчетено и обстоятелството, че в случай, че  се установи извършителя на инкриминираното деяние и същият бъде обвинен и признат за виновен в посоченото престъпление, то с оглед приложение на разпоредбата на чл. 53 от НК би могло да се стигне до отнемане на вещите, предмет или средство на престъплението в полза на държавата.  

Ето защо съдът намира, че постановлението на ШРП от 21.07.2020 г., с което е отказано връщането на посоченото по-горе веществено доказателство се явява правилно, законосъобразно и обосновано и като такова следва да бъде потвърдено изцяло.

С оглед на гореизложеното и на основание чл. 111, ал. 3 от НПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

Потвърждава Постановление от 21.07.2020 г. на Шуменска районна прокуратура  по досъдебно производство № 79/2015 г. по описа на ОД на МВР – Шумен, с което е отказано на И.В.В., ЕГН **********, с адрес: ***,                    бул. “Славянски“ № 3, ет. 2, ап. 3 връщането на веществено доказателство – 1 брой лаптоп, марка „АSUS“, с № 4565, Е4N0CV56547618B.

Настоящото определение е окончателно и не подлежи на обжалване.

Копие от определението да се изпрати за сведение на жалбоподателя И.В.В. и на Районна прокуратура - Шумен.

 

                                                                          Районен съдия: