Решение по дело №224/2020 на Административен съд - Ловеч

Номер на акта: 24
Дата: 12 февруари 2021 г.
Съдия: Мирослав Вълков Вълков
Дело: 20207130700224
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 декември 2020 г.

Съдържание на акта

       Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

        №…….

 

        гр. Ловеч, 12.02.2021 г.

 

                                               В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ЛОВЕЧ, втори касационен състав в публично  заседание на дванадесети януари две хиляди двадесет и първа година в състав:

                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:ГАБРИЕЛА ХРИСТОВА

                                                      ЧЛЕНОВЕ:ЛЮБОМИРА КРЪСТЕВА

                                                                         МИРОСЛАВ ВЪЛКОВ  

 

при секретаря Татяна Тотева и в присъствието на прокурора Светла Иванова, като разгледа докладваното от съдия Вълков к.а.н.д. № 224/2020 г., за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно процесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл.63, ал.1 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба от Дирекция „Инспекция по труда” (ДИТ) Ловеч  против Решение № 73/09.11.2020 г. на Тетевенския районен съд, постановено по административно-наказателно дело № 20204330200261/2020 г.

По изложени доводи за неправилност и незаконосъобразност на постановения съдебен акт се иска неговата отмяна, както и потвърждаване на издаденото наказателно постановление (НП).

Касационният жалбоподател в съдебно заседание се представлява от Директорът на ДИТ Ловеч, който поддържа жалбата.

Ответникът по делото - „Бук Експорт Импорт” ЕООД с. Гложене, община Тетевен – редовно призован – не се представлява в съдебно заседание. Представил е писмен отговор  на касационната жалба, в който излага доводи за правилност и законосъобразност на обжалваното решение, поради което моли същото да бъде оставено в сила.

Представителят на Окръжна прокуратура Ловеч дава мотивирано заключение за неоснователност на жалбата.

Административен съд Ловеч, втори касационен състав намира жалбата за процесуално допустима като подадена от надлежно легитимирана страна в законоустановения срок. Разгледана по същество е неоснователна.

С обжалваното решение Тетевенският районен съд (ТРС) е отменил изцяло НП № 11-0001380/26.08.2020 г. на Директора на ДИТ Ловеч, с което за нарушение на чл. 415, ал.1 от  Кодекса на труда (КТ) и на основание същия законов текст на „Бук Експорт Импорт” ЕООД с. Гложене, община Тетевен е наложена имуществена санкция в размер на хиляда и петстотин лева, затова, че към 14.02.2020 г. в качеството си на работодател не е изпълнило в указания задължителен срок 13.04.2020 г. предписание № 2, дадено с Протокол № ПР 20034240/13.03.2020 г. на ДИТ Ловеч, касаещо изплащане на уговореното трудово възнаграждение за извършена работа за месец декември 2019 г. на Б.Й.Д..

За да постанови този резултат, Районният съд е приел, че в Протокол за извършена проверка с изх. № ПР2007795/13.03.2020 г. са констатирани нарушения, изброени в три точки и се съдържат предписания, дадени в 5 точки – за начисляване и изплащане на неизплатени обезщетения по чл. 224, ал.1 от КТ и за изплащане на уговорено трудово възнаграждение, съгласно чл. 128, т.2 от КТ на конкретно изброени лица по приложение № 1, както и на лицето Б.Й.Д., също фигурираща в това приложение.

С протокол за извършена проверка на 22.04.2020 г. е установено неизпълнение на дадените предписания. Даването на задължителни предписания по КТ е вид принудителна мярка, която се обективира в съответния административен акт, като в случая това е Протокола от 13.03.2020 г. Дадените предписания за изплащане на дължимото по чл. 224, ал.1 от КТ от една страна и за изплащане на уговорено трудово възнаграждение/респ. обезщетение за неизползван платен годишен отпуск/ от друга страна, макар и конкретизирани в отделни пет точки, представляват реално само два административни акта, две предписания с оглед предмета им и задълженото лице.

Прието е, че след като е дадено едно предписание за изпълнение на чл. 128, т.2 от КТ и едно предписание за изпълнение на чл. 224, ал.1 от КТ, макар и разбити в отделни точки, пълното или частично неизпълнение на всяко от тях следва да се счита за едно нарушение и да се наложи една санкция.

Районният съд е констатирал след извършена служебна справка в деловодната система на съда, че на търговското дружество са съставени и издадени четири АУАН и НП за неизпълнение на предписанията в процесния Протокол, т.е. по всяка точка от Протокола е прието, че е налице отделно предписание и отделно неизпълнение на предписанието.ТРС е стигнал до извод, че това противоречи на материалния закон и на неговите цели, като  е нарушен принципа „ non bis in idem“.

Решението е правилно.

Съгласно чл.415 от КТ, който не изпълни задължително предписание на контролен орган за спазване на трудовото законодателство, се наказва с имуществена санкция или глоба в размер от хиляда и петстотин  до десет хиляди  лева.

Правилно и обосновано е прието от ТРС, че издаденото НП е незаконосъобразно. То противоречи на целите на чл.415, ал.1 във вр. с чл.128, т.2 от КТ — да бъдат удовлетворени вземанията на работниците След като с посочения протокол е дадено предписание на работодателя да изплати на основание чл. 128, ал.2 от КТ уговореното трудово възнаграждение на Б.Й.Д. за извършената от нея работа  за месец декември 2019 г. и за месец януари 2018 г., както и за неизползван от нея платен годишен отпуск за  2020 г., неговото неизпълнение  следва да се счита за едно нарушение, а не за отделни такива. АНО е издал няколко отделни НП за неизпълнение на задължението на работодателя да изплати парично обезщетение, дължимо на основание чл. 128, ал.2 от КТ на Б.Д. Затова основателно ТРС е приел, че  издаденото НП противоречи на материалния закон и неговите цели, поради което следва да бъде отменено. То противоречи и на целите на административното наказване по ЗАНН, тъй като с незаконосъобразното налагане на множество имуществени санкции  работодателят не се превъзпитава, а се поставя в по-голямо затруднение да изпълни задълженията си към работниците.

 Твърденията и възраженията в касационната жалба са неоснователни. Обжалваното съдебно решение е валидно, допустимо и постановено в съответствие с материалния закон. Не са налице пороци на съдебния акт, представляващи касационни отменителни основания по смисъла на чл. 348 от НПК, което налага оставането му в сила.

По изложените съображения и на основание чл.63, ал.1, изр. последно от ЗАНН във връзка с чл.221, ал.2, предл. първо от АПК, Административен съд Ловеч, втори касационен състав

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 73/09.11.2020 г. на Тетевенския районен съд, постановено по административно - наказателно дело № 20204330200261/2020 г.

Решението е окончателно.

 

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ:     

 

 

                                                                       ЧЛЕНОВЕ: