Решение по дело №120/2019 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 249
Дата: 24 април 2019 г. (в сила от 6 юни 2019 г.)
Съдия: Красимир Димитров Лесенски
Дело: 20195220200120
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 януари 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

гр. Пазарджик, 24.04.2019 г.

 

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

РАЙОНЕН СЪД ПАЗАРДЖИК, Наказателна колегия, ХХ състав в публично заседание на седми март две хиляди и деветнадесета година в състав:                                                 

     

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИР ЛЕСЕНСКИ

 

 

при секретаря Десислава Буюклиева, като разгледа докладваното от съдия Лесенски НАХД № 120 по описа на съда за 2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.

С наказателно постановление № 18-1006-003006  от 03.09.2018 г. на Началник група към ОД на МВР Пазарджик на основание чл.178ж, ал.1, пр.1 от ЗДвП е наложена глоба в размер на 1000 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от три месеца на С.В.П. с ЕГН: ********** *** за нарушение на чл.58, т.3 от ЗДвП.

           Срещу НП е подадена в срок жалба от С.В.П., в която се навеждат доводи за незаконосъобразност и необоснованост на постановлението, издаването му в нарушения на процесуалните правила и се моли да бъде отменено.

           В съдебно заседание жалбоподателят чрез процесуалния си представител поддържа жалбата, ангажира доказателства и моли съда да отмени постановлението, като излага доводи за това.

           Ответникът по жалбата, редовно призован, не се явява в съдебно заседание. В писмено становище излага доводи, с които се иска потвърждаване на постановлението.

          

Съдът, като съобрази доводите на страните и събраните по делото писмени и гласни доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, прие за установено следното:

На 21.08.2018 г. около 14:05 ч. жалбоподателката С.В.П. управлявала лек автомобил „*** ***“ с рег. ***по АМ „Тракия“ в посока от гр. Бургас към гр. София, като се прибирала от морето със своята дъщеря – на 5 години, своята леля – свидетелката К.П. и приятелката ѝ – свидетелката Г.П.. Те се прибирали по-рано от предвиденото, тъй като били заболели от летен вирус, като малолетната дъщеря на жалбоподателката не се чувствала добре, оплаквала се от болки в корема. Около км.97 имало задръстване заради настъпило ПТП на магистралата. Двете ленти за движение били заети от бавнодвижещи се автомобили. Жалбоподателката решила да се придвижи с автомобила си до близката бензиностанция по лентата за принудително спиране, тъй като детето ѝ плачело и се оплаквало от болки в стомаха, а според нейната леля – свидетелката К.П., която била с него на задната седалка, трябвало незабавно да отбият, за да отиде детето до тоалетна. Жалбоподателката потеглила по лентата за принудително спиране и се движила по нея, когато е спряна за проверка от свидетелите Г.Б. и К.К. – полицейски служители при ОД на МВР Пазарджик. Полицаите установили, че жалбоподателката управлява автомобила си в лентата за принудително спиране на магистралата, за което К. съставил на жалбоподателката АУАН в нейно присъствие, който ѝ предявил и жалбоподателката подписала и получила без възражения. Докато съставяли АУАН на жалбоподателката дъщеричката на последната с нейната леля слезли от автомобила и отишли настрани, където детето се изходило и болките ѝ намалели. След като продължили за гр. София, ходили на преглед и се установило, че детето имало летен вирус, придружен с разстройство. Въз основа на съставения АУАН било издадено обжалваното НП.

 

По делото са разпитани като свидетели Г.Б., К.К., К.П. и Г.П., които в показанията си потвърждават гореописаната фактическа обстановка. Съдът кредитира изцяло показанията на свидетелите като ясни, категорични и безпротиворечиви по отношение на съставомерните признаци. Те са дадени и от лица, незаинтересовани пряко от изхода на делото. Показанията на полицейските служители се подкрепят от показанията на К.П. и Г.П.. От техните показания категорично се установи, че полицейските служители действително са се намирали преди бензиностанция на АМ „Тракия“ и са спрели автомобила на жалбоподателката именно преди нея, т.е твърденията в жалбата, че жалбоподателката е отбила, за да се придвижи до там се потвърдиха. Нещо повече – полицейските служители също потвърдиха, че детето и леля му действително са излизали от автомобила и са отишли настрани. Така от разпита на свидетелите се установи, че действително са били налице здравословни проблеми на пътник в превозното средство.

        

При така установените обстоятелства от правна страна, съдът намира, че жалбата е основателна по следните съображения:

Жалбоподателката се установи по категоричен начин, че на 21.08.2018 г. около 14:05 ч. в Община Пазарджик, на АМ „Тракия“, км.97 в посока гр. София е управлявала лек автомобил „*** ***“ с рег. ***в лентата за принудително спиране. За да е налице обаче нарушение по чл.58, т.3 ЗДвП законодателят е въвел като условие това движение да е извършено без да е налице повреда на пътното превозно средство или здравословни проблеми на водача или пътниците в превозното средство. Безспорно се установи, че в конкретния случай полицейските служители К. и Б. не са изследвали тези обстоятелства – те просто са констатирали управлението в лентата за принудително спиране и са съставили АУАН. В същото време обаче по делото се ангажираха доказателства, които по никакъв начин не бяха оборени от АНО (дори подкрепени донякъде от самите полицейски служители), че един от пътниците в автомобила – малолетната дъщеря на жалбоподателката е била с летен вирус, болки в корема и е трябвало спешно да се придвижат до близката бензиностанция, за да може детето да отиде до тоалетна. При това положение неправилно е била ангажирана отговорността на жалбоподателката на основание чл.178ж, ал.1, пр.1 от ЗДвП и е наложена глоба в размер на 1000 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 месеца. Съгласно последната разпоредба: „Наказва се с лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от три месеца и глоба 1000 лв. водач, който се движи в лентата за принудително спиране по автомагистрала, без да са налице изключенията по чл. 58, т. 3 или в платното за насрещно движение по автомагистрала и скоростен път“. АНО неправилно е приложил материалния закон с налагане на глоба и лишаване от управление съгласно правилно определената санкционна норма, тъй като е било налице едно от изключенията по чл.58, т.3 ЗДвП, поради което се установиха основания за отмяна на наложеното наказание.

         По изложените съображения въззивният съд счита, че обжалваното наказателно постановление следва да бъде отменено като незаконосъобразно.

Водим от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН Районен съд Пазарджик

Р    Е    Ш    И :

 

        ОТМЕНЯ като незаконосъобразно наказателно постановление № 18-1006-003006  от 03.09.2018 г. на Началник група към ОД на МВР Пазарджик, с което на основание чл.178ж, ал.1, пр.1 от ЗДвП е наложена глоба в размер на 1000 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от три месеца на С.В.П. с ЕГН: ********** *** за нарушение на чл.58, т.3 от ЗДвП.

         Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщаването му на страните пред Административен съд Пазарджик.

                                                       

 

                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: