Решение по дело №1064/2019 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 905
Дата: 11 декември 2019 г. (в сила от 11 декември 2019 г.)
Съдия: Васко Димитров Нанев
Дело: 20197150701064
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 17 септември 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ 905/11.12.2019г.

 

гр. Пазарджик

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Административен съд – Пазарджик, IV-ти състав, в открито заседание на дванадесети ноември, две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

СЪДИЯ: ВАСКО НАНЕВ

 

при секретаря Антоанета Метанова, като разгледа административно дело № 1064, по описа на съда за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 145, ал. 2, т. 1 от Административно-процесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по постъпила жалба на И.Й.К. ***, подадена чрез адв. К., против Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 19-0315-000114/27.05.2019 г. на Началник Група към ОД на МВР Пазарджик, РУ Пещера.

С оспорената заповед на жалбоподателя е приложена ПАМ по чл. 171, т. 2а, б. „б“ – прекратяване на регистрацията на ППС за срок от шест месеца до една година, а именно 1 година (12 месеца). Със същата заповед са отнети СРМПС № ********* и 2 броя регистрационни табели с № РА8932КК.

В жалбата се развиват съображения за незаконосъобразност на обжалваната заповед, иска се от съда да измени заповедта, като намали срока на приложената ПАМ.

Ответникът – Началник група към ОД на МВР Пазарджик, РУ Пещера, редовно призован, не се явява и не изпраща представител. В писмено становище оспорва жалбата и моли същата да бъде отхвърлена.

Съдът, след като обсъди събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, както и становищата на страните, намира от фактическа страна следното:

Оспорената заповед е издадена по повод извършено от жалбоподателя нарушение на правилата за движение по пътищата, за което е бил съставен АУАН № Д768566/25.05.2019 г. за следното: на 25.05.2019 г., около 02:40 часа, в гр. Пещера, на ул. „Х. П.“, пред номер 6 в посока „Винпром Пещера“, управлява лек автомобил „М.“, с рег. № …, лична собственост, под въздействието на алкохол. След извършена проба с техническо средство Алкотест Дрегер 7410 ARSM-0059 в 02:40 часа била отчетена концентрация на алкохол в издишания от водача въздух 0,75 (промила) на хиляда. Пробата е показана на водача. Издаден е Талон за медицинско изследване № 046317, който водачът е получил и подписал.

Административният орган е приел, че водачът е извършил нарушение по чл. 5, ал. 3, т. 1, предл. 1 от ЗДвП, а именно: управлява МПС след употреба на алкохол. С оспорената заповед са иззети СРМПС, както и два броя регистрационни табели.

При така установената фактическа обстановка съдът намира от правна страна следното:

Жалбата е подадена в срок от лице, което има интерес от оспорването и се явява допустима.

Разгледана по същество, същата е основателна, като заповедта се явява незаконосъобразна в частта, с която е приложено прекратяване на регистрацията за максималния срок, предвиден в закона, а именно дванадесет месеца. Жалбоподателят моли да бъде изменена обжалваната заповед.

Като доказателство по делото е приета Заповед № 312з-74/18.01.2017 г., с която заповед Началник Група към ОД на МВР Пазарджик, РУ Пещера е оправомощен да прилага с мотивирана заповед ПАМ по чл. 171, т. 1, т. 2, т. 2а, т. 4, т. 5, б. „а“ и т. 6 и т. 7 от ЗДвП. Така посоченото оправомощаване на ответника в производството съдът намира за надлежно направено, поради което процесната заповед се явява издадена от компетентен орган.

Според посочената като правно основание за прилагане на процесната ПАМ разпоредба на чл. 171, т. 2а, б.“б“ от ЗДвП се прекратява регистрацията на ППС на собственик, който управлява МПС с концентрация на  алкохол в кръвта  над 0,5 на 1000, и/или е употребил наркотични вещества или техните аналози, както и при отказ да му бъде извършена проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол и/или наркотични вещества или техните аналози, или не изпълни предписанието за медицинско изследване на концентрацията на алкохол в кръвта му и/или за употреба на наркотични вещества или техните аналози, за срок от шест месеца до една година.

В случая обстоятелството, че И.Й.К. е управлявал собственото си МПС след употреба на алкохол, се явява несъмнено установено, като по отношение на същото и между страните липсва формиран спор. Следователно, налице са фактически основания за прилагане на оспорената ПАМ по отношение на жалбоподателя.

Независимо от посоченото обаче, от страна на ответника не са изложени съображения, поради които процесната ПАМ е приложена по отношение на жалбоподателя в максимално предвидения от закона едногодишен срок.

Материята, относно ПАМ има уредба в нормата на чл. 22 от ЗАНН. Според посочената норма, за предотвратяване и преустановяване на административните нарушения, както и за предотвратяване и преустановяване на вредните последици от тях могат да се прилагат ПАМ, а според чл. 171, ал.1 от ЗДвП, ПАМ се прилагат за осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения.

В заповедта не са изложени мотиви защо се прилага ПАМ за предвидения в закона максимален срок. Такива мотиви не се съдържат и в съпътстващите издаването на заповедта документи.

Предвид гореизложеното, настоящият състав намира, че за постигане целта на приложената спрямо жалбоподателя ПАМ, е достатъчно същата да бъде приложена за минимално предвидения от закона 6-месечен срок. Съответно жалбата се явява основателна и като такава следва да бъде уважена.

С оглед изхода на делото, основателна се явява претенцията на жалбоподателя за присъждане на сторените по делото разноски, поради което ответникът ще следва да бъде осъден да заплати на жалбоподателя сумата от 310 лева, от които 300 лева платен адвокатски хонорар, съгласно представен договор за правна защита и съдействие и 10 лева платена държавна такса.

Воден от горното, Административен съд – Пазарджик, ІV-ти състав,

  

Р Е Ш И:

  

ИЗМЕНЯ Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 19-0315-000114/27.05.2019 г. на Началник Група към ОД на МВР Пазарджик, РУ Пещера, с която на И.Й.К. ***, е приложена ПАМ по чл. 171, т. 2а, б. „б“ – прекратяване на регистрацията на ППС за срок от шест месеца до една година, а именно 1 година (12 месеца), като

НАМАЛЯВА срока на прилагане на посочената ПАМ на 6 (шест) месеца.

ОСЪЖДА Началник Група към ОД на МВР Пазарджик, РУ Пещера да заплати от съответния бюджет на И.Й.К. *** сумата от 310 (триста и десет) лева, представляваща разноски по производството.

Решението е ОКОНЧАТЕЛНО, съгласно разпоредбата на чл. 172, ал. 5 от ЗДвП.

 

 

                                                                                     Съдия: /П/