Определение по дело №436/2019 на Апелативен съд - Варна

Номер на акта: 47
Дата: 11 февруари 2020 г. (в сила от 11 февруари 2020 г.)
Съдия: Павлина Георгиева Димитрова
Дело: 20193000600436
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 12 декември 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

 

47/11.02.2020г.

 

 

град Варна

 

 

 

ВАРНЕНСКИЯТ АПЕЛАТИВЕН СЪД - наказателно отделение, на десети февруари, две хиляди и двадесета година, в закрито заседание в следния състав:

                                

                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИЛЕН СЛАВОВ

ЧЛЕНОВЕ: РАДОСЛАВ СЛАВОВ

ПАВЛИНА ДИМИТРОВА

                                                                    

като разгледа докладваното от съдия Димитрова ВЧНД № 436 по описа за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на член 243 ал.7 от НПК.

 

Образувано е по частна жалба от Д.К.Д., чрез адв. Стоян Михайлов Николов срещу определение                       № 184/25.11.2019г. на Окръжен съд – гр. Силистра, постановено по ЧНД № 248/19г. по описа на същия съд. С атакувания съдебен акт, СОС е изменил постановление на Окръжна прокуратура – гр. Силистра, постановено на 11.11.2019г., относно основанието за прекратяване на наказателно производство, като е приел, че в текущата конкретика е налице хипотезата на чл.243, ал.1, т.1, вр. чл.24, ал.1, т.1, предл. 2-ро от НПК, вместо възприетата такава от представителя на прокуратурата по чл.243, ал.1, т.1, вр. чл.24, ал.1, т.5 от процесуалния закон.

С жалбата се изразява недоволство от определението на първата инстанция поради неговата неправилност и се изразява несъгласие относно изводите на прокурора по отношение авторството на деянието с твърдение за наличие на доказателства за посредствено извършителство от страна на подзащитния му. Прави се искане за отмяна на определението на СОС и постановлението за прекратяване, и връщане на прокуратурата със задължителни указания по приложението на закона.

 

След запознаване  с материалите по делото, Варненският Апелативен Съд констатира следното: жалбата е подадена от легитимирано лице в установения от НПК срок, допустима е за разглеждане, а по същество се явява неоснователна, респ.  първоинстанционният съдебен акт се явява законосъобразен и  обоснован по следните съображения:

 

 Силистренският окръжен съд с определение № 184 от 25.11.2019г., постановено по ЧНД № 248/2019г. по реда на чл.243 ал. 5 вр. ал 6 от НПК е изменил постановление за прекратяване на наказателно производство по д.п. № 18863М - 193/2019г. по описа на РУ - Силистра, като е приел, че е налице друго основание за прекратяване на наказателното производство – това по чл.243, ал.1, т.1, вр. чл.24, ал.1, т.1, предл.2-ро от НПК. В останалата част определението е било потвърдено.

Общите изисквания на разпоредбата на чл. 243 от НПК регламентират обхвата на проверката: постановлението на прокурора за прекратяване на производството като процесуален акт следва да бъде проверен /както от първоинстанционния съд, така и от въззивния/ от гледна точка на неговата обоснованост и законосъобразност. Т.е, дали отразените фактически констатации съответстват на събрания и проверен в пълнота доказателствен материал; дали извършеното разследване е обективно, всестранно и пълно, за да може прокурорът да формира своите изводи въз основа на всички възможни доказателства, както и дали процесуалните действия са извършени по реда и със способите предвидени в НПК.

        Доказателствената основа е попълнена с разпити на свидетели, протокол за доброволно предаване, оглед на ВД, фотоалбум, справка за съдимост, назначени са съдебно – психиатрична и дактилоскопна експертиза,  протокол за извършен личен обиск. Извършено е било и допълнително разследване, в хода на което са били разпитани нови свидетели.

След проверка и анализ, се извеждат положителни изводи за припокриване на възприетите факти и доказателствата. Процесуалните действия са извършени по реда, в срокове и със средствата, предвидени в НПК, авторството на деянието е доказано по несъмнен начин. Прокурорското постановление, както и определението на първата инстанция, в частта с която то е потвърдено не страдат от необоснованост или незаконосъобразност.

Не са налице и твърдените от защитата пороци. Липсват основания да се приеме, че свидетелите по делото са заинтересовани от неговия изход, поради което всякакво съмнение в тяхната безпристрастност, както и във възможността правилно да възприемат фактите и да дават годни сведения за тях е излишно.

Изменението на основанието за прекратяване на наказателното производство е законосъобразно и правилно.

Престъплението е юридическият факт, при чиято наличност се поражда наказателното правоотношение, като обвързва престъпния деец с редица задължения. Съобразно възприетото от законодателството ни, субект на престъпление може да бъде само физическо, достигнало определена възраст и вменяемо лице. Вменяемостта се състои в присъщата на психиката на нормалния човек способност да разбира свойството и общественото значение на своите прояви и да ръководи постъпките си, съобразно с това разбиране. Без вменяемост не може да има вина, защото за нейното наличие е необходимо деецът да бъде наясно или поне да може да бъде наясно с обществената опасност(характер и последици) на извършеното.  Ето защо, чл.33 от НК дава легална дефиниция на случаите, когато вменяемостта отпада – когато поради умствена недоразвитост, продължително или краткотрайно разстройство на съзнанието, лицето не е могло да разбира свойството и значението на деянието и да ръководи постъпките си. Заключението на изготвената съдебнопсихиатрична експертиза (л.22, том1, ДП) сочи, че Д.К.Д. страда от органично разтройство на личността на базата на преживяна черепно – мозъчна травма с импресионно – депресионна фрактура на черепа със средна степен на контузия на мозъка. Констатираното органично разстройство на личността към дата 10.04.2019г.(датата на извършване на деянието) го е лишило от възможността да разбира свойството и значението на извършеното деяние. Не е бил годен да ръководи по разумни подбуди постъпките си. Състоянието му се приравнява на продължително разстройство на съзнанието по смисъла на чл.33 от НК – той е невнемяем.

Изложеното обосновава извод за привилност на определението в изменената му част. Представителят на държавното обвинение неправилно и в разрез с доказателствената основа е приел, че се касае за прекратителното основание по чл.243, ал.1, т.1, вр. чл.24, ал.1, т.5 от НПК. Тя урежда хипотезите, когато след извършване на деянието, деецът е изпаднал в продължително разстройство на съзнанието, което изключва вменяемостта. Експертите са категорични, че Д.Д. е бил невменяем към датата на извършване на престъплението. Налице е прекратителното основание по чл.243, ал.1, т.1, вр. чл.24, ал.1, т.1, предл. 2-ро. 

 

В този смисъл жалбата се явява неоснователна, а обжалваното определение на ОС-Силистра следва да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно, предвид на което и на основание чл. 243 ал.8 от НПК, съставът на АС-Варна

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

 

ПОТВЪРЖДАВА определение № 184 на Окръжен съд - Силистра, по ЧНД № 248/2019г., постановено в закрито съдебно заседание на 25.11.2019г.

 

Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                        ЧЛЕНОВЕ: 1.                2.