Решение по дело №746/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1075
Дата: 13 юни 2022 г. (в сила от 13 юни 2022 г.)
Съдия: Янко Ангелов Ангелов
Дело: 20227180700746
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 март 2022 г.

Съдържание на акта

         Р Е Ш Е Н И Е

 

         № 1075

 

           град Пловдив, 13.06.2022 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

           АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЛОВДИВ, ХХІ к.с., в открито заседание на единадесети май  две хиляди и двадесет и втора година,  в състав:

                                                            

    ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЯВОР КОЛЕВ

                ЧЛЕНОВЕ: ЯНКО АНГЕЛОВ

                                           ЙОРДАН РУСЕВ

 

при секретаря ПОЛИНА ЦВЕТКОВА участието на прокурора КИЧКА КАЗАКОВА, като разгледа докладваното от член-съдия Ангелов касационно АНД № 746 по описа за 2022 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на глава XII от АПК.

Делото е образувано по касационна жалба на “Алцек комерс“ЕООД, с ЕИК *********, срещу РЕШЕНИЕ № 2236 от 10.12.2021 г. постановено по АНД № 5914 по описа за 2021 година на Районен съд Пловдив, с което е Изменено Наказателно постановление № 52/29.04.2021г. на Директора на Областна дирекция по безопасност на храните Пловдив,  с което на “Алцек комерс“ ЕООД е наложена „ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ” в размер на  4000лв. за административно нарушение по чл.24, ал.1 от Закона за храните /ЗХ/,  като е преквалифицирано нарушението в такова по чл.23, ал.1 от Закона за храните, а наложената на основание чл.128, ал.1, т.4 от ЗХ имуществена санкция е намалена от 4000 лв. на 2000 лв.

В съдебното заседаниe  “Алцек комерс“ ЕООД не се представлява.

С жалбата по делото се иска отмяна на атакуваното решение и на НП изцяло. Подадена е молба от адв. А.П., с която се поддържа жалбата, претендират се разноски.

Ответникът – Областна дирекция по безопасност на храните Пловдив, чрез юрк. Ц. оспорва жалбата.

 Прокурор от Окръжна прокуратура Пловдив в свое заключение намира жалбата за неоснователна.

    Настоящата съдебна инстанция, след като прецени допустимостта на предявената касационна жалба и обсъди направените в нея оплаквания, становищата на страните, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение съобразно разпоредбите на чл. 218 и чл. 220 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е допустима като подадена в законоустановения срок по чл. 211, ал. 1 от АПК от легитимирано лице, имащо право и интерес да обжалва съдебния акт, съгласно разпоредбата на чл. 210, ал. 1 от АПК и при спазване на изискванията на чл. 212 от АПК. Разгледана по същество, касационната жалба е основателна по следните съображения:

Процесното решение е постановено при следната фактическа обстановка: Производството пред  Областна дирекция по безопасност на храните Пловдив се е развило по повод сигнал с вх.№ 468/08.02.2021 г. относно етикиране на продукт „мармалад от ябълка". Била извършена проверка на 11.02.2021 г. в обект - Склад за търговия на едро с обект за производство на пудра захар и пакетиране на захар, какао, маслодайни семена, добавки в храни, находящ се в гр.Пловдив, ул.“Брезовско шосе“ № 180, склад 361, стопанисван от дружеството  „Алцек Комерс" ЕООД.

В хода на проверката се представило Удостоверение за регистрация по Закона за храните № 561/16.11.2021 г., при преглед на което се установило, че в удостоверението не била включена групата „плодове - пресни, изсушени, консервирани, под формата на нектари и плодове, сокове, конфитюри, мармалади, желета и компоти", а в склада се предлагат за реализация 54 кашона по 5 кг мармалад от ябълка, партида L21122020, най-добър до 21.12.2022 г, произведен от „Алцек Комерс" ЕООД. Било установено, че в склада се предлагат за реализация също и растителни масла, маргарин, имитиращ продукт „крем за разбиване", но групите храни, към които принадлежали тези продукти също не фигурирали в удостоверението за регистрация, а именно не били вписани групите: „млечни аналози - имитиращи продукти, съдържащи в състава си мляко, масла и мазнини". Било установено, че в Националния електронен регистър на обектите за производство и търговия на едро и дребно с храни от животински и неживотински произход, който се поддържа на интернет страницата на Българската агенция по безопасност на храните към дата 17.02.2021 г. не била включена дейност търговия на едро със следните групи храни : 1.„Плодове-пресни, изсушени, консервирани, под формата на нектари и плодове сокове, конфитюри, мармалади, желета и компоти"; 2. „Млечни аналози-имитиращи продукти, съдържащи в състава си мляко"; 3. „Масла и мазнини", а търговецът „Алцек комерс" ЕООД извършвал дейност по дистрибуция на горепосочените групи храни.

 Съставен е АУАН № 000045/17.02.2021 г, в който нарушението било квалифицирано по чл. 24, ал.1 от ЗХ. Възоснова на него е издадено процесното наказателното постановление. Така описаната фактическа обстановка не е била спорна пред Районен съд Пловдив. Административно наказващият орган е приел, че е налице нарушение на разпоредбата на  чл. 24, ал. 1 от ЗХ, с оглед на което наложил санкция на основание чл. 128, ал. 1, т.4 от ЗХ. Първостепенният съд е преквалифицирал нарушението като такова по чл.23, ал.1 от ЗХ.  В тази насока възражения с касационната жалба не се излагат. Оспореното решение е неправилно.

Съгласно разпоредбата на чл.128, ал.2 от ЗХ, на бизнес - оператор, който извърши нарушение по ал. 1, се налага глоба или имуществена санкция.  Тълкуването на санкционната норма води до извод за наличие на специфичен субект, който подлежи на наказване – "бизнес - оператор", както и че наказанието се налага за нарушение по чл. 128, ал. 1 от ЗХ.

В АУАН и НП не са изложени факти и обстоятелства, които да обосноват наличието на специфичното качество "бизнес - оператор", на което дружеството-касатор отговаря. Определение за това понятие е дадено в чл. 9 от ЗХ, съгласно която бизнес - операторите произвеждат, преработват и/или дистрибутират храна. Според § 1, т. 5 и т. 6 от ДР на ЗХ, "дейност по производство, преработка и/или дистрибуция" е отделна операция, извършвана върху храните, която попада в обхвата на един от етапите на производство, преработка и/или дистрибуция, но може да бъде извършвана самостоятелно по време или място, а "Дистрибуция на храни" е всеки етап на разпространението на храни, като съхранение, транспортиране, търговия, внос и износ на храни. Следователно за пълно описание на нарушението е било необходимо да се посочат факти и обстоятелства, които да навеждат, че санкционираното дружество е бизнес - оператор. Очевидно в ЗХ се прави разграничение между бизнес - оператор и други лица, извършващи търговска дейност, тъй като в чл. 128, ал. 2 от ЗХ е предвидена специална санкция за бизнес - операторите, която се различава от санкцията за останалите лица, извършващи дейност по ЗХ, отговарящи по чл. 128, ал. 1 от ЗХ.  След като такива факти и обстоятелства не са посочени в текста на АУАН и НП (респ. не са констатирани по време на проверката), то в хода на административно наказателното производство е допуснато съществено нарушение, поставящо лицето в невъзможност да разбере защо е санкционирано в друго качество.

Ето защо и на основание чл.221, ал. 2 от АПК, Административен съд – Пловдив, ХХІ състав

                                        Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ  Решение № 2236 от 10.12.2021 г. постановено по АНД № 5914 по описа за 2021 година на Районен съд Пловдив, като вместо него постановява:

ОТМЕНЯ изцяло Наказателно постановление № 52/29.04.2021г. на Директора на Областна дирекция по безопасност на храните Пловдив,  с което на “Алцек комерс“ ЕООД е наложена „ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ” в размер на  4000лв. за административно нарушение по чл.24, ал.1 от Закона за храните .

ОСЪЖДА Областна дирекция по безопасност на храните Пловдив да заплати на “Алцек комерс“ЕООД, с ЕИК *********  съдебните разноски за касационната инстанция  в размер на 300 лв./триста лева/

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

 

 

 

 

         ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                              ЧЛЕНОВЕ: