Решение по дело №114/2021 на Административен съд - Шумен

Номер на акта: 174
Дата: 15 юни 2021 г.
Съдия: Снежина Петкова Чолакова
Дело: 20217270700114
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 31 март 2021 г.

Съдържание на акта

Р    Е     Ш     Е     Н     И     Е

 

№ ...........

град Шумен, 15.06.2021г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Шуменският административен съд, в публичното заседание на седемнадесети май две хиляди двадесет и първа година в следния състав:

 

                                                                   Председател:   Росица Цветкова

                                                                            Членове:    Снежина Чолакова

                                                                                                   Бистра Бойн

                                                                          

при секретаря Св.Атанасова и с участие на прокурор Д.Арнаудов от ШОП, като разгледа докладваното от административния съдия Снежина Чолакова КАНД № 114 по описа за 2021г. на Административен съд – гр. Шумен, за да се произнесе, взе предвид следното:

          Производство по чл.63, ал.1, изр.второ от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН) и чл.208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по касационна жалба от Агенция за държавна финансова инспекция (АДФИ), с адрес на управление  гр. София, ул. Леге №2, чрез Р.М.– гл. юрисконсулт в АДФИ-гр.София,  срещу Решение № 3/16.02.2021г.,  постановено по АНД № 1629/2020г. по описа на Районен съд - гр.Шумен, с което е отменено Наказателно постановление № 11-01-65/30.07.2020г. на Директора на АДФИ - гр. София, с което на С.С.К. ***, на основание чл.250 от ЗОП, във връзка с чл.261, ал.2 от ЗОП  за нарушение на  чл. 18, ал.1, т.13 от ЗОП, във връзка с чл.182, ал.1, т.1 от ЗОП /обн. ДВ, бр.13/16.02.2016 г., в сила от 15.04.2016 г./, е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 1120 /хиляда сто и двадесет/ лева.

В жалбата се навеждат доводи за незаконосъобразност на атакуваното решение, по същество свеждащи се до издаването му при неспазване на материалния закон по смисъла на чл.348, ал.1, т.1 от НПК, във вр.с чл.63, ал.1 от ЗАНН. В тази връзка се твърди, че санкционираното нарушение не представлява маловажен случай по смисъла, вложен в чл.28 от ЗАНН, доколкото на възложителя би отнело същото време да възложи поръчката по общия ред по чл.18, ал.1, т.12 от ЗОП, каквото време му е отнело и нейното възлагане чрез пряко договаряне по чл.18, ал.1, т.13 от ЗОП. В подкрепа на този извод е и обстоятелството, че през месеците май и юни 2018г. лечебното заведение е разполагало с необходимите количества от лекарствения продукт Endoxan, осигурени от възложителя посредством сключени директни договори с доставчика „Екофарм“ЕООД, гр.София. Въз основа на изложените доводи се отправя искане за отмяна на атакувания съдебен акт и за постановяване на ново решение по съществото на спора, потвърждаващо наказателното постановление. Претендира се и присъждане на юрисконсултско възнаграждение в размер на 150 лева. В проведеното открито съдебно заседание касаторът, редовно призован, се представлява от гл.юрисконсулт Р.М., която поддържа жалбата по изложените в нея съображения.

          Ответникът по касационната жалба в законоустановения срок не е депозирал писмено възражение. В съдебно заседание, редовно призован, не се явява лично. Същият се представлява от процесуалния му представител П.П.– адвокат от ШАК, който оспорва основателността на жалбата и отправя искане за оставяне в сила на атакувания съдебен акт.

Представителят на Шуменска окръжна прокуратура изразява становище, че жалбата е процесуално допустима, но разгледана по същество е неоснователна, поради което отправя искане за оставяне в сила на атакувания с нея съдебен акт.

Настоящата съдебна инстанция, след като прецени допустимостта на жалбата и обсъди направените в нея оплаквания, становищата на страните, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение съобразно разпоредбите на чл.218 и чл.220 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е допустима като подадена в законоустановения срок по чл.211, ал.1 от АПК, от легитимирано лице, имащо право и интерес да обжалва съдебния акт, съгласно разпоредбата на чл.210, ал.1 от АПК и при спазване на изискванията на чл.212 от АПК. Разгледана по същество, същата се явява неоснователна, по следните съображения:

С атакуваното решение Районен съдгр.Шумен е отменил Наказателно постановление № 11-01-65/30.07.2020г. на Директора на АДФИ - гр. София, с което на С.С.К. ***, на основание чл.250 от ЗОП, във връзка с чл.261, ал.2 от ЗОП  за нарушение на  чл. 18, ал.1, т.13 от ЗОП, във връзка с чл.182, ал.1, т.1 от ЗОП /обн. ДВ, бр.13/16.02.2016 г.в сила от 15.04.2016 г./, е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 1120 лева. Наказателното постановление е издадено въз основа на Акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ № 11-01-65/06.02.2020г., съставен срещу д-р С.С.К. за това, че на 09.05.2018г. в „Комплексен онкологичен център – Шумен“ЕООД, гр.Шумен, в качеството си на управител и представляващ лечебно заведение по чл.37 от ЗЛЗ и възложител на обществени поръчки по чл.5, ал.2, т.16 от ЗОП, с решение № 004 от 09.05.2018г. е открил и провел процедура за възлагане на обществена поръчка чрез пряко договаряне по чл.18, ал.1, т.13 от ЗОП с предмет: „Доставка на лекарствен продукт по техническа спецификация – приложение № 1“, без да са налице условията, посочени в закона, с което е нарушил разпоредбата на чл.18, ал.1, т.13 от ЗОП, във вр.с чл.182, ал.1, т.1 от ЗОП (обн. В ДВ бр.13/2016г., в сила от 15.04.2016г.).  Актът бил съставен в присъствие на лицето, което го подписало без възражения. Въз основа на събраните в хода на административнонаказателното производство доказателства, наказващият орган издал отмененото от районния съд наказателно постановление.

Районният съд е установил фактическата обстановка въз основа на събраните по делото гласни доказателства и от приобщените по реда на чл.283 от НПК писмени такива. Съдът е посочил, че наказателното постановление е издадено от компетентен орган и в хода на административнонаказателното производство не са допуснати нарушения на процесуалните правила, водещи до неговата отмяна. След преценка на доказателствения материал, е счел, че деянието на д-р С.К. съставлява административно нарушение по приложения административнонаказателен състав, но същото следва да се квалифицира като маловажен случай на административно нарушение по смисъла на чл.28 от ЗАНН. С оглед на това е отменил изцяло наказателното постановление, като незаконосъобразно.

Шуменският административен съд намира, че обжалваното решение е валидно и допустимо. В тази връзка, решаващият състав на съда съобрази, че решението е постановено по отношение на акт, който подлежи на съдебен контрол, като произнасянето е извършено от компетентен съд в рамките на правомощията му.

За да постанови решението си, Районен съд - гр.Шумен е събрал и приобщил към делото по надлежния процесуален ред относимите писмени доказателства, представени съответно с наказателното постановление и в хода на съдебното производство, което е спомогнало делото да бъде изцяло изяснено от фактическа страна. Обстоятелствата, изложени в акта и наказателното постановление, са проверени от районния съд с допустимите по закон доказателствени средства. Решението е постановено от фактическа страна на база събраните доказателства, които кореспондират помежду си, като съдът е изпълнил задължението си, разглеждайки делото по същество, да установи дали санкционираното лице е субект на вмененото му административно нарушение, както и обстоятелствата, при които е осъществено.

При разглеждане на делото районният съд е обсъдил и анализирал всички факти от значение за правния спор и е извел обосновани изводи, които се възприемат от настоящата инстанция. Атакуваният съдебен акт се основава на правилна и задълбочена преценка на събраните доказателства, издаден е в съответствие с приложимите за казуса материалноправни разпоредби, като е постановен при спазване на съдопроизводствените правила. При изготвянето на същия са взети предвид релевантните за спора факти и обстоятелства и изразените от страните становища по тях.

По-конкретно, направените от районния съд изводи за съставомерност на санкционираното деяние по приложения административнонаказателен състав са съответни на събраните по делото доказателства, доколкото е установено по безспорен начин, че с решение № 004 от 09.05.2018г. ответникът в касационното производство е открил и провел процедура за възлагане на обществена поръчка чрез пряко договаряне по чл.18, ал.1, т.13 от ЗОП с предмет: „Доставка на лекарствен продукт по техническа спецификация – приложение № 1“, без да са налице условията, посочени в закона. С това свое действие д-р С.К. е нарушил разпоредбата на чл.18, ал.1, т.13 от ЗОП, във вр.с чл.182, ал.1, т.1 от ЗОП (обн. В ДВ бр.13/2016г., в сила от 15.04.2016г.), осъществявайки административнонаказателния състав, визиран в чл.250 от ЗОП, както от обективна, така и от субективна страна. В тази връзка районният съд е изложил подробни аргументи, към които касационната съдебна инстанция препраща на основание чл.221, ал.2 от АПК.

На следващо място, касационната инстанция възприема и тезата на районния съд за маловажност на осъществената деятелност по смисъла, вложен в чл.28 от ЗАНН. В случая се касае за доставка на лекарствен продукт, който безусловно е необходим за опазване здравето и живота на пациентите на лечебното заведение, нуждаещи се от него. В същото време се касае за първо по ред нарушение, при липса на събрани доказателства в резултат на осъществената деятелност да са настъпили каквито и да било вредни последици. С оглед изложеното, спецификите на процесното нарушение го характеризират с по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обичайните нарушения от същия вид по смисъла, вложен в чл.93, т.9 от НПК, приложим съгласно чл.11 от ЗАНН, явяващо се основание за квалифициране на същото като маловажно такова по смисъла на чл.28 от ЗАНН.

От така установеното фактическо и правно положение съдът приема, че решението на Районен съд-гр.Шумен е законосъобразно и правилно, а касационната жалба е неоснователна. Решението на въззивния съд е постановено при правилно установена фактическа обстановка и при правилно направени правни изводи по отношение приложението на процесуалния и материалния закон, поради което следва да се остави в сила.

Водим от горното и на основание чл.221, ал.1 и ал.2, предл.1 от АПК, Шуменският административен съд

 

Р   Е    Ш    И   :

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 3 от 16.02.2021г., постановено по АНД № 1629/2020г. по описа на Районен съд-гр.Шумен.

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                     ЧЛЕНОВЕ:  1.

 

                                                                                                   2.

 

ЗАБЕЛЕЖКА: Решението е окончателно и не подлежи на обжалване. Влязло в сила на 15.06.2021г.