Решение по дело №2735/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1283
Дата: 10 август 2020 г. (в сила от 4 ноември 2020 г.)
Съдия: Елена Димитрова Герцова
Дело: 20205330202735
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 май 2020 г.

Съдържание на акта

                                             РЕШЕНИЕ

 

Номер 1283                           10.08.2020 година                    Град Пловдив

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пловдивски Районен съд                                     ХХІІ  наказателен  състав

На единадесети юни                                      две хиляди и двадесета година

В публично заседание в следния състав:

 

                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:   ЕЛЕНА ГЕРЦОВА

 

Секретар: Десислава Терзова

Като разгледа докладваното от съдията

НАХ дело номер 2735 по описа за 2020 г.,

 

Р Е Ш И:

 

          ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 20-0281-000329/ 02.04.2020г. на Началник група към ОД на МВР – Пловдив, с което на Н.И.К. с ЕГН: **********, с адрес: *** са наложени следните административни наказания: На основание чл.174, ал.3, пр.1 от Закон за движението по пътищата /ЗДвП/ е наложена ГЛОБА в размер на 2000 /две хиляди/ лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 24 /двадесет и четири/ месеца за нарушение по чл.174, ал.3 от ЗДвП и на осн. чл.183, ал.1, т.1, пр.2 от ЗДвП е наложено административно наказание ГЛОБА в размер на 10 /десет/ лева за нарушение по чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП, като са му били отнети и 12 /дванадесет/ контролни точки.

          Решението подлежи на обжалване пред Административен съд – гр.Пловдив в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му, по реда на Глава ХІІ от АПК.

 

                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ:   /п./

 

 

 

 

 

 

 

МОТИВИ:

Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

Обжалвано е Наказателно постановление № 20-0281-000329/ 02.04.2020г. на Началник група към ОД на МВР – Пловдив, с което на Н.И.К. с ЕГН: **********, с адрес: *** са наложени следните административни наказания: На основание чл.174, ал.3, пр.1 от Закон за движението по пътищата /ЗДвП/ е наложена ГЛОБА в размер на 2000 /две хиляди/ лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 24 /двадесет и четири/ месеца за нарушение по чл.174, ал.3 от ЗДвП и на осн. чл.183, ал.1, т.1, пр.2 от ЗДвП е наложено административно наказание ГЛОБА в размер на 10 /десет/ лева за нарушение по чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП, като са му били отнети и 12 /дванадесет/ контролни точки.

                Жалбоподателят Н.И.К. обжалва наказателното постановление по съображения изложени в допълнителни мотиви към жалбата си и моли същото да бъде отменено като незаконосъобразно. В последното по делото съдебно заседание, редовно призован, се явява лично и с процесуалния си представител адв. Н., който поддържа жалбата и претендира присъждане на разноски.

          Въззиваемата страна – РУ Карлово при ОДМВР - Пловдив, редовно призована, не изпраща представител и не взема становище по жалбата.

          Съдът, като прецени материалите по делото и законосъобразността на обжалвания административен акт, с оглед произнасяне по същество, намира и приема за установено следното:

          ЖАЛБАТА Е НЕОСНОВАТЕЛНА.

          Атакуваното Наказателно постановление е издадено против Н.И.К., за това, че на 29.02.2020г. около 22:55 часа в община Раковски на път „Трети клас“ № 5604 – км. 10+010м между село Стрелци и село Дрангово, посока на движение от запад към изток, като водач на товарен автомобил – „Ситроен Джъмпи“ с рег.№ ****, държава България, управлявал собствения си товарен автомобил „Ситроен Джъмпи“ с рег.№ ****, без контролен талон към СУМПС като също така отказал да му бъде извършена проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол в кръвта и не пожелал да изпълни предписанието за медицинско изследване и вземане на биологични проби за химическо лабораторно изследване за установяване на концентрацията на алкохол в кръвта му. На водача бил издаден и талон за медицинско изследване № ***.

С горно св. И.В.С. – *** към ОДМВР – Пловдив счел, че жалбоподателят е нарушил виновно разпоредбите на чл.174, ал.3 от ЗДвП и чл.100, ал.1, т.1 ЗДвП, за което съставил АУАН с бланков № 286557/29.02.2020г., който бил подписан от жалбоподателят без възражения. Такива не постъпили и в срока по чл.44 от ЗАНН.

Наказателно постановление е издадено въз основа на АУАН, като отразената в същото фактическа обстановка пресъздава по идентичен начин тази, описана в АУАН.

В своите показания свид. И.Д.С. е потвърдил отразените от него констатации в АУАН, като заявява в съдебно заседание, че на процесната дата е извършал контрол на третокласен път намиращ се между селата Стрелци и Дрангово. Свидетелят сочи също, че тъй като било тъмно той осветил с фенер стоп-палката си, за да бъде видяна от управляващия товарен автомобил – „Ситроен Джъмпи“ с рег.№ ****, а впоследствие още преди да спре автомобилът св. С. осветил с фенера си и водача на процесното МПС, който актосъставителят категорично заявява, че е бил жалбоподателят Н.И.К., който е бил във видимо нетрезво състояние, като такива са били и неговите спътници. Още щом бил повикан да бъде тестван обаче жалб. К. отказал както проба с техническо средство, така и до получи талон за медицинско изследва, като заявил, че не той бил управлявал автомобила, но св. С. сочи, че още докато ППС е било в движение и преди да спре, зад волана е бил именно жалбоподателят.

           Съдът кредитира изцяло показанията на горепосочения свидетел тъй като са логични, последователни, съответни на писмените доказателства и най-вече изхождат от незаинтересовано от крайния изход на делото лице. Ето защо съдът намира, че показанията на този свидетел са достоверен източник на информация относно основния факт на доказване и кореспондират с писмените доказателства по делото.  

В конкретния случай административнонаказателната отговорност на жалбоподателя К. е била ангажира за това, че на посочените в АУАН дата и място същият е управлявал товарен автомобил – „Ситроен Джъмпи“ с рег.№ ****, като след като е бил спрян от органите на МВР е отказал да му бъде извършена проверка с техническо средство за установяване на употреба на алкохол и не е представил контролен талон от свидетелство за управление на МПС. В тази връзка по категоричен начин се установява нарушението на нормата на чл. 174, ал. 3 ЗДвП от страна на Н.К. Според същата се наказва този водач на МПС, който откаже да му бъде извършена проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол или упойващи вещества или не изпълни предписанието за медицинско изследване на концентрацията на алкохол в кръвта му. В случая се установява с категоричност от АУАН, чиято доказателствена сила не бе опровергана, както и от разпитания в хода на съдебното производство актосъставител, че жалбоподателят е отказал да му бъде извършена проверка за употреба на алкохол, като не е дал и кръвна проба, като съдът следва да отбележи, че въпреки предоставената му за това възможност К. не ангажира каквито и да било обективни доказателства за опровергаване направените в АУАН констатации. Тоест следва да се приеме, че извършените констатации от проверяващия и санкциониращия орган не са опровергани по какъвто и да било начин и безсъмнено се установява, че на инкриминираните дата и място жалбоподателят е извършил вмененото му нарушение. Съдът следва да уточни, че съставомереното поведение се изразява в самия отказ на жалбоподателя да бъде тестван за алкохол – поведение, което е бил длъжен да предприеме, след като е бил изрично поканен от надлежен орган /в случая полицейски служител, изпълняващ функциите на ***/, да извърши това. Ето защо следва да се приеме, че в конкретния случай се установява фактът на извършеното административно нарушение, за което на К. на осн. чл.174, ал.3, пр.1 от ЗДвП е била наложена глоба във фиксиран размер на 2000 лева и му е било отнето правото да управлява МПС за срок от 24 месеца. Това наказание е в строго фиксиран размер и не са налице основания за неговото изменение или отменяне.

Посочената разпоредба предвижда едно единствено нарушение – отказ на водача да бъде проверен за употреба на алкохол и/или наркотични вещества, който отказ може да има различни форми, като в настоящия случай в обстоятелствената част на акта за установяване на административно нарушение и на наказателното постановление ясно е посочено в какво се състои противоправното поведение на нарушителя, поради което той своевременно е бил запознат с фактите, срещу които е трябвало да се защитава и е била обезпечена възможността му да упражнява адекватно и в пълен обем правото си на защита (така Решение № 2340 от 12.11.2018 г. по к.а.н.д. № 2548/2018 г. на Административен съд – Пловдив; Решение № 724 от 29.03.2018 г. по к.а.н.д. № 478/2018 г. на Административен съд – Пловдив; Решение № 2228 от 23.11.2016 г. по к.а.н.д. № 1755/2016 г. на Административен съд – Пловдив). В тази връзка като неоснователно следва да се сподели възражението за невъзможност на жалбоподателя да организира защитата си тъй като е налице пълна идентичност между АУАН и наказателното постановление, доколкото всички обстоятелства във връзка с нарушението – време, място, описание на нарушението, както и посочване на нарушената законова разпоредба, кореспондират между АУАН и наказателното постановление. Правилно в последното действително е вписано и обстоятелството, че водачът не е изпълнил предписанието за медицинско изследване, което е резултат от реда на издаване на талон за медицинско изследване, което се осъществява, на основание чл.3, ал.2, вр. чл.2, ал.2, предл. I от Наредба № 30 от 27 юни 2001 г. за реда за установяване употребата на алкохол или друго упойващо вещество от водачите на моторни превозни средства, въз основа съставен АУАН, съответно – горното не може да бъде оценено като нарушение на процесуалните правила, доколкото в наказателното постановление се посочва, неизвестното към момента на съставяне на АУАН, съответно установено по реда на чл.52, ал.4 от ЗАНН. Точно поради тези причини видно от съдържанието на АУАН в него правилно е било посочено единствено, че жалбоподателят не желае да изпълни предписанието за медицинско изследване, защото той реално е отказал още на място както проба с техническо средство, така и с медицинско изследване, а в НП вече е посочено, че не го е изпълнил. Независимо обаче от отказа му да избере един от двата начина на изследване контролните органи са действали максимално добросъвестно и все пак са му връчили талон за изследване, като са му предоставили максималния възможен срок за явяване в болничното заведение, но въпреки това Н.К. изобщо не се е явил в МБАЛ „Раковски“. Ето защо съдът счита, че в конкретния случай правата са му били гарантирани по пълен начин и му е била дадена възможност да ги реализира в максималните срокове за това.

Също така НП е издадено от компетентен орган в рамките на неговите правомощия. Съдът не споделя доводите на процесуалния представител на жалбоподателя за незаконосъобразност на наказателното постановление, заради издаването му от некомпетентен орган. В материалите по делото се съдържа заверено копие на оправомощителна заповед – Заповед № 8121з-515/14.05.2018 г. на Министъра на вътрешните работи, с която са оправомощени определени длъжностни лице да издават НП за нарушения по ЗДвП, като сред тях са и Началник на група. Административнонаказващият орган, издал атакуваното НП № 20-0281-000329/02.04.2020г. – Д.П.Т., към датата на издаване на постановлението е имал качеството ***, посочено е в НП структурното звено, където упражнява правомощията си в това му качество, посочена е и оправомощителната заповед, въз основа на която действа в това му качество по издаване на НП за нарушенията по ЗДвП, следователно е имал правомощия да издаде обжалвното постановление.

Съдът не споделя и възражението на жалбоподателя, че същият е бил възпрепятстван да даде кръвна проба, поради липсата на време да организира предвижването си до медицинското заведение. Имайки предвид, че нарушението е констатирано в община Раковски, между село Стрелци и с. Дрангово, което е на около 14 километра от гр. Раковски, а на жалбоподателят е било указано да се яви именно в МБАЛ „Раковски“, а не да пътува примерно до гр. Пловдив, както и факта, че това разстояние се изминава с автомобилен транспорт за около 15-20 минути, като същевеременно, особено предвид часа на придвижването пътят е със сравнително ниска натовареност, което дава по-големи шансове за бързо придвижване, то съдът счита, че К. е имал достатъчно време и начини да се предвижи до лечебното заведение в указания му в талона краен час за даване на кръвна проба, но той изобщо не се е явил, видно от доказателствата по делото.

Що се отнася до възражението, че мястото на нарушението било неясно, то в самите допълнителни мотиви жалбоподателят сам заявява, че това не е така, но върпеки това и настоящият състав следва да отбележи, че и в двата акта са налице множество индивидуализиращи мястото признаци, като досатъчно ясно е посочена общината, клас, номер, километър, посока на движение и едно от двете села, граничещо с община Раковски където е констатирано нарушението, а именно - село Стрелци, като най-същественото е, че в самият АУАН другото село е посочено с правилното име – Дрангово, което се потвърждава и от разпита на актосъставителя. Следователно още с АУАН нарушителят е бил наясно къде е било извършено нарушението.

Що се касае до нарушението и съответно наложеното за него наказание по т.2 от наказателното постановление, се установява категорично от разпита на свидетеля С., а и не се оспорва от самия жалбоподател, че при проверката той не е представил контролен талон към СУМПС. В тази връзка и нарушението е доказано. Съгласно чл.100, ал.1 от ЗДвП при движението си водачът е длъжен да носи набор от документи, като в случая се установява, че К. не е носел контролен талон към СУМПС, което правилно е било квалифицирано като нарушение по чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП. Неносенето на определените документи и в частност контролен талон към СУМПС се наказва с глоба в твърд размер от 10 лева, съгласно чл.183, ал.1, т.1, пр.2 от ЗДвП, която санкционна разпоредба правилно е приложена в случая.

Ето защо, настоящият състав намери, че атакуваното Наказателно постановление № 20-0281-000329/ 02.04.2020г. на Началник група към ОД на МВР – Пловдив, с което на Н.И.К. с ЕГН: **********, с адрес: *** са наложени следните административни наказания: На основание чл.174, ал.3, пр.1 от Закон за движението по пътищата /ЗДвП/ е наложена ГЛОБА в размер на 2000 /две хиляди/ лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 24 /двадесет и четири/ месеца за нарушение по чл.174, ал.3 от ЗДвП и на осн. чл.183, ал.1, т.1, пр.2 от ЗДвП е наложено административно наказание ГЛОБА в размер на 10 /десет/ лева за нарушение по чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП, като са му били отнети и 12 /дванадесет/ контролни точки, следва да бъде ПОТВЪРДЕНО като правилно и законосъобразно.

Предвид изхода от спора, искането на процесуалния представител на жалбоподателя за присъждане на разноски по делото, представляващи адвокатско възнаграждение, се явява неоснователно и не следва да бъде уважено.

          За горните изводи съдът съобрази всички доказателства по делото.

          По изложените мотиви съдът постанови решението си.

                                           

           РАЙОНЕН СЪДИЯ:   

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!

М.М.