Решение по дело №426/2021 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 444
Дата: 6 декември 2021 г.
Съдия: Михаил Драгиев Русев
Дело: 20217240700426
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 септември 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

  444                                   06.12.2021 год.                     гр. Стара Загора

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Старозагорски административен съд, публично съдебно заседание на четиринадесети октомври две хиляди двадесет и първа год., в състав        

                                                                 

Председател: ГАЛИНА ДИНКОВА

 

                                                           Членове: ДАРИНА ДРАГНЕВА

                                                                            МИХАИЛ РУСЕВ

                       

при секретаря Пенка Маринова и в присъствието на прокурора Константин Тачев, като разгледа докладваното от Михаил Русев КАН дело №426  по описа  за 2021 год., за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е с правно основание чл.208 и сл. от АПК във връзка с чл.63, ал.1, предл.2 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на ЦУ на НАП – гр. София, чрез пълномощника си по делото юриск. А. Л. против Решение №129 от 26.07.2021 год., постановено по а.н.д №2343/2020 год. по описа на Районен съд – Стара Загора, с което е отменено като незаконосъобразно Наказателно постановление №508434-F532560/27.04.2020 год., издадено от Началник на отдел „Оперативни дейности“ – гр. Пловдив при ЦУ на НАП. Жалбоподателят не сочи изрично касационни основани, но по същество развива доводи за нарушение на процесуалните правила и материалния закон – касационни основания по чл.348, ал.1, т.1 и т.2 от НПК. Твърди, че от всички събрани доказателства по делото се установява по безспорен начин извършването на административното нарушение. Моли се съда за отмяна на решението на въззивния съд и потвърждаване на наказателното постановление. Претендират се разноски по делото за юрисконсултско възнаграждение за двете съдебни инстанции.

Ответникът по касация „Корат трейд“ООД – гр. София в съдебно заседание и в представеният писмен отговор на касационната жалба, оспорва жалбата и счита, че решението на районния съд следва да бъде оставено в сила.

Представителят на Окръжна прокуратура дава заключение за неоснователност на жалбата. Моли съда да остави в сила обжалваното съдебно решение.

Касационният състав на съда, като взе предвид събраните по делото доказателства, наведените основания от жалбоподателя, мотивите към обжалваното решение и след служебна проверка на същото за наличие на основанията по чл.218, ал.2 от АПК, прие за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок от надлежна страна и е процесуално допустима.

Разгледана по същество  жалбата се явява неоснователна.

Производството пред Районен съд – Стара Загора се е развило по жалба на „Корат трейд“ООД – гр. София против Наказателно постановление №508434-F 532560/27.04.2020 год., издадено от Началник на отдел „Оперативни дейности“ – гр. Пловдив при ЦУ на НАП, с което въз основа на АУАН №F532560/30.12.2019 год., на основание чл.278б от ДОПК на дружеството е наложено административно наказание „имуществена санкция” в размер на 3 000.00 лева.

 От фактическа страна административното обвинение се основава на това, че „Корат Трейд“ООД, гр. София в качеството си на получател на стоки с висок фискален риск: Газьол: с тегловно съдържание на сяра, непревишаващо 0,001%, УKH на документа за доставка 0000000004942882, с код от KН 2710 20 11 от списъка на стоки с висок фискален риск по заповед на Министерство на финансите ЗМФ-4/02-01.2014 год., изменена и допълнена със ЗMФ-675/14.07.2015 год. с нетно количество 3002 литра, не е изпълнил задължението си, регламентирано в чл.13, aл.3, т.4 от ДOПK да не се разпорежда със стоката до получаването/разтоварването й освен в случай на представяне пред органа по приходите на обезпечение в пари или безусловна и неотменяема банкова гаранция със срок на действие не по-малък от 6 месеца, в размер 30 на сто от пазарната стойност на стоката. B хода на извършваната проверка при пристигането на стоката на мястото на получаване/разтоварване е установено, видно от представените документи, че „Корат трейд“ООД, гp. София се е разпоредило със стоката преди нейното получаване/издадена товарителница № 208091 от 16.11.2019 год. към „Корат трейд“OOД и с предмет на продажба: Газьол с количество 3002 литра. Нарушението е извършено на 16.11.2019 год. и е установено на бензиностанция „Green oi1“, собственост на „Kopaт трейд“ООД. Нарушението е установено при извършена проверка на стока с висок фискален риск и документирано с протокол № ********** 11_9/16.11.2019 год.

С обжалваното съдебно решение Районен съд Стара Загора е отменил посоченото наказателно постановление. Прието е, че административното нарушение е установено по безспорен начин, а при реализирането на административнонаказателната отговорност не са допуснати нарушения на процесуалните правила, но е приел, че наказаното юридическо лице не е било предупредено за това си задължения да не продава стоката. По тези съображения въззивният съд е отменил наказателното постановление.

Решението на Районен съд Стара Загора е постановено при правилно приложение на закона.

При постановяване на обжалваното решение не са допуснати нарушения на процесуални правила. При постановяването на решението си Старозагорският районен съд е формирал изводите си, след като е обсъдил всички обстоятелства по делото, както и наведените от страните доводи и възражения, излагайки мотиви, относно тяхната преценка. Районният съд е изпълнил задължението си за изясняване на обективната истина, чрез приобщаването на допустими и относими доказателства. Делото пред въззивната инстанция е било приключено и решението е било постановено от законен състав и в границите на вменената му компетентност, като за заседанията са съставяни протоколи.

Правилни са и изводите на районния съд, че претендираното от административно наказващия орган административно нарушение не се установява от събраните по делото доказателства.

Според настоящата касационна инстанция, установеното с АУАН деяние не изпълва фактическия състав на претендираното от АНО нарушение. Видно от събрания по делото доказателствен материал, в случая става въпрос за евентуално отчуждаване на стоката от лицето, което е получило стоката, но което не е било уведомено за необходимостта за нейното запазване и забрана за отчуждаване. „Корат трейд“ ЕООД е получател/купувач на стоката с висок фискален риск, която е била доставена от трето лице, което трето лице е било надлежно уведомено за необходимостта от извършването на проверката на стоката. Въз основа на така установеното от фактическа страна актосъставителят и наказващият орган са приели, че не е спазена разпоредбата на  чл.13, ал.3, т.4 от ДОПК, съответно са ангажирали отговорността на „Корат трейд“ООД по чл.278б, ал.1 от ДОПК. Във фактическото описание на нарушението, наказващият орган не е посочил един от съставомерните елементи на фактическия състав, а именно – отчуждаването на стоката. Нито в АУАН, нито в издаденото въз основа на него наказателно постановление е посочено какво количество от стоката е отчуждено. Напротив от приложените протоколи за извършената проверка се съдържат данни, че доставеното количество е налично при извършената проверка.

Дори и да е налице някакво отчуждаване обаче, то забраната по чл.13, ал.3, т.4 обаче касае разпореждането от получателя на стока с висок фискален риск до момента на получаването/разтоварването й. Задължението на купувача/получателя да не се разпорежда с вече получена стока с висок фискален риск, има своето правно основание в разпоредбата на чл.121, ал.3 от ДОПК, и е обвързано с последващи получаването предприети от органите по приходите действия по чл.40 от ДОПК. Това задължение е отделно и различно от забраната за разпореждане със стоките до момента на получаването/разтоварването им, а смесването на двете и то от приходната администрация, която следва да осъществява контрол по изпълнението им, е недопустимо. Нормата на  чл.13, ал.3, т.4 от ДОПК е ясна и недвусмислена относно момента, до който се разпростира действието на въведената с нея забрана и съобразно правилата за тълкуване, установени в чл.46, ал.1 от закона за нормативните актове /ЗНА/, тази забрана не визира разпоредителни действия, последващи приемането на стоката. Съответно разпоредбата на чл.278б, ал.1 от ДОПК касае единствено нарушения на чл.13 от същия кодекс и предвид санкционния й характер не може да бъде прилагана по аналогия /чл.46, ал.3 от ЗНА/.

За пълнота на изложението, е необходимо да се отбележи, че не е налице задължение на ответника по касация да не отчуждава получената стока. Това е така, тъй като водача на транспортното средство, с което се превозва стока с висок фискален контрол, не уведомило представителя на „Корат трейд“ООД за извършения фискален контрол и за задължението му да присъства при получаването/разтоварването на стоката, съгласно разпоредбата на чл.13, ал.2, т.4 от ДОПК. Не се установи също така и представител на касатора да е уведомило наказаното лице за това негово задължение. При така установената фактическа обстановка не е установено по надлежен ред уведомяването на наказаното лице за забраната за извършва разпореждане с процесната стока с висок фискален риск.

В обобщение на казаното по-горе, при съставянето на АУАН практически не е установено извършването от обективна страна на изпълнителното деяние по чл. 278б, ал.1, вр. с  чл.13, ал.3, т.4 от ДОПК, което се претендира от касатора. Налагането на административно наказание без да е налице съставът на съответното административно нарушение, както е в противоречие с принципа на законоустановеност на основанията за ангажиране на административнонаказателна отговорност /чл. 6 от ЗАНН/. При липса на изпълнително деяние по чл.278б, ал.1 от ДОПК, наказателното постановление следва да бъде отменено и като се е произнесъл в този смисъл Районен съд – Стара Загора правилно е приложил закона.

При така изложеното настоящият състав намира, че обжалваното решение не страда от визираните в жалбата на Национална агенция за приходите пороци, представляващи касационни основания за отмяната му. Същото е правилно и законосъобразно постановено, поради което следва да бъде оставено в сила.

По делото се претендират разноски и от двете страни, като при този изход на делото основателно е това на ответника по касация. Имайки в предвид възражението на касатора за прекомерност на възнаграждението, както и определените в чл.18, ал.2 във връзка с чл.7, ал.2 от Наредба №1 за минималните размери на адвокатските възнаграждения, съдът намира, че договорено и заплатено адвокатско възнаграждение в размер на 440.00 лв. не е прекомерно.

Водим от горните мотиви и на основание чл.222, ал.2, т.1 от АПК, Старозагорският административен съд

 

Р     Е     Ш     И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №129/26.07.2021 год. по а.н.д. №2343/2020 год. по описа на Районен съд Стара Загора.

ОСЪЖДА НАП гр. София, ЕИК ********* представлявана от директора Румен Спецов да заплати на „Корат трейд“ООД, ЕИК *********, представлявано от управителя Т.Д.К. и със седалище и адрес на управление гр. София, район “Красно село“, ж.к.“Хиподрума“, бл.45, вх.Б, ет.2, ап.6 сумата от 440.00 /осемдесет/ лв., представляващо адвокатско възнаграждение.

Решението не подлежи на обжалване и/или протестиране.

  

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                      

                                                        ЧЛЕНОВЕ:   1.             

                                                                            

 2.