Определение по дело №608/2020 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 1327
Дата: 26 май 2020 г.
Съдия: Даниела Илиева Писарова
Дело: 20203100900608
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 15 май 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

................./…………...2020г.

 

            ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ в закрито заседание, в състав:

                                                            ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: ДАНИЕЛА ПИСАРОВА

 

            Като разгледа докладваното т.дело №608/2020г. по описа на съда, за да се произнесе, взе предвид следното:

           

Производството е образувано по искова молба на И.Е.В., ЕГН **********,***, чрез пълномощник адв.Вл.Ш. от ВАК против Застрахователно дружество БУЛ ИНС АД, ЕИК *********, София, за осъждане на ответника да заплати сумите: 77.00 лева, представляващи имуществени разходи за лечение както и обезщетение за неимуществени вреди в размер на 50000 лева, ведно със законна лихва върху главниците, считано от датата на увреждането на 12.02.2019г. до окончателното изпълнение задължението на застрахователя, които вреди са настъпили за ищеца като пешеходец при ПТП на 12.02.2019г., на кръстовището на бул.Сливница и ул.Пирин, когато бил блъснат от л.а.***с рег.№***, управлявано от Д Я Д от гр.В.

С исковата молба са въведени съществените за производството твърдения. Исковата молба е подадена от и срещу надлежно легитимирани страни, чрез редовно упълномощен от ищеца процесуален представител, при предпоставките за освобождаване от държавна такса съгласно чл.83, ал.1 ГПК. На основание чл.383, ал.1 НПК одобреното споразумение в наказателното производство има значение на влязла в сила присъда, поради което следва да бъде зачетена от съда разглеждащ гражданските последици от деянието, в това число и съгласно чл.83 ГПК. Ищецът поради това не дължи внасяне на такси и разноски по делото. Съобразно уточняваща молба от 22.05.2020г., исковата молба е подадена след изтичане на срока по т.н.рекламационно производство, образувано по заявление за застр.претенция от 16.12.2019г., на основание чл.498 КЗ. Посочена е банкова сметка ***ението на насрещната страна. Представени са преписи за насрещната страна от исковата молба и уточняващата молба.

Относно процесуалният ред за разглеждане на спора: Съдът намира, че спорът подлежи на разглеждане по общия исков ред доколкото ищецът има качество потребител на застрахователна услуга по смисъла на пар.13, т.1 от ЗЗП и чл.2 от КЗ. В този смисъл е цит.по-нататък определение №140/13.04.2020г. по т.дело №174/2020г. на Първо т.о., в което се отбелязва, че: «В определение № 349/07.07.2016 г. по ч. т. д. № 1433/2016 г., постановено след влизане в сила на новия КЗ, състав на второ т. о. на ВКС е приел, че е налице идентитет между понятието "потребител на застрахователни услуги" съгласно § 1, т. 1 ДР на КЗ /отм/ и понятието "ползвател на застрахователни услуги съгласно чл. 2, ал. 2 КЗ". Определението е постановено във връзка с изборната подсъдност по чл. 113 ГПК, но разрешенията му са относими и към настоящия процесуален ред за разглеждане на спора. В същия смисъл е и определение № 518/25.11.2016 г. по ч. т. д. № 1855/2016 г. на първо т. о. на ВКС. Това обуславя валидността на правните изводи, изведени в определение № 179/14.03.2013 г. по ч. т. д. № 1360/2013 г. на второ т. о. на ВКС, в което е прието, че ищецът - физическо лице притежава качеството на потребител на застрахователна услуга, тъй като ползва застрахователна услуга, която не е предназначена за извършване на търговска или професионална дейност. Затова качеството му на потребител в широк смисъл, определя иска като иск на потребител. В същия смисъл и определение № 87/21.02.2020 г. по ч. т. д. № 2870/2019 г. на ВКС, в което се приема, че относимите норми на отменения КЗ, по който е постановено тълкувателно решение № 1/2014 г. на ОСТК на ВКС, не са претърпели съществено изменение в приложимия към спора закон”. Съгласно редакцията на чл.113 ГПК (Изм. – ДВ, бр. 65 от 2018 г., в сила от 7.08.2018 г., доп., бр. 100 от 2019г.), исковете на и срещу потребители се предявяват пред съда, в чийто район се намира настоящия адрес на потребителя, а при липса на настоящ адрес – по постоянния. Образуваните дела се разглеждат като граждански по реда на общия исков процес. Съдът намира, че изменението касае настоящия спор, тъй като ищецът има качеството потребител на засрахователна услуга.

Въз основа на тази преценка съдът следва да пристъпи към размяна на книжа с връчване преписи от исковата молба и приложенията на ответниците по реда на чл.131 ГПК.

            Въз основа на горното, съдът на основание чл.131 ГПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И: 

 

ДА СЕ ПОСТАВИ СТИКЕР на делото съгл.чл.131 ГПК.

ПРЕПИСИ от исковата молба и приложенията както и от уточмняваща молба вх.№12191 от 22.05.20г. да се връчат на ответника Застрахователно дружество БУЛ ИНС АД, ЕИК *********, София, който може в едномесечен срок от връчването да депозира писмен отговор съобразно чл.131 от ГПК, който следва да съдържа посочване на съда и номера на делото, името, адреса на ответника както и неговия законен представител или пълномощник ако има такива; становище по допустимостта на иска и неговата основателност; становище по обстоятелствата, на които се основава иска както и възражения срещу иска и обстоятелствата, на които те се основават; подпис на лицето. В отговора си ответникът е длъжен да посочи точно доказателствата и конкретните обстоятелства, които ще установява с тях както и да представи всички писмени доказателства, с които разполага. В същия  срок ответникът може да предяви насрещен иск, да привлече трети лица и да предяви искове срещу тях.

            УКАЗВА на ответника, че когато в установения срок ответникът не подаде писмен отговор, не вземе становище по иска, не направи възражение, не посочи доказателства или не представи писмени доказателства, той губи възможността да направи това по-късно, освен ако пропускът се дължи на особени непредвидени обстоятелства.

            УКАЗВА на ответника, че към отговора си следва да представят преписи от него и от доказателствата за връчване на ищеца.

УКАЗВА на ответника допълнително, че страната която отсъства повече от един месец от адреса, който е съобщила по делото или на който и е връчено съобщение, е длъжна да уведоми съда за новия си адрес като при неизпълнение на това задължение, всички съобщения се прилагат по делото и се смятат за връчени. Страната, която живее или замине за повече от месец в чужбина, е длъжна да посочи лице в седалището на съда, на което да се връчват съобщенията – съдебен адресат ако няма пълномощник в РБ. Ако не стори това, всички съобщения се прилагат по делото и се смятат за връчени.

УКАЗВА НА СТРАНИТЕ възможността за постигане доброволно уреждане на спора чрез спогодба или чрез Центъра за медиация при ВРС. центърът предоставя безвъзмездно възможност на страните по делата да разрешат правния спор доброволно, посредством медиация и със съдействието на медиатор, всеки работен ден от 9 до 17 ч.  За съдействие към Центъра могат да се обърнат страни по неприключили граждански, частни наказателни и търговски дела, разглеждани в съдилищата от съдебния район на Окръжен съд В, вкл. Окръжен съд – В. Центърът е разположен на 4 етаж в сградата, в която се помещава Съдебно-изпълнителна служба при Pайонен съд В на адрес: гр. В, ул. „Ангел Кънчев" №12.  За връзка с Центъра по медиация страните могат да се свържат за дела на окръжен съд В с Нора Великова, на тел.052 623 362 както и да изпратят запитване по e-mail: *********@***.** .

                                                            СЪДИЯ В ОКРЪЖЕН СЪД: