Решение по дело №394/2017 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 489
Дата: 26 октомври 2017 г. (в сила от 29 октомври 2019 г.)
Съдия: Елка Ангелова Братоева
Дело: 20177170700394
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 18 май 2017 г.

Съдържание на акта

Р       Е       Ш     Е       Н      И      Е

 

  489/  26. Октомври 2017г., гр. Плевен

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЛЕВЕН, трети състав

На четвърти октомври 2017г. в публично съдебно заседание в състав:

Председател: съдия Елка Братоева

Съдебен секретар: Милена Кръстева

 

Като разгледа докладваното от съдия БРАТОЕВА Административно дело № 394/2017г. по описа на съда и на основание доказателствата по делото и закона, за да се произнесе взе предвид следното:

Административното дело е образувано по жалби на „Илмар” ЕООД – Плевен, чрез управителя Т.И.И. и на Т.И.И. и С.И.И. *** срещу Заповед № РД-12-145/04.05.2017г. на Кмета на Община Плевен, с която на осн. чл. 196 ал.8 от Закона за устройство на територията във вр. с чл.73 ал.3 от Закона за културното наследство е наредено на Т.И.И. и С.И.И. ***, Л.И.П. ***, „Илмар” ЕООД – Плевен, „Делта Фуд” ООД – София, като собственици на триетажна жилищно-търговска сграда – недвижима културна ценност, находяща се в УПИ ІІІ-5989, кв.85а по плана на гр. Плевен, ул. „Сан Стефано” № 2 да изпълнят необходимите укрепителни, консервационно-реставрационни и ремонтни работи по сградата.

Жалбоподателите оспорват заповедта като незаконосъобразна и искат отмяната й, поради съществено нарушение на административно-производствените правила и материалния закон. Считат, че не са изяснени съществени факти и обстоятелства относно състоянието на сградата. Тя вече е загубила автентичния си вид и понастоящем няма статут категория „за сведение” по действащия Закон за културното наследство. Считат, че сградата не представлява недвижим паметник на културата съгласно ЗКН и той е неприложим, поради което заповедта е нищожна поради липса на обект – недвижима културна ценност по смисъла на ЗКН.

Ответникът – Кмета на Община Плевен, чрез юрисконсулт З. изразява становище за неоснователност на жалбите. Претендира разноски.

Заинтересованите страни – Л.И.П. *** и „Делта Фуд“ ООД – София не изразяват становище по жалбите.

Като съобрази приетите по делото доказателства, становищата на страните и приложимия закон и след служебна проверка на оспорения индивидуален административен акт за валидност и законосъобразност на всички основания по чл. 146 от АПК, съдът намира за установено следното от фактическа и правна страна:

Производството е по чл. 145 и следващите от АПК вр. чл. 73 ал.3 от Закона за културното наследство.

Заповедта е връчена на 09.05.2017г. Жалбите са подадени на 16.05.2017г. и следователно са депозирани в законния 14-дневен срок за съдебно обжалване срещу подлежащ на обжалване индивидуален административен акт и от активно легитимирани страни, поради което са процесуално ДОПУСТИМИ.

Разгледани по същество жалбите са НЕОСНОВАТЕЛНИ.

Жилищно-търговската сграда на ул. „Сан Стефано № 2, УП ІІІ-5989, кв.85а в гр. Плевен е собственост на Т.И.И., С.И.И.,***, Л.И.П. ***, „Илмар“ ЕООД – Плевен и „Делта Фуд“ ООД – София, видно от приложената справка на СГКК – Плевен от 02.05.2017г..

Жилищно-търговската сграда е декларирана с писмо № 5675 от 15.12.1989г. и фигурира под № 30 в актуализирания списък на архитектурните паметници на културата в гр. Плевен, одобрен от архитектурната комисия при експертния съвет на НИПК с Протокол № 26/12.09.1989г., като архитектурно-строителен паметник на културата с предварителна категория „за сведение“ и попада в обхвата на територия с културно-историческо наследство със статут на групов паметник на културата – църква „Св. Троица“ – Плевен, деклариран със същото декларационно писмо като архитектурно-художествен паметник на културата, с предварителна категория „местно значение“. Този статут на сградата не е променян.

Видно от декларационната карта, която съдържа снимки на фасадите на сградата и описание за нейната научно-документална и художествена стойност и състоянието на сградата към момента на декларирането й – 1989г.: Тя представлява изявена жилищно-търговска сграда с раздвижен обем и сецесионова украса. Обемно-пространствено сградата е запазила първоначалния си вид. Премахнати са част от фасадните детайли, магазините в приземния етаж са затворени и превърнати в работни и складови помещения. Нарушени са някои от вътрешните връзки. Първоначално разпределение – холна функционална схема с отделна кухненска част. Има гипсов таван с орнаменти, представителна каменна стълба с богат парапет, теракота за настилка. Конструкцията е дървена, подсилена с железни греди. Добре се вписва в сложната градоустройствена среда. Препоръчаните ограничения при специализирана намеса са – да се запази обема и възвърне първоначалното фасадно оформление.

По повод на писмо с вх. № ТСУ иС-94Т-218-1/23.04.2015г. от Т.И. и С.И. за състоянието на сградата, със Заповед № РД 12-334/17.06.2015г. Кметът на Община Плевен е назначил комисия на осн. чл. 196 ал.3 и чл. 73 ал.3 от ЗКН с представители на НИНКН и Министерство на културата – София, РО – НСК – Плевен и специалисти по строителството при община Плевен за установяване на състоянието на сградата и вземане на окончателно решение за мерките, които трябва да се предприемат, като собствениците на обекта да бъдат уведомени за датата и часа на огледа, както и да бъдат изслушани от комисията. При огледа комисията е съставила Констативен протокол № 1/25.06.2015г. На огледа от страна на собствениците е присъствал Т.И., който представил архитектурно заснемане - планове и разпределение на сградата, но липсва подробно заснемане с характерни точки на фасадите. Комисията е приела, че съгласно описаната в декларационната карта от НИПК (НИНКН) жилищно-търговската сграда е недвижима културна ценност – архитектурен паметник „за сведение“ и съгласно §12 ал.1 от ПЗР на ЗКН запазва статута си и е недвижима културна ценност. Според комисията в градоустройствено отношение сградата има значение за оформяне на площадната рамка и част от групова недвижима културна ценност по ул. „Сан Стефано“. Със Заповед № РД-15-1894/15.11.2000г. на Кмета на Община Плевен за частично изменение на застроително-регулационния план на кв. 854“а“ по плана на гр. Плевен, в УПИ ІІІ-5989 се запазва съществуващата триетажна сграда с едноетажно пристрояване към южната фасада до страничната регулационна линия с УПИ ІV-5994 и четириетажно пристрояване към западната фасада с УПИ ІІ-5990, в УПИ ІІІ-5989 се предвижда и изграждането на подземни гаражи, разположени свързано на вътрешните регулационни линии.

При направения оглед на място е констатирано следното състояние на сградата към 25.06.2015г.: сградата е оградена с временна плътна ограда съгласно дадени от Община Плевен предписания. По уличната фасада на сградата частично е запазена сецесионовата украса – корнизи, медальони, конзоли и др. Вътре в сградата не са запазени ценни елементи от интериора, с изключение на каменното стълбище. Сградата се намира в аварийно състояние. Североизточната кула е разрушена. Таванският гредоред е открит, опожарен с изгнили греди. Надзидът е частично разрушен и е с ерозирала зидария. Дървеното стълбище към тавана е изгнило с пропадания. Липсва цялата покривна конструкция. В резултат на външни атмосферни въздействия и отмиване на материалите, поради липсата на покрив носещите зидове са отслабени. Гредоредът над втори етаж е изгнил и пропаднал. Като цяло хоризонталното укрепване на сградата е силно отслабено и цялата конструкция е увредена. Фасадата към ул. „Сан Стефано“ е с повредена и опадала мазилка. Заключението на комисията е, че сградата е в аварийно техническо състояние, поради което предлага: 1. На осн. чл. 74 ал.1 ЗКН собственика да изготви и представи в Министерство на културата архитектурно заснемане, текстова и фото документация, достатъчна за изпълнението на реконструкция на сградата. Да се изготвят шаблони на запазената пластична украса на сградата и корнизи, които да се използват за реставрация на фасадите. Да се заснемат геодезически характерни коти по фасадата и кота корниз и кота било; 2. Сградата може да бъде демонтирана със запазване на фасадите към ул. „Сан Стефано“ и пл. „Карол І“. Да се изготви конструктивен проект за укрепване на фасадите, по време на демонтажа и строителството. Елементите на каменното стълбище да бъдат запазени на депо, след демонтажа евентуално експонирани в реконструираната сграда; 3. Изисканите материали по чл. 74 ал.1 от ЗКН да бъдат предадени на Министерство на Културата и след положително становище по реда на ЗКН, кмета на Община Плевен да издаде заповед за демонтиране на сградата – културна ценност (със запазване на фасадите) с цел нейната реконструкция по автентични данни и изготвена за целта пълна проектна документация със заснемане и детайли, съобразно действащия ПУП; 4. При положително становище по чл. 74 ал.1 от ЗКН, във връзка с инвестиционните намерения на собствениците, сградата да бъде преизградена, като всички етапи на инвестиционното проектиране, включително и визата за проектиране да бъдат внесени за съгласуване по реда на чл. 83 и чл. 84 от ЗКН. Екземпляр от протокола е предоставен и на собствениците.  

Въз основа на този протокол е била издадена Заповед № РД-12-232/25.04.2016г. от Зам. Кмета по Териториално развитие на Община Плевен, с която на осн. чл. 196 ал.8 от ЗУТ и чл. 73 ал.3 от ЗКН е наредено на собствениците да извършат необходимите укрепителни, консервационни, реставрационни и ремонтни дейности по проектна документация, съгласувана с Министерство на културата. С Решение  № 411/28.09.2016г. на Административен съд – Плевен по адм.д. № 441/2016г. по описа на съда, което е приобщено към материалите по настоящото дело, съдът е прогласил нищожността на заповедта като е приел, че е издадена при липса на материална компетентност и е изпратил преписката на компетентния орган – Кмета на Община Плевен за издаване на заповед, съгласно мотивите относно тълкуването и прилагането на закона, изложени в решението, в 14-дневен срок от влизането му в сила. Решението е обжалвано с касационна жалба, която е оставена без разглеждане с Определение № 3771/28.03.2017г. на ВАС по адм. д. № 12967/2016г. по описа на съда, което е влязло в сила на 12.04.2017г. След връщане на делото, заверен препис от влязлото в сила решение е изпратено до Кмета на Община Плевен за изпълнение, връчено е на 20.04.2017г.

Въз основа на съдебното решение и констатациите при извършения оглед с Констативен протокол №1/25.06.2015г. на назначената комисия със Заповед № РД-12-334/17.06.2015г. на Кмета на Община – Плевен Кметът на Община Плевен издал процесната Заповед № РД-12-145/04.05.2017г. на Кмета на Община Плевен, с която на осн. чл. 196 ал.8 от Закона за устройство на територията във вр. с чл.73 ал.3 от Закона за културното наследство е наредено на собствениците на триетажната жилищно-търговска сграда – недвижима културна ценност да изпълнят необходимите укрепителни, консервационно-реставрационни и ремонтни работи по сградата, а именно: 1. В срок от три месеца от получаване на заповедта на осн. чл. 74 ал.1 от ЗКН да изготвят и представят в Министерство на културата архитектурно заснемане, текстова и фото-документация, достатъчна за изпълнението на реконструкцията на сградата; 2. След положително становище на Министерство на културата или оправомощено от него лице за внесените материали по реда на чл. 74 ал.1 от ЗКН, в срок от две седмици да изготвят контруктивен проект за укрепване на фасадите, по време на демонтажа и строителството, който да се внесе за съгласуване в Община Плевен; 3. В срок от един месец след одобряване на конструктивния проект да се демонтира сградата, като се запазят фасадите към ул. „Сан Стефано“ и пл. „Карол І“. Елементите на каменното стълбище след демонтажа също да бъдат запазени на депо за евентуално експониране в реконструираната сграда. Изрично в заповедта е указано и че обжалването й не спира изпълнението, което произтича от разпоредбата на чл. 73 ал.3 ЗКН.

Спорно по делото е какво е състоянието на сградата към момента на издаване на заповедта и дали тя представлява недвижима културна ценност по смисъла на действащия ЗКН или е загубила това си качество.

Според заключението на назначената съдебно-строителна експертиза и дадените от в.л. в с.з. допълнителните уточнения - към момента на огледа сградата е с изцяло разрушен покрив, частично запазени фасади и прорасли дървета и храсти вътре в нея. Вътрешното стълбище е в лошо състояние. Сградата е самосрутваща се и опасна за оглед вътре, поради нарушени конструктивни елементи – изцяло разрушен покрив, нарушено стълбище и пропадане на гредореда. Каменното стълбище съществува, но е наклонено на една страна и не може да се установи устойчивостта му, не е запазен парапета на стълбището, наличието на теракотената настилка не може да се установи, поради затрупването с отпадъци от саморазрушения покрив. По фасадите се наблюдават пукнатини, опадала мазилка и ерозирала тухлена зидария, запазени са част от фасадните детайли, корнизи, медальони и козирки. Интериорът на сградата не е запазен. Оградена е с временна плътна ограда откъм улицата и площада. Според заключението състоянието на сградата към момента на огледа съответства на състоянието й, описано в Констативния протокол от 25.06.2015г., като разбира се атмосферното влияние по всяка вероятност е увеличило ерозията на тухлената зидария и мазилката, наблюдават се пукнатини по стените на северо-източната кула. Следователно състоянието на сградата не се е променило съществено след 25.06.2015г. Но поради липса на подробно описани елементи по вид и брой и снимки на отделните елементи не може да се сравни кои елементи по фасадите са съществували през 1989г., съответно към 2015г. и са запазени и към този момент. Потвърждава се заключението на комисията, че сградата е в аварийно състояние и се руши под въздействието на атмосферните влияния. Разрушена е североизточната кула, не са запазени ценни елементи от интериора, с изключение на каменното стълбище,по уличната фасада частично е запазена сецесионовата украса – корнизи, медальони, конзоли и др. При сравнението на снимковия материал от декларационната карта от 1989г. и снимките към заключението е видно, че покривът е разрушен с прорасли вътре дървета, резрушена е североизточната кула, частично е опадала мазилката, но все още са запазени част от ценните архитектурно-исторически елементи от сецесионовата окраса на сградата – корнизи, медальони, конзоли и др., които до момента не са детайлно описани по вид, брой и фотодокументирани. Съществува и вътрешното каменно стълбище.

Заповедта е издадена с правно основание чл. 196 ал.8 от Закона за устройство на територията вр. чл. 73 ал.3 и чл. 74 от Закона за културното наследство и въз основа на влязло в сила съдебно решение, чиито мотиви по приложението и тълкуването на закона са обвързващи за административния орган – кмета на община Плевен, на когото съдът е изпратил преписката по компетентност за издаване на заповед.

Чл. 196 ал.8 от Закона за устройство на територията препраща към Закона за културното наследство относно установяването на състоянието на сгради - недвижими културни ценности и последващите мерки и процедури.

Съгласно преходната разпоредба на §10 от Закона за културното наследство (ДВ-бр.19/2009г.) заварените обявени по досегашния ред недвижими паметници на културата запазват своя статут и категория като културни ценности по смисъла на този закон. В чл. 50 ал.1 т.5 от ЗКН също е предвидена категория "за сведение" за недвижими културни ценности, съобразно тяхната културна и научна стойност и обществена значимост. В тази категория се включват самостоятелни обекти с ниска индивидуална стойност - носители на информация за научната и културната област, към която се отнасят.

А с преходната разпоредба на §12 от ПЗР на Закона за културното наследство (ДВ-бр.19/2009г.) е предвидено, че заварените декларирани по досегашния ред недвижими паметници на културата запазват своя статут като декларирани обекти по този закон. В същото време е предвидено в 3-годишен срок от влизането на закона в сила директорът на НИНКН да предлага по реда на чл. 64 за регистриране или за отписване на заварените декларирани недвижими паметници на културата. Съгласно чл. 59 ал.4 ЗКН декларираните недвижими обекти имат статут на недвижими културни ценности до установяването им като такива по реда на този закон. А според ал.3 временният режим за опазване на недвижимите обекти е задължителен за всички физически и юридически лица.

Следователно и след приемането на ЗКН (2009г.) процесната сграда запазва декларираната по стария ред предварителна категория „за сведение“ от 1989г. и има статут на недвижима културна ценност до установяването й като такава по реда на новия закон - ЗКН. Целта на закона е опазване на културните ценности, включително и тези с временен статут до установяването на тяхната значимост със съответната категория и режим на опазване. Статутът на сградата не е променен.

От чл. 71 ал.1 т.1 т.2 ал.2 от ЗКН произтича задължението на собствниците на недвижими културни ценности да полагат необходимите грижи за тяхното опазване, съхранение и поддържане в добро състояние при спазване разпоредбите на този закон и актовете по прилагането му, да уведомяват незабавно НИНКН, регионалните инспекторати по опазване на културното наследство и общинските органи за настъпили увреждания по тях или за действия спрямо тях в нарушение на ЗКН, а при унищожаване на недвижима културна ценност, поради неизпълнение на тези задължения, да я възстановят в същия вид – с оригиналните обемно-пространствени параметри и архитектурни и художествени характеристики.  

В чл. 72 са уредени случаите, когато недвижима културна ценност е застрашена от увреждане или разрушаване, като собствениците са длъжни да уведомят кмета на общината и културните институции за предприемане на незабавни действия по обезопасяването й, като последните дават незабавно указания за аварийно-временно укрепване и определят срок за изпълнението им, а при неизпълнение на задълженията и указанията общината извършва необходимото обезопасяване и аварийно-временно укрепване за сметка на собственика.

Когато собствениците не са изпълнили задълженията си за аварийно-временно укрепване на сградата, съгласно чл. 73 от ЗКН кметът на общината назначава комисия, която включва инспектор от регионалния инспекторат по опазване на културното наследство, представители на НИНКН, на регионалната дирекция за национален строителен контрол и на общината. Комисията установява с констативен протокол състоянието на недвижимата културна ценност, както и вида и обема на необходимите укрепителни, консервационно-реставрационни и ремонтни работи. Към протокола се прилагат подробно описание на културната ценност според данните за нейната идентификация и регистрация и данни за собственика. Съгласно чл. 73 ал.3 от ЗКН въз основа на констативния протокол кметът на общината в 14-дневен срок издава заповед, с която задължава собствениците за тяхна сметка да извършат в определен срок необходимите укрепителни, консервационни, реставрационни и ремонтни дейности по проектна документация, съгласувана по реда на чл. 84 ал.1 и ал.2 ЗКН. Обжалването не спира изпълнението на заповедта.

А според чл. 74 ЗКН, когато комисията по чл. 73 ал.1 предлага демонтиране и последваща реконструкция по автентични данни на недвижима културна ценност, нейният собственик изготвя и представя в Министерство на културата графична, текстова и фотодокументация, достатъчна за изпълнението на реконструкцията. След положително становище на министъра на културата или оправомощени от него длъжностни лица кметът на общината издава заповед за демонтииране на недвижимата културна ценност, която се реконструира въз основа на представената документация и инвестиционен проект, съгласуван по реда на чл. 84.

В чл. 76 ЗКН се предвижда допълнителна гаранция за запазване на културната ценност, когато тя се руши. Когато заповедите по чл. 73 ал.3 и чл. 74 от закона не са изпълнени в определения срок, необходимите проектни, укрепителни, консервационно-реставрационни и ремонтни дейности или реконструкция по автентични данни на недвижима културна ценност или на част от нея от процесната предварителна категория „за сведение“ се извършват от общината, въз основа на заповед на кмета и въз основа на заповедта върху имота се вписва законна ипотека в полза на общината за обезпечение на вземането на общината за направените разноски. 

Заповедта е издадена от кмета на Община – Плевен, който е материално и териториално компетентния орган и в изпълнение на обвързващите мотиви на Решение  № 411/28.09.2016г. на Административен съд – Плевен по адм.д. № 441/2016г. за издаване на заповеди с правно основание чл. 73 и чл. 74 от ЗКН, с които се задължават собствениците на сградата – недвижима културна ценност да извършат необходимите укрепителни, консервационни, реставрационни и ремонтни дейности по проектна документация, съгласувана по реда на чл. 84 ал.1 и ал.2 от закона, както и за демонтирането й и последваща реконструкция  по автентични данни с изготвяне от собственика и представяне в МК на графична, текстова и фотодокументация, достатъчна за изпълнението на реконструкцията.

Издадена е в необходимата писмена форма, съдържаща всички необходими реквизити. Посочени са фактическите и правни основания, които я мотивират – чл. 196 ал.8 от ЗУТ, чл. 73 ал.3 и чл. 74 от Закона за културното наследство, влязлото в сила Решение  № 411/28.09.2016г. на Административен съд – Плевен по адм.д. № 441/2016г. и Констативен протокол № 1/25.06.2015г. на назначената от кмета комисия по чл. 73 ЗКН. Отразено е подробно състоянието на сградата, установено с протокола за огледа, посочено е нейното местонахождение, собственици, както и че тя представлява културна ценност и основанието за този й статут.

Спазена е разписаната в чл. 73 ЗКН административна процедура като в комисията са включени всички изброени в закона специалисти. Описано е състоянието на културната ценност според данните за нейната идентификация и регистрация, съдържат се данни за собствениците. Заповедта е издадена в изпълнение на влязло в сила съдебно решение, след изпращането му за изпълнение като не е налице забавяне. А състоянието на сградата към момента съответства на състоянието й при огледа от 2015г. на комисията, то не е съществено променено, поради което неизвършването на нов оглед не е съществено процесуално нарушение, което да повлияе на крайния акт. Собствениците са били уведомени за резултатите от огледа на комисията и в този смисъл са участвали в административното производство, а приложимата процедура по специалния закон - чл. 73 ЗКН, не изисква задължително присъствие на всички собственици при огледа. Освен това от страна на собствениците е присъствал Т.И., който е представил на комисията архитектурно заснемане – планове и разпределение на сградата.

Заповедта е и материално законосъобразна. Сградата запазва статута си на недвижима културна ценност, за опазването на която са приложими разпоредбите на новия Закон за културното наследство в това число и чл. 73 и чл.74 от ЗКН. Безспорно се установи, че сградата е в много лошо състояние, саморазрушава се, намира се в аварийно състояние, а собствениците не са изпълнили задълженията си за нейното опазване. Това налага извършване на необходимите укрепителни, консервационни, реставрационни и ремонтни дейности по проектна документация, съгласувана по реда на чл. 84 ал.1 и ал.2 ЗКН, каквито са разпоредени и подробно описани с процесната заповед. Все още съществуват ценни архитектурно-исторически елементи от фасадата на сградата – част от сецесионовата украса – корнизи, медальони, конзоли и др., запазено е каменното стълбище, налице е и снимков материал за общия изглед със северо-източната кула и фасади при декларирането на сградата, представено е от собственика и архитектурно заснемане – планове и разпределение на сградата, но липсва подробно заснемане с характерни точки на фасадите. Запазените автентични данни налагат и позволяват изготвянето на графична, текстова и фотодокументация, в която да бъдат подробно описани и заснети съществуващите елементи и възстановяване на разрушените кули и фасади, която да послужи за реконструкция на сградата след изготвен инвестиционен проект съгласно чл. 74 ЗКН, в зависимост от намеренията на собствениците и съобразно предвижданията на ПУП за демонтиране и последващата реконструкция на фасадите, кулите, изгледа и запазената част от интериора – каменното стълбище, чрез подходящото му експониране в реконструираната сграда, в какъвто смисъл са разпоредените дейности със заповедта.

Съответства и на преследваната от закона цел – за запазване на декларираните недвижимите културни ценности, дори и когато са със заварен временен статут по стария ред, когато се рушат или са полуразрушени, поради бездействие на собствениците им, щом не са регистрирани или отписани като такива по новия ред, за да бъдат запазени, реконстриурани и възстановени, включително и чрез демонтирането на отделни техни елементи, които са запазени или има автентични данни, въз основа на които да бъдат възстановени. Те са носители на характерния архитектурно-исторически облик на населените места, който Законът за културното наследство цели да защити.

По изложените съображения заповедта е законосъобразна, а жалбите следва да се отхвърлят като неоснователни.

При този изход на делото в полза на ответника следва да се присъдят направените разноски за в.л. в размер на 130 лв., както и юрисконсултско възнаграждение на осн. чл. 78 ал.8 от ГПК в размер на 100 лв.

         Водим от горното и на осн. чл. 172 ал.2 от АПК съдът

 

 

Р    Е    Ш    И :

 

ОТХВЪРЛЯ  жалбите на „Илмар” ЕООД – Плевен, чрез управителя Т.И.И. и на Т.И.И. и С.И.И. *** срещу Заповед № РД-12-145/04.05.2017г. на Кмета на Община Плевен, с която на осн. чл. 196 ал.8 от Закона за устройство на територията във вр. с чл.73 ал.3 от Закона за културното наследство е наредено на Т.И.И. и С.И.И. ***, Л.И.П. ***, „Илмар” ЕООД – Плевен, „Делта Фуд” ООД – София, като собственици на триетажна жилищно-търговска сграда – недвижима културна ценност, находяща се в УПИ ІІІ-5989, кв.85а по плана на гр. Плевен, ул. „Сан Стефано” № 2 да изпълнят необходимите укрепителни, консервационно-реставрационни и ремонтни работи по сградата.

ОСЪЖДА  жалбоподателите „Илмар” ЕООД – Плевен, Т.И.И. и С.И.И. *** солидарно да заплатят  на   Община Плевен деловодни разноски общо в размер на 230 лв., представляващи 130 лв. – депозит за в.л. и 100 лв. - юрисконсултско възнаграждение.

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва с касационна жалба пред Върховен Административен съд, подадена чрез Административен съд - Плевен в 14-дневен срок от съобщението.

ПРЕПИС от решението да се изпрати на страните. 

 

                                                        С Ъ Д И Я :