Определение по дело №2619/2021 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1500
Дата: 11 октомври 2021 г. (в сила от 29 октомври 2021 г.)
Съдия: Татяна Иванова Петрова
Дело: 20217180702619
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 1 октомври 2021 г.

Съдържание на акта

                РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПЛОВДИВ

 

 

 

 

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

 

№ 1500

 

гр. Пловдив, 11 октомври 2021 год.

 

 

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

 

 

ПЛОВДИВСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, ХІХ касационен състав, в закрито заседание на единадесети октомври през две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: СТОИЛ БОТЕВ

                                              ЧЛЕНОВЕ: ТАТЯНА ПЕТРОВА

                                                                ПЕТЪР КАСАБОВ

 

като разгледа докладваното от чл. съдия ТАТЯНА ПЕТРОВА КАНД № 2619 по описа за 2021 год. на Пловдивския административен съд, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на Глава първа, Раздел VIII от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по жалба, предявена от П.К.Л., с ЕГН **********,***, с искане за възобновяване на административнонаказателното производство прекратено с определение по АНД № 20215330201729 по описа на Районен съд – Пловдив, на основание чл. 70, т. 6 от ЗАНН.

 Пловдивският административен съд, като обсъди данните по делото намира за установено следното:

Възобновяването по реда на чл. 70 и сл. от ЗАНН е процесуален способ за защита срещу влезлите в сила санкционни актове и съдебни актове по административнонаказателни дела.

Основанията, сроковете и лицата, легитимирани да искат възобновяване на производството, са определени с нормите на чл. 70 и сл. от ЗАНН. Според чл. 72, ал. 1 от същия закон (в приложимата към настоящия момент редакция - ДВ бр. 63 от 2017 г., в сила от 5.11.2017 г.) предложение за възобновяване се прави от окръжния прокурор, а в случаите по чл. 70, буква "д" – от наблюдаващия прокурор, и се разглежда от съответния административен съд.

От горното следва, че адресатът на издадено наказателно постановление не е легитимиран да иска възобновяване на производството. Същият разполага с възможността да сезира прокурора за наличието на установените в чл. 70 от ЗАНН предпоставки, но не притежава активна процесуална легитимация да инициира производството по възобновяване пред съда. Такава възможност е предвидена с изменението на чл. 72, ал. 1 от ЗАНН, обн. ДВ бр. 109 от 2020 г., но действието на нормата е отложено и съгласно пар. 51 от ПЗР на ЗИДЗАНН, същата влиза в сила от 23.12.2021 г.

При това положение, настоящият съдебен състав приема, че подаденото от П.К.Л. искане е процесуално недопустимо за разглеждане, поради което същото ще следва да бъде оставено без разглеждане, а съдебното производство - прекратено.

 

Така мотивиран, Пловдивският административен съд, ХІХ касационен състав,

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ искането на П.К.Л., с ЕГН **********,***, за възобновяване на административнонаказателното производство прекратено с определение постановено по АНД № 20215330201729 по описа на Районен съд – Пловдив, на основание чл. 70, т. 6 от ЗАНН.

ПРЕКРАТЯВА производството по КАНД № 2619 по описа за 2021 год. на Административен съд гр. Пловдив.

 

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховния административен съд в седемдневен срок от съобщението му на искателя.

 

 

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                

 

                      

                                                         ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                         

                                                                             2.