Решение по дело №217/2018 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 283
Дата: 2 март 2018 г.
Съдия: Екатерина Владимирова Мандалиева
Дело: 20185300500217
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 29 януари 2018 г.

Съдържание на акта

     Р  Е  Ш  Е  Н   И  Е    № 283

 

                                           гр.Пловдив,02.03.2018г.

 

В    И М Е Т О    Н А      Н А Р О Д А

 

Пловдивският окръжен съд, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ,                       в  закрито   заседание  на   втори март,  през  две   хиляди  и осемнадесета  година    в    състав:

 

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕКАТЕРИНА МАНДАЛИЕВА

                                                             ЧЛЕНОВЕ:НЕДЯЛКА СВИРКОВА

                                                                        НИКОЛИНКА ЦВЕТКОВА

 

като   разгледа   докладваното   от   председателя   ч.гр.д.№217  по описа   на   ПОС  за 2018г., за   да   се произнесе, взе   предвид  следното:

 

Производството  е  образувано  по  жалба с вх.№2730/26.01.2018г.  от С.И.И. с ЕГН-**********, в качеството му на длъжник по изп.д.№20168250400439 по описа на ЧСИ Стефан Горчев с рег.№825 КЧСИ, с район на действие ПОС, чрез особения му представител  адв. И.Г. – Божкова против Постановление за възлагане от 08.12.2017г. по  изп.д.№20168250400439 по описа на ЧСИ Стефан Горчев с рег.№825 КЧСИ, с район на действие ПОС.  Жалбоподателят, навежда  доводи  за  незаконосъобразност на  обжалваните  действия, като за  целта излага няколко основни оплаквания: в наддавателното предложение от 23.11.2017г., съответно в пълномощното и в декларацията, приложени към него, не е достатъчно идентифициран недвижимия имот, за който се отнася;  в квитанцията за внесения задатът липсва идентификатор на недвижимия имот, за които се отнася; в приложената към  наддавателното  предложение  декларация по чл.4 ал.7 и по чл.6 ал.5 т.3 от ЗМИП липсва дата на деклариране. Иска се отмяна на извършените действия  като незаконосъобразни.

Ответникът по  жалбата – взискател в  изпълнителното производство  „Уникредит Булбанк“ АД с ЕИК-*********, със седалище и адрес на управление: гр.София, район „Възраждане“ , пл.“Света Неделя“ №7, представлявано от Л. Х. и Е. М., чрез пълномощника  адв. Я.Д., със съдебен адрес:*** оспорват жалбата като неоснователна, молят  същата да се остави без уважение. 

По реда на чл.436 ал.3 ГПК са постъпили писмени мотиви от ЧСИ  Стефан Горчев, в  които е  изразено становище относно допустимостта на жалбата, а по същество относно нейната неоснователност.

ПЛОВДИВСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД  след  като прецени събраните по  делото  доказателства намира за  установено следното:

Съдът е  сезиран  с  жалба от   лице, имащо  качеството на длъжник в изпълнителното  производство  против действия на съдебния изпълнител,  касаещи  изготвено постановление за възлагане на недвижим имот  от 08.12.2017г, предвид на което и доколкото жалбата е депозирана в срок същата се явява процесуално допустима.

По отношение на нейната основателност:

Изпълнително дело изп.д.№20168250400439 по описа на ЧСИ Стефан Горчев с рег.№825 КЧСИ, с район на действие ПОС е образувано по молба от 22.08.2016г.  на взискателя „Уникредит Булбанк“ АД с ЕИК-********* срещу солидарните длъжници  С.И.И. и „Информа – прес“ ЕООД , представлявано от управителя Г.  Г.

По молба на взискателя  е наложена възбрана върху процесния недвижим имот, извършен е опис на 05.09.2017г., обективиран в протокол от същата дата. Изготвено е заключение от вещото лице С. Ж. относно стойността на  процесния обект, като в протокол от 12.09.2017г., съставляваща неразделна част  от протокол за опис, ЧСИ  е определил оценка за имота в размер на 98 000лв, с начална цена от 73 500лв. Насрочена е публична продан, която е разгласена, за което е съставен протокол  от 20.10.2017г., като обявлението за това е поставено на съответните места. На 24.11.2017г. ПЧСИ в присъствието на  явилите се лица  е обявил наддавателните предложения, за което е съставен протокол от същата дата/ л.409-413 от изп.д./

Жалбоподателят навежда няколко оплаквания за незаконосъобразност на постановлението за възлагане, а именно: в наддавателното предложение от 23.11.2017г., съответно в пълномощното и в декларацията, приложени към него, не е достатъчно идентифициран недвижимия имот за който се отнася;  в квитанцията за внесения задатът липсва идентификатор на недвижимия имот, за които се отнася; в приложената към  наддавателното  предложение  декларация по чл.4 ал.7 и по чл.6 ал.5 т.3 от ЗМИП  липсва  дата на деклариране.

Съгласно разпоредбата на чл.435 ал.3 ГПК, длъжникът може да обжалва постановлението за възлагане поради това, че наддаването при публичната  продан не е извършено надлежно или имуществото не е възложено по най-високата цена.Цитираната разпоредба императивно посочва основанията, при които може да се обжалват действията на съдебния изпълнител .Съгласно  т.8 ТР №2/26.06.2015г., т.д.2/2013г. на ОСГТК на ВКС само действията на наддавачите във връзка с подадените тайни наддавателни предложения в продължение на пълния срок за това и действията на страните с право на изкупуване, както и действията на съдебния изпълнител и наддавачите при провеждане  на наддаването с явни наддавателни предложения с фиксирана стъпка са част от наддаването и надлежното им извършване подлежи на проверка по жалба  срещу постановлението за възлагане. В конкретният случай оплакванията на жалбоподателят касаят липсата на рекзизит в наддавателното предложение, в представеното пълномощно и в декларацията приложена към него, с оглед на което  контролът на съда е свързан  с проверка на това дали са спазени правилата на  разпоредбата на чл.489 ГПК.

В конкретната хипотеза е депозирано едно наддвателно предложение от Ж. Н., чрез адв. Х. В. Наддавателното предложение е  направено писмено, като в същото  с цифри и  думи е посочена предложената цена, която не е  била по-ниска от  началната такава по чл.489 ал.2 и 6 ГПК. В наддавателното предложение от 23.11.2017г. и в приложеното към него  пълномощно, имотът е идентифициран с посочване на  идентификатора по кадастралната карта и кадастралните регистри на  гр.Пловдив /л.413 и л.414 от изп.д./.Приложен  е документ за  внесен депозит 10% от началната цена. Налице е и декларация по чл.4 ал.7 и по чл.6 ал.5 т.3 ЗМИП, в която имотът отново е индивидуализиран  с идентификатор кадастралната карта и кадастралните регистри на  гр.Пловдив .Що се касае до липса на дата върху декларацията, следва да се отбележи, че соченото обстоятелство не  попада под съдебен контрол.

Оплакванията, че имотът не е индивидуализиран в платежният документ за  внесен задатък, са  изцяло неоснователни, доколкото  законът нито изисква, нито вменява задължение в квитанцията за внесен задатък да се посочват определени реквизити, свързани с описанието на имота.

Предвид на  изложеното, настоящият съдебен състав намира, че не се констатират нередовности във формата или съдържанието на  наддавателното предложение, съответно в пълномощното или декларацията,  опорочаващи  процедурата  по  надлежно наддаване, във връзка  с  проведената публична продан. Инвокираните  от  жалбоподателя твърдения за допуснати нарушения на  разпоредбата на чл.489 ГПК са изцяло неоснователни, а обжалваните действия на ЧСИ се явяват  правилни и законосъобразни.

Ето защо депозираната жалба се явява неоснователна и като такава, същата следва да бъде оставена без уважение, поради което съдът

 

                                                  Р  Е  Ш  И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ  жалба с вх.№2730/26.01.2018г.  от С.И.И. с ЕГН-**********, в качеството му на длъжник по изп.д.№20168250400439 по описа на ЧСИ Стефан Горчев с рег.№825 КЧСИ, с район на действие ПОС, чрез особения му представител  адв. И.Г. – Б. против Постановление за възлагане от 08.12.2017г. по  изп.д.№20168250400439 по описа на ЧСИ Стефан Горчев с рег.№825 КЧСИ, с район на действие ПОС.   

         

             Решението е окончателно.      

 

 

             

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:            

 

                                                  ЧЛЕНОВЕ: