Решение по дело №1476/2020 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: 260154
Дата: 23 ноември 2020 г. (в сила от 23 март 2021 г.)
Съдия: Радостина Ташева Гергичанова
Дело: 20204430201476
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 юли 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

                                          23.11.2020г.

 

номер ..................                                                       град ПЛЕВЕН

 

                                В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Плевенски районен съд

на двадесети октомври

Четиринадесети наказателен състав

година 2020

В публично заседание в следния състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

РАДОСТИНА ГЕРГИЧАНОВА

Секретар: МАРИЯНА КОЛЕВА

Като разгледа докладваното от съдия ГЕРГИЧАНОВА НАХД № 1476 по описа за 2020 година и на основание данните по делото и закона, за да се произнесе взе предвид следното:

 

ПРОИЗВОДСТВОТО е по реда на чл. 59 ал. І от ЗАНН.

Обжалвано е Наказателно постановление № *** от ***. на *** сектор към ***, сектор „**“, с което на Д.К.Й. с ЕГН ********** *** са наложени следните административни наказания: 1.) на основание чл. 183, ал. V, т.1 от ЗДвП – глоба в размер на 100,00 лева; 2.) на основание чл.183, ал.ІV, т.8 от ЗДвП - глоба в размер на 50,00 лева и 3.) на основание чл. 183, ал. ІV, т.7, пр.1 от ЗДвП – глоба в размер на 50,00 лева за това, че на ***. в ***часа в гр. Плевен  на кръстовището, образувано от бул. „Г. ***, с посока на движение към ул. „***,“ като водач на собствения си лек автомобил „***“ с рег. № *** навлязъл през посоченото кръстовище на неразрешаващ (червен) сигнал на светофарна уредба, работеща в нормален режим и монтирана в самото кръстовище, като извършил завой наляво, престоявал в кръстовището след обозначена Стоп линия и пешеходна пътека естествено продължение на тротоара, обозначена с пътна маркировка и управлявал моторното превозно средство без да ползва обезопасителен колан по време на движение, с който бил оборудван автомобила – нарушения по чл. 6, т. 1 от ЗДвП, чл. 98, ал. І,т.6 от ЗДвП и чл. 137А, ал. І от ЗДвП.

Недоволен от така наложените административни наказания е останал жалбоподателят, който в срока по чл. 59 от ЗАНН е подал жалба до Районен съд - Плевен, с която моли съда да отмени наказателното постановление като незаконосъобразно. В жалбата е релевирано оплакване, че описаната в АУАН и в НП фактическа обстановка не съответства на действителната такава, както и че в хода на административно-наказателното производство пред наказващия орган са допуснати същетвени нарушения на процесуални правила. В съдебно заседание жалбоподателят се явявалично и с пълномощника си – адв. Й.Х. от ПлАК, която излага следните основни аргументи в подкрепа на изложените в жалбата възражения: 1.) Описаната в АУАН и в НП фактическа обстановка не може да бъде установена от показанията само на един свидетел; 2.) АУАН е съставен в присъствието само на един свидетел, което е процесуално нарушение, предпоставящо отмяната на обжалваното наказателно постановление и 3.) От ангажираните по делото доказателства може да се направи извод, че жалбоподателят е осъществел състава само на едно от нарушенията за които е санкциониран, а именно нарушението по чл. 98, ал. І,т.6 от ЗДвП.

За ответната страна процесуален представител не се явява. 

Съдът, след като се запозна с образуваната административно-наказателна преписка, намира за установено следното:

Жалбата е процесуално допустима, като подадена от активно легитимирано лице с изявен правен интерес и в законноустановения в чл. 59 от ЗАНН преклузивен срок и следва да бъде разгледана по същество. 

С оглед събраните в хода на съдебното производство доказателства, съдът намира за установено от фактическа страна следното:

Административно-наказателното производство е започнало със съставяне на АУАН № ** от ***. от актосъставителя Д.А.Х. в присъствието на свидетеля Г.Н.Р. против жалбоподателя Д.К.Й. за това, че на ***. в ***часа в гр. Плевен на кръстовището, образувано от бул. „Г. ***, с посока на движение към ул. „***,“ като водач на собствения си лек автомобил „***“ с рег. № *** навлязъл през посоченото кръстовище на неразрешаващ (червен) сигнал на светофарна уредба, работеща в нормален режим и монтирана в самото кръстовище, като извършил завой наляво, престоявал в кръстовището след обозначена Стоп линия и пешеходна пътека естествено продължение на тротоара, обозначена с пътна маркировка и управлявал моторното превозно средство без да ползва обезопасителен колан по време на движение, с който бил оборудван автомобила. Като нарушени са посочени разпоредбите на чл. 6, т. 1 от ЗДвП, чл. 98, ал. І,т.6 от ЗДвП и чл. 137А, ал. І от ЗДвП.

Описанатав АУАН фактическа обстановка изцяло е възпроизведена обжалваното наказателно постановление, с което на жалбоподателя Й. са наложени следните административни наказания: 1.) на основание чл. 183, ал. V, т.1 от ЗДвП – глоба в размер на 100,00 лева; 2.) на основание чл.183, ал.ІV, т.8 от ЗДвП - глоба в размер на 50,00 лева и 3.) на основание чл. 183, ал. ІV, т.7, пр.1 от ЗДвП – глоба в размер на 50,00 лева.

По делото са обособени две групи гласни доказателства, първата от които включва показаниятана актосъставителя Х. и свидетеля Р., а втората обхваща обясненията на жалбоподателя и показанията на свидетелката *** /съпруга на жалбоподателя/. Съдът кредитира показанията на първата група свидетели, като намери същите за логични, убедителни и последователни.  Актосъставителят Х. пресъздава свои преки и непосредствени впечатления относно релевантните по делото факти, при възприемането на които вниманието му е било конкретно насочено към спазване на правилата за движение по пътищата от участниците в движението поради служебните му задължения, произтичащи от длъжността „***“ към ***-Плевен, Сектор „**“. Същите се потвърждават от показанията на свидетеля – очевидец Р., който независимо, че няма ясен спомен относно извършването на описаните в АУАН нарушения поради изминалия период от време потвърждава, че подписът в АУАН, положен срещу свидетел е негов. От показанията на тази група свидетели се установява, че на посочените в АУАН и в НП дата и място, жалбоподателят Й. управлявал собствения си лек автомобил, марка „***“ без да ползва обезопасителен колан по време н адвижение, с какъвто бил оборудван автомобила, навлязъл през процесното кръстовище на неразрешаващ (червен) сигнал на светофарна уредба, работеща в нормален режим и монтирана в самото кръстовище, като извършил завой наляво и престоявал в кръстовището след обозначена Стоп линия и пешеходна пътека естествено продължение на тротоара, обозначена с пътна маркировка.

Съдът обсъди показанията на свидетелката ***, като намери, че същите са изолирани и в известна степен повлияни от семейната и връзка с жалбоподателя (съпруга/съпруг). Дори да се приеме, че свидетелката *** е пътувала в управлявания от жалбоподателя автомобил (противно на категоричното твърдение на актосъставителя Х., че жалбоподателят е бил сам в моторното превозно средство), то показанията и са повърхностни, доколкото вниманието и не е било насочено към спазване на правилата за движение, установени в ЗДвП. Свидетелката твърди, че с жалбоподателя  отишли до аптеката, за да закупят лекарства за дъщеря им, като посочва, че при извършване на проверката от полицейските служители била в автомобила и  си „ровела“ нещо в телефона. Поради изложеното, съдът намира за неубедително твърдението и, че са преминали през процесното кръстовище на „зелен“ сигнал на светофарната уредба.  В останалата и част показанията съдържат твърдения за неуважително поведение от страна на провяращите, които са неотносими към настоящото административно-наказателно производство и не следва да бъдат анализирани. Съдът обсъди и обясненията на жалбоподателя сачмостоятелно и в съвкупност с останалия по делото доказателстев материал, като съобрази, че същите освен доказателствено средство, са и средство за защита, след което намери, че са израз на предприетата защитна теза.  

Показанията на първата група свидетели изцяло кореспондира с приобщените към доказателствената съвкупност по делото по реда на чл. 283 от НПК писмени доказателства, а именно: молба от Д.К.Й., акт за установяване на административно нарушение серия АА № **/*** г., молба от Д.К.Й. от *** г., писмо рег. № ***г., ведно с наказателно постановление № ***/07.05.2019 г., справка за нарушител/водач, заверено копие от заповед рег. № ***/14.05.2018 г. на ***.

Относно нарушението по чл. 6, т. 1 от ЗДвП.

При тази установеност на фактите, настоящият съдебен състав намира, че жалбоподателят Й. е автор на нарушението по чл. 6, т.1 от ЗДвП, за което е ангажирана административно-аказателната му отговорност. Съгласно посочената правна норма: „Участниците в движението са длъжни да съобразяват своето поведение със сигналите на длъжностните лица, упълномощени да регулират или да контролират движението по пътищата, както и със светлинните сигнали, с пътните знаци и с пътната маркировка. Наказващият орган правилно е издирил приложимата в случая санкционна разпоредба, съдържаща се в чл. 183, ал. V, т.1 от ЗДвП и е наложил на жалбоподателя глоба в размер на 100,00 лева, каквото имонно по вид и размер наказание е предвидено законодателя.

Поради изложеното, съдът намира, че обжалваното НП следва да бъде потвърдено като законосъобразно в тази му част.

Относно нарушението по чл. 98, ал. І,т.6 от ЗДвП.

Разпоредбата на чл. 98, ал. І, т.6 от ЗДвП забранява престоят и паркирането на кръстовище и на по-малко от 5 метра от тях. Съдът намира, че в настоящата хипотеза не се касае за „престой“  на управляваното от жалбоподателя МПС в процесното кръстовище, тъй като данните по делото не сочат, че автомобилът е спрян за ограничено време, необходимо за качване и слизане на пътници или за извършване на товарно-разтоварни работи в присъствието на водача, каквито характеристики са присъщи за понятието „престой“ по арг. на чл. 93, ал. І от ЗДвП. Напротив, установява се, че автомобила е паркиран с цел водачът да посети търговски обект – „аптека“.

Поради изложеното, съдът намира, че тази част наказателното постановление е незаконосъобразно, тъй като жалбоподателят не е осъществил състава на описанто в обстоятелствената част на АУАН и НП нарушение по чл. 98, ал. І, т.6 от ЗДвП, за което е санкциониран с глоба в размер на 50,00 лева на основание чл. 183, ал. ІV, т.8 от ЗДвП и поради това следва да бъде отменено в тази му част.

Относно нарушенията по чл. 137А от ЗДвП.

От анализа на събрания по делото доказателствен материал се установява, че жалбоподателят е осъществил елементите на фактическия състав на чл. 137А, ал. І-ва от ЗДвП като на *** година на посочените в НП дата и място управлявал лек автомобил „***“ с рег. № ***  без да използва обезопасителен колан, с който е оборудван автомобила. Приложимата санкционна разпоредба, съдържаща се в чл. 183, ал. ІV, т.7, пр. І-во от ЗДвП предвижда административно наказание – глоба в размер на 50,00 лева, каквото именно по вид и размер  е наложено на жалбоподателя.Поради изложеното обжалваното наказателно постановление следва да бъде потвърдено като законосъобразно и в тази му част.

Съдът снамери, че АУАН и НП са издадени компетентен по материя, място и степен орган, предвид приобщената към доказателствения материал  по делото заповед № ***/14.05.2018г. на ***.

Съдът намира за неоснователно направеното възражение за допуснато в хода на административно-наказателното производство пред наказващия орган съществено нарушение на процесуални правила, изразяващо се в  съставяне на АУАН в присъствието само на един свидетел. Съгласно разпоредбата на чл.40 ал.1 от ЗАНН, АУАН се съставя в присъствието на нарушителя и свидетелите, които са присъствали при извършване или установяване на нарушението. При тълкуването на тази норма се установява, че не е налице законово изискване за повече свидетели, присъствали при извършването или установяването на нарушението, напротив изисква се актът да бъде съставен в присъствието на свидетелите по извършване или установяване на нарушението, които могат да бъдат един или повече от един. Нормата на чл.40 ал.3 от ЗАНН изисква актът да бъде съставен в присъствието на други двама свидетели, когато липсват свидетели при извършването или установяването на нарушението, но тази  хипотеза не е приложима в конкретния казус, защото съставителят на акта и свидетелят са такива по установяване на нарушението.  

 

Водим от горното и на осн.чл. 63 ал. І ЗАНН, съдът

 

                                         Р Е Ш И :

 

ПОТВЪРЖДАВА КАТО ЗАКОНОСЪОБРАЗНО Наказателно постановление № *** от ***. на *** сектор към ***, сектор „**“ В ЧАСТТА, в която на Д.К.Й. с ЕГН ********** *** на основание чл.183, ал.V, т.1 от ЗДвП е наложено административно наказание - глоба в размер на 100,00 лева и на основание чл. 183, ал. ІV, т.7, пр. І-во от ЗДвП е наложено административно наказание – глоба в размер на 50,00 лева за извършени на ***. в гр. Плевен нарушения по чл. 6, т.1 от ЗДвП и по чл. 137А, ал.1 от ЗДвП.

ОТМЕНЯ КАТО НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО Наказателно постановление № *** от ***. на *** сектор към ***, сектор „**“, В ЧАСТТА, в която на Д.К.Й. с ЕГН ********** *** на основание чл.183, ал.ІV, т.8 от ЗДвП е наложено административно наказание - глоба в размер на 50,00 лева за извършено на ***. в гр. Плевен нарушение по чл. 98, ал. І, т.6 от ЗДвП.

 РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Административен съд – гр. Плевен съд в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му.

 

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ :