Решение по дело №3016/2018 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 1479
Дата: 7 ноември 2018 г. (в сила от 4 декември 2018 г.)
Съдия: Георги Христов Иванов
Дело: 20182120203016
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 юли 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

1479                                                          07.11.2018г.                                            град Бургас

    В   И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

Бургаският районен съд,                                                                                 ХІ наказателен състав

На 23.10.2018г.

В публично заседание в следния състав:

                                                                    Председател: Георги Иванов

Секретар: Снежана  Петрова   

Прокурор:

като разгледа докладваното от съдията Г.Иванов НАХ дело №3016 по описа за 2018 година, за да се произнесе взе предвид следното:

   Производството е образувано по повод жалба на Ц.С.Г. ЕГН:**********,***, против Наказателно постановление №17-0769-002349 от 05.07.2017г. на Началник група сектор ПП на ОДМВР-гр.Бургас, с което за нарушение на чл. 21, ал.2 ЗДвП, на основание чл.189, ал.4, вр. с чл. 182, ал.1, т.6 ЗДвП, на жалбоподателя е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 400 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от три месеца. С жалбата се моли за отмяна на атакувания акт. Посочва се, че жалбоподателят, като управител на ЮЛ собственик на лекия автомобил, заснет с техническото средство, е депозирал декларация, в която е посочил лицето, което е извършило нарушението, поради което неправилно е ангажирана неговата административнонаказателната отговорност за извършеното нарушение.

В открито съдебно заседание страните не изпращат представители.

Жалбата е подадена от легитимирано да обжалва лице срещу подлежащ на обжалване акт, поради което следва да се приеме, че същата се явява процесуално допустима. Разгледана по същество жалбата е основателна, като съдът след като прецени доказателствата по делото и съобрази закона в контекста на правомощията си по съдебния контрол намира за установено следното:

На 14.07.2016 г. около 15:13 часа на ПП Е773 км 491 до бензиностанция Ромпетрол в посока от кв.Ветрен към КПП 1 техническо средство – стационарна система за контрол на скоростта Multa Radar SD 580 с №00209D32D4F9 заснела, движещ се в указаната посока със скорост от 145 км/ч. лек автомобил „М.” с рег.№ *********. На мястото на контролирания пътен участък имало въведено с пътен знак В26 ограничение на скоростта до 90 км/ч. Участъкът от пътя бил сигнализиран и с пътен знак „Е-24” /контрол с автоматизирани технически средства или системи/. По-късно записите от системата за контрол на скоростта били прегледани от служители на Сектор „Пътна полиция” към ОД на МВР Бургас, които от записания файл, установили, че заснетият автомобил - лек автомобил „М.” с рег.№ ******* е собственост на „Т.Ф.“ ООД с управител жалбоподателя Ц.С.Г..*** Г. попълнил декларация по чл.188 от ЗДвП, в която посочил, че на 14.07.2016г. лек автомобил „М.” с рег.№ ********** се управлявал от лице с имената „Е.М.“ без да посочи никакви допълнителни данни за това лице. Служител на 04 РУП СДВР, на когото било възложено извършване на проверка и установяване на водача, провел многократни разговори с Ц.Г., при които последният му заявил, че МПСто е било управлявало от жена на име Е.М.М., родена ****г. жив. на ул. „В.М.“. От многократни справки в АИС БДС не било установено такова лице с тези данни. Преписката била върната в сектор ПП ОД МВР Бургас и на 26.04.2017г. мл. автоконтрольор св.Р.И. съставил АУАН срещу Ц.Г. за това, че на 14.07.2016г. в 15:13ч в гр.Бургас по път Е773 км.491 до бенз. „Р.“, неустановен извършител управлявал л.а. М. рег.******, собственост на фирма „Т.ф.“ ООД, със скорост от 145 км/ч при разрешена такава 90 км/ч., и Г. като управител на фирма „Т.ф.“ ООД не е посочил на кого е предоставил управлението на това МПС на посочената дата.

Срещу така съставения АУАН било подадено възражение вх. №769000-10316/2017г. по описа на сектор “ПП” - ОДМВР-Бургас от Г., в което той заявявал, че на посочената дата л.а. М. рег.******* се управлявал от Е.М.Т. с ЕГН:**********. Била извършена справка в АИС БДС и се установило, че лицето Е.М.Т. с ЕГН:**********, била с адрес ***. Въпреки  това, АНО не приел за основателно възражението на Г. и издал Наказателно постановление №17-0769-002349 от 05.07.2017г. на Началник група сектор ПП на ОДМВР-гр.Бургас, с което за нарушение на чл. 21, ал.2 ЗДвП, на основание чл.189, ал.4, вр. с чл. 182, ал.1, т.6 ЗДвП на жалбоподателя му било наложено административно наказание „Глоба” в размер на 400 лева. и лишаване от право да управлява МПС за срок от три месеца.

Горната фактическа обстановка се установява по безспорен начин от събраните по делото материали по АНП, както и писмените доказателства и доказателствени средства, събрани в хода на съдебното производство, които съдът кредитира изцяло.

На база на така възприетата фактическа обстановка съдът прави следните правни изводи:

При съставянето на АУАН  и при издаването на атакуваното НП, видно от съдържанието им, са спазени изискванията, визирани в разпоредбите на чл. 42 и чл. 57 ЗАНН. В случая съдът намира, че не са налице формални предпоставки за отмяна на обжалваното НП, тъй като при реализиране на административнонаказателната отговорност на жалбоподателя не са допуснати съществени процесуални нарушения, водещи до порочност на административно-наказателното производство. Не е налице липса на минимално изискуемите реквизити на НП или такова тяхно описание, което не позволява на нару­шителя или на съда да формират еднозначни изводи от фактическа и правна страна за възведеното административнонаказателно обвинение, напротив в НП ясно е отразено за какво нарушение ангажирана административнонаказателната отговорност на Г. – неизпълнение на задължениетго да посочи кой е водачът управлявал на 14.07.2016г. л.а. М. рег.******, собственост на фирма „Т.ф.“ ООД, със скорост от 145 км/ч. при разрешена такава 90 км/ч. за пътния участък.

 Въпреки това, съдът счита, че в конкретния случай АНО неправилно е ангажирал отговорността на жалбоподателя. Това е така по следните причини:         Отговорността на Г. е ангажирана за това, че като собственик на лекия автомобил, заснет с техническото средство, не е посочил лицето, което на 14.07.2016г. на ПП Е773 км 491 до бензиностанция Р. в посока от кв.В. към КПП 1 е извършило нарушение на чл.21,ал.2 от ЗДвП с л.а. М. рег.*****. Всъщност Г. е депозирал декларация, с която е посочил лице, което е извършило нарушението. Във възражението си срещу АУАН е посочил и ЕГН-то на това лице и видно от докладна записка на стр.43, на 15.06.2017г. контролния орган е бил наясно с неговата самоличност/ЕГН и адрес в гр.София/. След като е бил наясно кой е посоченият от собственика на л.а. М. рег.*****  евентуален извършител на нарушението, административнонаказващият орган е следвало да изпълни задължението си по чл. 52, ал. 4 ЗАНН и преди да издаде НП срещу Г. да провери дали наистина Е.М.Т. ЕГН:**********., с адрес ***, е управлявала автомобила и ако това не е така, и едва тогава да санкционира Ц.С.Г. с ЕГН:**********. С оглед горното, съдът намира, че в конкретния случай отговорността на жалбоподателя е била ангажирана без да се извърши проверка на спорните обстоятелства, поради което и издаденото НП следва да се отмени като неправилно и незаконосъобразно.

Така мотивиран, на основание чл.63, ал.1, предл.3 ЗАНН, Бургаският районен съд,

Р  Е  Ш  И :

ОТМЕНЯ Наказателно постановление №17-0769-002349 от 05.07.2017г. на Началник група сектор ПП на ОДМВР-гр.Бургас, с което за нарушение на чл. 21, ал.2 ЗДвП, на основание чл.189, ал.4, вр. с чл. 182, ал.1, т.6 ЗДвП на Ц.С.Г. ЕГН:**********,*** е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 400 лева. и лишаване от право да управлява МПС за срок от три месеца.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд – гр.Бургас в 14 - дневен срок от съобщаването му на страните.

 

                                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: /П/

 

Вярно с оригинала!

С.П.