Решение по дело №376/2019 на Районен съд - Червен бряг

Номер на акта: 361
Дата: 18 октомври 2019 г. (в сила от 7 ноември 2019 г.)
Съдия: Христо Витков Първанов
Дело: 20194440100376
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 12 април 2019 г.

Съдържание на акта

 

РЕШЕНИЕ

гр.Червен бряг, 18.10.2019 година

 

    В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Червенобрежки районен съд, в публичното заседание на втори октомври през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ХРИСТО ПЪРВАНОВ

при секретаря Павлина Плючарска,

като разгледа докладваното от съдията Първанов Гр.д.№ 376 по описа за 2019 година на Червенобрежки Районен съд на основание данните по делото и закона, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по чл.127а, ал. 2 и чл. 142 и 143 от СК

 

В РС – Червен бряг е постъпила искова молба от А.Р.А., с ЕГН **********, с настоящ адрес ***, чрез пълномощника си адв. Т.Т., в качеството му на баща и законен представител на Р.А.Р.  с ЕГН ********** и С.А.Р.с ЕГН **********, против Е.И.Б., с ЕГН ********** ***, с която на основание 127а, ал.2 от СК се иска от съда да постанови решение, с което да реши спора между родителите относно упражняването на родителските права върху родените от брака деца, тяхното местоживеене  и тяхната издръжка, да бъде определен режим на контакти между децата и ответницата, както и да бъде осъдена ответницата да заплаща на децата месечна издръжка.

Твърди, че с ответницата нямат сключен граждански брак, но са живели на семейни начала, а преди 12 години тя е напуснала него и децата като от съвместното им съжителство са се родили двете им деца Р.А.Р.  с ЕГН ********** и С.А.Р.с ЕГН **********.

Ответницата Е.И.Б. не се явява в съдебно заседание, представлява се от адв. Ф.И. – договорен защитникщ от ПлАК.

В срока по чл.131 от ГПК е представен писмен отговор на исковата молба, с който се оспорва иска за даване на издръжка. Позовава се на писмени и гласни доказателства.

В качеството си на заинтересована страна Дирекция „Социално подпомагане”, гр. Червен бряг,  е депозирала социален доклад.

Съдът като прецени събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност и по вътрешно убеждение съгласно чл.235, ал.2 от ГПК прие за установени от правна и фактическа страна следните обстоятелства:

По допустимостта на иска:

Така обсъдените по-горе доказателства обуславят правният интерес от водене на иска и активната и пасивната легитимация на страните в процеса.

Правната теория и съдебната практика определят производството по чл.127, ал.2 от СК като „спорна съдебна администрация“, т.е. осъществяване на съдебна намеса в гражданско-правните отношения, в резултат на която, постановеното съдебно решение замества липсващото споразумение между родителите. Съдебната намеса е регламентирана в обществен интерес  с цел охрана интересите на децата, поради което съдът не е ограничен от  искането на страната, инициирала производството, а е оправомощен  от закона да  уреди отношенията между спорещите страни служебно и по целесъобразност. Постановените съдебни актове нямат сила на пресъдено нещо и определените с тях мерки могат да бъдат променяни при изменение на обстоятелствата.

Ищеца и ответникът са родители и законни представители на децата Р.А.Р.  с ЕГН ********** и С.А.Р.с ЕГН **********.

Страните не са встъпвали в брак и както се установи в производството и не се оспори от ответницата, че са живели на семейни начала. Към датата на подаване на исковата молба ответницата е заминала в чужбина, като бащата се грижи за децата си. Не бяха наведени твърдения и представени доказателства за специални и по – особени нужди на децата, касаещи отглеждането им и издръжката им.

По делото са събрани гласни доказателства, чрез разпита на свидетеля Л.С.И., видно от които страните от 10 години не живеят заедно, имат две деца, които се отглеждат от бащата и грижите по тях се полагат от него от момента на раздялата.

В съдебно заседание ищеца направи изменение на предявения иск относно размера на издръжката, като се претендира издръжка в размер на по 140 лв за всяко от децата.

Гореизложената фактическа обстановка се потвърждава по един категоричен и небудещ съмнение начин от събраните по делото писмени и гласни доказателствени средства.

Съгласно чл. 123 от СК родителските права и задължения се упражняват в интерес на детето от двамата родители заедно и поотделно. Не се спори между страните, че бащата полага всички необходими грижи за отглеждането на малолетните си деца. Между страните не е налице и спор по отношение на това, на кого следва да се предостави упражняването на родителските права върху родените от съвместното им съжителство общи деца, както и определяне на местожителството им, като съдът при определяне на кого да предостави  упражняването на родителските права, изхожда и от наличието на обективни гаранции за защита правата и интересите на децата в перспектива. Основен критерий за решението при кого от двамата да живее детето и произтичащите от това фактически последици, свързани с текущото осъществяване на родителските функции – материални грижи, възпитание, внимание, надзор, авторитет за детето, социална среда, проявена грижа, обич, топлота, внимание, готовност за разрешаването на възникнали проблеми от всякакъв характер, било здравословни, емоционални и др., са единствено и само интересите на самото дете. В тази връзка следва да се отбележи, че детето Р.Р. е на 16 години, а детето С.А.Р.е на 13 години.  От друга страна съдът съобрази въз основа на представения по делото социален доклад, че бащата разполага с необходимият емоционален, културен, психологически и физически капацитет да отглежда децата си и има добри възпитателски качества. След, като майката е напунала семейното жилище бащата и неговите родители са с грижили за децата си, като майката  е подържала социални контакти с децата, а те не са ограничавани от бащата да комуникират с майката.

От раздялата им и към настоящия момент бащата полага всички необходими грижи за отглеждането на децата, което обстоятелство не се оспорва от процесуалния представител на майката.

Съдът, като взе предвид събраните по делото доказателства и липсата на спор между страните по този въпрос, намира, че в интерес на децата е упражняването на родителските права да бъдат предоставени на бащата и местоживеенето на децата да бъде при него, а на майката следва да се определи режим на лични отношения с децата. Предвид ниската възраст на децата и необходимостта от полагането на ежедневни непосредствени грижи за тях, като съобрази и обстоятелството, че страните живеят разделени, съдът намери, че на майката следва да се определи следния режим на лични отношения с децата: всяка втора и четвърта събота и неделя от месеца за времето от 10:00 ч. до 16:00 ч. в дома на бащата,  както и един месец през лятото, които да не съвпада с платения годишен отпуск на бащата, като няма пречка, по споразумение между  родителите, личните контакти между майката и детето да се осъществяват и в други дни, в различни часове от посочените.

Относно издръжката на децата:

Размерът на издръжката, която родител дължи на ненавършило пълнолетие дете, се определя в зависимост от нуждите на детето и от възможностите на родителя в абсолютно число, но не по-малко от ¼ от размера на минималната работна заплата, определена за страната, която към настоящия момент е 560 лв.. При съблюдаване на изискванията на чл. 142 от СК, за комплексна преценка на нуждите на издържаните деца от средства за физическо и духовно развитие и възможностите на задължените лица за плащане на издръжка, и предвид горепосочените граници на размера на издръжката, съдът счита, че за отглеждането и възпитанието на малолетния Р.Р. са необходими 220.00 лева и за детето С.220.00 лв., средно месечно, без задоволяване на луксозни такива, от които майката следва да поеме 140 лева, а бащата останалите, като бащата поема и грижите по непосредственото отглеждане на децата. За да определи издръжката в този размер, съдът съобрази първо, възможностите на родителите и  второ, възрастта и нуждите на децата – Р.е на 16 години, а С.на тринадесет години и се нуждаят от дрехи,  храна и играчки, учебници, учебни помагала. Предвид факта, че след раздялата на родителите, майката не е участвал в издръжката на децата до настоящия момент, то началния момент на определената издръжка следва да бъде считано от подаване на исковата молба –12.04.2019 г. до настъпване на основания за изменение или отпадане на задължението, ведно със законната лихва от предявяване на иска – 12.04.2019 г. до окончателното й изплащане.

По разноските:

При този изход на делото ответницата следва да бъде осъдена да заплати направените в производството по делото разноски от ищеца – 200 лв. възнаграждение за един адвокат , както и по сметка на ЧРСъд държавна такса за образуване и разглеждане на делото – 40 лв. и такса върху три годишните платежи на определения размер издръжка – 409 лв.

Водим от горното съдът

Р  Е  Ш  И  :

 

ПОСТАНОВЯВА родителските права спрямо децата Р.А.Р. р. на ххх. с ЕГН ********** и С.А.Р.р. на ххх с ЕГН ********** да се упражняват от бащата А.Р.А., с ЕГН **********.

ПОСТАНОВЯВА местоживеенето на децата Р.А.Р. р. на ххх. с ЕГН ********** и С.А.Р.р. на ххх с ЕГН **********  да е при бащата А.Р.А., с ЕГН ********** на адрес: ***.

ПОСТАНОВЯВА режим на лични контакти на децата Р.А.Р. р. на ххх. с ЕГН ********** и С.А.Р.р. на ххх с ЕГН **********  с майката Е.И.Б., с ЕГН ********** ***, както следва: всяка втора и четвърта събота и неделя от месеца за времето от 10:00 ч. до 16:00 ч. в дома на бащата,  както и един месец през лятото, които да не съвпадат с платения годишен отпуск на бащата, като няма пречка, по споразумение между  родителите, личните контакти между майката и детето да се осъществуват и в други дни, в различни часове от посочените.

    ОСЪЖДА Е.И.Б., с ЕГН ********** *** да заплаща за малолетните си деца  Р.А.Р. р. на ххх. с ЕГН ********** и С.А.Р.р. на ххх с ЕГН **********, чрез техния баща и законен представител А.Р.А., с ЕГН ********** ежемесечна издръжка в размер на по 140 /сто и четиридесет/ лева за всяко от децата, считано от 12.04.2019 г. до настъпването на законоустановени причини и условия за изменение и прекратяване на издръжката.

            ОСЪЖДА Е.И.Б., с ЕГН ********** ***  да заплати на А.Р.А., с ЕГН ********** *** направени съдебно деловодни разноски в общ размер на 200.00 лева – възнаграждение за един адвокат.

ОСЪЖДА Е.И.Б., с ЕГН ********** *** да заплати по сметка на Районен съд гр. Червен бряг държавна такса върху уважения размер на издръжките в размер на 409 лв.

ОСЪЖДА Е.И.Б., с ЕГН ********** *** да заплати по сметка на Районен съд гр. Червен бряг окончателна държавна такса за разглеждане на делото в размер на 40 лв.

       

Решението подлежи на обжалване в двуседмичен срок от получаване на съобщение, че е изготвено пред Плевенски окръжен съд.

 

          

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: