Решение по дело №1188/2020 на Окръжен съд - Стара Загора

Номер на акта: 132
Дата: 9 юни 2020 г. (в сила от 4 март 2021 г.)
Съдия: Даниела Каролова Телбизова Янчева
Дело: 20205500501188
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 12 март 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер 132                            09.06.2020  година                     гр. С.З.  В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СТАРОЗАГОРСКИ ОКРЪЖЕН СЪД     ПЪРВИ ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ

Нa 20 май                                          две хиляди и двадесета година

В открито заседание в следния състав

 

                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАНИЕЛА ТЕЛБИЗОВА-ЯНЧЕВА

 

                                            ЧЛЕНОВЕ: Н. УРУКОВ

 

                                                                АТАНАС АТАНАСОВ

СЕКРЕТАР: ТАНЯ КЕМЕРОВА

като разгледа докладваното от зам. председателя ТЕЛБИЗОВА-ЯНЧЕВА

в.гр.д. № 1188  по описа за 2020 г., за да се произнесе съобрази:

 

Производството е образувано по въззивна жалба на Р.Т.-С.“, село К., клон на „М.М.-И.“ ЕАД, гр. Р., представляван от Управителя инж. Ж. Б. Ж., против решение № 4 от 04.02.2020 г., постановено по гр.дело № 672/2019г. по описа на Радневския районен съд.

Въззивникът излага твърдения, че първоинстанционното решение е изцяло неправилно, необосновано и незаконосъобразно, като са изложени подробни съображения в тази насока. Цитира се съдебна практика. Въззивникът моли съда, да постанови решение, с което изцяло да отмени първоинстанционното решение  и да постанови ново, с което да реши спора по същество.

В случай, че съдът уважи жалбата на Р.Т.-С.“, село К., клон на „М.М.-И.“ ЕАД, гр. Р., на основание чл.78, ал.8 от ГПК във връзка с чл.37 от Закона за правната помощ във връзка с Наредбата за заплащането на правната помощ претендират присъждане на направените по делото разноски в това число юрисконсултско възнаграждение, както и всички направени и нововъзникнали пред настоящата съдебна инстанция разноски.  

          На основание чл.78, ал.5 от ГПК правят възражение за евентуална прекомерност и на двете инстанции на изплатената като адвокатски хонорар по делото сума по Договор за правна защита и съдействие, като в случай на уважаване на предявените обективно кумулативно съединени искове с правно основание чл.344, ал.1, т.2 и т.3 от Кодекса на труда, във връзка с чл.225 от Кодекса на труда от страна на Окръжен съд – С.З.молят на ищеца Н.Ж.П. да бъде присъдена като адвокатско възнаграждение сума в предвидения минимален размер по Наредбата за минималните размери на адв.възнаграждения. Представят писмена защита.

          Въззиваемият Н.Ж.П. чрез пълномощника си адв. Ж.Ж. заявяват, че считат обжалваното решение за правилно и законосъобразно, поради което молят съда да го потвърди изцяло.

Съдът, като обсъди направените в жалбата оплаквания, извърши проверка на обжалвания съдебен акт, съгласно разпоредбата на чл.271 ал.1 от ГПК, при съвкупната преценка на доказателствата по делото, намери за установено следното:

Предявени са три обективно съединени иска                                                                                                                 с правно основание чл.344 ал.1 т.1, т.2 и т.3 от КТ - за признаване уволнението за незаконно и неговата отмяна, за възстановяване на ищеца на заеманата преди уволнението длъжност и за заплащане на обезщетение за времето, през което ищеца е останал без работа поради уволнението.

Производството е образувано по искова молба на Н.Ж.П. срещу Р.Т.-С.”, с. К., клон на „М.М.-И.” ЕАД, с която се предявяват обективно кумулативно съединени искове с правно основание чл. 344, ал. 1, т. 1, т. 2 и т. 3 от КТ във вр. чл. 225 КТ. Ищецът твърди, че трудовото му правоотношение на длъжност „Механошлосер-ТПРМС II група” в цех „Механична работилница”, било прекратено със заповед № 17 от 19.02.2019г. на управителя на рудника, считано от получаване на заповедта за уволнение – 29.08.2019г, с която му било наложено дисциплинарно наказание „уволнение”, поради допуснато нарушение на трудовата дисциплина – наличие на алкохол – 0,57 промила, отчетено на 13.01.2019г. в 17:17 часа, с апарат „Dreger Alkotest 7410 Plus” ARWA-0155. Твърди, че заповедта е незаконосъобразна, тъй като счита, че работодателят не е отчел всички факти и обстоятелства, касаещи извършеното нарушение на трудовата дисциплина, както и наложеното дисциплинарно наказание „Уволнение”. Твърди, че работодателят не е отчел момента, в който е извършено нарушението, неговото отражение върху останалите работници и служители, нервно-психическото и емоционално състояние на работника и мотивите, които са го тласнали към извършването му. Ищецът твърди, че в настоящия случай е употребил алкохол след инцидент с негов колега, изразяващ се в запалване на дрехите и тялото, в който инцидент именно ищецът е помогнал за предотвратяване на по – тежки последици, като е загасил горящото тяло на пострадалия и му е указал първа медицинска помощ. Твърди, че именно стресът и напрежението от случилото се са го довели до такова нервно – психическо и емоционално състояние, че да употреби алкохол, което не е отчетено от работодателя при определяне на вида и тежестта на дисциплинарното наказание. 

Моли съда да постанови решение, с което да признае за незаконно уволнението му, да отмени заповед № 17/19.02.2019г. на Управителя на рудник „Трояново-север” с. К., клон на „Мини Марица Изток” ЕАД, да бъде възстановен на заеманата до уволнението длъжност и да бъде осъден ответникът да му заплати обезщетение по чл. 225 КТ в размер на 13 000 лв. за последния пълен месец, предхождащ уволнението му, считано от 29.08.2019г., ведно със законната лихва върху сумата, считано от 21.10.2019г.-датата на подаване на исковата молба в съда.

В срока по чл. 131 ГПК е постъпил отговор от ответника „Р.Т.-С., с. К., клон на „М.М.-И.” ЕАД, в който вземат становище, че исковете са допустими, но неоснователни и недоказани. Не оспорват обстоятелствата досежно сключения безсрочен трудов договор с ищеца за изпълнение на длъжност „Механошлосер по ТПРМС II група” в цех „Механична работилница”. Не оспорват обстоятелството, че трудовия договор с ищеца е прекратен със заповед № 17 от 19.02.2019 г. на управителя на рудника чрез дисциплинарно уволнение, считано от 29.08.2019г. Считат за неправилни и абсурдни мотивите, които са подтикнали ищеца да употреби алкохол на работното място.  Твърдят, че  в обяснението с вх. № 912/17.01.2019г., дадено от ищеца по чл. 193, ал. 1 от КТ пред работодателя, тези доводи не се изтъкват като причина за привеждането му в състояние, недопустимо за Р.Т.-С.” с. К.. Твърдят, че в същото обяснение ищецът прави пълни самопризнания за употребата на алкохол. Твърдят, че ищецът освен употребата на алкохол по време на работа, е осъществил и друго нарушение, като е внесъл преди това алкохол на работното си място, въпреки категоричната забрана на управителя на Р.Т.-С.” с. К.. Твърдят, че причината за проверката, при която е установено наличието на 0,57 промила алкохолно съдържание в дъха на ищеца с протокол от 13.01.2019г. на лекарска комисия, е възникнал пожар и трудова злополука в цех „Механична работилница”. Твърдят, че ищецът на 13.01.2019г. е назначен на работа в цех „Механична работилница” в 06:43:38 часа без алкохолно съдържание в дъха при сутрешната проверка за алкохол, задължителна за всички работници и служители в рудника. Твърди, че ищецът се е подписал в книгата за ежедневен инструктаж, че е запознат с инструктирането и е дал съгласие да стартира работния си ден, придържайки се към правилата и инструкциите, свързани със задачите, предвидени за изпълнение. Твърди се, че със заповед № ЗБУТ – 05 – 106/14.09.2016г., утвърдена от управителя на Р.Т.-С.” с. К., е наложена забрана за „внасянето и консумацията на алкохол и/или упойващи вещества…….проверки за наличие на алкохол в издишания въздух без ограничение във времето…..”. Ответникът твърди, че в конкретния случай е квалифицирал употребата на алкохол от страна на ищеца като нарушение на задълженията на последния по чл. 126, т. 2, предл. 2 от КТ, в която разпоредба се съдържа категорична забрана за работника да употребява алкохол през работно време. Твърди, че заеманата от ищеца длъжност предполага работа с хора и машини, и изисква неимоверно внимание и грижа за безопасността и здравето на работещите. Ответникът посочва, че при постановяване на заповедта за уволнение, случаят е проучен във всички аспекти, за да наложи наказание „уволнение”. Молят съда да отхвърли исковете като неоснователни и недоказани. Претендират разноски и юристконсултско възнаграждение. Представят писмена защита.

За уважаване на иска по чл. 344, ал. 1, т. 1 от КТ - за признаване уволнението за незаконно и като такова да бъде отменено, е необходимо ищецът да установи, че е работил по трудово правоотношение с ответника и че същото е било прекратено с оспорената заповед. В тежест на ответника е да установи законосъобразността на оспорената заповед, а именно - че същата е издадена от компетентен орган, носител на работодателската и в частност – дисциплинарната власт, че заповедта притежава изискуемите от закона реквизити, мотивирана е, че е било налице посоченото в заповедта основание за прекратяване на трудовото правоотношение, че ищецът е извършил посоченото в заповедта нарушение на трудовата дисциплина, и че същото е извършено виновно; че тежестта на нарушението съответства на тежестта на наказанието; че процедурата по налагане на дисциплинарното наказание е спазена - на ищеца са били изискани обяснения преди налагане на наказанието и че наказанието е наложено в предвидените в разпоредбата на чл. 194 от КТ срокове.

С протоколно определение от 17.12.2019г.  РС е обявил за окончателен доклада по делото, обективиран в определението от 02.12.2019г., с който на основание чл. 146, ал. 1, т. 3 и т. 4 от ГПК са обявени за признати и ненуждаещи се от доказване следните факти: сключения между страните безсрочен трудов договор за изпълнение на длъжност „Механошлосер-ТПРМС II група” в цех „Механична работилница”; извършената проверка за определяне на съдържанието на алкохол в дъха на ищеца на 13.01.2019г. в 17,17 часа, при която е установено съдържание на 0,57 промила алкохол в дъха му; връчената на ищеца на 29.08.2019г. заповед №17 от 19.02.2019г. на управителя на рудника за прекратяване на трудовото правоотношение чрез дисциплинарно уволнение.

С оглед на това, въззивният съд намира, че по иска с правно основание чл. 344, ал. 1, т. 1 от КТ с оглед отделените като безспорни факти и предвид твърденията в исковата молба, не са налице спорни факти за доказване от ищеца, а ответникът следва да докаже, че заповедта е мотивирана; че ищецът е извършил твърдените в заповедта нарушения на трудовата дисциплина; че при налагане на дисциплинарното наказание на ищеца са спазени правилата на чл. 189 КТ - тежестта на нарушението, обстоятелствата, при които е извършено, както и поведението на работника или служителя.

Константна е съдебната практика, че съдът е длъжен да се произнесе само по отношение на въведените с исковата молба факти и не може служебно да разширява предмета на делото по отношение на факти, които не са въведени в процеса като част от обстоятелствената част на исковата молба, поради което съдът разглежда единствено фактите, посочени в исковата молба.

Със заповед № 17 от 19.02.2019 г. на управителя на рудника, считано от получаване на заповедта – 29.08.2019г, на ищеца е било наложено дисциплинарно наказание „уволнение”, поради допуснато нарушение на трудовата дисциплина – наличие на алкохол – 0,57 промила, отчетено на 13.01.2019 г. в 17:17 часа, с апарат „Dreger Alkotest 7410 Plus” ARWA-0155.

Възраженията на ищеца, изложени в обстоятелствената част на исковата молба, касаят неспазване от страна на работодателя на принципите по чл. 189 КТ за избор на наказание съответстващо на дисциплинарното нарушение. Ищецът признава, че е употребил алкохол, че алкохола е внесен от самия него и единственото, което твърди в своя защита е че го е направил, за да притъпи стреса от инцидента на 13.01.2019г., когато  неговият колега е горял пред него. Инцидента се е състоял в следното:

На 13.01.2019г., около обяд в механична работилница на Р.Т.С.” село К., по време на работа Г.Т.К.се запалва, вероятно от действията на колегата си Ж.Ж., който работел с горелка. Ищецът и колегата му свидетел по делото И.К.са се намирали по време на инцидента на 20-30 метра от мястото на  горене и са теглили някаква тежка  техника. Като чули писъците и крясъците на горящия мъж се хвърлили да го спасяват, като ищецът  Н. П.си съблякъл  елечето и обвил с него горящото тяло на Г.К.. С ръкавици и други помощни средства загасили горящото тяло на колегата си. С действията си ищецът преустановил горенето на тялото на пострадалия и предотвратил по-големи травми от изгарянията или дори евентуалната смърт на колегата си, в резултат на възникналия пожар. След получения стрес в резултат на горенето на жив човек ищеца е употребил алкохол, с цел преодоляване на емоционалното си състояние. Изпития алкохол се твърди, че е бил негов и е стоял в работното му шкафче от много време там. Инцидентът се случва около 13 часа. Ищеца твърди, че е изпил около 50 грама  ракия. Измерването на наличието на алкохол в кръвта се осъществява около 17.30 часа.

При така установената фактическа обстановка, въззивният съд намира, че безспорно е извършването на посочените в заповедта нарушения, които са употреба на алкохол в работно време. Това не се отрича от ищеца. Внасянето на алкохола на територията на Рудника работодателя не установява дали е осъществено преди въвеждането на забраната за това или след нея, но ищецът твърди, че ракията е била негова и била в работния му шкаф от много време. По същество не се отрича извършването и на това нарушение на трудовата дисциплина. Основната дейност по предотвратяването на по-нататъшни увреждания е осъществена от ищеца и това също е безспорно между страните. Безспорно е също така, че ищеца към момента на започването на работа е бил напълно трезвен и алкохола е употребен по време на работа след започване на изпълнение на задълженията.

Съгласно константната съдебна практика, съдът следва да се произнесе само по въведените от страните факти в процеса с исковата молба, отговора и по реда на чл. 145, ал. 1 ГПК, но не и по непредявени такива. Тъй като трудовите спорове се разглеждат по реда на ГПК като всички останали гражданско правни спорове, то няма причина за неприлагане на диспозитивното начало в процеса /чл. 6 ГПК/. Поради това и съдът се произнася единствено досежно наведеното от ищеца възражение за неспазване на принципа на чл. 189 КТ.

Съгласно чл. 189, ал 1 КТ при определяне на дисциплинарното наказание се вземат предвид тежестта на нарушението, обстоятелствата, при които е извършено, както и поведението на работника или служителя. При всеки случай на дисциплинарно нарушение следва да се съобразяват критериите по чл. 189, ал. 1 от КТ относно тежестта на нарушението. Съгласно трайната съдебната практика тежестта на конкретното нарушение следва да се преценява с оглед обстоятелствата дали работникът спазва изискванията за безопасни условия на труд; тази преценка е комплексна и обхваща всички обстоятелства, свързани с дисциплинарното нарушение, вкл. и значимостта на неизпълнените трудови задължения, настъпилите или възможните неблагоприятни последици за работодателя, съпътстващите нарушението обстоятелства, както и субективното отношение на работника/служителя към конкретното неизпълнение и отношението му към трудовия процес. Законосъобразността на дисциплинарното уволнение се преценява и с оглед на поведението на санкционирания служител. Вредните последици, които квалифицират нарушението като тежко нарушение на трудовата дисциплина могат да са не само материално съизмеримите, но и такива, които са дали отрицателно, разстройващо отражение върху трудовия процес.

При преценка на това кое явяване на работа е състояние, което не позволява на работника да изпълнява възложените му задачи, от значение е констатацията, че работникът или служителят, поставяйки се сам под въздействието на алкохол, независимо от какъв вид и в какво количество, сам поставя живота и здравето си в опасност, когато това състояние е от естество да допринесе за настъпване на произшествие при работа и за трудова злополука. Следва да се вземе предвид съдебната практика съгласно, която явяването на работа с остатъчна концентрация на алкохол е достатъчно да обуслови налагане на най - тежкото дисциплинарно наказание, ако работата се извършва във високорискова трудова среда, в каквато е полагал труд ищецът /заемал е длъжността „Механошлосер по ТПРМС II група“ в цех „Механична работилница”, която поставя завишени изисквания към осигуряване на безопасни условия на труд, а също и към отговорността и самокритичността на служителите/.

Следва да се отчете обстоятелството, че отчетените от дрегера 0,57 промила алкохолно съдържание в дъха на ищеца са констатирани в 17,17 часа на 13.01.2019 г., а видно от обясненията на ищеца по чл. 193 КТ /л. 81/ същият е посочил, че „същия ден след инцидента с колегата му употребил 50 гр. алкохол около 14.30ч.” . Какво количество алкохол е употребил точно е обстоятелство ирелевантно, тъй като не се спори по установената концентрация на алкохол в кръвта на служителя. Безспорно е също така, че ищецат се е явил на работа без да е употребил алкохол.

Съгласно длъжностната характеристика на ищеца е вменено задължение да спазва изискванията за безопасна работа, както и задължението да се грижи за здравето и безопасността си, както и това на другите лица, пряко засегнати от неговата дейност, в съответствие с квалификацията му и дадените му от работодателя инструкции. Няма спор, че в ответното дружество е забранено внасянето и консумацията на алкохол /заповед № ЗБУТ-05-106 от 14.09.2016 г./.

Видно е от писмените доказателства, че на същата дата, на същия ден 13.01.2019г. е допусната трудова злополука с друг механошлосер в работилницата, поради което са и вземани проби за алкохол на механошлосерите по-късно през деня.

Видно от писмените доказателства ищецът е започнал работа в ответното дружество на 30.10.1995 г., като до този момент е имал налагани наказания. Без констатиране на едно нарушение в дисциплинарно производство чрез налагане на наказание, не е възможно да се отчете извършено от служителя дисциплинарно нарушение, поради това съдът не приема възраженията на ответното дружество за отчитане на предишни нарушения на ищеца. Отделно от това и принципно дисциплинарните наказания се заличават /реабилитират/ след изтичане на определен срок от време /чл. 197 КТ/.

С оглед на събраните по делото доказателства е видно, че ищецът със сигурност е употребил алкохол през работно време /пил е ракия в работно време/, но няма конкретни данни, а и е принципно невъзможно да се установи какво количество алкохол е изпил и каква концентрация на алкохол е имал преди 17,17 часа. Няма данни по делото поведението на ищеца да е било компрометирано от въздействието на алкохол, тоест да е имал неадекватно или несъответстващо поведение на това на трезвен човек. Нещо повече-същия е положил всички необходими усилия, за да спаси горящия си колега и го е направил, като е ограничил до минимум пораженията върху последния. Независимо от отчетените проценти и допусната трудова злополука в същия ден около 14 часа с участието на друг служител, няма никакви данни поведението на ищеца и употребената ракия от него да са имали отражение и да са допринесли за настъпване на трудовата злополука със служителя Г.Т.К.. В случая е налице съвпадение на ситуациите, но те нямат каквато и да било причинна връзка. Напротив: най-адекватната реакция от всички работещи на територията на Механична работилница, които са не по-малко от 30 човека, е проявил точно ищеца. Той е предотвратил вредни последици с действията си не само за пострадалия, а и евентуално за работодателя. Възникването на по-мащабен пожар точно на територията на механична работилница би могло да предположи настъпването на невъобразими последици за работещите там и за работодателя, предвид наличието на лесно запалими течности и материали на територията й. Работодателя не е отчел нито съпътстващите обстоятелства по време на трудовата злополука, нито факта, че ищеца с риск за собствения си живот и здраве е предотвратил по-нататъшни усложнения.  Не е отчел, че това именно показва отношението на работника към трудовия процес и че с действията си всъщност той е допринесъл за безопасността на много други хора, работещи на територията на работилницата. Вместо да се отчете всичко това, работодателя е подходил изключително каузално и е наложил наказание – най-тежкото от всички възможни, без да отчете каквито и да било останали факти по трудовата злополука. Налагането на това наказание би било оправдано ако не беше възникнал този инцидент и ако именно ищеца не бе спасил горящия си колега, но в случая налагането на това наказание е не само неоправдано, но и изключително несъответно на всички фактическата обстановка.

Свидетелят И.К., който е посочен от работодателя всъщност потвърждава изцяло изложената в исковата молба фактическа обстановка, поради което и съдът я възприема изцяло.

Предвид гореизложеното и като се отчете поведението на работника /конкретно на ищеца на 13.01.2019 г./, че е дългогодишен работник без допускани дисциплинарни нарушения и без налагани дисциплинарни наказания, съдът намира, че въпреки недопустимостта да се употребява алкохол по време на работа, в случая с оглед критерии в чл. 189 КТ и при наличието на различни по вид дисциплинарни наказания съгласно чл. 188 КТ, ответното дружество е подходило крайно тежко към избора на дисциплинарно наказания на ищеца. Съдът намира, че дисциплинарното уволнение се явява твърде тежко наказание за ищеца, и същият при налагане на някое от наказанията с по-нисък интензитет би спомогнал да постигне ефекта от наказанието спрямо ищеца. Видно от нормите на КТ дисциплинарното уволнение е най-тежкото наказание по чл. 188 КТ и съгласно чл. 190 КТ то се налага за тежки нарушения на трудовата дисциплина. В случая извършеното нарушение на трудовата дисциплина от ищеца- употреба на алкохол по време на работа и на работното място безспорно е тежко, тъй като употребата на алкохол в работно време е недопустима, но пък същото не се явява в достатъчна степен тежко с оглед критериите на чл. 189 КТ да изисква налагането на най-тежкото наказание по чл. 188 КТ, предвид установената по делото конкретна фактическа обстановка. Налагането на предходното по интензитет наказание „предупреждение за уволнение” би постигнало в точност превъзпитателен ефект върху служителя и би спомогнало на работодателя да запази своя дългогодишен квалифициран работник. При преценка и избор какъв вид наказание да се наложи е необходимо да се отчетат всички конкретни факти и обстоятелства по случая.

Както се посочи по-горе в разпоредбата на чл. 188 от КТ са посочени в низходящ ред според тежестта им - трите вида дисциплинарни наказания, които работодателят може да налага. С оглед на посочените по-горе обстоятелства, съдът намира, че в нарушение на разпоредбата на чл. 189 КТ работодателят е наложил най-тежкото дисциплинарно наказание, което с оглед тежестта на нарушението, обстоятелствата, при които е извършено, както и поведението на работника или служителя, високата оценка на изпълнение на работата за целия период на работа в ответното дружество и липсата на предходни нарушения и наказания, не съответства на наложеното наказание. С оглед на гореизложеното, въззивният съд намира, че наложеното на ищеца най-тежко дисциплинарно наказание „уволнение” е незаконосъобразно, поради което следва обжалваната заповед да бъде отменена като такава.

По иска с правно основание чл. 344, ал. 1, т. 2 от КТ:

С оглед акцесорния характер на иска по чл.344, ал.1, т.2 от КТ, уважаването му е обусловено от уважаването на иска за признаване на уволнението за незаконно и неговата отмяна. След като съдът приема, че главният иск за отмяна на уволнението е основателен, то такъв се явява и обективно съединеният с него иск за възстановяване на предишната заемана от ищеца работа - „механошлосер – ТПРМС 2-ра група” в цех „Механична работилница” в рудника, от която е бил уволнен.

По иска с правно основание чл. 344, ал. 1, т. 3 от КТ във вр. чл. 225 КТ:

Този иск също е обусловен от основателността на иска за признаване на уволнението за незаконно и неговата отмяна, който е основателен.

Не се спори между страните, че ищецът в периода след 29.08.2019 г. /тогава е наложено дисциплинарното наказание, чрез връчване на заповедта/ не е започвал друга работа, в това число и до приключване на устните състезания в първата инстанция -21.01.2020 г., поради което същия има право на обезщетение по чл. 225, ал. 1 КТ в размер на БТВ за последния пълен отработен месец съгласно чл. 228 КТ /месец юли 2019 г. съгласно СИЕ/ за времето, през което е останал без работа поради това уволнение, но за не повече от 6 месеца. Първоинстанционният съд правилно е присъдил цялото определено от вещото лице обезщетение –за период от 6 месеца.

Съгласно заключението на съдебно – икономическата експертиза полученото от ищеца БТВ за месец 07.2019 г. е в размер на 1 262.80 лв., което включва основна месечно трудово възнаграждение от 840 лв., допълнително трудово възнаграждение за прослужено време от 310.80 лв., и безплатна храна от 112 лв. От изчисленията на вещото лице е видно, че за 1 работен ден БТВ е в размер на 90.20 лв., което с оглед наличните 23 работни дни през месец юли 2019 г. то БТВ за определяне на обезщетението по чл. 225, ал. 1 КТ е в размер на 2.074.60 лв.

Безспорно е по делото, че за периода от 29.08.2019 г. до 29.02.2020 г. има 6 пълни месеца по 2.074.60 лв. /общо 12.447.60 лв., поради което обезщетението по чл. 225, ал. 1 КТ в брутен размер на ищеца за периода от 29.08.2019 г. до 29.02.2020 г. е в размер на 12 447.60 лв., поради което искът следва да се уважи за този период и в този размер, а за разликата до пълно претендираният размер и период да се отхвърли.

В допълнение въззивният съд намира, че следва да посочи, че пред настоящата инстанция вече е изтекъл напълно 6 – месечния период, през който ищецът е останал без работа поради уволнението, като въззивният съд има задължение да вземе предвид всички новонастъпили факти и обстоятелства  по делото, поради което намира, че и в тази част решението е правилно и законосъобразно.

Въззивният съд намира, че правилно и законосъобразно са определени и дължимите държавни такси и разноски пред първата инстанция. По отношение на разноските пред първата инстанция, за които пълномощника на въззивника прави възражение за прекомерност,  въззивният съд намира следното: Присъдени са 400 лв. адвокатско възнаграждение, това е за защита и процесуално представителство по трите обективно съединени иска и същото съответства на Наредбата за минималните размери на адвокатските възнаграждение, поради което въззивният съд намира това възражение за неоснователно. 

По разноските, направени пред въззивната инстанция, съдът намира следното:

С оглед изхода на делото – неоснователност на въззивната жалба следва да се присъдят разноските, направени от въззиваемия в настоящото производство. Видно от материалите по делото обаче същия не е представил доказателства за сторени такива, поради което и съдът намира, че не следва да му бъдат присъдени такива разноски, с оглед на това не следва и да коментира направеното възражение от пълномощника на въззивника за прекомерност на направените разноски от въззиваемия пред настоящата инстанция.

          Предвид гореизложените съображения, настоящата инстанция намира, че обжалваното решение е правилно и законосъобразно, поради което  следва да бъде потвърдено като такова. При постановяването му не са допуснати нарушения на материалния и процесуалния закони, изводите съответстват на събраните по делото доказателства.

 

Водим от горните мотиви, Старозагорския Окръжен съд 

 

Р Е Ш И :

 

ПОТВЪРЖДАВА решение № 4 от 04.02.2020 г., постановено по гр.дело № 672/2019г. по описа на Радневския районен съд

 

Решението подлежи на касационно обжалване в едномесечен срок от връчването му на страните пред ВКС на РБ при наличието на касационните основания по чл.280 от ГПК.

 

 

 

                              ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

                                      ЧЛЕНОВЕ: