Решение по дело №498/2020 на Районен съд - Лом

Номер на акта: 260042
Дата: 7 декември 2020 г. (в сила от 28 декември 2020 г.)
Съдия: Иван Пламенов Йорданов
Дело: 20201620200498
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

 

Р   Е   Ш   Е  Н   И   Е

 

                                       

Гр. Лом, 07.12.2020 г.

                     

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

 

          Ломски районен съд, четвърти състав, в открито съдебно заседание на  втори ноември две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: И. ЙОРДАНОВ

 

          при секретаря А. Рангелова, като се запозна с докладваното от съдията Йорданов АНД № 498/20 г. по описа на ЛРС, за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

          Жалбоподателката Л.Н.М. ***, с ЕГН ********** е недоволна от издаденото от Началника на РУ гр. Лом Наказателно постановление           № Л-1048/ЗБЛД от 26.08.2019 г., с което на осн. чл. 81, ал. 2, т. 2, пр. 1 от ЗБЛД ѝ е наложено административно наказание “ГЛОБА”, в размер на                30.00 /тридесет/ лева.

          В с.з. жалбоподателката се явява лично, поддържа жалбата си и моли съда да отмени издаденото НП.

          Административнонаказващият орган не се явява, не изпраща процесуален представител, не взема становище по жалбата.

          Доказателствата по делото са писмени и гласни.

          Съдът, след като се запозна със събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната взаимна връзка и съвкупност, както и във връзка с доводите и становищата на страните, намери за установено следното:

          С Наказателно постановление № Л-1048/ЗБЛД от 26.08.2019 г. на Началника на РУ гр. Лом на Л.Н.М. на осн. чл. 81, ал. 2, т. 2, пр. 1 от ЗБЛД е наложено административно наказание „Глоба”, в размер на 30.00 /тридесет/ лева, за това, че при извършена полицейска проверка на 01.08.2019 г. относно редовността на български лични документи при поискване се установява, че поради небрежно съхранение е допуснала изгубване на лична карта № *********, с което е нарушила     чл. 7, ал. 1 от ЗБЛД.

          Депозираната жалба е процесуално допустима, подадена от лице, имащо правен интерес, в предвидения от закона 7-дневен срок за обжалване.

          По същество се явява и основателна.        

          Събраните по делото писмени и гласни доказателства налагат следната фактическа обстановка:

          На 01.08.2019 г. в гр. Лом на жалбоподателката била извършена проверка във връзка с това, че е отишла в паспортна служба да си извади нов документ за самоличност и заявила, че си я загубила личната карта.

          Св. С. в присъствието на св. Б. съставил на М. АУАН № 1048/ЗБЛД от 01.08.2019 г., за нарушение на чл. 7, ал. 1 от ЗБЛД. Съставеният акт бил предявен на жалбоподателката за запознаване и подписан от нея без възражения.

          Впоследствие въз основа на този АУАН, АНО е издал атакуваното   НП № Л-1048/ЗБЛД от 26.08.2019 г., с което на осн. чл. 81, ал. 2, т. 2, пр. 1 от ЗБЛД наложил административно наказание „Глоба” в минимален размер на 30.00 /тридесет/ лева.

          Чл. 7, ал. 1 ЗБЛД задължава гражданите, притежатели на български лични документи, да ги пазят от повреждане, унищожаване или загубване.

          В нормата на чл. 81, ал. 2, т. 2 ЗБЛД законодателят е предвидил административно наказание „Глоба” в размер от 30.00 лв. до 200.00 лв. за изгубване на български личен документ.

          В случая съдът намира, че формално е осъществен състав на нарушението, описано в АУАН и НП. Административното нарушение обаче представлява класически пример за „маловажен случай” по смисъла на чл. 28 ЗАНН. Нарушението е формално такова, няма причинени каквито и да е вреди, които следва да бъдат възстановявани. Освен това, установява се, че жалбоподателката веднага след като е разбрала за липсата на личната си карта, е подала декларация и е предприела действия да си извади нов документ за самоличност. Това обстоятелство е допълнителна индикация за очевидно ниската степен на обществена опасност на формално извършеното нарушение. Освен това, нарушението е първо за жалбоподателката, от административнонаказващият орган не са представени доказателства, от които да е видно, че лицето е санкционирано за други нарушения по ЗБЛД. Ето защо съдът намира, че обществената опасност на деянието и дееца са толкова ниски, че извършеното може да бъде квалифицирано, като „маловажен случай“.

          Съгласно ТР № 1/2007 г. на ВКС преценката за „маловажност на случая” подлежи на съдебен контрол. В конкретния случай съдът намира, че АНО не е приложил правилно закона, като не е извършил преценка дали случаят е маловажен и налице ли са основанията на приложението на      чл. 28 ЗАНН. Въпреки че наложеното административно наказание е определено в минималния предвиден размер, съдът намира, че АНО не е следвало да издава НП, а едно писмено предупреждение би изиграло същата роля и би постигнало превантивната цел на административното наказание. Това нарушение от страна на АНО безспорно е довело до незаконосъобразност на издаденото от него НП.       

          С оглед на гореизложеното, и на осн. чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

 

Р Е Ш И:

                

 

          ОТМЕНЯ НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ № Л-1048/ЗБЛД от 26.08.2019 г., на Началника на РУ гр. Лом, с което на жалбоподателката  Л.Н.М. ***, с ЕГН **********, на осн. чл. 81, ал. 2, т. 2, пр. 1 от ЗБЛД   Е НАЛОЖЕНО административно наказание „ГЛОБА”, в размер на           30.00 /тридесет/ лева, като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

 

          Решението може да се обжалва пред Административен съд                 гр. Монтана, по реда на АПК, в 14-дневен срок от съобщението на страните за неговото изготвяне.

     

          След влизане в сила на решението препис от него да бъде изпратен на Началника на РУ гр. Лом за сведение.

                          

 

 

 

                                                                       РАЙОНЕН  СЪДИЯ :