РЕШЕНИЕ
№ 1327
Видин, 14.10.2024 г.
В ИМЕТО НА НАРОДА
Административният съд - Видин - IV състав, в съдебно заседание на осемнадесети септември две хиляди двадесет и четвърта година в състав:
Съдия: | НИКОЛАЙ ВИТКОВ |
При секретар ВЕРЖИНИЯ КИРИЛОВА като разгледа докладваното от съдия НИКОЛАЙ ВИТКОВ административно дело № 20247070700265 / 2024 г., за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по чл.211 от ЗМВР.
Образувано е по жалба на инспектор В. А. И. от гр. Видин, разузнавач V степен в група „01“ на сектор „Криминална полиция“ при Районно управление-Видин към ОДМВР-Видин, против Заповед № 368з-1182/26.04.2024 г. на Директор на ОДМВР-Видин, с която му е наложено дисциплинарно наказание „Порицание“ за срок от шест месеца, на основание чл.210, ал.1, чл.204, т.3, чл.194, ал.2, т.1, чл.197, ал.1, т.3, чл.200, ал.1, т.11 от ЗМВР.
В жалбата се развиват съображения, че заповедта е незаконосъобразна, постановена при процесуални нарушения, довели до нарушаване правото на защита, без посочване на обстоятелствата, при които е издадена и без съответствие между отразеното в нея и действителността.
Иска се да бъде постановено решение, с което да се отмени обжалваната заповед. Моли за присъждане на направените по делото разноски за процесуално представителство.
Ответникът по жалбата: Директор на ОДМВР-Видин, редовно уведомен, не изпраща процесуален представител и не взема становище по жалбата.
От данните по делото във връзка с оплакванията в жалбата и като обсъди събраните доказателства, Административен съд Видин приема за установена следната фактическа обстановка: със Заповед рег.№ 368з-1182/26.04.2024 г. на Директор на ОДМВР-Видин, на В. А. И. е наложено дисциплинарно наказание на държавен служител от МВР, а именно „порицание“ за срок от шест месеца, на основание чл.210, ал.1, чл.204, т.3, чл.194, ал.2, т.1, чл.197, ал.1, т.3, чл. 200, ал.1, т.11 от ЗМВР, поради това, че e извършил дисциплинарно нарушение, изразяващо се в неизпълнение на разпоредбите на ЗМВР и на издадените въз основа на него подзаконови нормативни актове, на заповедите и разпорежданията на Министъра на вътрешните работи, заместник-министрите и главния секретар на МВР и на преките ръководители, както и за неизпълнение на служебни задължения или на заповеди и разпореждания на Министъра на вътрешните работи, заместник-министрите и главния секретар на МВР и на преките ръководители, за което е предвидено налагане на дисциплинарно наказание “порицание“ за срок от шест месеца до една година“.
След като съобразил:
- тежестта на нарушението - с действията си инспектор В. И. е допуснал нарушение на правилата за достъп до специализирано помещение в ОДМВР-Видин;
- настъпилите от него последици - засегнати са отношения, свързани с оперативната обстановка на територията, които водят до нарушаване координацията и контрол на действията на силите на терен в ОДМВР-Видин;
- обстоятелствата, при които е извършено деянието - в работно време при провеждане на СПО;
- форма на вината - пряк умисъл (съзнавал е общественоопасния характер на извършеното деяние и последиците от него и целял тяхното настъпване);
- цялостното поведение на инспектор В. И., обективирано в кадрова справка № 368p-993/19.01.2024 г. от която е видно, че за цялата му служба в МВР от 01.09.2003 г., когато е назначен, е награждаван веднъж с „Обявяване на благодарност“ през 2010 г. и девет пъти с „писмена похвала“, като последните три пъти през 2020 г. и е наказван веднъж с „порицание“ за срок от 10 месеца през 2012 г., отменено от Директор ОДМВР през 2012 г. и веднъж с „писмено предупреждение“ за срок от три месеца през 2013 г., което наказание е изтекло по давност.
Жалбоподателят е заемал длъжността разузнавач V степен в група „01“ на сектор „Криминална полиция“ при Районно управление-Видин към ОДМВР-Видин. Със Заповед № 368з-106/11.01.2024 г. на дисциплинарнонаказващ орган в лицето на старши комисар П. К., Директор на ОДМВР-Видин, срещу И. е разпоредена проверка, която е възложена на комисия, за установяване на дисциплинарно нарушение по чл.205, ал.2 от ЗМВР.
Поводът за образуване на дисциплинарното производство са постъпили предварителни данни в докладна записка рег.№ 368р-574/11.01.2024 г. за това, че на 10.01.2024 г. около 16:40 ч. инспектор В. И. използва допускането в служебните помещения на група ОДЧ при ОДМВР-Видин на друг служител и влиза след него, говори на висок тон по мобилен телефон, рови и преглежда дневника за издадени АУАН, като давал информация по телефона на някого. В момента се провеждала СОП, при която дежурните служители извършвали множество справки по мобилните и радиоустройства и разхождането и говоренето на висок тон от инспектор В. И. им пречело. Той постоянно изисквал да бъде допускан под различни предлози.
Заповедта за извършване на проверка по чл.205 от ЗМВР № 368з-106/11.01.2024 г. на ДРО старши комисар П. К. е връчена лично на И. на 17.01.2024 г. срещу подпис и той лично е посочил, че няма да ползва подпомагащ в защита.
В справка № 368р-3156/11.03.2024 г., назначената от ДРО комисия, след извършената от нея проверка, е установила, че са налице данни за извършено от страна на служителя В. И. дисциплинарно нарушение, изразяващо се в това, че на 10.01.2024 г. около 16:40 ч. използвал допускането в служебните помещения на група ОДЧ при ОДМВР – Видин на мл.инспектор А. А., който описвал съставените през деня АУАН, влязъл непосредствено след него, говорейки на висок глас по мобилния си телефон и започнал да рови и преглежда дневника за описаните АУАН на РУ-Видин, търсейки конкретен такъв и съобщавайки някому нещо по мобилния си телефон. Разхождал се из служебните помещения на ОДЧ, без да прояви съобразителност, че с поведението си пречи на работата на дежурните служители и след като приключил разговора си по телефона напуснал стаята на ОДЧ при ОДМВР-Видин. В същото време се е провеждало СПО на територията на ОДМВР-Видин и служителите са извършвали множество справки по мобилните и радио устройства за връзка с полицейските служители на терен.
С тези си действия В. И. нарушил разпоредбата на т.4: “Забранявам влизането, престоя и посещение в служебните помещения на ОДЧ при ОДМВР-Видин и ОДЧ при РУ-Белоградчик и РУ-Кула на служители, извън посочените в т.1-т.3 от настоящата заповед случаи“ от Заповед № 368з-279/11.02.2022 г. на Директор на ОДМВР-Видин за определяне реда за достъп на служителите от ОДМВР-Видин и РУ в служебните помещения на ОДЧ, чиито достъп се осъществява чрез система за контрол на достъпа (бутон за отключване и видеонаблюдение), като заповедта е закачена на видно място – входната врата на помещението на ОДЧ, което представлява нарушение на чл.194, ал.2, т.1 от ЗМВР („Неизпълнение на разпоредбите на този закон и издадените въз основа на него подзаконови нормативни актове, на заповедите и разпорежданията на министъра на вътрешните работи, заместник-министрите и главния секретар на МВР и на преките ръководители“), съставомерно по чл.200, ал.1, т.11 от ЗМВР („Неизпълнение на служебни задължения или на заповеди и разпореждания на министъра на вътрешните работи, заместник-министрите, главния секретар на МВР и на преките ръководители“).
Справката е връчена на И. на 19.03.2024 г. лично срещу подпис.
Проведеното дисциплинарно производство се проследява в Обобщена справка № 368р-3503/20.03.2024 г. на дисциплинарната комисия. Тя съдържа както посочените по-горе причини, довели до образуването на дисциплинарно производство, така и последователността на извършените от комисията процесуални действия.
Комисията е предложила за извършеното дисциплинарно нарушение по смисъла на чл.194, ал.2, т.1 от ЗМВР, съставомерно по чл.200, ал.1, т.11 от ЗМВР, на жалбоподателя да бъде наложено дисциплинарно наказание „порицание“ за срок от шест месеца.
Жалбоподателят е уведомяван за хода на проверката и всички заповеди, обобщената справки и становищата са му връчени своевременно срещу подпис. Самият той е дал обяснения по случая, като е посочил, че не се е разхождал безцелно в помещението и не е смущавал работата на колегите в дежурната част, а е разговарял по мобилния телефон с колега от РУ-Видин: мл.експерт А. Н., на когото е дал информация за съставен АУАН на нарушител, който е и предполагаем извършител на престъпление. Информацията му е била необходима във връзка с разследване по чл.194 от НК срещу това лице, срещу което впоследствие е образувано досъдебно производство. Същото обстоятелство се установи и в настоящето производство с представеното Постановление за образуване на досъдебно производство по общия ред за разследване от разследващ полицай № 186/2024 г. от 16.01.2024 г. на Районна прокуратура Видин.
Началникът на сектор „Криминална полиция“ към РУ-Видин при ОДМВР Видин е посочил, че на 10.01.2024 г. не е давал разпореждане на жалбоподателя за проверки, свързани с посещение стаята на ОДЧ.
Сведения са дали и служителите, присъствали на място на нарушението: инспектор Л. К. К., инспектор В. В. К., мл.експерт А. Ц. В. и мл.инспектор А. М. А..
Въз основа на всички събрани доказателства и след спазване на законовата процедура за реализиране на дисциплината отговорност е издадена и обжалваната заповед на Директор на ОДМВР-Видин, с която на жалбоподателя е наложено оспорваното дисциплинарно наказание „порицание“ за срок от шест месеца.
В съдебно заседание е разпитан като свидетел младши експерт в сектор Криминална полиция в РУ-Видин при ОДМВР-Видин А. И. К., който установява, че на 10.01.2024 г. е видял жалбоподателя да излиза от дежурната част. Последният му казал, че е извършил справка във връзка с издаден АУАН на конкретно лице, по разследването на което и двамата са работили по различни поводи. В последствие И. се оплакал на Крушарски, че за това влизане в дежурната част му се води проверка, а в последствие е бил наказан.
Свидетелят А. Д. Н., командир на отделение в сектор Охранителна полиция в РУ-Видин на ОДМВР-Видин установява, че е казал на жалбоподателя, че информация за конкретни разследвани от него в този момент лица може да получи от книгата, в която се вписват АУАН, и която се намира в дежурната стая. Когато отишъл в дежурната стая И. му се обадил по телефона, за да разбере къде точно да намери книгата, защото там имало много книги. И. му казал, че си е свършил работа, като открил лицата, срещу които водел разследване за извършена кражба.
С административната преписка е приложена Заповед № 368з-279/11.02.2022 г. на Директор на ОДМВР-Видин за определяне реда за достъп на служителите от ОДМВР-Видин и РУ в служебните помещения на ОДЧ. В представения си вид, без автор, подпис и печат, заповедта съдържа само две разпоредби и липсва т.4 със съдържание, каквото е посочено в административния акт, справката и обобощената справка: “Забранявам влизането, престоя и посещение в служебните помещения на ОДЧ при ОДМВР-Видин и ОДЧ при РУ-Белоградчик и РУ-Кула на служители, извън посочените в т.1-т.3 от настоящата заповед случаи“.
Горната фактическа обстановка се доказва от събраните писмени доказателства, между които няма противоречие и си кореспондират.
Доказателствата, събрани редовно в производството пред административния орган, имат сила и пред съда. Същите не бяха оспорени от жалбоподателя.
При така установената фактическа обстановка, Съдът намира от правна страна следното: жалбата е допустима. Обжалва се заповед на Директор на ОДМВР-Видин, с която е наложено дисциплинарно наказание на държавен служител от МВР, а именно „Порицание“ за срок от шест месеца. На основание чл.211 от ЗМВР заповедта за налагане на дисциплинарно наказание може да се обжалва по реда на АПК. Жалбата е подадена от адресата на обжалваната заповед в законоустановения срок за обжалване.
Разгледана по същество жалбата е основателна.
Съгласно чл.168, ал.1 от АПК съдът преценява законосъобразността на оспорения административен акт на всички основания по чл.146 от АПК, а именно: дали актът е издаден от компетентен административен орган и в установената форма, спазени ли са административнопроизводствените правила и материалноправните разпоредби по издаването му, съобразен ли е актът с целта на закона.
Обжалваният административен акт е издаден от компетентен орган – Директор на ОДМВР-Видин, съгласно чл.210, вр. чл.204, т.3 от ЗМВР и в предвидената от закона писмена форма.
Оспорената заповед е издадена и при спазване на административнопроизводствените правила, съдържащи се в ЗМВР.
Не са допуснати съществени нарушения на административнопроизводствените правила. Издадена е заповед за образуване на дисциплинарно производство № 368з-106/11.01.2024 г. на Дисциплинарнонаказващ орган: старши комисар П. К., която е връчена лично на служителя на 17.01.2024 г. Определена е комисия от трима служители, която да проведе дисциплинарното производство и да изготви становище относно наличието на основание за реализиране на дисциплинарна отговорност на И..
На основание чл.207, ал.7 от ЗМВР за резултатите от разследването е изготвена обобщена справка № 368р-3503/20.03.2024 г., в която комисията, след като е изложила установената при дисциплинарното разследване фактическа обстановка, е направила извод, че е налице дисциплинарно нарушение на инспектор В. А. И., за което е предложила да му бъде наложено дисциплинарно наказание „Порицание“ за срок от шест месеца.
Спазена е императивната разпоредба на чл.207, ал.10 от ЗМВР преди налагането на дисциплинарно наказание нарушителят да бъде изслушан или да даде писмени обяснения.
Обжалваният административен акт е издаден при спазване на установените в чл.195 от ЗМВР срокове, за което няма спор по делото.
В административното производство са използвани всички допустими по чл.39 от АПК доказателствени средства.
От приложените към административната преписка обяснения, сведения и докладни записки, в които колегите на И. дават обяснения за събитията на 10.01.2024 г., не се установява различна фактическа обстановка, от тази, която е приета от назначената комисия, а пред настоящата инстанция, ангажираните доказателства не противоречат, а детайлизират намиращите са в административната преписка.
Заповедта за налагане на дисциплинарно наказание е за нарушение на Заповед № 368з-279/11.02.2022 г. на Директор на ОДМВР-Видин за определяне реда за достъп на служителите от ОДМВР-Видин и РУ в служебните помещения на ОДЧ. Тази заповед е приложена по делото, но не е ясно от кого е издадена, не е подписана и подпечатана. Тя съдържа само две разпоредби, като нито една от тях не е т.4 или да е със съдържание, каквото е посочено в административния акт, справката и обобощената справка: “Забранявам влизането, престоя и посещение в служебните помещения на ОДЧ при ОДМВР-Видин и ОДЧ при РУ-Белоградчик и РУ-Кула на служители, извън посочените в т.1-т.3 от настоящата заповед случаи“.
При това положение не става ясно какво е нарушил наказаният служител. Безспорно е, че в ОДМВР-Видин и РУ-Видин има ред за достъп на служителите, но в настоящето производство не се установи какъв е този ред.
Позоваването на несъществуваща заповед, въвеждаща ред за достъп на служителите до служебните помещения, не може да бъде основание за налагане на дисциплинарно наказание, тъй като липсва извършено нарушение.
Същевременно в обстоятелстваната част на административния акт (л.5 от заповедта и л.9 от делото) е посочено, че твърдяното нарушение е извършено на 11.01.2024 г., а не на 10.01.2024 г., както е посочено в диспозитива, което създава объркване коя от тези две дати е меродавна.
При това положение Съдът установява, че нарушение не е извършено, тъй като липсва заповед за достъп до служебните помещения, която да е нарушил инспектор В. И., било то на 10.01.2024 г. или на 11.01.2024 г., респ. липсва нарушение по чл.194, ал.2, т.1 от ЗМВР.
Дисциплинарното производство както по принцип, така и уреденото в ЗМВР, предполага както извършване на нарушение, така и неговото доказване. Липсата на една от двете предпоставки означава, че изобщо не следва да се образува дисциплинарно производство, или ако вече е образувано такова, то не следва да завършва с налагане на наказание.
Когато въпреки това бъде наложено наказание за неизвършено нарушение, се касае за противоречие с материалноправните разпоредби по смисъла на чл.146, т.4 от АПК и като последица води до незаконосъобразност на административния акт, който в случая е заповед за налагане на дисциплинарно наказание.
Поради изложените съображения настоящият съдебен състав намира, че оспорената заповед № 368з-1182/26.04.2024 г. на Директор на ОДМВР-Видин е незаконосъобразна и следва да бъде отменена.
Предвид изхода на делото своевременно направеното искане на жалбоподателя за присъждане на разноски в производството следва да бъде уважено, като в тежест на ответника по жалбата следва да бъде възложено заплащането на адвокатско възнаграждение в размер на 750,00 лева, на основание чл.143, ал.1 от АПК, за което са представени надлежни доказателства (лист 80).
Воден от горните мотиви и на основание чл.172, ал.2 от АПК, Административен съд Видин
Р Е Ш И:
ОТМЕНЯ Заповед № 368з-1182/26.04.2024 г. на Директор на ОДМВР-Видин, с която на В. А. И. е наложено дисциплинарно наказание на държавен служител от МВР, „Порицание“ за срок от шест месеца, на основание чл.210, ал.1, чл.204, т.3, чл.194, ал.2, т.1, чл.197, ал.1, т.3, чл. 200, ал.1, т.11 от ЗМВР, като незаконосъобразна.
ОСЪЖДА Областна дирекция на МВР-Видин да заплати в полза на В. А. И. от гр. Видин, сумата от 750,00 (седемстотин и петдесет) лева, представляваща действнително заплатени разноски за адвокатско възнаграждение.
Решението е окончателно и не подлежи на обжалване или протест.
Съдия: | |