Решение по дело №787/2020 на Районен съд - Кюстендил

Номер на акта: 260047
Дата: 29 септември 2020 г. (в сила от 18 декември 2020 г.)
Съдия: Николай Александров Николов
Дело: 20201520200787
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р    Е    Ш    Е     Н     И     Е

 

гр.Кюстендил, 29.09.2020г.

 В    И М Е Т О   Н А    Н А Р О Д А

Кюстендилският районен съд, в открито съдебно заседание на трети септември две хиляди и двадесета година, в състав :

                                                          Районен съдия : Николай Николов             

при секретаря  Валентина Спирова,

като разгледа докладваното от съдията АНД №787 по описа на съда за 2020г., за да се произнесе, взе предвид:

 

 

 

 

Делото е образувано по жалба от В.Д.К., ЕГН ********** *** срещу наказателно постановление №20-1139-000042 от 20.01.2020г., издадено от началника на сектор “ПП” към ОДМВР-гр.Кюстендил, с което на жалбоподателя на основание чл.175, ал.3, пр.2 ЗДвП са наложени административни наказания - “глоба” в размер на 200 лева и “лишаване от право да управлява МПС” за срок от 6 месеца.

Претендира се отмяна на атакуваното постановление, като се излагат доводи за неговата незаконосъобразност.

Административнонаказващият орган не е взел участие в производството.

Районен съд-гр.Кюстендил, след като се запозна с доказателствата по делото и прецени същите поотделно и в тяхната съвкупност, намери за установено следното:

Жалбоподателят бил ползвател на лек автомобил Пежо 207 с рег.№***. С автомобила пребивавал от известно време в Италия, където живеел и работел със съпругата си. На 17.12.2019г. установили, че предната регистрационна табела на автомобила липсвала и декларирали това обстоятелство пред месните власти. От там им било указано, че следва да поставят регистрационна табела. Така и сторили, но същата не била издадена от компетентните за това български власти.

На 22.12.2019г. жалбоподателят пристигнал на ГКПП Олтоманци на трасе за влизане в страната с управлявания от него посочен по-горе автомобил.

При извършена проверка от полицейските служители на ГПУ Олтоманци било установено, че предната регистрационна табела на автомобила е обявена за издирване в Италия, съответно че поставената на автомобила не е издадена от съответните компетентни органи в Република България. Жалбоподателят представил издаденият му в Италия документ, свидетелстващ това обстоятелство.

Образувано било БП№1225/2019г. по описа на РП-гр.Кюстендил за престъпление по чл.345, ал.1  НК.

С постановление от 02.01.2020г. наказателното производство било прекратено, като е прието, че деянието не съставлява престъпление.

На 20.01.2020г. било издадено процесното НП. В него е възпроизведена част от посочената фактология. Прието е, че с деянието е нарушен чл.140, ал.1 ЗДП. Наложено са визираните наказания на основание чл.175, ал.3, пр.2 ЗДП.

Горната фактическа обстановка се установява от събраните по делото доказателства, а именно: документите, съдържащи се в административнонаказателната преписка и допълнително представени писмени доказателства.

В събрания доказателствен материал не се констатираха противоречия, които следва да бъдат обсъждани.

Жалбата е процесуално допустима, като подадена в срок, срещу подлежащ на атакуване акт и от лице, което има право на такава.

Разгледана по същество, жалбата е основателна, по следните съображения:

В хода на административнонаказателното производство не са допуснати съществени нарушения на процесуални правила.

АНО обаче е нарушил материалния закон.

При така установената фактология неправилно е прието, че жалбоподателят е осъществил административнонаказателния състав по чл.175,ал.3, пр.2 ЗДвП, доколкото АНО е следвало да приложи чл.28 ЗАНН.

Посоченият състав на административно нарушение е осъществен формално.

В конкретния случай, след съвкупна преценка на събраните по делото доказателства, съдът приема, че извършеното от жалбоподателя нарушение може да се квалифицира като "маловажен случай", доколкото представлява по–ниска степен на обществена опасност, в сравнение с обичайните нарушения от този вид. На първо място, трудно може да се приеме, че жалбоподателят въобще е управлявал по път, отворен за обществено ползване на територията на страната, каквото е изискването на посочения за нарушен чл.140, ал.1 ЗДвП. Дори да се приеме обратното, то управлението е продължило твърде кратко време, като е изминато незначително разстояние. При проверката водачът е представил документ, удостоверяващ обстоятелството, че е заявил изчезването на регистрационната табела, което и станало причина за обявяването й за издирване. Изложеното обосновава изключително ниската степен на обществена опасност на дееца и деянието. Налага се еднозначен извод, че регулираните с приложената санкционна норма обществени отношения не са засегнати в дълбочина, а в незначителна степен и налагането на глоба и лишаване от право да управлява МПС дори в минимално предвидените размери, се явяват несъразмерно тежки наказания, спрямо степента на обществената опасност на деянието.

Ето защо, НП следва да се отмени.

Воден от горното, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление №20-1139-000042 от 20.01.2020г., издадено от началника на сектор “ПП” към ОДМВР-гр.Кюстендил, с което на В.Д.К., ЕГН ********** *** на основание чл.175, ал.3, пр.2 ЗДвП са наложени административни наказания - “глоба” в размер на 200 лева и “лишаване от право да управлява МПС” за срок от 6 месеца.

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд-гр.Кюстендил в 14-дневен срок от съобщаването му.

 

Районен съдия: