Решение по дело №6267/2017 на Районен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 27 март 2018 г. (в сила от 4 октомври 2018 г.)
Съдия: Лора Рангелова Стефанова Иванова
Дело: 20171720106267
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 25 септември 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№ 297

Гр. Перник, 27.03.2018 г.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

         ПЕРНИШКИ РАЙОНЕН СЪД, ХІ гр. с. в публично съдебно заседание на шестнадесети март две хиляди и осемнадесета година, в състав:

                           

                            РАЙОНЕН СЪДИЯ: ЛОРА СТЕФАНОВА

 

С участието на секретаря НАТАЛИЯ СИМЕОНОВА, като разгледа гр. д. № 6267/2017 г. по описа на съда, за да се произнесе, взе предвид следното:

         Производството е по иск с правна квалификация чл. 49 от ЗЗД.

         Образувано е по искова молба, подадена от Н.Й.А., ЕГН ********** ***, със седалище и адрес: гр. Перник, пл. Св. Иван Рилски № 1, представлявана от Вяра Церовска – кмет.

Ищцата твърди, че на 01.10.2012 г. отивайки на работа вървяла по тротоара на ул. Стара планина. Същият бил покрит от листа от дърветата. Затова не видяла дупка, намираща се в участък на тротоара. Стъпила в нея и усетила изтръпване на крака. Изпитала силна болка и не можела да се движи. Опитала се да стане, но не успяла. Хора намиращи се наоколо я изправили. Посетила спешния център на МБАЛ “Рахаила Анеглова”, където след извършена ренгенова снимка се установило, че е счупена V – та метатарзална кост на десния крак и и била поставена лонгета. Едва след спадане на оттока и бил поставен гипс, който бил свален след 45 дни.

Сочи, че в резултат на увреждането е търпяла силни болки и страдания. Не е могла да се обслужва самостоятелно и е ползвала чужда помощ. Не била в състояние да извършва елементарни дейности, свързани с битовото и обслужване, както и такива свързани с пазаруване, плащане на сметки и т. н., което налагало помощта на близките и. Поради затрудненото придвижване били ограничени и социалните и контакти. Тъй като нормалното протичане на ежедневието и било нарушено, изпитвала емоционален и психически дискомфорт.

Ищцата счита, че по силата на ЗМСМА ремонтът и поддръжката на тротоарите е задължение на общината, негов собственик.

Искането и към съда е да осъди ответника да и заплати сумата от 8000 лв., представляваща обезщетение за причинените и неимуществени вреди в резултата на претърпяна от нея злополука, настъпила на 01.10.2012 г. на необезопасен и неподдържан тротоар в гр. Перник, ул. Стара планина № 79, ведно със  лихва от датата на увреждането – 01.10.2012 г. до окончателното плащане.

Исковата молба с приложенията е връчена на ответника. В срока по чл. 131 от ГПК е постъпил писмен отговор. Ответникът оспорва иска по основание и размер. Сочи, че не е налице фактическия състав обосноваващ отговорността на ответника за причинените на ищцата неимуществени вреди. Счита, че претендирания размер на обезщетение е завишен и не съответства на принципа на справедливостта, залегнал в чл. 52 от ЗЗД. Сочи, че претърпените от ищеца неимуществени вреди са били обезщетени от застрахователя на работодателя му чрез заплащане на застрахователно обезщетение. Искането към съда е да отхвърли предявения иск.

В съдебно заседание ищецът, чрез процесуалния си представител – адв. В., поддържа иска. Моли съда да го уважи изцяло. Претендира присъждане на направените по делото разноски.

В съдебно заседание ответникът, чрез процесуалния си представител – юрисконсулт А., оспорва иска. Моли съда да го отхвърли изцяло като неоснователен и недоказан. Претендира присъждане на направените по делото разноски и юрисконсултско възнаграждение.

Съдът като прецени процесуалната допустимост на иска, взе предвид становищата на страните и обсъди събраните по делото доказателства, намери следното:

Искът е предявен от надлежно легитимирана страна и при наличието на правен интерес, поради което е процесуално допустим.

Разгледан по същество е основателен по следните съображения:

За уважаването му в тежест на ищеца е да установи, че ответникът е възложител на работа, свързана с поддръжка на пътя и прилежащия му тротоар, в годно за ползване по предназначение състояние, като в резултат на неизпълнението на тази работа противоправно са му били причинени неимуществени вреди.

От разпоредбите на чл. 8, ал. 3 и ал. 5 от ЗП, чл. 30, ал. 4 от ЗП и чл. 48, т. 2, б. Б от ППЗП следва, че ответникът – община Перник, като собственик на пътищата, пътните съоръжения и принадлежностите към тях, има задължение да ремонтира и поддържа тротоарите извън пътните платна в урбанизираните територии. Съгласно § 1, т. 14 от ДР на ЗП поддържането на пътищата е дейност по осигуряване на необходимите условия за непрекъснато, безопасно и удобно движение през цялата година, предпазване на пътищата от преждевременно износване, охрана и защита на пътищата, водене на техническата отчетност на пътищата. Съгласно § 1, т. 13 от ДР на ЗП ремонтът на пътищата е дейност по възстановяването или подобряването на транспортно-експлоатационните качества на пътищата и привеждането им в съответствие с изискванията на движението. Вменяването на тези задължения на ответника му придава качеството възложител на работа за осъществяване на посочените дейности.

От приложените писмени доказателства, приетата и неоспорена от страните съдебно – медицинска експертиза, изготвена от вещото лице М.М. и показанията на свидетелите М.Г.и Е.Т., се установява, че на 01.10.2012 г. ищцата е вървяла по тротоар на ул., в гр. Перник. Тротоарът е бил покрит с паднали от дърветата листа, което препятствало видимостта за целостта му. Поради това десният и крак внезапно пропаднал в намираща се на тротоара дупка, образувана от липсваща настилка. Ищцата изпитала силна болка и паднала на земята. С помощта на двете свидетелки била вдигната и закарана в МБАЛ “Рахаила Ангелова”. След проведена ренгенография се установило счупване, без дислокация на основата на V – та метатарзална кост. Кракът бил имобилизиран чрез поставянето на гипс, под формата на ботуш за период от 45 дни. Както от гласните доказателства, така и от съдебно – медицинската експертиза се установява, че при самата злополука, ищцата е изпитала силна болка. Появил се е оток и хематом. След поставянето на гипса болковият синдром постепенно е намалявал. След свалянето на гипса е последвало постепенно натоварване на крайника с рехабилитация, при което също първоначално е усещана болка. Възстановителният период е продължил общо 140 дни. Към настоящият момент походката и движенията напълно са възстановени. Възможно е да се усеща болка при натоварване и промяна на времето, което не води до функционален дефицит.

От показанията на свидетелите се установява, че през възстановителния период ищцата не е можела да извършва елементарни битови дейности. Подпомагана е от друго лице при ежедневното си обслужване. Изпитвала е болка.

Предвид изложеното съдът намира за доказано, че в резултат на неизпълнение на възложената от ответника работа по поддръжка и ремонт на тротоара, ищцата е претърпяла неимуществени вреди. На основание чл. 49, във вр. с чл. 52 от ЗЗД същите следва да бъдат обезщетение чрез присъждане на обезщетение в справедлив размер.

         За определяне на последния съдът съобрази видът, характерът, интензитетът, продължителността на причинените неимуществени вреди и обстоятелствата при които са реализирани. Ищцата е изпитала силна болка и страдание при настъпване на злополуката. Възстановителният процес е продължил сравнително дълъг период от време – почти четири месеца, през който ежедневието на пострадалата е било значително променено. В продължение на 45 дни не е могла да се обслужва самостоятелно. Имала е нужда от помощ за извършване на елементарни битови и хигиенни дейности в дома си. Обективно невъзможно и е било да излиза навън и да води обичайния си начин на живот. През целия възстановителен период е била нетрудоспособна и не е ходила на работа. Изпитвала е и болки като силата и интензитетът им постепенно е намалявал. Към настоящия момент те се появяват при промяна на времето и физическо натоварване. Предвид изложеното съдът намира, че за репариране претърпените от ищцата неимуществени вреди е необходимо да и бъде присъдено обезщетение в размер на 8000 лв.

         Неоснователно е възражението на ответника за намаляването му със заплатеното на ищцата застрахователно обезщетение, тъй като от представеното писмо от 23.02.3018 г. на ЗАД “Асет Иншурънс” АД се установява, че такова не е изплащано.

         С оглед изложеното предявеният иск е изцяло основателен и следва да бъде уважен.

         Предвид изхода на делото и на основание чл. 78, ал. 1 от ГПК в полза на ищцата следва да бъдат присъдени направените от нея разноски в общ размер от 1053.50 лв.

Мотивиран от изложеното, Съдът

 

Р  Е  Ш  И

 

ОСЪЖДА на основание чл. 49 от ЗЗД Община Перник, БУЛСТАТ *********, със седалище в гр. Перник, пл. “Свети Иван Рилски” № 1А, представлявана от кмета Вяра Церовска да заплати на Н.Й.А., ЕГН ********** ***  сумата от 8000 лв. /осем хиляди лева/, представляваща обезщетение за неимуществени вреди, в резултат на злополука, настъпила на 01.10.2012 г. на необезопасен и неподдържан тротоар в гр. Перник, ул. Стара планина № 79, ведно със законната лихва, считано от 01.10.2012 г. до окончателното плащане.

ОСЪЖДА на основание чл. 78, ал. 1 от ГПК Община Перник, БУЛСТАТ *********, със седалище в гр. Перник, пл. “Свети Иван Рилски” № 1А, представлявана от кмета Вяра Церовска да заплати на Н.Й.А., ЕГН ********** *** сумата от общо 1053.50 лв. /хиляда петдесет и три лева и петдесет стотинки/, представляваща направени по делото разноски .

         РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване от страните с въззивна жалба пред Пернишки окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му.

 

 

 

                                                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

Вярно с оригинала: Х.С.