Решение по дело №17947/2018 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1378
Дата: 16 март 2020 г. (в сила от 4 юни 2020 г.)
Съдия: Татяна Андонова Лефтерова
Дело: 20183110117947
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 28 ноември 2018 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

1378

гр. Варна, 16.03.2020 г.

 

В   И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

Варненският районен съд, гражданско отделение, четиридесет и трети състав, в публично заседание, проведено на четиринадесети февруари две хиляди и двадесета година, в състав:

Председател: Татяна Лефтерова-Савова

                                           Секретар: Дарина Димитрова                       

 

разгледа докладваното от районния съдия гр. дело17947/2018 г. по описа на ВРС и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е образувано въз основа искова молба на Т.П.И., ЕГН **********, с адрес: ***, с която първоначално против И.Р.Г., ЕГН ********** и Р.Й.Р., ЕГН **********, двамата с адрес: *** чифлик, е предявен иск с правно основание чл.233, ал.1 пр.1 ЗЗД за предаване държането на нает недвижим имот, находящ се в с. г., общ. д.ч., обл. Варна, представляващ ...., кв.74, по плана на селото, с площ от 670 кв.м, ведно с построената в същия имот къща, при граници: имот № .......и от две страни – улици. Претендират се сторените разноски по делото.

            На 17.01.2019 г., в хода на производството по делото, настъпва смъртта на ответника И.Р.Г. и по искане на ищцата, като ответници по делото са конституирани неговите наследници по закон – низходящите му Р.И.Р., ЕГН ********** и Д.И.Т., ЕГН **********.

            Обстоятелства, от които произтичат претендираните от ищеца права.

            Ищцата е собственик на недвижимия имот, описан в исковата молба, въз основа договор за покупко-продажба на недвижим имот, сключен през 2007 г. с продавачите Р.И.Р. и д. д. Р.. Към датата на продажбата, в имота живеят Р.Р. и неговите родители - И.Р.Г., и Р.Й.Р.. Между ищцата и първоначалните ответници е постигнато съгласие за неопределен, но кратък период от време, И.Г. и Р.Р. да продължат да живеят в имота, срещу заплащане на месечен наем. Наемното правоотношение между страните продължава до 2016 г., когато плащането на наемната цена е преустановено. Проведени са разговори с цел възобновяване на плащанията, но след като изпълнение не последва, ищцата уведомява ответниците, че счита наемното им правоотношение за прекратено, като кани И.Г. и Р.Р. да освободят имота, и да ѝ го предадат. Отговор на това искане няма, поради което с покана от 03.10.2018 г. ищцата отново кани ответниците, с писмо, с обратна разписка, с което настоява за освобождаване на имота ѝ в едноседмичен срок и отправя искане в случай на неизпълнение, да ѝ бъде заплащано месечно обезщетение в размер на 500 лева.

            В срока по чл.131 ГПК ответниците не представят отговор на исковата молба. В съдебно заседание заявяват, че не оспорват правото на собственост на ищцата. Д.И.Т. заявява, че не оспорва иска, както и че не живее в имота и няма претенции.

Варненският районен съд, като прецени доказателствата по делото и доводите на страните, приема за установено, от фактическа страна, следното:

Видно от представен по делото нотариален акт за покупко-продажба на недвижим имот №151, том IV, д.№827/2007 г. на В.П. – нотариус рег. №205 на НК, вписан под вх. рег. № 40825/21.12.2007 г., на 21.12.2007 г., в гр. Варна е сключен договор, по силата, на който д. д. Р. и Р.И.Р. продават на Т.П.И. собствения си недвижим имот, находящ се в с. г., общ. д.ч., обл. Варна, представляващ ...., кв.74, по плана на селото, с площ от 670 кв.м, ведно с построената в същия имот къща, при граници: имот № .......и от две страни – улици, за сумата от 3078,70 лева.

С покана от 02.10.2018 г., изпратена чрез „Български пощи“ ЕАД до И.Р.Г. и Р.Й.Р., ищцата Т.И. кани ползващите собствения ѝ имота лица да го освободят в седмодневен срок от съобщаването, като при неизпълнение, същите следва да ѝ заплащат месечно обезщетение в размер на 500 лева за ползването на имота. Поканата е адресирана до двете лица, но в известието за доставяне е посочено името на Р.Р., като в графа за получател единствено е положен подпис, без изписване имена на получател. Връчването е извършено на 03.10.2018 г.

По делото е представено извлечение от банкова сметка ***, от което се установява, че през периода от 01.01.2012 г. до 20.11.2018 г., ответниците са извършили шест банкови превода на суми, три от които в размер на 300 лева, една в размер на 296 лева и две в размер на 280 лева.

По искане на ищцата са събрани гласни доказателства чрез разпит на един свидетел, а именно на нейния син И.В. И.. От показанията на свидетеля се установява, че през 2007 г. неговата майка е закупила процесния имот, като към датата на сключване на договора, в имота са живеели ответникът Р.Р. и неговите родители. След придобиване на имота от Т.И., в същия останали да живеят И.Г. и Р.Р. срещу заплащане на месечен наем за ползването на имота. Последното задължение било изпълнявано, като били извършвани плащания както по банков път, така и в брой. Свидетелят многократно лично е разговарял с ответниците за освобождаване на имота, но такова не последвало. Наемната цена не била заплащана от около две години. В процесния имот живеела ответницата Р.Р., като Р.Р. я посещавал ежедневно. Свидетелят не познава ответницата Д.И.Т. и не му е известно тя да живее в имота.

Съдът цени показанията на свидетеля при съобразяване разпоредбата на чл.172 ГПК, като намира същите за последователни, логични, и непротиворечащи на останалия събран по делото доказателствен материал.

В проведено по делото съдебно заседание ответникът Р.Р. заявява, че не оспорва, че ищцата е собственик на имота, че на същата е заплащана сума в размер на 300 лева месечно за ползването на имота, както и че през 2015 г. плащанията са преустановени.

При така установената фактическа обстановка, съдът прави следните изводи:

Предявеният иск е с правно основание чл.233, ал.1 ЗЗД.

За уважаване на предявения иск е необходимо ищецът да установи кумулативно наличие на следните предпоставки: възникнало между страните по делото наемно правоотношение, по което ищецът да е предоставил за временно възмездно ползване собствена вещ; това наемно правоотношение да е било прекратено, в т.ч. чрез едностранно волеизявление от страна на ищеца – наемодател, поради виновно неизпълнение на договорно задължение от страна на ответника и последният да държи имота без правно основание, като не предава същия на собственика му.

Страните не спорят, а и въз основа на събраните по делото доказателства се установява, че между ищеца от една страна като наемодател и от друга страна - И.Г. и Р.Р. като наематели е възникнало валидно облигационно правоотношение въз основа устен договор за наем, по което ищцата е предоставила за временно и възмездно ползване собствения си недвижим имот в с. г., срещу задължението на наемателите да заплащат наемна цена. Процесният договор е сключен без определен срок, поради което за него е приложима разпоредбата на чл.238 ЗЗД. Ответниците не оспорват получаването на поканата за освобождаване на наетия имот, изпратена им на 02.10.2018 г., както и че не са предали държането на същия в определения им срок. Установено е по безспорен начин, че в полза на наемодателя не е заплащана дължимата месечна наемна цена, както и обстоятелството, че ответниците са били канени да предадат държането върху процесната вещ. Дори да се приеме, че договорът за наем не е бил прекратен с изтичане на седмодневния срок по поканата от 02.10.2018 г., то връчването на препис от исковата молба на ответната страна има характер на предизвестие по чл.238 ЗЗД и в този случай, с изтичане на едномесечния срок по този текст, в хода на настоящото производство са настъпили предпоставките за връщане на наетата вещ, съгласно чл.233, ал.1 ЗЗД.

След прекратяване на договора за наем, ответниците Р.Й.Р. и Р.И.Р. продължават да ползват имота без правно основание, като отказват освобождаването му и предаването му на ищцата. В процесния случай е ирелевантно обстоятелството, че ответникът Р. не е страна по договора и не живее в имота, тъй като по делото бе установено, че последният ежедневно посещава същия и упражнява фактическа власт върху него. При горните доводи, съдът намира, че ответниците Р.Й.Р. и Р.И.Р. държат имота без правно основание, доколкото договорът за наем е прекратен, като същите дължат връщане на държането на наетия имот, на неговия собственик.

Искът подлежи на отхвърляне по отношение на ответника Д.Й.Т., доколкото в хода на съдебното производство бе установено, че същата не е страна по наемния договор, не живее в процесния имот и не упражнява фактическа власт върху него.

С оглед изхода от спора и на основание  чл.78, ал.1 ГПК в полза на ищцата се следват сторените разноски по делото в общ размер на 688,78 лева, от които – 88,78 лева – държавна такса и 600 лева – адвокатско възнаграждение.

            Водим от горното, съдът,

 

Р    Е    Ш    И :

       

ОСЪЖДА Р.Й.Р., ЕГН **********, с адрес: *** и Р.И.Р., ЕГН **********, с адрес: ***, да предат на Т.П.И., ЕГН **********, с адрес: ***, държането на недвижим имот, находящ се в с. г., общ. д.ч., обл. Варна, представляващ ...., кв.74, по плана на селото, с площ от 670 кв.м, ведно с построената в същия имот къща, при граници: имот № .......и от две страни – улици, на основание чл.233, ал.1 ЗЗД.

ОТХВЪРЛЯ предявения от Т.П.И., ЕГН **********, с адрес: *** против Д.И.Т., ЕГН **********, с адрес: ***, иск с правно основание чл.233, ал.1 ЗЗД за осъждане на ответника да предаде на ищеца държането на недвижим имот, находящ се в с. г., общ. д.ч., обл. Варна, представляващ ...., кв.74, по плана на селото, с площ от 670 кв.м, ведно с построената в същия имот къща, при граници: имот № .......и от две страни – улици, като неоснователен.

ОСЪЖДА Р.Й.Р., ЕГН **********, с адрес: *** и Р.И.Р., ЕГН **********, с адрес: ***, да заплатят на Т.П.И., ЕГН **********, с адрес: ***, сторените разноски по делото в общ размер на 688,78 лева.

Решението може да бъде обжалвано с въззивна жалба пред Варненския окръжен съд, в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

СЪДИЯ: