Решение по дело №1884/2018 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 1435
Дата: 4 декември 2019 г. (в сила от 2 април 2021 г.)
Съдия: Пенка Кръстева Стоева
Дело: 20185300101884
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 4 септември 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

    №1435 04.12.2019г., гр. Пловдив

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

            Пловдивски окръжен съд,

Гражданска колегия                                 ХХІІ-ри гр. състав

            На дванадесети ноември                           две хиляди и деветнадесета година

            в публично заседание в следния състав:

 

                                                                                  Председател:  Пенка Стоева

           

Секретар:Диана Плачкова

            като разгледа докладваното от председателя Пенка Стоева

            гражданско дело №1884 по описа за две хиляди и осемнадесета година,

            за да се произнесе, взе предвид следното:

        

            Положителен установителен иск за собственост по чл.124,ал.1 от ГПК.

         Ищецът С.Р.Р., със съдебен адрес ***, адв.П.Т., моли съда да признае за установено по отношение на ответника Л.Р.Б.,***, че той е собственик, по силата на писмен договор за покупко- продажба, сключен на ***г. в ***, ***, с П. Д. А., на лек автомобил с бял цвят, „Ауди RS6“, с номер на рама ***, рег.№CM806LN, който е бил приобщен като веществено доказателство и оставен на съхранение на паркинг на сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР-***, доколкото подадените от него до РП- *** молби за връщането на този автомобил били оставени без уважение, по съображения, че е налице спор за собственост, тъй като и ответникът Л.Б. *** претенции да му бъде предаден автомобила, като негов собственик, с което оспорвал правото му.

         Пледира по същество за уважаване на иска, като подкрепен от събраните по делото доказателства, и за присъждане на направените в производството разноски, в размер на заплатената за същото държавна такса, за които не представя списък.

 

         В срока по чл.131,ал.1 от ГПК ответникът не е подал отговор на исковата молба /виж съобщението на л.10/.

        

         Като взе предвид събраните по делото доказателства, съдът намери, че предявеният иск е допустим, а разгледан по същество е неоснователен и като такъв следва да се отхвърли, воден от следните съображения:

 

         І.По допустимостта.

         Всеки може да предяви иск за да установи съществуването на свое право, когато има интерес от това /чл.124,ал.1 от ГПК/.

         В случая, ищецът е мотивирал правния си интерес от провеждане на положителен установителен иск за признаване по отношение на ответника, че той е собственик на процесния лек автомобил, с обстоятелството, че решаването на спора ще му отвори пътя да получи връщане на вещта, иззета като веществено доказателство по ДП №161/12г. по описа на КАТ при ОД на МВР –***, пр.пр. №3973/12г. на РП- ***, молбите му за което са били оставяни без уважение, тъй като прокурорът смятал, че между него и ответника е налице спор за собственост, доколкото и ответникът бил повдигнал искане за връщането на същия автомобил, пред органите по разследването.

         Тези негови твърдения са подкрепени само частично от събраните по делото доказателства, от които личи, че:

         Две подадени от ищеца молби до РП-*** за връщане на процесния автомобил са наистина били оставени без уважение, но не поради наличието на спор за собственост между него и ответника, а защото не му е признато качеството на правоимащо лице, на което вещта да бъде върната, тъй като в показанията, които сам е дал по ДП, е заявил, че той не е собственик на автомобила, а само е поел ангажимент да направи услуга на А. М. за регистрацията му /виж актовете на л.12-л.16, ПРС/.

         Въпреки това, събрани са и документи, които сочат, че отв.Л.Б. също е искал или е имал намерение да иска връщане на автомобила, иззет като веществено доказателство по описаното вече ДП, като е твърдял, че му е продаден на територията на Република България, по начина, описан с жалба от ***г. до органите на дознанието /виж жалбата на л.18-л.19, ПРС, съща и на л.69-л.70 от делото на ПОС/, която е също взета предвид при съдебното обжалване на постановлението на прокурора от ***г. за отказ да се върне вещта, за да бъде този акт потвърден /виж определението на съда на л.17, ПРС/.

         Затова съдът счете, че предявеният от ищеца положителен установителен иск за собственост е допустим, при надлежна активна и пасивна процесуална легитимация на страните в производството, тъй че следва да бъде разгледан по същество.

         ІІ. По основателността.

         1.В хода на производството, включително със събраните по делото по служебен почин данни, изискани от съда от РП- ***, се установи, че:

         На ***г., между С.Р. *** и П. А. от ***, на неизвестно място, е сключен договор за продажба на автомобил втора употреба, с марка Ауди, модел R56, с шаси ***, с дата на първа регистрация ***г., с начин на плащане, съгласно договореното /виж договора на л.6 и превода на л.4, ПРС/.

         На ***г., като собственик, С.Р. е подал заявление за първоначална регистрация на употребявано ппс от ЕС, внос от ***, с дата на първоначална регистрация ***г., съставляващо лек автомобил с марка Ауди, модел РС 65.0, с основен цвят бял, допълнителен цвят- черен, с шаси ***, без номер на двигател, в което като представени за целите на регистрацията документи са описани договор от ***г., регистрационни талони и свидетелство за регистрация № *** /виж л.5, ПРС/.

         Съгласно служебно събраните от съда данни относно воденото ДП №161/12г., пр.пр. №3973/12г. на РП- *** /виж л.14, ПОС/:

         При представяне на ***г. за регистрация в страната на лек автомобил „Ауди RS6“, с номер на рама ***, С.Р. е обявил същия като внос от ***, с национално свидетелство за регистрация с № ***, и на същата дата регистрацията е била отказана, а заявеният за регистрация лек автомобил е бил иззет като веществено доказателство /предаден от С.Р., с протокол за доброволно предаване, заедно с национално свидетелство за регистрация на мпс и национален документ за собственост на мпс/ по образуваното и висящо ДП №161/12г. по описа на отдел Криминална полиция при ОД на МВР- ***, тъй като при извършената негова идентификация е установено, че наличният номер на рамата е бил допълнително набит, след заличаване на оригиналния такъв.

         Допълнително извършените експертизи и справки в Шенгенската информационна система са показали, че: автомобилът е с номер на двигател ***, изпълнен с оригинален шрифт, без следи от поправки и заличавания; оригиналният цвят на автомобила е бил сив и е бил пребоядисан; проявилият се след обработка оригинален номер на рамата е ***, различен от този в представените за регистрацията документи; автомобил с този оригинален номер на рама е обявен за издирване от *** на ***г.; национално свидетелство с №***, с което автомобилът е представен за регистрация в България, се издирва в ***, където е издадено на ***г., считано от ***г., като открадната вещ, както и че представеното за регистрацията на автомобила в България национално свидетелство не е оригиналното, а е негово копие, отпечатано на цветен принтер, което е и подправено, като в областта на номера цифрата *** е преправена на ***.

         Съгласно показанията, дадени на С.Р. по ДП, той не е собственик на представения за регистрация автомобил, а само поел ангажимент за неговата регистрация, по молба на лицето А. М., който му предал и всички представени за регистрация на автомобила документи, включително попълнения договор за покупко-продажба от ***г., в който той единствено се подписал.

         Лицето А. М. е било сочено и от отв.Б., в подадената до органите по разследването на ***г. жалба, обяснения от ***г. и показанията му като свидетел по ДП №161/12г., макар същите да се разминават в някои свои части, съгласно които три доказателства, този ***, когото той познавал отпреди, защото държи автосалон, а М.му бил предлагал и други автомобили за продажба, му предложил през април 2011г. за покупка сиво Ауди RS6, с черен преден капак и черен таван, със спортни пружини и окачване, с немски документи и номера, който той много харесал, но сделка не се осъществила, тъй като бил скъп, спрямо годината на автомобила, след което А. му казал, че ще му достави по-евтин такъв автомобил от ***. После му се обадил през юли 2011г., че му е докарал ауди, като онова, което му бил показал, на по-ниска цена, да иде да го види, а като го видял му направило впечатление, че оборудването на двата автомобила било абсолютно едно и също, само вторият бил бял и с италиански документи, та дори питал дали една и съща фирма ги е правила, че са толкова еднакви. Уговорили се за цената /60000евро в протокола за разпит и 70000евро в жалбата/, той заплатил ведната капаро /10000евро в жалбата и обяснението, 25000евро в протокола за разпит/ и дал данните си, за да може да му се изготви пълномощно и договор за продажба. После заплатил на същото лице и още средства /40000евро по жалбата и обяснението, 25000евро по протокола за разпит/, като автомобилът останал при него и си го карал, но прехвърлянето не станало, защото липсвал един от необходимите документи /този за собственост на автомобила/. После, в началото на м.декември 2011г. /в жалбата/, края на октомври- началото на ноември 2011г. /в обяснението/, октомври 2011г. /в протокола за разпит/, М. му казал, че трябва да му даде автомобила, за да го регистрира първо на името на фирмата си, а после да му го прехвърли, и след като му го дал, повече не успял да влезе в контакт с него, а колата, която му била продадена от М., видял случайно в КАТ, когато отишъл да подменя на ***г. шофьорската си книжка. Затова и бил подготвил жалбата /бил подал в прокуратурата жалбата, с която колата да му бъде върната, като приложил и пълномощното, дадено му от М., но после, като видял, че автомобилът е задържан, започнал да се съмняма, че М. се е опитал да му продаде крадена и преправена вещ и че това най-вероятно е същият автомобил, който първо му предлагал с немските номера и документи.

         2.При тези установени по делото факти и като съобрази приетия по делото в съдебно заседание от 12.11.19г. като окончателен проект за доклад, съобщен на страните с Определение №1459/17.07.19г. /л.63-л.64/, с който са очертани релевантните за изхода на спора факти и е разпределена тежестта за установяването им между тях, съдът намери, че предявеният от ищеца иск следва да се отхвърли като неоснователен, при следните мотиви:

         Ищецът не установи да е станал собственик на процесния автомобил по силата на придобивната сделка, която твърди да го е направила такъв- сключен на ***г., в ***, между него и продавача П. А. договор за продажба, тъй като:

         Видно от договора: в същия липсва място на сключването му, договорът касае автомобил марка Ауди, модел R56, с шаси ***, представеният съгласно заявлението за регистрация от С.Р. автомобил, макар да е с марка Ауди, е според описаното от самия него в заявлението с друг модел- РС 6 5.0 и с друг номер на рамата- ***. Различен по модел и оригинален номер на рамата, установен след идентификацията му, от този в договора за продажба, на който ищецът се позовава за придобиването на собствеността, е и автомобилът, който е иззет от него /доброволно предаден от него като веществено доказатество по ДП №161/12г., и конкретно- модел RS6, с рама ***.

         Противни на твърдяното пред съда по отношение факта на придобиване на собствеността, са показанията на ищеца, дадени пред орган на власт, в хода на ДП №161/12г., съгласно които, той нито е бил в ***, нито е договарял с продавача по представения договор за продажба от ***г., нито е получил фактическата власт върху този автомобил в ***, откъдето го е декларирал като внесен с подаденото заявление за регистрацията му, а само го е подписал като купувач, по повод извършваната от него на лицето А. М. услуга по представянето на автомобила за регистрация в страната, заради което и автомобилът е бил у него, като този договор му е бил също предоставен от А. М.- т.е., като сам е опровергал обичайната доказателствена сила, призната от чл.180 от ГПК на частните подписани документи, какъвто е договорът за продажба, че изявленията, съдържащи се в този договор от името на купувача, са направени от него, и че между него и продавача е постигнато съгласие за прехвърляне на собствеността върху автомобила, предмет на договора, срещу заплащане на цена, по силата на което и с постигането му да се счита за прехвърлена и собствеността върху вещта тъй, както тя е индивидуализирана с договора, каквато възможност дават както чл.24,ал.1 от ЗЗД, така и чл.1376 ГК на ***.

         При тези дадени от ищеца в ДП показания, очевидна става е неприложимостта на италианското право в случая, доколкото договорът не е бил подписан в ***, ***, ако и съдът да го е намерил за приложимо при завеждане на иска, според твърденията на ищеца по делото, и да го е установил, както за това го задължава КМЧП.

         Затова, и доколкото с приетия по делото доклад в тежест на ищеца е било поставено да установи, че договорът за покупко-продажба, от който черпи придобиването на правото си на собственост върху процесния автомобил, е бил сключен, а той не установи този факт в производството, искът му е неоснователен.

        

         В часта за разноските.

         Ищецът претендира разноските в производството, но с отхвърляне на иска му, разноски не му се следват, поради което не се и присъждат.

 

При тези мотиви, съдът

                                               Р Е Ш И :

 

Отхвърля иска на С.Р.Р., със съдебен адрес ***, адв.П.Т., за признаване за установено по отношение на Л.Р.Б.,***, че ищецът е собственик, по силата на писмен договор за покупко- продажба, сключен на ***г. в ***, ***, с П. Д. А., на лек автомобил с бял цвят, „Ауди RS6“, с номер на рама ***, рег.№CM806LN, приобщен като веществено доказателство по ДП №161/2012г. на сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР-***.

Решението подлежи на обжалване пред ПАС в двуседмичен срок от връчването му на страните.                                                                                                                                                     Окръжен съдия: