Решение по дело №1591/2009 на Районен съд - Велико Търново

Номер на акта: 627
Дата: 24 септември 2009 г. (в сила от 15 октомври 2009 г.)
Съдия: Мая Пеева
Дело: 20094110101591
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 26 май 2009 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

....................... от 24.09.2009 г., В. Търново

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Великотърновски районен съд                                                                             Осми състав

На 24.09.2009 г.

В публичното заседание в следния състав:                     

                                                                                                    Районен съдия: Мая Пеева

 

Секретар: Д. Г.

Прокурор:

Като разгледа докладваното от съдията

Гражданско дело1591 по описа за 2009 г.

Искове с правно основание чл. 71, ал. 2, чл. 82 и 87 СК.

Ищецът твърди в исковата си молба, че с ответницата са съжителствали на съпружески начала, без сключен граждански брак, от която връзка имат деца Джейлянка Александрова Асенова, родена на *** г. и Али Александров А., роден на *** г. Страните живеят разделено, като от 02.02.2009 г. ищецът отглежда и възпитава децата и желае и занапред да продължи да се грижи за тях. Моли съда да постанови решение, с което да определи децата Али и Джейлянка да живеят при него, като съответно се определи режим на свиждане и лични контакти с другия родител всяка първа и трета събота от месеца от 10 ч. до 17 ч. по местоживеенето на децата, да осъди ответницата да заплаща месечна издръжка за детето Али в размер на 70 лв., а за детето Джейлянка – 65 лв., считано от 02.02.2009 г. до настъпване на законни причини за изменяването или прекратяването. Претендира разноски.

Ответницата, редовно призована, не се явява и не заема становище по исковете.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства и взе предвид становищата на страните, приема за установено следното:

Страните по делото имат деца – Али Александров А., роден на *** г. - Удостоверение за раждане, издадено въз основа на акт за раждане № 859/18.12.2001 г. на Община В. Търново и  Джейлянка Александрова Асенова, родена на *** г. – Удостоверение за раждане, издадено въз основа на акт за раждане № 55/04.02.2003 г. на Община В. Търново. Не се спори по делото и от свидетелските показания на разпитаните свидетели е видно, че родителите живеят разделени. Тези факти се установяват и от констатациите на социалните работници, изготвили социалния доклад. Децата живеят при бащата, като той се грижи за тях, е и установено, че създава добри социално-битови условия, подходяща семейна среда, в резултат на което децата са привързани към родителя и заявяват пред социалните работници, че и в бъдеще желаят да останат при него. Децата са прекъснали контактите си майката, което логично води до отчуждаването им от нея, което  отново се установява от социалния доклад. От момента на раздялата на родителите майката не се интересува за децата, не дава пари за тях, което се установява от показанията на св. Йосифова и Патрикова, чиито показания въпреки роднинските връзки с ищеца, съдът кредитира, като най-преки и непосредствени и непротиворечащи с останалите доказателства по делото.

При тази фактическа обстановка съдът мотивира следните правни изводи: Страните по делото не са в брак и са разделени. При разделното живеене на родителите, те нямат възможност ежедневно да вземат решения относно упражняването на конкретно право на детето, както и относно цялостното упражняване на родителските права. Това неудобство се разрешава с иск по чл. 71, ал. 2 СК, какъвто е предявен в настоящото производство. Между страните не съществува спор относно определянето на местоживеенето на децата и съответно упражняването на родителските права от бащата. Съобразно Постановление № 1/1974 г. на Пленума на ВС, както и с оглед наложилото се фактическо трайно състояние, съдът приема, че децата имат нужда от грижите на родителя, който на практика осъществява отглеждането и възпитанието им, каквото е и желанието на страните. Следва да бъде определено местоживеене на децата при бащата А.Й.А., като на последния бъде предоставено упражняването на родителските права.

Въпреки незаинтересованото отношение на майката към децата, съдът намира, че следва да бъде определен режим на лични контакти на децата с нея. Родителските права и задължения имат своеобразен характер, като най-важната им особеност е единството на права и задължения. Законът овластява родителите да се грижат за децата си - да ги отглеждат, възпитават, надзирават, представляват. Родителите са не само овластени да извършват тези функции, но и са задължени да вършат това. Всеки един родител има правото и задължението да вижда детето си, да контактува с него, да го възпитава, да му отделя нужното внимание и засвидетелства своите чувства към него. Тези контакти на родителите с децата се отразяват благоприятно на психическото развитие на подрастващите и оказват влияние върху оформянето на характера и възприятията към обкръжаващия ги свят, както и създаването на социално-битови навици и възгледи. От друга страна правата и задълженията на родителите принадлежат и на двамата родители, като всеки един от тях е носител на правата и задълженията в пълния им обем само въз основа на своето родителско качество. При настъпила раздяла между родителите, родителят, на когото не е поверено детето не се лишава от родителски права, нито се освобождава от родителските си задължения. Безспорно последният следва да осъществява лични контакти с детето и да упражнява своите родителски права спрямо него, както и да изпълнява родителските си задължения. С оглед на това съдът намира, че следва да бъде определен режим на лични контакти на ответницата с децата два пъти в месеца в събота и неделя от 10 ч.  В събота до 16 ч. В неделя, както и един месец през лятото, когато бащата не е в платен годишен отпуск, съобразно практиката на съда в тази насока.

Родителите са длъжни да осигуряват издръжка на ненавършилите си пълнолетие деца, независимо дали са трудоспособни и дали могат да се издържат от имуществото си. Ответницата следва да заплаща месечна издръжка на ищеца за децата.  Съобразявайки възрастта на детето Али, факта, че то е ученик, както и обстоятелството, че детето Джейлянка е в първи клас, съдът определя размера на месечната издръжка за двете деца по 50 лв. Издръжката следва да се присъди от 01.04.2009 г. до настъпване на законни предпоставки за нейното изменяване или прекратяване. Така определеният размер е съобразен с границите, нормативно посочени в ПМС № 38/1995 г., изм. с ПМС № 288/2002 г., издадено на основание чл. 85, ал. 1 СК. Съдът счита, че издръжка в по-голям размер не следва да се присъжда, защото възрастта на децата е ниска, което съответно налага по-малки нужди и присъждането на издръжка в по-големи размери би била прекомерна, предвид нуждите на децата, а освен това майката има задължение за издръжка и на други малолетни деца, за които е поела грижите по отглеждането и възпитанието им. Издръжката се дължи до настъпване на законни причини за нейното изменяване или прекратяване, ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска до окончателното й изплащане. Съдът определя тази начална дата за дължимост на издръжката, защото единствено в социалния доклад се назовава конкретна дата, от която грижите по отглеждането и възпитанието са изцяло на бащата -  м. 04.2009 г., от когато е раздялата на родителите. До тази дата майката на детето е подпомагала отглеждането и възпитанието, което предполага да е участвала с труд и средства за това, и предвид липсата на други данни за точния момент на раздялата, съдът приема, че от тази дата следва да се дължи издръжката, като искът за периода 02.02.2009 – 31.03.2009 г. като недоказан следва да се отхвърли.

При този изход на делото ответницата следва да заплати ДТ върху присъдената издръжка в размер на 144 лв., както и държавна такса върху неоценяемия иск в размер на 30 лв.

Водим от горното, съдът

 

Р  Е  Ш  И:

 

ОПРЕДЕЛЯ малолетните деца Али Александров А., роден на *** г., с ЕГН ********** и Джейлянка Александрова Асенова, родена на *** г., с ЕГН **********, с майка Р.Н.Х., ЕГН ********** и баща А.Й.А., ЕГН **********, които родители са във фактическа раздяла, да живеят при бащата А.Й.А. ***.

ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права спрямо децата Али Александров А. и Джейлянка Александрова Асенова на бащата А.Й.А., като на майката Р.Н.Х. определя режим на лични свиждания и контакти с децата всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 10,00 часа в събота до 16,00 часа в неделя, както и един месец през лятото, когато бащата не е в платен годишен отпуск.

ОСЪЖДА Р.Н.Х. с ЕГН **********,***, 328 да заплаща на А.Й.А., с ЕГН ********** ***. Търново в качеството му на баща и законен представител на малолетните деца АЛИ АЛЕКСАНДРОВ А. И ДЖЕЙЛЯНКА АЛЕКСАНДРОВА АСЕНОВА месечна издръжка в размер на по 50 /петдесет/ лева за всяко дете, считано от 01.04.2009 г., до настъпване на законни предпоставки за нейното изменяване или прекратяване, ведно със законната лихва за забава върху всяка просрочена вноска до окончателното й изплащане, като отхвърля предявените искове за заплащане на месечна издръжка за детето Али за разликата до 70 лв. и за детето Джейлянка – за разликата до 65 лв., както и за периода 02.02.2009 – 31.03.2009 г., като неоснователни и недоказани.

На основание чл. 242 ГПК допуска предварително изпълнение на решението в частта му за присъдената издръжка.

ОСЪЖДА Р.Н.Х. с ЕГН **********,***, 328 да заплати държавна такса в полза на ВТРС върху присъдената издръжка в размер на 144 /сто четиридесет и четири/ лева, както и държавна такса върху неоценяемия иск в размер на 30 /тридесет/ лева.

Решението подлежи на обжалване пред ВТОС в двуседмичен срок от датата на обявяването му – 30.09.2009 г.

 

Районен съдия: