Определение по дело №3014/2012 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 260099
Дата: 18 март 2021 г.
Съдия: Светлана Кирилова Цанкова
Дело: 20123100503014
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 29 септември 2012 г.

Съдържание на акта

О  П   Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е 

 

№………./……………..2021 г.

гр. Варна

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ в закрито заседание, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЮЛИЯ БАЖЛЕКОВА

ЧЛЕНОВЕ: ДАНИЕЛА ХРИСТОВА

                                                                                               СВЕТЛАНА ЦАНКОВА

като разгледа докладваното от съдия Цанкова

въззивно гражданско дело3014 по описа за 2012 г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 247 от ГПК.

Образувано е по молба вх. № 261789/20.01.2021г подадена от Х.Д.Х., с искане за поправка на очевидна фактическа грешка в Решение № 774/11.04.2013 г. по настоящото дело. В молбата  се претендира отстраняването на очевидна фактическа грешка. Излагат се подробни съображения

Противната страна не е депозирала становище.

След запознаване с писмените доказателства по делото, настоящият състав на Варненски окръжен съд намира следното:

 

Молбата е процесуално недопустима по следните съображения:

 

Съобразно трайната съдебна практика, очевидна фактическа грешка е всяко несъответствие между формираната воля на съда в мотивите и отразяването и́ в диспозитива на постановения съдебен акт. На поправка подлежи само очевидна фактическа грешка в диспозитива – актът, който се ползва със сила на присъдено нещо.

Във връзка с  решение  774/11.04.2013 година,постановено по гр.д. 3014/2012 год по описа на Варненския окръжен съд , са депозирани многобройни молби да поправка на очевидна фактическа грешка с твърдение че  е налице несъответствие между изложените мотиви и постановения диспозитив.

Всички твърдения на молителя относно допуснати очевидни фактически грешки от съда, описани подробно в молбите, касаят достигнатите от съда правни изводи, каквато по съдържание е и настоящата депозирана молба, твърденията са за  липса на надлежни доказателства,  като липсват твърдения за несъответствие на мотивите и диспозитива на решението. Съдържащите се в молбите изявления на страната съставляват по същността си оспорване на правните изводи на съда и не могат да бъдат разглеждани по реда на чл. 247 от ГПК.

Депозираната молба представлява повторение на твърденията на молителя по въпроси, по които Варненският окръжен съд неведнъж се е произнасял ,че липсва очевидна фактическа грешка.

Подаваните от молителя поредица от молби са израз на неразбиране на предмета на производството за поправка на очевидна фактичешка грешка , на изложените от съставите съображения и незачитане на процесуалния ред, в рамките на който се разглеждат молбите за поправка на очевидна фактическа  грешка Тези действия на жалбоподателя нарушават вмененото в чл. 3 ГПК задължение на страните да упражняват добросъвестно процесуалните си права.

Настоящото делото е четвърто  по ред образувано по идентични молби и подаваните молби не могат и не постигат реална цел.

 Съдът е длъжен да даде правосъдие, но при недобросъвестно упражнени от страната процесуални права търсената защита не се дължи, защото със злоупотребата се нарушават установените граници за упражняване на субективните права, основните принципи на гражданския процес и се препятства правосъдието.

Водим от горното,настоящият въззивен състав приема,че молбата е  недопустима,тъй като  представлява злоупотреба с процесуални права .  

Мотивиран от изложеното, съставът на ВОС

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ, молба вх. № 261789/20.01.2021г подадени от Х.Д.Х., с искане за поправка на очевидна фактическа грешка в Решение № 774/11.04.2013, постановено по в. гр. дело № 3014/2012 г. по описа на ВОС, като недопустима .

 

 

Определението подлежи на обжалване пред Апелативен съд- Варна в едноседмичен срок от съобщаването му на страните..

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

2.