Решение по дело №2514/2018 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 253
Дата: 28 февруари 2019 г.
Съдия: Иван Александров Анастасов
Дело: 20185300502514
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 7 ноември 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е    253

 

гр.Пловдив, 28.02.2019г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ГО, XIV състав, в открито съдебно заседание на 30.01.2019г., в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: АННА ИВАНОВА

ЧЛЕНОВЕ: РАДОСЛАВ РАДЕВ

                   ИВАН АНАСТАСОВ

 

при участието на секретаря: Валентина Василева

 

като разгледа докладваното от съдия Иван Анастасов въззивно гражданско дело № 2514/2018г. по описа на Пловдивски окръжен съд, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

  Производството по делото е образувано по въззивна жалба от И.И. против решение № 2668/05.07.2018г. по гр.д.№ 18110/2017 г. на ПдРС, ХХ гр.с., с което същата е осъдена да заплати на въззиваемия А.Х. сумата от 20000 лева, с която тя се е обогатила при начална липса на основание, ведно със законната лихва върху посочената сумата, считано от 14.11.2017г.. Във въззивната жалба се сочи, че обжалваното решение е неправилно, незаконосъобразно и постановено в разрез със събраните доказателства. Излагат се подробни съображения за това защо жалбоподателят счита, че събраните доказателства са  интерпретирани превратно от РС. Иска се цялостна отмяна на обжалваното решение и постановяване на друго такова, с което иска по чл. 55 ЗЗД да бъде отхвърлен. Претендират се разноски.

Въззиваемият А.Х. оспорва въззивната жалба като неоснователна. Поддържа, че обжалваното решение е правилно и законосъобразно, постановено съобразно събраните доказателства, иска се потвърждаването му.

ПОС, ХІV гр.с., като се запозна с материалите по делото, намира следното:

Първонистанционното дело е образувано по искова молба от А.Х. против И.И., с която е предявен иск с правно основание чл. 55, ал.1, предл.1 от ЗЗД. В исковата молба се сочи, че страните са бивши съпрузи. Сключеният между тях граждански брак бил прекратен с влязло в сила на 26.03.2013г. решение по бр.д.№ 20531/2012г. на ПРС, І бр.с.. По време на брака ищецът- въззиваем в настоящето производство, бил приет за член- кооператор в ЖСК„Полет- 3“ с цел придобиване право на собственост на жилище и гараж. Предвиденият строеж бил извършен и ЖСК била прекратена, като член- кооператорите се снабдили с нотариални актове за собственост. А.Х. придобил собствеността върху апартамент № 19 в ***** и върху гараж № 6 в същата сграда. Тези обекти били придобити от страните в режим на СИО. След прекратяване на брака те останали в обикновена съсобственост между тях. През 2015 година бившите съпрузи обсъдили възможността за прекратяване на съсобствеността. Постигнали съгласие апартаментът и гаражът да останат собственост на ищеца, а той да плати на ответницата 20000 лева за нейния дял от съсобствеността, но не подписали договор в изискуемата от закона нотариална форма. Съобразно с постигнатото неформално споразумение, на 06.07.2015г. ищецът превел по банковата сметка на ответницата 20000 лева. Въпреки това и въпреки изрично постигнатото съгласие, И.И. предявила иск за делба на съсобствените между страните имоти, за разглеждането на който било образувано гр.д.№ 16688/2017г. на ПРС. Твърди се, че преведената по банковата сметка сума в размер от 20000 лева е платена при начална липса на основание, тъй като страните не сключили договор в предвидената в чл.18 от ЗЗД нотариална форма. Поради това счита, че платеното от него е без основание и подлежи на връщане. При условията на евентуалност се твърди, че ответницата дължи връщане на горепосочената сума на основание чл.55, ал.1, предл.2 от ЗЗД- на неосъществено основание.

И.И. признава, че с платежно нареждане от 06.07.2015г. бившият й съпруг й е превел сумата от 20000 лева, но твърди, че е получила тази сума като компенсация за лишаването й от ползване на нейната идеална част от апартамента и гаража за период от 49 месеца, тъй като, макар че с бракоразводното решение на нея и на малолетната им дъщеря били предоставени за ползване определени помещения в съсобственото жилище, след прекратяване на брака тя и детето живели под наем. В платежното нареждане ищецът записал, че превежда сумата от 20000 лева като „компенсация за собствеността на апартамент и гараж“, което записване невярно се тълкувало от него като плащане на идеалната й част в съсобствеността. Тя твърди, че още на 01.02.2012г. заедно с дъщеря й напуснали семейното жилище и заживели под наем по договор от 30.11.2012г., по който заплащала месечен наем в размер от 450 лева. В отговора на исковата молба се твърди, че след подписване на споразумението, одобрено със съдебно решение ответницата направила опит да се върне в жилището, но бившият й съпруг я убедил да продължи да живее под наем, като поел ангажимент да заплаща наема за вече наетия апартамент. Ответницата се съгласила, като ежемесечно заплащала наема си. Бившият й съпруг първоначално не й възстановявал парите, като й обяснил, че не разполага със средства. След около две години и половина той й превел въпросната сума от 20000 лева, която представлявала именно компенсация за лишаването й от ползването на семейното жилище и гаража. Плащането обхващало периода 01.12.2012г.- 31.12.2017г.. И.И. оспорва между нея и бившия й съпруга да са били водени преговори за изкупуване на нейната ½ ид.ч. и да е постигнато съответно съгласие.

По първоинстанционното делото са приети горепосоченото бракоразводно решение, по силата на което ползването на семейното жилище, находящо се в гр.**** е предоставено съвместно на двамата бивши съпрузи; нот.актове № № 27 и 28 от 01.10.1999г., с А.Х. е признат за собственик на същото жилище- апартамент № 19, и на гараж № 6 в резултат от реализирано строителство от ЖСК, в която той е бил член- кооператор; преводно нареждане от 06.07.2015г., с което А.Х. е превел по сметка на И.И. сумата от 20000 лева и в което като основание за плащането е записано „компенсация за собствеността апартамент и гараж“; договор за наем от 30.11.2012г., с който Г. М. е предоставил на въззиваемата, с брачно фамилно име Х., ползването на ап.2, находящ се в гр.**** срещу наемна цена в размер от 450 лева месечно; отговор на искова молба, с вх.№ от 02.01.2018г., подаден от А.Х. по гр.д.№ 16688/2017г. на ПдРС, VІ гр.с., по което е предявен иск от И.И. за делба на горепосочените жилище и гараж; вносни бележки за платен от въззиваемата наем за имота на ул.“***** в размер на по 450,00 лева месечно за периода до 02.01.2018г.; споразумение от  06.07.2015г.  между страните, подписано само от И.И., с което заявява, че оставя на бившия си съпруг за ползване и разпореждане  апартамента и гаража.

Страните са ангажирали и гласни доказателства. Пред първоинстанционния съд показания са дали свидетелите К. Д. / сестра на въззиваемия/, Е. К. / сестра на настоящата съпруга на въззиваемия/, Д. И. / сестра на жалбоподателката/ и С. Г. / без родство/. Първата свидетелка сочи, че през месец май 2015г. брат й се обадил и й поискал 20000 лева назаем, тъй като бившата му съпруга му звъняла няколко пъти по телефона и искала да си уредят имуществените отношения за жилището в ****“, т.е. той да й изплати нейния дял.  Парите били осигурени от леля на баща им.  В телефонен разговор жалбоподателката попитала въззиваемия, кога ще е й преведе парите, а също така, кога ще минат сделката по прехвърляне на идеалната част пред нотариус. Обещала да му даде необходимия за прехвърлянето документ. Втората свидетелка сочи, че през лятото на 2015г. А.Х. й поискал 20000 лева. Тя му казала първо да потърси от другаде и след това отново да говорят. Сестрата на свидетелката- съпруга на въззиваемия, настоявала за плащането да се състави документ пред нотариуса, но той възразил, че нотариалната такса ще е голяма, че е превел парите по електронен път и това е достатъчно доказателство. Сестрата на свидетелката настоявала също така въпросът със стаята, предоставена за ползване на жалбоподателката, да се изчисти преди да сключат граждански брак. Свидетелката е категорична, че парите са платени за едната стая, предоставена за ползване. Това й обяснили въззиваемият и сестра й. Третата свидетелка  е присъствала на среща в сладкарница „****“ в началото на месец април 2013г., на която жалбоподателката повдигнала пред бившия си съпруг въпросът за това, че, като не може да ползва предоставената и с бракоразводното решение стая в жилището в ****, е редно той да поеме плащането на наема за квартирата й. Свидетелката лично чула, че той приел да й плаща наема. Казал също така, че ще й плати наема за пет години. Впоследствие сестрата на свидетелката многократно търсила бившия си съпруг, включително и в присъствието на свидетелката, за да търси от него обещаните й пари. През юли месец 2015г. той й дал 20000 лева, за да покрие наемите за пет години.  Свидетелят С. Г. също сочи, че през месец април 2013г. е присъствал срещата в сладкарница „****“ и чул, че А.Х. обещал на И.И. да й плаща наема за квартирата за срок от пет години.

На л.128 и 129 по първоинстанционното дело е налице заверено копие от документ, наименован „споразумение“ и изходящ от жалбоподателката- според отразеното в него авторство и според изричното й признание в обяснения, дадени в о.з. на 19.06.2018г. по реда на чл.176 от ГПК. В този документ е записано, че И.И. „оставя на А.А.Х. за ползване и разпореждане със семейното жилище преди развода- апартамент № ****, находящ се в гр.***** и гараж № **** на същия адрес, срещу еднократна парична компенсация“. Освен това тя се задължава да не възпрепятства евентуална продажба на апартамента и гаража и да не ги използва като обезпечение. При съпоставка между т.н. споразумение и свидетелските показания се налага изводът, че въззиваемият действително е поел задължение да плати част от наема за жилището на жалбоподателката или най- общо да й предостави определена сума пари, но при условие, че тя се откаже от правата си върху апартамента и гаража в негова полза. Целта на постигнатото между страните съгласие е двупосочна- от една страна жалбоподателката да бъде подпомогната финансово, а от друга да бъде уреден въпросът със съсобствеността върху жилището и гаража. Не се установява между страните действително да е било постигнато съгласие за изповядване на определена сделка пред нотариус. Горепосоченото споразумение е с дата 06.07.2015г.- датата, на която е преведена сумата от 20000 лева. Получавайки същото, въззиваемият е счел, че то му дава достатъчна гаранция, че бившата му съпруга няма да заяви никакви претенции спрямо жилището и гаража. От обективна страна въпросното споразумение няма правна стойност и не легитимира въззиваемия като едноличен собственик. Ползващата него цел на превода в размер от 20000 лева не е могла да се реализира по този начин. В общия случай изначална липса за основание е налице при плащане по нищожна сделка. Случаят е аналогичен. Платено е, за да се постигне нещо с използване на средство, чрез което това е невъзможно да се случи.

Устното споразумение между страните, по силата на което е извършена престацията на сумата от 20000 лева, е следвало да има възмезден характер, а не характер на обезщетение за лишаването на жалбоподателката от ползването на частта от жилището, предоставена й с бракоразводното решение. Такава е била волята на въззиваемия, за това той е дал съгласие, а, видно от т.н. писмено споразумение, съгласие е било дадено и от жалбоподателката. Терминът „компенсация“, използван и в преводното нареждане от 06.07.2015г. и в споразумението от същата дата, по принцип се използва в смисъл на обезщетение, но, доколкото в споразумението даването на тази компенсация изрично се свързва с даденото от жалбоподателката съгласие въззиваемият да ползва и да се разпорежда с жилището и гаража, то в случая компенсацията е за нейната идеална част от имотите, съобразно с нейния принос в придобиването, който според въззиваемия, видно от отговора на исковата молба за делба, е минимален. Възможно е страните просто да не са се разбрали добре- жалбоподателката да си е мислила, че бившият й съпруг се е съгласил да й плаща наема, защото я е лишил от ползването на частта от апартамента по бракоразводното решение, а той да си е мислил, че тя се е съгласила да му отстъпи целия имот срещу определена сума пари. При липса на напълно съвпадащи волеизявления отново липсва  сделка, т.е. липсва основание за плащане. Възможно е също така на срещата през месец април 2013г. той да се е съгласил да плаща наема за жилището на жалбоподателката с единственото условие тя да се откаже от ползването на частта от жилището в ****, а впоследствие към лятото на 2015г. да е поставил като условие отказ от страна на бившата му съпруга от каквито и да било претенции спрямо жилището и гаража. Така или иначе е ясно, че в деня на плащането жалбоподателката в писмена форма е изразила съгласието си бившият й съпруг да се разпорежда с жилището и с гаража като едноличен собственик, т.е. че е било постигнато съгласие между страните сумата от 20000 лева да бъде дадена срещу въпросното съгласие, което погрешно е била тълкувано като основание той да се счита за едноличен собственик.

В обобщение на горното съдът намира, че е налице изначална липса на основание, защото въззиваемият не е получил нищо срещу платените от него 20000 лева, независимо от постигнатото с жалбоподателката съгласие апартаментът и гаражът да останат само негова собственост. Платената сума от 20000 лева не кореспондира по размер нито с платения наем за периода от сключване на договора за наем до датата на плащането / за 31 месеца наемът е в размер от 13950 лева/, нито с наема за периода от срещата в сладкарница „****“ до датата на плащането / наемът за 27 месеца е в размер от 12150 лева/, нито наема за пет години, според показанията на третата и четвъртият свидетели, който е в размер от 27000 лева. Единственият логичен извод е, че извършеното на 06.07.2015г. плащане не е било обвързано пряко с плащането на наема за обитаваното от жалбоподателката и роденото брака дете жилище, а с постигнато съгласие за ликвидиране на съсобствеността върху жилището и гаража. Ето защо, обжалваното решение ще следва да бъде потвърдена като правилно и законосъобразно.

Предвид гореизложеното, съдът

РЕШИ :

 

ПОТВЪРЖДАВА решение № 2668/05.07.2018г. по гр.д.№ 18110/2017 г. на ПдРС, ХХ гр.с., с което И.Д.И. е осъдена да заплати на А.А.Х. сумата от 20000 лева, с която тя се обогатила в резултат от извършен от въззиваемия банков превод с преводно нареждане от 06.07.2015г. при начална липса на основание, ведно със законната лихва върху посочената сумата, считано от 14.11.2017г. до окончателното й изплащане.

Решението подлежи на обжалване пред ВКС в едномесечен срок от връчването му на страните.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                        ЧЛЕНОВЕ: