Определение по дело №211/2020 на Апелативен съд - Варна

Номер на акта: 260059
Дата: 19 октомври 2020 г.
Съдия: Георги Николов Грънчев
Дело: 20203000600211
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 8 юли 2020 г.

Съдържание на акта

                                      ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

Номер 260059/19.10.  2020 година                    град Варна

 

Варненският апелативен съд                             наказателно отделение

На шестнадесети октомври                      две хиляди и двадесета година

В закрито заседание в следния състав:

 

                                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: Георги Грънчев                                   

                                                                               ЧЛЕНОВЕ: Светослава Колева

                                                                                                    Светла Даскалова                                                          

 

сложи за разглеждане ВНОХД № 211 по описа на ВАпС за 2020 година, докладвано от съдията Георги Грънчев и за да се произнесе взе предвид следното:

Постъпила е молба от подсъдимия Д.К.М., с която се иска отвод на съдебния състав по настоящото наказателно съдебно производство.  В молбата се сочи, че подсъдимият няма доверие в съдебния състав, счита че същият е предубеден, заинтересован и зависим. Аргумент за тези изводи е обстоятелството, че съдебният състав не е уважил всички доказателствени искания на подсъдимия и не е „извадил“ от доказателствения материал самопризнанието на подсъдимия и показанията на двама полицейски служители. Твърди се също така, че съдебният състав е зависим от заместник-председателя на Варненският апелативен съд. За последното обстоятелство не се представят доказателства.

 

Съдът намира искането за отвод за неоснователно по следните съображения:

Съдебното заседание по делото на осми октомври 2020 година е проведено по реда на член 327, ал.1, предл.2 от Наказателно-процесуалния кодекс - открито разпоредително заседание с призоваване на страните. По този начин е дадена възможност на страните да направят доказателствените си искания. Преценката за провеждане на открито разпоредително заседание е свързана с обстоятелството, че от постановяване на първоинстанционната присъдата са изминали повече от 12 години. Продължителният период от време предполага възникването на  допълнителни искания във връзка с предмета на доказване. Действително  подсъдимият и неговият защитник формулираха пред съда няколко доказателствени искания. Част от тези искания съдът прие за основателни и бяха уважени. Друга част от исканията, съдът прецени като свързани с повторен разпит на свидетелят К.К., който бе призован за следващото съдебно заседание. Трета част от исканията съдът прецени като неоснователни те бяха оставени без уважение. В наказателния процес съдът е органът, който преценява дали направените от страните искания са основателни, относими към предмета на доказване или не, като в конкретния случай съдът е изложил мотиви защо счита, че определени искания са неоснователни.

В молбата се сочи, че съдът не се е произнесъл дали е нарушен наказателния процес срещу подсъдимия,дали обвинението е доказано по категоричен, безспорен и несъмнен начин,дали разследването е водено обективно всестранно и пълно, законно ли е задържането на подсъдимия, и законосъобразна и справедлива ли е присъдата на Варненския окръжен съд. На тези въпроси съдът дължи отговор с въззивното решение. Те не са предмет на разпоредителното заседание по чл.327 от НПК.

В определението съдебният състав се произнесе по искането да бъдат изведени от кориците на делото самопризнанията на подсъдимия и показанията на двамата полицейски служители, като изтъкна, че такова процесуално следствено действие не е предвидено в НПК.

Разпоредбата на чл.107, ал.2 от НПК дава правомощие да съда по свой почин да събира доказателства за разкриване на обективната истина.

 Относно твърденията за зависимост на съдебния състав от заместник-председателя на Варненски апелативен съд следва да се посочи, че това е административна йерархия, която се основава на съответните разпоредби в Закона за съдебната власт, но Конституцията, Законът за съдебната власт и Наказателно-процесуалният кодекс прогласяват независимостта на всеки съдия и той е отговорен само пред закона и взема решенията си по вътрешно убеждение. Административната организираност на съдилищата не е основание да се иска отвод на съдебните състави.

 

Предвид изложеното съдът намира, че искането за отвод на съдебния състав, разглеждащ ВНОХД № 211 от 2020 година на Варненския апелативен съд е неоснователно и следва да се остави без уважение.

 

Поради изложените съображения и на основание чл. 31 ал. 4 от НПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

НЕ УВАЖАВА искането на подсъдимия Д.К.М. за отвод на съдебния състав, разглеждащ ВНОХД №211 по описа за 2020 година на Варненския апелативен съд.

 

Определението не подлежи на обжалване отделно от присъдата.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :                                       ЧЛЕНОВЕ: