Решение по дело №505/2020 на Окръжен съд - Видин

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 11 януари 2021 г. (в сила от 11 януари 2021 г.)
Съдия: Дебора Миленова Вълкова
Дело: 20201300500505
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 28 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 9

 

гр. В. 11.01.2021 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Окръжен съд – В., Гражданско отделение, в закрито съдебно заседание на единадесети януари две хиляди двадесет и първа година, в състав:

                                               

ПРЕДСЕДАТЕЛ: А. П.

                                                          ЧЛЕНОВЕ: 1. Г. Й.                                                                                                                 2. Д. В.

след като изслуша докладваното от мл. съдията Д. В.  въззивно частно гражданско дело № 505 по описа за 2020 на ОС – В., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.435 и сл. от ГПК.

Образувано е по жалба на Д.С.Ц., в качеството му на длъжник, против действията на ЧСИ Ви. Т. по Изпълнително дело № 20167240400263/2020 г., изразяващи се в издаване на постановление за възлагане на недвижим имот.

Излагат се аргументи, че длъжникът не е уведомен надлежно за насочване на изпълнението и не е получил призовка за доброволно изпълнение – от години живеел в чужбина.

Счита също така, че наддаването при публичната продан не е извършено надлежно и имуществото не е възложено по най – високата предложена цена, като не са спазени изискванията на чл. 489 и чл. 490 ГПК. Възразява срещу определената оценка на имота, като счита, че е силно занижена.

Моли съда да отмени обжалваното постановление за възлагане като неправилно и незаконосъобразно.

На основание чл. 436, ал. 3 ГПК е депозирано възражение срещу подадената жалба от „У. Б.“ АД, ЕИК: . В него се твърди, че подадената жалба е недопустима. Алтернативно се посочва, че ако все пак съдът приеме, че е допустима, то същата е неоснователна.

Депозирано е възражение и от „Ю. Б.“ АД, ЕИК:. Излагат се аргументи, че жалбата е недопустима, неоснователна и недоказана.

ЧСИ  Томова депозира пред Окръжен съд – В. мотиви на основание чл.436 ал.3 ГПК, в които изтъква доводи както за недопустимост, така и за неоснователност на жалбата.

Съдът, като обсъди направените в жалбата оплаквания и изтъкнатите във възраженията аргументи, провери законосъобразността на обжалваното действие, намери за установено следното от фактическа страна:

С изпълнителен лист, издаден на 19.04.2016 г. от ВРС на основание заповед за незабавно изпълнение по гр.д. 806 от 2016 г. по описа на същия съд, длъжникът Ц. е осъден да заплати на „У. Б.“ АД, с ЕИК: , сумата от 19 725,15.

Вследствие е вписана възбрана върху недвижим имот на длъжника, находящ се в гр. В.. По – късно срещу същия е насочено принудителното изпълнение и е изнесен на публична продан. С постановление на ЧСИ Т. от 11.09.2020 г. имотът е възложен на П. Д. К., с ЕГН: **********.

Предвид приетото за установено и изложеното в жалбата и възраженията, настоящият съдебен състав намира, че същата е допустима, но разгледана по същество се явява неоснователна.

Наведените аргументи за недопустимост на жалбата не се възприемат от съда, тъй като недоволството на длъжника се изразява приоритетно в това, че наддаването при публичната продан не е извършено надлежно и недвижимият имот не е възложен по най-високата предложена цена. Според ТР № 2 от 26.06.2015 г. на ОСГТК на ВКС постановлението за възлагане може да бъде обжалвано точно при такива твърдения.

 

 

 

Във връзка с това следва да бъде отбелязано, че част от наддаването са действията на съда и наддавачите във връзка с подадените тайни наддавателни предложения в продължение на пълния срок за това и именно те подлежат на контрол. При проверка съдът не констатира каквито и да било нарушения при извършването им. Постъпило е едно наддавателно предложение и същото е в съответствие с разпоредбите на чл. 489 и чл. 490 ГПК.

Относно оплакванията, че недвижимият имот не е възложен по най- високата предложена цена, е необходимо да се поясни, че обявяването на купувач следва наддаването, но то подлежи на проверка само доколкото е довело до възлагане не по най-високата предложена цена. Подобна хипотеза обаче в случая не е налице, тъй като е било получено едно наддавателно предложение, респ. е имало една предложена цена.

На последно място настоящият съдебен състав няма да коментира изтъкнатите възражения от длъжника, досежно връчването на поканата за доброволно изпълнение, оценката на имуществото и разгласяването на проданта, тъй като те подготвят, но не са част от наддаването, поради което излизат вън от предмета на проверка при обжалване на постановлението за възлагане.

В обобщение, съдът намира, че жалбата следва да бъде оставена без уважение.

Водим от горното и на основание чл.437 ГПК, съдът

 

 Р Е Ш И:

          ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ жалба от Д.С.Ц., против Постановление за възлагане на недвижим имот от 11.09.2020 г. по Изп. дело № 20167240400263.

          Решението е окончателно и не подлежи на обжалване, съгласно чл. 437, ал. 4 ГПК.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                              ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

         2.