Решение по дело №457/2020 на Районен съд - Червен бряг

Номер на акта: 224
Дата: 12 август 2020 г. (в сила от 2 септември 2020 г.)
Съдия: Йохан Мирославов Дженов
Дело: 20204440100457
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 23 юни 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

гр.Червен бряг, 12.08.2020 година

 

    В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Червенобрежки районен съд, в публичното заседание на шестнадесети юли през две хиляди и двадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЙОХАН ДЖЕНОВ

при секретаря Елеонора Йотова,

като разгледа докладваното от съдията Дженов Гр.д.457 по описа за 2020 година на Червенобрежки Районен съд на основание данните по делото и закона, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.542 и сл. от ГПК

 

Производството по делото е образувано по повод постъпила молба чрез адв. И.В. от ПлАК от Д.Д.А., с ЕГН ********** ***, по която е образувано гр.д.№ 457 по описа за 2020 г. на съда. С нея на основание чл.19 от ЗГР се иска от съда да постанови решение, с което да извърши промяна в бащиното му и фамилно име и задължи длъжностното лице към Община Плевен /общината по месторождението/ да отрази тази промяна в регистрите за населението.

Заинтересовани страни по делото са Община Плевен /Общината по месторождението/ и Районна Прокуратура Плевен – ТО – Червен бряг.

******************************************************************************

Моли съда да постанови решение, с което да извърши промяна на бащиното му и фамилно име, като приеме тези на втория съпруг на майка му, и задължи длъжностното лице към Община Плевен /общината по месторождението/ да отрази тази промяна в регистрите за населението.

Молителя редовно призована се явява лично и поддържа молбата. Позовава се на писмени доказателства.

Заинтересована страна – Община Плевен редовно призована не изпраща представител и не релевира становище по молбата.

Контролираща страна – Районна прокуратура – гр.Плевен – ТО – Червен бряг – редовно призована, не се представлява и не релевира становище по молбата.

Съдът като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност и по вътрешно убеждение съгласно чл.235, ал.2 от ГПК, прие за установено следното:

ПО ДОПУСТИМОСТТА НА ИСКА:

Предявеният иск е допустим и следва да бъде разгледан.

Искът се води между надлежни страни и при наличие на правен интерес от воденето му, както и наличие на абсолютната предпоставка на чл.19, ал.1, изречение последно от ЗГР.

Това безспорно се установява и от представените по делото писмени доказателства, а именно: у-е за раждане от *** г. издадено въз основа на акт за раждане № 1331 от 22.08.1997 г. на общ. Плевен и документ за платена държавна такса. Следователно молителя е активно легитимиран и има интерес от водене на иска. От представеното удостоверение за раждане, се установява заинтересоваността на Община Плевен.

ПО ОСНОВАТЕЛНОСТТА НА ИСКА:

Съгласно чл.19, ал.1 от ЗГР промяната на собствено, бащино и фамилно име се допуска от съда въз основа на писмена молба на заинтересования, когато то е осмиващо, опозоряващо или обществено неприемливо, както и в случаите, когато важни обстоятелства налагат това.

Правото на име е субективно, лично и неотчуждимо право, свързано с определен гражданскоправен субект. Юридически то е уредено с императивни правни норми. Името представлява постоянно словесно обозначение на физическото лице, което служи за неговата индивидуализация, идентификация и отличаване от останалите физически лица. Поради това законът допуска да бъде променяно само по изключение – когато са налице предпоставките визирани в чл. 19 от ЗГР – въз основа на писмена молба на заинтересувания, в конкретно посочени хипотези, както и в случаите, когато важни обстоятелства налагат това. Промяната на името е регламентирана като потестативно право, което възниква при точно определени от закона основания и се упражнява по предвиден в ГПК ред. В закона не са посочени изрично какви обстоятелства трябва да се преценяват като важни, за да са основание за промяна на името. Изхождайки обаче от основните принципи на гражданското право и обществения морал, част от който е гражданският морал в свободното демократично общество, важни обстоятелства по смисъла на чл. 19 от ЗГР ще са такива обстоятелства, които са направили лично и обществено неудобно и неподходящо за молителката носеното на името в частта, в която се иска промяна.

От друга страна, според чл. 13 от Закона за гражданската регистрация, бащиното име на всяко лице се образува от собственото име на бащата и се вписва с наставка -ов или -ев и окончание съобразно пола на детето, освен когато собственото име на бащата не позволява поставянето на тези окончания или те противоречат на семейните, етническите или религиозните традиции на родителите, а съгласно чл. 14, ал. 1 от същия закон, фамилното име на всяко лице е фамилното или бащиното име на бащата с наставка -ов или -ев и окончание съобразно пола на детето, освен ако семейните, етническите или религиозните традиции на родителите налагат друго. Същевременно чл. 19, ал. 1 от закона приема, че собственото, бащиното и фамилното име на лицето могат да бъдат променени от съда в случаите, когато са осмиващи, опозоряващи или обществено неприемливи, както и в случаите, когато важни обстоятелства налагат това. Името представлява постоянно словесно обозначение на физическото лице, което го индивидуализира, идентифицира и отличава от останалите лица, поради което промяната в него следва да се допуска само при наличието на обстоятелства, налагащи промяната.

Законът не дава отговор на въпроса кои точно обстоятелства се определят като важни, за да е налице тази предпоставка за промяна на името. И това е така, защото значимостта на обстоятелствата следва да се преценява в контекста на всеки отделен случай. Предвид основните принципи на гражданското право и господстващия обществен морал, важни по смисъла на чл. 19, ал. 1 от ЗГР биха били такива лични и обществени обстоятелства, които биха направили носенето на името лично или обществено неудобно или неподходящо. Тази преценка обаче винаги следва да бъде обвързана с императивните изисквания на чл.13 и 14 от ЗГР (и посочените в тях възможни отклонения) относно начина на образуване на бащиното и фамилното име на физическото лице. Изискванията на цитираната норма, която определя принципа на образуване на бащиното име / с посочените наставки и окончание съобразно пола на детето/ и възможните изключения - са императивни и не могат да се променят по волята на лицето. /РЕШЕНИЕ № 293 ОТ 13.11.2012 Г. ПО ГР. Д. № 107/2012 Г., Г. К., ІІІ Г. О. НА ВКС/.

Поради горното съдът счита, че молбата на Д.Д.А. за промяна на бащиното му и фамилно име е неоснователна и не следва да бъде уважавана.

Водим от горното съдът

Р Е Ш И :

 

ОТХВЪРЛЯ молбата на Д.Д.А., с ЕГН ********** ***, за промяна на бащиното му и фамилно име, на основание чл. 19, ал. 1 от ЗГР.

 

Решението подлежи на обжалване в двуседмичен срок от съобщението до страните, че същото е изготвено пред ПлОС.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: