Решение по дело №4264/2019 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 438
Дата: 13 април 2020 г. (в сила от 14 септември 2020 г.)
Съдия: Мариета Димитрова Бушандрова
Дело: 20192120204264
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 септември 2019 г.

Съдържание на акта

                               Р Е Ш Е Н И Е

 

438                                       25.03.2020г.                               град Бургас

 

                       В   И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

Бургаският районен съд,        наказателно отделение, XII-ти състав

На единадесети март                                                          година 2020

В публично заседание в следния състав:

 

                               Председател: МАРИЕТА БУШАНДРОВА

                               Съдебни заседатели:

 

Секретар: К. Сл.

Прокурор:

като разгледа докладваното от съдия Бушандрова

НАХД № 4264 по описа на съда за 2019 година

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по повод жалбата на Г.П.А., ЕГН: **********, с адрес: *** против Наказателно постановление № 19-0769-004485/18.09.2019 г., издадено от началника на група в сектор “ПП”-КАТ към ОДМВР гр. Бургас, с което за нарушение на чл. 38, ал. 1 от ЗДвП, на основание чл. 179, ал.2, вр. чл. 179, ал.1, т.5, пр.4. от ЗДвП, на жалбоподателя е наложено административно наказание „глоба”, в размер на 200 лева и за нарушение на чл. 123, ал. 1, т. 1 от ЗДвП, на основание чл. 175, ал. 1, т. 5 от ЗДвП, на жалбоподателя е наложено административно наказание„глоба”, в размер на 50 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 месец.

С жалбата се моли за отмяна на НП, като неправилно и незаконосъобразно.

Съдът намира жалбата за допустима. Подадена е от надлежна страна, в законоустановения за това срок и съдържа необходимите реквизити срещу акт, подлежащ на обжалване по реда на ЗАНН.

В съдебно заседание, за жалбоподателя се явява надлежно упълномощен процесуален праедставител. Поддържа жалбата. Ангажира доказателства. В последното съдебно заседание по делото, не се явява и не изразява становище. Не прави искане за разноски.

За ответника по жалбата - сектор „Пътна полиция” при ОД на МВР гр. Бургас, редовно призовани, представител не се явява в съдебно заседание пред настоящия съд. Не изразяват становище. Не ангажират нови доказателства. Не правят искане за разноски.

Съдът, като прецени поотделно и в съвкупност представените по делото доказателства и съобрази закона с оглед правомощията си по съдебния контрол намира за установено от фактическа и правна страна следното:

На 22.08.2019г., около 12:04 часа в гр. Бургас, на ул. „Генерал Владимир Вазов”, до № 8-10, в посока бензиностанция „Петрол”, жалбоподателят като водач на товарен автомобил – „Скания” р 410, с per № СВ****МВ, в състав от влекач и прикачено към него полуремарке „Шмитц” сцс 24, с рег. № А****ЕК, извършил маневра завиване в обратна посока, при която се качил на тротоара и допуснал ПТП като се ударил в рекламна табела, след което не спрял да установи последиците от ПТП и бил издирен допълнително.

За констатираното нарушение бил издаден акт за установяване на административно нарушение, в присъствие на жалбоподателя, който той подписал с възражението, че не е забелязал, че е извършил ПТП.

Административнонаказващият орган е приел, че нарушенията са установени от фактическа страна и е издал обжалваното постановление, с което за нарушение на чл. 38, ал. 1 от ЗДвП, на основание чл. 179, ал.2, вр. чл. 179, ал.1, т.5, пр.4. от ЗДвП, на жалбоподателя е наложено административно наказание „глоба”, в размер на 200 лева и за нарушение на чл. 123, ал. 1, т. 1 от ЗДвП, на основание чл. 175, ал. 1, т. 5 от ЗДвП, на жалбоподателя е наложено административно наказание„глоба”, в размер на 50 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 месец.

При извършената от съда проверка на АУАН и издаденото въз основа на него НП, не се констатираха съществени нарушения на разпоредбите на ЗАНН. АУАН е съставен в присъствието на един свидетел, като на нарушителя е връчен препис т.е. началото на административно - наказателното производство е поставено по регламентираната в ЗАНН процедура. В АУАН и НП се съдържат всички изискуеми съгласно разпоредбите на чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН реквизити. Съдът не откри формални предпоставки за отмяна на обжалваното НП, тъй като при реализиране на административнонаказателната отговорност на жалбоподателя не са допуснати съществени процесуални нарушения, водещи до накърняване правото на защита на нарушителя и съответно до порочност на административно - наказателното производство против него, поради което Съдът намира твърденията на нарушителя за допуснати процесуални нарушения като защитна теза, с цел избягване на администратвино наказателна отговорност.

В съдебно заседания, актосъставителят потвърждава изложеното в АУАН и в НП. Същият е полицейски служители, показанията му са последователни и непротиворечиви, подкрепят се от събраните по делото доказателства, поради което Съдът намира, че показанията му следва да бъдат кредитирани.

Фактическата обстановка в АУАН, а именно гореописаното ПТП се оспорва от жалбоподателя. Твърденията му остават недоказани и с оглед липсата на доказателства този смисъл, настоящият състав намира твърдението за защитна теза, с цел избягване на административно наказателна отговорност. Безспорно бе установено от събраните по делото доказателства, че жалбоподателят е извършил установените с АУАН административни нарушения, а именно предприел е маневра завиване в обратна посока, по време на която е загубил контрол върху управляваното от него МПС, вследствие на което е причинил ПТП с материални щети и е напуснал същото, без да уведоми съответните служби за контрол.

Съгласно разпоредбата на чл. 6 от ЗАНН, административно нарушение е това деяние /действие или бездействие/, което нарушава установеният ред на държавно управление, извършено е виновно и е обявено от закона за наказуемо с административно наказание налагано по административен ред. Настоящият състав намира, че в случая, това е изпълнено от АНО.

В нормата на чл. 38, ал. 1 от ЗДвП законодателят е приел, че завиването в обратна посока се извършва наляво от най-лявата пътна лента по посока на движението, като в нормата на чл. 179, ал. 2 от ЗДвП е предвидено административно наказание „Глоба”, в размер на 200 лв /двеста лева/ за всеки, който поради движение с несъобразена скорост, неспазване на дистанция или нарушение по ал. 1 причини пътнотранспортно произшествие, ако деянието не съставлява престъпление. Съдът намира, че санкционната норма е определена правилно от АНО.

Разпоредбата на чл. 123, ал. 1, т. 1 от ЗДвП предвижда, „Водачът на пътно превозно средство, който е участник в пътнотранспортно произшествие, е длъжен: 1. без да създава опасност за движението по пътя, да спре, за да установи какви са последиците от произшествието“, като Законът е предвидил отговорност в нормата на чл. 175, ал. 1, т. 5 от ЗДвП за всеки който е нарушил задълженията си като участник в ПТП, а именно лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 1 /един/ до 6 /шест/месеца и „Глоба” от 50 лв /петдесет лева/ до 200 лв /двеста лева/. Съдът намира, че санкционната норма е определена правилно от АНО.

БРС възприема наложените на нарушителя наказания„глоба”, в размер на 200лв, за първото нарушение и „глоба“, в размер на 50 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 месец, за второто нарушение за справедливи и обосновани. Първото наказание е с фиксиран размер и не може да бъде изменяно от Съда. По отношение на второто наказание, наложеното наказание „глоба” е в минималния размер, предвиден в Закона и наказанието лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 месец е в минимален размер и съдът намира, че и двете наказания са адекватни на тежестта на извършеното, съответстват на степента на обществена опасност на деянието и са достатъчни за постигане на целите на административните наказания по чл. 12 от ЗАНН, а именно биха имали възпитателно - възпиращо и коригиращо въздействие върху нарушителя.

По делото няма направено искане за разноски, поради което Съдът не дължи произнасяне и те остават както са направени от страните.

Предвид гореизложеното, съдът намери обжалваното постановление за законосъобразно и обосновано, поради което следва да бъде потвърдено.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл. 63, ал. 1 ЗАНН, Бургаският районен съд

 

                                               Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 19-0769-004485/18.09.2019 г., издадено от началника на група в сектор “ПП”-КАТ към ОДМВР гр. Бургас против Г.П.А., ЕГН: **********, с адрес: ***, с което за нарушение на чл. 38, ал. 1 от ЗДвП, на основание чл. 179, ал. 2, вр. чл. 179, ал.1, т.5, пр.4. от ЗДвП, на жалбоподателя е наложено административно наказание „глоба”, в размер на 200 лева и за нарушение на чл. 123, ал. 1, т. 1 от ЗДвП, на основание чл. 175, ал. 1, т. 5 от ЗДвП, на жалбоподателя е наложено административно наказание„глоба”, в размер на 50 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 месец.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване пред Бургаски Административен съд в 14-дневен срок от съобщаването.

 

                                                                                  

 

                                                                         СЪДИЯ: М. БУШАНДРОВА

В.О.: К.СЛ.