Решение по дело №761/2020 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 642
Дата: 20 октомври 2020 г.
Съдия: Венелин Димитров Николаев
Дело: 20207170700761
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 септември 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

№ 642

 

гр. Плевен,20.10.2020 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административен съд - гр. Плевен, втори касационен състав, в открито съдебно заседание на тринадесети октомври   две хиляди и двадесета година в състав:

Председател:Даниела Дилова

Членове: Цветелина Кънева

            Венелин Николаев

 

при секретаря Цветанка Дачева  и с участието на прокурора Иван Шарков  като разгледа докладваното от съдия Николаев касационно административно-наказателно дело №761 по описа на Административен съд - Плевен за 2020 год. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

           Производство по чл. 63, ал. 1, изр. второ от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН) и чл. 208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по касационна жалба от „ФЕШЪН ГРУП“ ЕООД с ЕИК *********, чрез пълномощник адв. В.И. ***   срещу Решение № 260028  от  20.08.2020 г., постановено по а.н.д. № 1374/2020 г. по описа на Районен съд – град Плевен. С обжалвания съдебен акт е потвърдено Наказателно постановление № 15-0000909 от 21.05.2020 г., издадено от Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ - гр. Плевен, с което на „ФЕШЪН ГРУП“ ЕООД с ЕИК ********* представлявано от  В.Ф.,  на основание чл. 414, ал. 1 от КТ за нарушение по чл. 128, т. 2 от КТ е наложена „имуществена санкция“ в размер на 1500 /хиляда и петстотин/ лева.

В жалбата се навеждат доводи,  решението на РС-Плевен е постановено при съществено нарушение на  процесуалните правила, довело  до лишаване на касатора от правото на защита, тъй като същият е лишен  от възможността да докаже в производството по делото наличието на предпоставките на чл.245, ал.1  и чл.41 5в от КТ. Сочи се, че районният съд  с определение  от 22.07.2020г., постановено в открито съдено заседание е оставил без уважение направеното искане за допускане на съдебно – счетоводни експертиза. Сочи, че по този начин е лишил жалбоподателя от правото му да докаже извършеното от негова страна плащане,   което съставлява съществено нарушение, което е основание за отмяна на постановения съдебен акт. Твърди се, че към 13.03.2020г. е изплатено дължимото трудово възнаграждение за месец януари 2020г.   Отправя   се искане за отмяна на атакуваното решение и за отмяна  на наказателното постановление.  

В съдебно заседание касаторът, редовно призован, се представлява от В.И. ***, който поддържа жалбата по изложените в нея подробни съображения.

Ответникът по касационната жалба в законоустановения срок не е депозирал писмено възражение. В съдебно заседание се представлава от юрисконсулт И., която застъпва тезата за неоснователност на касационната жалба, отправяйки искане за оставяне в сила на атакувания с нея съдебен акт.

Представителят на Плевенска окръжна прокуратура изразява становище, че жалбата е процесуално допустима, но разгледана по същество е неоснователна. Смята, че решението на районния съд е правилно и законосъобразно и предлага същото да бъде оставено в сила.

Настоящата съдебна инстанция, след като прецени допустимостта на жалбата и обсъди направените в нея оплаквания, становищата на страните, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение съобразно разпоредбите на чл. 218 и чл. 220 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е допустима като подадена в законоустановения срок по чл. 211, ал. 1 от АПК, от легитимирано лице, имащо право и интерес да обжалва съдебния акт, съгласно разпоредбата на чл. 210, ал. 1 от АПК и при спазване на изискванията на чл. 212 от АПК. Разгледана по същество, същата се явява неоснователна, по следните съображения:

С атакуваното решение Районен съд – Плевен  е потвърдил наказателно постановление № 15-0000909 от 21.05.2020г., издадено от  Директор Дирекция „Инспекция по труда“ - гр.Плевен, с което  на „ФЕШЪН ГРУП“ ЕООД, с ЕИК ********* със седалище и адрес на управление: град Плевен, ул. „Сан Стефано“ № 49, представлявано от В.  Ф. с ЕГН **********  на основание чл.416, ал.5 и във връзка с чл.414, ал. 1 от Кодекса на труда е наложена имуществена санкция в размер на 1500/хиляда и петстотин/ лева.

За да постанови този правен резултат въззивният съд е приел, че  при  извършена проверка на 02.03.2020 г. по документи на "Фешън груп” ЕООД с ЕИК *********, с управляващ и представляващ дружеството Ф.В. с ЕГН **********, с обект на контрол „Предприятие за производство на класически машинно или ръчно плетени пуловери, жилетки и др. подобни изделия", намиращо се в гр. Плевен, ул. „Сан Стефано" № 49, се установи следното: "Фешън груп" ЕООД в качеството си на работодател е нарушил разпоредбите на трудовото законодателство, а именно: Не е изплатил в установените в трудовите договори срокове, а именно в срок до 25.02.2020 г. уговореното трудово възнаграждение за извършената работа през месец Януари 2020 г. от работещите лица в дружеството, подробно описани в списък с изх. № 116/02.03.2020 г. на "Фешън груп" ЕООД.  За констатираното нарушение на 02.03.2020 г. бил съставен акт за установяване на административно нарушение № 15-0000909, в който актосъставителят посочил, че с горното деяние е нарушена разпоредбата на чл. 128, т. 2 от КТ. Актът бил съставен в присъствието на представляващия дружеството, на когото бил и връчен. Същият бил подписан от последния без възражения. Такива не били депозирани и впоследствие в законоустановения три дневен срок. Въз основа на съставения акт и съобразявайки материалите в административно-наказателната преписка, наказващият орган издал процесното НП, възприемайки изцяло констатациите, съдържащи се в АУАН.

Районният съд е установил описаната фактическа обстановка от всички събрани по делото писмени доказателства, както и от показанията на разпитаните по делото свидетели. Въз основа на същата, в унисон с тезата на административно наказващия орган, съдът е счел, че санкционираната деятелност съставлява неизпълнение на административно задължение по чл. 414, ал. 1 от КТ, изразяващо се в нарушаване на  трудовото законодателство извън правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд. Въззивният съд е приел, че атакуваното наказателно постановление е издадено при спазване на материалния закон и административно производствените правила. Изложил е подробни аргументи, че деянието не може да се квалифицира като маловажен случай по смисъла, вложен в чл. 415в от КТ, доколкото задължението за изплащане на трудовите възнаграждения на работещите по трудово правоотношение касае обществените отношения по охрана на едни от най-важните права – трудовите права, като неизпълнението на същото пряко рефлектира в правната сфера на засегнатите субекти. Приел е също, че наложената имуществена санкция е определена в нормативно предвидените предели и при съобразяване на разпоредбата на чл. 27, ал. 2 от ЗАНН, доколкото е индивидуализирана в минималния предвиден от законодателя размер. Така мотивиран, въззивният съд е потвърдил наказателното постановление, като законосъобразно.

Плевенският административен съд намира, че обжалваното решение е валидно и допустимо. В тази връзка, решаващият състав на съда съобрази, че решението е постановено по отношение на акт, който подлежи на съдебен контрол, като произнасянето е извършено от компетентен съд в рамките на правомощията му.

За да постанови решението си, Районен съд – гр.Плевен е събрал и приобщил към делото по надлежния процесуален ред относимите писмени и гласни доказателства, представени съответно с наказателното постановление и в хода на съдебното производство, което е спомогнало делото да бъде изцяло изяснено от фактическа страна. Обстоятелствата, изложени в акта и наказателното постановление, са проверени от районния съд с допустимите по закон доказателствени средства. Решението е постановено от фактическа страна на база събраните доказателства, които кореспондират помежду си, като съдът е изпълнил задължението си, разглеждайки делото по същество, да установи дали е извършено нарушение (което в хода на съдебното производство се е доказало по несъмнен начин), както и обстоятелствата, при които е осъществено.

При разглеждане на делото районният съд е обсъдил и анализирал всички факти от значение за правния спор и е извел обосновани изводи, които се възприемат изцяло от настоящата инстанция. Атакуваният съдебен акт се основава на правилна и задълбочена преценка на събраните доказателства, издаден е в съответствие с приложимите за казуса материалноправни разпоредби, като е постановен при спазване на съдопроизводствените правила. При изготвянето на същия са взети предвид релевантните за спора факти и обстоятелства и изразените от страните становища по тях.

Правилно районният съд е приел, че административнонаказателното производство е протекло при липса на съществени нарушения на административнопроизводствените правила. Актът за установяване на административно нарушение и наказателното постановление са издадени от оправомощени за това длъжностни лица, в рамките на определената им компетентност и са били надлежно предявени и връчени на касационния жалбоподател, като същите притежават необходимото съдържание по чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН.

От събраните по делото доказателства се установява по безспорен  начин, че към датата на проверката  работодателят „ФЕШЪН ГРУП“ не е изплатил в установените в трудовите договори срокове, а именно в срок до 25.02.2020 г. уговореното трудово възнаграждение за извършената работа през месец Януари 2020 г. от работещите лица в дружеството, подробно описани в списък с изх. № 116/02.03.2020 г. на "Фешън груп" ЕООД  – факт,   писмени обяснения на управителя  на дружеството В.Ф.,  заверено копие от трудов договор №23/01.11.2019г. на Ц. В., заверено копие от трудов договор на Ф. Б.и заверено  копие от списък с изх.№116/02.03.2020г.за дължими трудови възнаграждения за месец януари 2020г. на работниците и служителите от "Фешън груп" ЕООД.   При тези констатации правилни и съответни на събраните доказателства са изводите на въззивния съд за съставомерност на санкционираното неизпълнение на задължение по приложения от наказващия орган административнонаказателен състав, доколкото е безспорно установено, че касаторът, в качеството му на работодател, не е изплатил трудовото възнаграждение на работещите по трудово правоотношение лица в уговорения срок. Правилно е прието, че с описаното бездействие е нарушено императивното изискване на чл. 128, т. 2 от КТ, задължаващ работодателя да изплаща уговореното трудово възнаграждение за извършената работа в установените срокове, като по този начин е осъществен административно наказателния състав, визиран в чл. 414, ал. 1 от КТ, предвиждащ отговорност за работодател, който наруши разпоредбите на трудовото законодателство извън правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, ако не подлежи на по-тежко наказание.

Напълно се споделят и доводите на въззивния съд, че наказващият орган правилно е индивидуализирал наложената имуществена санкция. В чл. 414, ал. 1 от КТ е предвидено налагане на такава от 1500 до 15000 лева, като определената на касатора санкция от 1500 лева е фиксирана в тези рамки и в минималния предвиден от законодателя размер. С оглед на това размерът на наложеното административно наказание се явява определен при съблюдаване на правилата за неговата индивидуализация, регламентирани в чл. 27 от ЗАНН, както и на целите на същото, визирани в чл. 12 от ЗАНН.

На следващо място, обосновано районният съд е отхвърлил тезата на наказаното дружество за приложимост на привилегирования административно наказателен състав, визиран в чл. 415в, ал. 1 от КТ досежно санкционираното неизпълнение на административно задължение. Съгласно посочения законов текст, за нарушение, което е отстранено веднага след установяването му по реда, предвиден в този кодекс, и от което не са произтекли вредни последици за работници и служители, работодателят се наказва с имуществена санкция или глоба в размер от 100 до 300 лева. Процесното неизпълнение на административно задължение е свързано със засягане на едно от най-важните права на гражданите – правото да получат възнаграждение за положения от тях труд, нарушаването на което пряко рефлектира в правната им сфера. Касае се за трудово възнаграждение,  на 207 служители, което обстоятелство обосновава извода, че в резултат на деянието безусловно са настъпили неблагоприятни вредни последици за посочените в НП работници и служители  на "Фешън груп" ЕООД , след като същите са  бил лишени от възможността да се ползват от възнаграждението за труда си, когато това възнаграждение  им  се е полагало. Това обстоятелство категорично изключва възможността за квалифициране на санкционираното неизпълнение на задължение като маловажно такова в контекста на чл. 415в, ал. 1 от КТ.

Относно претенцията на ответната страна за присъждане на направените разноски, съдът съобрази следното: Съгласно разпоредбата на чл. 63, ал. 3 и ал. 5 от ЗАНН /нова, ДВ бр. 94 от 29.11.2019г./ в съдебното производство, образувано по обжалване на наказателно постановление страните имат право на присъждане на разноски по реда на АПК. С оглед изхода на спора ответната страна има право на разноски по делото. Същите следва да бъдат присъдени в размер на 80 лева, която сума представлява юрисконсултско възнаграждение, определено въз основа на чл.27е от Наредбата за заплащането на правната помощ. Предвид изложеното касаторът следва да бъде осъден да заплати в полза на Дирекция „Инспекция по труда“ - гр. Плевен  разноски по делото в размер на 80 лева.

От така установеното фактическо и правно положение съдът приема, че решението на Районен съд - гр. Плевен е законосъобразно и правилно, а касационната жалба е неоснователна. Решението на въззивния съд е постановено при правилно установена фактическа обстановка и при правилно направени правни изводи по отношение приложението на процесуалния и материалния закон, поради което следва да се остави в сила.

Воден от горното и на основание чл.63, ал.1, изр. 2 във връзка с чл.221, ал.2 от АПК, съдът

Р Е Ш И:

 ОСТАВЯ В СИЛА  Решение  № 260028/20.08.2020 г., постановено по а.н.д. № 1374/2020 г. по описа на Районен съд – Плевен.

ОСЪЖДА   „ФЕШЪН ГРУП“ ЕООД с ЕИК *********, представлявано от  В.Ф. да заплати на Дирекция „Инспекция по труда“ - гр. Плевен  направените по делото разноски в размер на 80 лева (сто лева).

РЕШЕНИЕТО не подлежи на оспорване.

Преписи от решението да се изпратят на страните.

 

         ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/             ЧЛЕНОВЕ:1. /п/                   2.  /п/