Решение по дело №133/2020 на Районен съд - Тервел

Номер на акта: 62
Дата: 20 юли 2020 г. (в сила от 4 август 2020 г.)
Съдия: Ганчо Манев Драганов
Дело: 20203250100133
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 8 юни 2020 г.

Съдържание на акта

 

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№….

                              От публичен регистър, том №……,стр……..

Гр.Тервел, 20.07.2020 година

          Решение от книга за открити заседания №…… от 20.07.2020 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

          Тервелският районен съд, в публично съдебно заседание на двадесет и четвърти юни, две хиляди и двадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАНЧО ДРАГАНОВ

          при секретаря Милена Димова с участието на  прокурора...................... сложи на разглеждане докладваното от  районния съдия Ганчо Драганов

гр.дело №133 по описа на съда за 2020 г. и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.4,ал.1, във връзка с чл.8 т.1 и т.2 от Закона за защита от домашно насилие.

          Производството е образувано по внесена молба вх. № 994 от 08.06.2020 година от Е.М.Ю. с ЕГН- ********** ***  с искане за налагане  на мерки за защита срещу домашно насилие, упражнявано върху нея от нейния брат Б. Н. Р. ЕГН ********** с адрес ***..      

          С молбата се твърди, че пострадалата живее в едно домакинство с брат си и майка им. Постарадалата имала три деца които също живеели с нея. Б. Н. Р. системно злоупотребявал с алкохол и под въздействието му влизал в стаята на Е.М.Ю. и започвал да вдига скандали. Така на 06.06.2020 година Б. след като употребил алкохол влязъл в стоята на пострадалата и започнал да я обижда с обидни думи и при опита на Е. да го изведе от стаята си той посегнал и я ударил по главата. Пострадалата се обадила на тел.112 при което пристигнали служители на полицията като билинт и предз тях продължил да заплашва Е. с попой и продължил да я обижда.  Пострадалата сочи, че това било извършено пред децата й които били на 6 на 4 и на 1 година и осем месеца. Полицаите направили протокол за предупреждение на Б..

          Молителката сочи, че от този момент живее в постоянен страх за живота и здравето си. Сочи, че това и създава психическо натоварване, изразяващо се в постоянен страх да не я пресрещне някъде, да не дойде в стаята й, или да извърши някакво физическо насилие върху нея.

          Към молбата е представена и декларация от молителя, по чл. 9, ал. 3 от ЗЗДН.

       Отправено е искане за налагане на следните мерки на защита: задължаване на извършителя да се въздържа от домашно насилие, за максимално предвиденият в закона срок 18 месеца.

        В съдебно заседание молителката Е.М.Ю. редовно призована се явява лично, и поддържа молбата  така както е предявена. 

          Ответника Б. Н. Р. редовно призован се явява лично, като не оспова твърденията в молбата. Казва, че това е инцидентна проява от негова страна и сочи че не е удрял пострадалата.

Съдът, като взе предвид становищата на страните и събраните по делото доказателства, намира следното:

Молбата е депозирана в съда в преклузивния едномесечен срок по чл.10, ал.1 от ЗЗДН, считано от извършване на актовете на домашно насилие.  

От събраните по делото доказателства се установява, че молителката и ответника са сестра и брат и живеят в едно домакинство, поради което съдът намира, че молбата е депозирана при наличие на активна, съответно пасивна процесуална легитимация / чл.3, т.6 и чл.8, т.1 от ЗЗДН/ и е допустима.

Разгледана по същество, тя се явява основателна.

По делото бяха приети следните писмени доказателства: декларация по чл.9, ал.3 от ЗЗДН, 2 бр. докладни записки,   протокол за полицейско предупреждение, разпореждане на полицейски орган, както и справка за съдимост.

Описаните в молбата за защита инциденти се подкрепят от представената декларация по чл.9, ал.3 от ЗЗДН, на която в чл.13, ал.3 от ЗЗДН законодателят е придал самостоятелна доказателствена сила, както и от изявлението на ответника.

Съдът кредитира изцяло изнесената от молителката в молбата й фактическа обстановка, тъй като чрез събраните доказателства скрепени с декларацията по чл.9, ал.3 от ЗЗДН, последната доказа всички релевантни факти.

С оглед така установеното от фактическа страна се налагат следните правни изводи:

Съгласно чл. 2. ал. (1) - Домашно насилие е всеки акт на физическо, сексуално, психическо, емоционално или икономическо насилие, както и опитът за такова насилие, принудителното ограничаване на личния живот, личната свобода и личните права, извършени спрямо лица, които се намират в родствена връзка, които са или са били в семейна връзка или във фактическо съпружеско съжителство.

След анализ на събраните доказателства съдът намира, че действията на ответника осъществяват акт на домашно насилие спрямо молителката, в конкретния случай психическо и физическо насилие. Очевидно е, че ответника е злроупотребил с алкохол и под негово въздействие е нанесъл удар по пострадалата молителка, като това не са инцидентни прояви.

Предвид събраните в съдебно заседание по делото доказателства, кредитирани от съда, както и с оглед изрично предвидената доказателствена сила на декларацията по чл. 9, ал.3 от ЗЗДН, съгласно чл. 13, ал. 3 от ЗЗДН, съдът намира молбата за основателна, поради което същата следва да бъде уважена.

По отношение на мерките които следва да бъдат постановени, съдът съобрази следното:

          Предвид установените по делото обстоятелства относно вида и характера на извършеното срещу молителката домашно насилие, съдът намира, че спрямо ответника следва да бъде взета исканата мярка по чл. 5, ал. 1, т. 1 от ЗЗДН, като справедливо би било мярката да се наложи  за срок от една година.  Мотивите на съда в тази насока са, че все пак тези ограничителни мерки по своята същност имат санкционен характер спрямо извършителя на домашно насилие и една от целите им макар и непосочена в закона е те да имат превантивна функция, да способстват извършителят да се поправи и да не извършва подобни действия за в бъдеще..  

Предвид изхода от делото и на основание чл. 5, ал. 4 от ЗЗДН, който предвижда и задължително налагане освен предвидените мерки и наказание глоба в размер от 200 до 1000 лева, съдът счита, че на Б. Н. Р. следва да бъде наложена глоба в минималния размер, а именно 200 лева с оглед  отново изпълнение на превантивната й функция и недоброто му материално състояние. 

В тежест на ответника следва да се възложи и дължимата държавна такса по водене на делото в размер на 25 лева.

Водим от горното и на осн. чл. 15 от ЗЗДН, Тервелският районен съд,

 

Р Е Ш И:

 

 НАЛАГА МЯРКА ЗА ЗАЩИТА от домашно насилие, упражнено над Е.М.Ю. с ЕГН- ********** ***,  от нейния брат Б. Н. Р. ЕГН ********** с адрес ***, както следва:

  1. ЗАДЪЛЖАВА Б. Н. Р. ЕГН ********** с адрес ***, ДА СЕ ВЪЗДЪРЖА  ОТ ДОМАШНО НАСИЛИЕ по отношение на Е.М.Ю. с ЕГН- ********** ***, ЗА СРОК ОТ ЕДНА ГОДИНА.

НАЛАГА на Б. Н. Р. ЕГН ********** с адрес ***, на основание чл. 5 ал.4 от ЗЗДН  ГЛОБА в размер на 200 (двеста) лева.

ОСЪЖДА Б. Н. Р. ЕГН ********** с адрес ***, да заплати по сметка на Районен съд - Тервел държавна такса в размер на 25(двадесет и пет) лева.

ДА СЕ ИЗДАДЕ ЗАПОВЕД за защита.

Предупреждава Б. Н. Р. ЕГН ********** с адрес ***, че при неизпълнение на заповедта за защита, полицейският орган констатирал неизпълнението, задържа нарушителя и уведомява органите на прокуратурата.    

Препис от настоящото решение и издадената заповед да се връчат на страните и да се изпратят служебно на РУ на МВР –Тервел, за осъществяване на контрол по изпълнението й, съгласно чл. 21 от ЗЗДН.

Решението подлежи на обжалване пред Окръжен съд – Добрич в 7 – дневен срок от връчването му на страните. Обжалването не спира изпълнението на заповедта.

 

 

                                                                     СЪДИЯ: