Решение по дело №429/2018 на Районен съд - Ихтиман

Номер на акта: 143
Дата: 15 август 2019 г. (в сила от 13 септември 2019 г.)
Съдия: Павлета Василева Добрева
Дело: 20181840200429
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 31 юли 2018 г.

Съдържание на акта

                                               Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е 

                                                         15.08.2019 година                                 град Ихтиман

                                    

                                                В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

ИХТИМАНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД                                                                         6 състав на

Четвърти юни                                                                            две хиляди и деветнадесета година

В публичното заседание в следния състав

                                                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:  П.Д.

секретар Н.Б.

 прокурор .................................

като разгледа докладваното от съдиятата

АНДело                                                    № 429                                по описа за 2018 година,

          За да се произнесе, съдът съобрази следното:

           Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

            Постъпила е жалба от „….“ ЕООД против наказателно постановление № НП –Ю-32/02.05.2018 г.  на директора на ОБДХ – София област,  с което за нарушение на чл. 12 ал.1 от Закон за храните, на основание чл. 42 ал.2 вр. с ал.1 от ЗХ му е наложено административно наказание «имуществена санкция» в размер на 2000 лв.

             Жалбоподателят моли НП да бъде отменено, като незаконосъобразно

            Административнонаказващият орган заявява становище за неоснователност на жалбата и моли наказателното постановление да бъде потвърдено, като законосъобразно.

            Ихтиманският районен съд, след като прецени събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа страна следното:

             На 05.01.2018 г. в гр. ….., била извършена проверка от контролните орган по ЗХраните в обект – снек-бар, находящ се в гр. …. стопанисван от „….“ ЕООД. В хода на същата, проверяващите установили, че се приготвя и предлага храна на клиентите на заведението, като същевременно обекта не бил  регистриран по реда на ЗХраните. За така установеното, актосъставителят – св.Д., съставила АУАН № 0000589/05.01.2018 г., в който посочила, че при извършената на същата дата проверка в обекта се «извършва приготвяне и предлагане на храна на краен потребител», като обекта не е регистриран по реда на ЗХраните – нарушение на чл. 12 ал.1 от ЗХ.  Актът бил съставен срещу дружеството - жалбоподател и предявен и подписан от законния му представител, с отбелязване, че няма възражения. Въз основа на АУАН на 02.05.2018 г., било издадено и атакуваното НП. В съдържанието му, описанието на нарушението е идентично с описанието дадено му в съставения АУАН, правната квалификация на същото е определена по чл.12 ал.1 от ЗХ и  административнонаказателната отговорността на дружеството е ангажирана на основание чл. 42 ал.2 от ЗХраните с налагане на административно наказание «имуществена санкция» в размер на 2 000 лв.   

       В хода на съдебно производство въз основа на показанията на допуснатите като свидетели по делото актосъставител и свидетел по акта – св. Н. и Д., се установява  идентична с описаната в НП фактическа обстановка. Първата от свидетелките сочи още, че в момента на проверката, в заведението имало клиенти, на които била сервирана храна. Хранителни продукти, били заредени в хладилните съоръжения и предлагани за продажба в обекта.

              Въз основа на така установеното от фактическа страна, съдътнамира за установено от правна страна, следното:

            Като подадена от надлежна страна, в срока предвиден в закона и против акт, подлежащ на обжалване, жалбата се явява допустима.

            Разгледана по същество, същата е неоснователна.

            Като издадено от компетентния орган, по реда и във формата предвидени в закона, атакуваното НП се явява законосъобразно от формална страна. Срокът по чл. 52 ал.1 от ЗАНН е инструктивен и неспазването му не води до незаконосъобразност на издаденото НП. В съдържанието на същото са посочени фактически обстоятелства, представляващи описание на нарушението в съответствие с изискванията на чл. 57 от ЗАНН. Непосочването на доказателства, потвърждаващи извършването на нарушението и необсъждането на писмените възражения на жалбоподателя, са пороци в производството по установяване на административното нарушение и налагане на административното наказание, които сами по себе си, също не представляват основание за отмяна на атакуваното НП.

            Що се отнася до това, осъществено ли е санкционираното административно нарушение и извършено ли е то от жалбоподателя, съдът намира следното:

        Съгласно посоченият за нарушен чл.12 ал.1 от ЗХраните: “Производство и търговия с храни в страната се извършва само в обекти, регистрирани по реда на закона..». Легалната дефиниция на понятието „търговия“ е дадено в пар.1 т.60 от ДР на Закона и според него: „"Търговия" е процес на внос, износ, съхранение, транспорт, продажба и представяне за продажба на храни, предлагане на храни в места за обществено хранене, както и предоставяне на потребителите на безплатни мостри от храни.“ Осъществяването на което и да е от действията с храни, посочени в пар.1 т.60 от Закона, представлява „търговия“ с такива и същото се следва единствено в регистрирани по реда на чл. 12 от Закона обекти. В случая, установените от фактическа страна обстоятелства, че жалбоподателят е приготвял и  предоставял  на клиентите в заведението храна, според настоящия съдебен състав, представлява именно осъществяване на търговия с тях, по смисъла на ЗХраните. И доколкото, посочената дейност не е била извършвана в регистриран по смисъла на чл. 12 от ЗХраните обект, то осъщественото от дружеството - жалбоподател, представлява нарушение на посочената разпоредба на този текст от закона, за което законосъобразно с атакуваното НП е ангажирана и неговата администравинонаказателна отговорност.     

        Въз основа на изложеното по – горе, съдът намира че извършваната на 05.01.2018 г., дейност на жалбоподателя, представлява търговия с храни, в нерегистриран по чл. 12 ал.1 от ЗХраните обект,  осъществяваща състава на нарушението за което административнонаказателна отговорност на дружеството е ангажирана с процесното наказателно постановление. И доколкото, административнонаказващият орган е приложил законосъобразно санкционната норма на чл. 42 ал.2 вр. с ал.1 от ЗХраните, налагайки минималния размер на предвиденото за нарушения от вида на процесното административно наказание „имуществена санкция“ от 2 000 лв., то атакуваното НП следва да бъде потвърдено изцяло, като законосъобразно.

 

           Воден от изложеното до тук и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН, съдът

                                                                    Р     Е     Ш     И  :

 

         ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № НП –Ю-32/02.05.2018 г.  на директора на ОБДХ – София област,  с което за нарушение на чл. 12 ал.1 от Закон за храните, на основание чл. 42 ал.2 вр. с ал.1 от ЗХ на „….“ ЕООД е наложено административно наказание «имуществена санкция» в размер на 2000 лв.

         Решението подлежи на касационно обжалване пред АС София област в 14 дневен срок от съобщаването му на страните.

                                                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ