Решение по дело №52/2022 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 7 юни 2022 г. (в сила от 7 юни 2022 г.)
Съдия: Ива Станчева Ковалакова-Стоева
Дело: 20227190700052
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 март 2022 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е     

№ 76

 

гр.Разград, 07 юни 2022 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Разградският административен съд, в публичното заседание на седемнадесети май две хиляди двадесет и втора година, в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:     СВЕТЛА РОБЕВА

                   ЧЛЕНОВЕ:           ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА

                                     МАРИН МАРИНОВ

При секретаря ПЛАМЕНА МИХАЙЛОВА , в присъствието на прокурора ИВА РАНГЕЛОВА като разгледа докладваното от съдия ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА КНАД дело № 52 по описа за 2022 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК във вр. чл. 63в от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на „Семдо Транс“ ООД, гр. Разград против Решение № 29/ 21.02.2022 г., постановено по АНД  №663/2021г. по описа на Разградския районен съд, с което е потвърдено Наказателно постановление (НП) № 17-000854/09.09.2021 г. на Директора на Дирекция "Инспекция по труда" (ДИТ) - Разград, с което на основание чл. 416, ал. 5 във връзка с чл. 414, ал. 3 от КТ на дружеството е наложена имуществена санкция в размер на 1500 лв. за нарушение на чл. 62, ал. 1 вр. чл. 61, ал. 1 от КТ.

В жалбата и по същество се твърди, че решението на съда е постановено при неправилно тълкуване и приложение на процесуалния и материалния закон. С оглед на това касаторът иска то да бъде отменено,  ведно с произтичащите от това законни последици.

Ответникът по касационната жалба, чрез своя процесуален представител, заявява, че тя е неоснователна и недоказана и моли съда да остави в сила решението на въззивния съд. Претендира и за присъждане на разноски по производството.

Прокурорът заключава, че решението е правилно и  законосъобразно и предлага на съда да го остави в сила.

Разградският административен съд след като прецени оплакванията в жалбата, становищата на страните и събраните по делото доказателства и след като извърши касационна проверка в рамките на чл. 218 от АПК, констатира следното:

Касационната жалба е допустима като подадена в законния срок, от надлежна страна против решение, което подлежи на инстанционен контрол. Разгледана по същество тя е неоснователна по следните фактически и правни съображения:

Събраните в хода на производството писмени и гласни доказателства установяват, че по повод подаден сигнал от НАП в периода от 07.07.2021 г. до 10.08.2021 г. служители на ДИТ извършили проверка относно спазването на трудовото законодателство от „Семдо Транс“ ООД, гр. Разград в качеството му на работодател. При нея установили, че на 11.04.2021 г. лицето Б. Г. Б. е осъществявал трудова дейност в полза на дружеството, характерна за длъжността „шофьор на товарен автомобил“, като при извършване на международен автомобилен превоз на товари, преминавайки през ГКПП " Дунав мост " – Русе – Гюргево е представил за проверка в качеството си на водач на товарен автомобил, документите, свързани с превоза. Към тази дата отношенията между лицето и жалбоподателя не били уредени в сключен между страните писмен трудов договор, преди постъпване на работника на работа. Констатациите от проверката били отразени в съставения Протокол ПР 2123016/10.08.2021 г.

При тези данни е прието, че с противоправното си бездействие касаторът е извършил нарушение на задълженията му като работодател, регламентирани в чл. 62, ал. 1 във вр. с чл. 61, ал. 1 от КТ и срещу него е съставен АУАН № 17-000854/ 10.08.2021 г. Отразените в АУАН обстоятелства са изцяло възприети от наказващия орган и с процесното НП на основание чл. 416, ал. 5 във вр. с чл. 414, ал. 3 от КТ на „Семдо Транс“ ООД е наложена имуществена санкция в размер на 1500 лв.

Разградският районен съд е потвърдил това НП, като е приел, че в хода на административнонаказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения и НП е издадено в съответствие с материалния закон. Изложените от него съображения напълно се споделят от настоящата инстанция.

Оспорените АУАН и НП са съставени в предвидените за това срокове, от компетентни органи и при спазване на изискванията за форма и съдържание. Приложени са и съответните законови разпоредби.

Събраните писмени и гласни доказателства установяват, че на 11.04.2021 г. лицето Б. Г. Б. фактически е престирал своя труд в полза на „Семдо Транс“ ООД, изпълнявайки функции, типични за длъжността „шофьор на товарен автомобил“, с който е извършвал международен превоз на товари. Работодателят не е изпълнил задължението си преди постъпването му на работа да оформи възникналите с него отношения в писмен трудов договор. При тези данни се налага еднозначният извод, че с противоправното си поведение касаторът е осъществил от обективна страна състава на вмененото му административно нарушение на чл. 62, ал. 1 във вр. с чл. 61, ал. 1 от КТ.

В тази насока съдът намира за необходимо да отбележи, че съгласно чл. 416, ал. 1 от КТ редовно съставеният АУАН се ползва от доказателствена сила до доказване на противното. Ето защо, за разлика от общите производства по оспорване на НП, в тези случаи със специалната норма е обърната доказателствената тежест и нарушителят следва да доказва твърденията си, които противоречат на фактите, отразени в АУАН. Както пред въззивния съд, така и в настоящата инстанция, жалбоподателят твърди, че на инкриминираната дата лицето Б. Б. не е осъществявал трудова дейност в полза на транспортното предприятие, а само е придружавал управителя Й. Д. Р. по време на превоза с цел да се обучи и запознае с маршрута. В подкрепа на тези твърдения е следвало да представи пътен лист, карта на водача със записите от нея, тахографски листа и/или ръчни записи и разпечатки и т. н., които  отразяват кое лице е управлявало товарния автомобил по време на посочения превоз. Такива доказателства не са ангажирани. С оглед на това съдът приема, че законосъобразно и обосновано е ангажирана административната отговорност на дружеството на основание чл. 414, ал. 3  от КТ.

Определената имуществена санкция е в минималния размер, посочен в санкционната норма и липсва законова възможност тя да бъде намалена с оглед забраната на чл. 27, ал. 5 от ЗАНН.

Не са налице и основания за да се приеме, че деянието съставлява маловажен случай. В КТ има специална разпоредба на чл. 415в от КТ, която изключва приложимостта на общата разпоредба на чл. 28 от  ЗАНН. В чл. 415в, ал. 2 от КТ обаче законодателят изрично е посочил, че нарушенията на чл. 61, ал. 1, чл. 62, ал. 1 и 3 и чл. 63, ал. 1 и 2 от КТ не са маловажни, поради което възраженията на касатора в тази насока се явяват неоснователни.  

В този смисъл са и мотивите на обжалваното решение. Същото е  валидно, обосновано, правилно и законосъобразно, поради което следва да бъде оставено в сила.

Предвид изхода на делото и на основание чл. 63д, ал. 4 от ЗАНН в полза на ответника следва да се присъдят разноски за настоящата инстанция. Същите са  своевременно предявени и доказани в размер от 80 лева – дължимо юрисконсултско възнаграждение, определено при условията на чл. 37 от Закона за правната помощ и чл. 27е от Наредбата за заплащането на правната помощ.

Мотивиран така Разградският административен съд

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ОСТАВЯ В СИЛА  Решение № 29/ 21.02.2022 г., постановено по АНД  № 663/2021 г. по описа на Районен съд – Разград.

ОСЪЖДА „Семдо Транс“ ООД, гр. Разград да заплати на Дирекция „Инспекция по труда“ - Разград сумата от 80 (осемдесет) лева- дължими деловодни разноски. 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/

                                                         ЧЛЕНОВЕ:1./п/

                                                                             2./п/