Определение по дело №230/2020 на Районен съд - Добрич

Номер на акта: 83
Дата: 21 февруари 2020 г. (в сила от 21 февруари 2020 г.)
Съдия: Данчо Йорданов Димитров
Дело: 20203230200230
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 19 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 гр. Добрич, 21.02.2020 г.

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

          Добричкият районен съд, наказателна колегия, шестнадесети съдебен състав, в закрито съдебно заседание на двадесет и първи февруари две хиляди и двадесета година в състав:

                                                                                                                       

Председател: Данчо Димитров

 

като разгледа докладваното от съдия Димитров н.ч.д. № 230/2020  г. по описа на Добричкия районен съд, за да се произнесе, взе следното предвид:

          Съдебното производство по н.ч.д. № 230/2020 г. по описа на Районен съд - Добрич е образувано по реда на чл. 244, ал. 5 от НПК, по жалба от Г.М.Х.от с. ***, общ. Добричка, обл. Добрич, ул. ***, ЕГН **********, чрез пълномощника си *** от с. ***, общ. Добричка, обл. Добрич, ул. ***, ЕГН **********, срещу постановление на Районна прокуратура – Добрич от 30.10.2019 г. за спиране на наказателното производство по досъдебно производство № 7/2018 г. по описа на сектор „ПКП” при ОД на МВР – Добрич, образувано за това, че през периода 22.12.2017 г. – 02.01.2018 г. в гр. Добрич, в нарушение на установения за това ред е заличил или подправил идентификационен номер на част от моторно превозно средство - двигател на лек автомобил „Мерцедес МЛ 320 ЦДИ” с рама № *** – престъпление по чл. 354а, ал. 3 от НК.

          В настоящия случай, жалбата е била депозирана чрез Районна прокуратура-Добрич до Окръжна прокуратура-Добрич, като с писмо с изх. № 96/2020 г. от 19.02.2020 г., прокурор от Окръжна прокуратура-Добрич е изпратил жалбата, ведно с досъдебното производство на Районен съд- Добрич. Видно от писмото на представителя на държавното обвинение, макар и жалбата да е била адресирана до Окръжна прокуратура-Добрич, същата, след получаването й в Районна прокуратура-Добрич, е следвало да се изпрати за разглеждане на Районен съд-Добрич с оглед процедурата по чл. 244, ал. 5 от НПК.

          С обжалваното постановление Добричка районна прокуратура е спряла наказателното производство по досъдебното производство на основание чл. 244, ал. 1, т. 2 от НПК, тъй като извършителят на престъплението не е разкрит.

В хода на досъдебното производство няма привлечено лице в качеството на обвиняем.

          С жалбата се иска отмяна на постановлението за спиране на Районна прокуратура – Добрич и прекратяване на наказателното производство по образуваното досъдебно производство.

Жалбата се явява ПРОЦЕСУАЛНО НЕДОПУСТИМА по следните съображения:

          Съгласно чл. 244, ал. 5 от НПК, постановленията на прокуратурата за спиране на наказателното производство могат да се обжалват пред съответния първоинстанционен съд от обвиняемия, пострадалия или неговите наследници.

          В Наказателно-процесуалния кодекс на Република България, понятието „пострадал” е легално дефинирано. Видно от нормата на чл. 74, ал. 1 от НПК пострадал е лицето, което е претърпяло имуществени или неимуществени вреди от престъплението, т. е. вредоносните последици от деянието да са засегнали пряко правната сфера на пострадалия. Видно е, че законодателят употребява това понятие във връзка с възможността пострадалият от престъплението да предяви тъжба /чл. 80 от НПК/, да бъде конституиран като частен обвинител /чл. 76 от НПК/ или да предяви граждански иск и да бъде конституиран като граждански ищец /чл. 84 от НПК/, като за определянето на едно лице като „пострадал” е без значение дали престъплението е резултатно или формално.

          Раздел ІІ на глава ХІ от Наказателния кодекс, озаглавен „Престъпления по транспорта и съобщенията” цели да осигури наказателноправна защита на транспортната дейност чрез криминализирането на две групи общественоопасни деяния. Първата група престъпления засягат транспортната безопасност /транспортни престъпления/, а втората група засягат обществените отношения във връзка с установения ред в транспорта, в която група са включени три вида престъпления: престъпно служене с контролни знаци за друго моторно превозно средство /чл. 345/, престъпно заличаване или подправка на идентификационен номер на моторно превозно средство /чл. 345а/ и противозаконно отнемане на моторно превозно средство с цел ползване /чл. 346/.

Подправката на идентификационен номер на моторно превозно средство или на части от моторно превозно средство е криминализирана през 2000 г., чрез създаването на чл. 345а от НК /Нов – ДВ, бр. 21 от 2000 г./

В теорията и практиката няма спор, че чрез престъплението по чл. 345а от НК се засягат обществените отношения във връзка с установения идентификационен режим в транспортната дейност. В случая, вредоносните последици от деянието, предмет на делото не засягат и не могат да засегнат правната сфера на Г.М.Х.като физическо лице по начин, който да обуславя извода, че жалбоподателят атакувал постановлението на Добричка районна прокуратура има качеството на „пострадал” по смисъла на чл. 244, ал. 5 от НПК. Ето защо, съдът намира, че Г.М.Х.не е бил надлежно легитимиран да обжалва постановлението, въпреки че в постановление на Районна прокуратура – Добрич от 30.10.2019 г. за спиране на наказателното производство по досъдебно производство № 7/2018 г. по описа на сектор „ПКП” при ОД на МВР – Добрич е посочено, същото може да се обжалва пред Районен съд - Добрич в 7-дневен срок от получаване на преписа. 

          По изложените съображения, жалбата, като процесуално недопустима следва да се остави без разглеждане, а образуваното производство пред настоящата инстанция да се прекрати, поради което, съдът

           

О П Р Е Д Е Л И:

 

         ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на Г.М.Х.от с. ***, общ. Добричка, обл. Добрич, ул. ***, ЕГН **********, срещу постановление на Районна прокуратура – Добрич от 30.10.2019 г. за спиране на наказателното производство по досъдебно производство № 7/2018 г. по описа на сектор „ПКП” при ОД на МВР – Добрич, образувано за това, че през периода 22.12.2017 г. – 02.01.2018 г. в гр. Добрич, в нарушение на установения за това ред е заличил или подправил идентификационен номер на част от моторно превозно средство - двигател на лек автомобил „Мерцедес МЛ 320 ЦДИ” с рама № *** – престъпление по чл. 354а, ал. 3 от НК.

          ПРЕКРАТЯВА производството по н.ч.д. № 230/2020 г. по описа на Районен съд – Добрич.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване или протест.

          ПРЕПИС от определението да се изпрати на Г.М.Х.от с. ***, общ. Добричка, обл. Добрич, ул. ***, ЕГН ********** и РАЙОННА ПРОКУРАТУРА – ДОБРИЧ.

         

                                                                     

                                                          Районен съдия:

                                                                                  /Данчо Димитров/