Определение по дело №6755/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 260484
Дата: 26 ноември 2020 г. (в сила от 4 декември 2020 г.)
Съдия: Милена Атанасова Георгиева
Дело: 20205330206755
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

  П  Р  О  Т  О  К  О  Л № 260484

 

26.11.2020 година                                             Град ПЛОВДИВ

ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД      ХVІІІ наказателен състав

На двадесет и шести ноември         две хиляди и двадесета година

В публично заседание в следния състав:

 

                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИЛЕНА ГЕОРГИЕВА

 

СЕКРЕТАР: Десислава Терзова

ПРОКУРОР: Светла Николова

Сложи за разглеждане докладваното от СЪДИЯТА

АНД № 6755 по описа за 2020 година.

 

        На поименното повикване в 10,15 часа се явиха:

 

        ОБВИНЯЕМ:

И. Г. В. – редовно призован, явява се лично и със защитника си - адв. М.К., редовно призован.

 

        За РП Пловдив се явява прокурор Светла Николова.

 

По делото е постъпила изисканата с разпореждане за насрочване справка за съдимост на обвиняемия В..

 

        ПРОКУРОР:  Да се даде ход на делото.

        АДВ. К.: Да се даде ход на делото.

        ОБВ.  В.: Да се даде ход на делото.

 

Съдът намира, че ход не делото не следва да се дава, като съдебното производство следва да се прекрати и делото да се върне на РП – Пловдив, по следните съображения:

В хода на досъдебното производство е допуснато отстранимо съществено нарушение на процесуалните права на обвиняемия, свързано с повдигането на обвинение и внесеното в съда постановление.

В съда е внесено постановление на РП – Пловдив, с което се предлага обвиняемият И.Г.В. да бъде освободен от наказателна отговорност, като му бъде наложено административно наказание по реда на чл.78а от НК, за това, че на 10.10.2020г., в гр. Пловдив, е причинил лека телесна повреда, изразяваща се в разкъсно-контузна рана в лявата част на челото довели до разстройство на здравето, неопасно за живота, извън случаите на чл.128 и чл.129 от НК и контузия на дясната предмишница, кръвонасядания по горните крайници причинили болка и страдание на Й.С.С., ЕГН:**********, като деянието е извършено по хулигански подбуди - престъпление по чл.131, ал.1, т.12, вр. с чл.130, ал.1 и ал.2 от НК.

По начина, по който е отразено обвинението в рамките на внесеното постановление, е отразено и в постановлението за привличане на обвиняем от 20.10.2020г. 

Нарушено е правото на обвиняемото лице да разбере за кое именно престъпление бива обвинено и кой е приложимият наказателен закон.

Следва да се има предвид, че съгласно Тълкувателно решение №2/2002г. на ОСНК на ВКС за конкретизацията на престъплението е нужно да се посочи приложимата норма от особената част на НК, като в случаите, когато тя е бланкетна или препращаща, допълнително следва да се посочат и нарушените други правни разпоредби.  В случая е счетено, че е причинена телесна повреда по хулигански подбуди, очертана като квалификация на престъплението в чл.131, ал.1, т.12 от НК, като е направено препращане едновременно към разпоредбите на чл.130, ал.1 от НК и на чл.130, ал.2 от НК. При описанието на сочените за установени увреждания при пострадалия е отразено, че има такива, довели до разстройство на здравето, извън случаите на чл.128 и чл.129 от НК и такива, довели до причиняване на болка и страдание. Разпоредбата на чл.131, ал.1 от НК обаче съдържа изрично разграничение на наказанията за лека телесна повреда по чл.130, ал.1 от НК и такава по чл.130, ал.2 от НК. Следователно и при положение, че се твърди осъществяването само на едно престъпление, така извършеното препращане едновременно към разпоредбата и на чл.130, ал.1 от НК и тази на чл.130, ал.2 от НК води до съществена неяснота при формулиране обвинението от разследващия орган и прокурора, а именно досежно това за какво точно следва да отговаря обвиняемия, т.е. коя точно е приложимата наказателна норма, предвид посочената разлика в предвидените наказания.

Известно е от теорията и от съдебната практика на ВКС, че при установени различни по степен на увреждане телесни повреди, извършеното следва да се квалифицира с оглед на по-тежкия резултат. Съставите на отделните видове телесни повреди се намират помежду си в отношение на поглъщане. Затова в случаите, когато с едно деяние се причиняват някому две или повече различни по вид травматични увреждания, то съставлява само едно престъпление, което се квалифицира съобразно най-неблагоприятната за пострадалия телесна повреда. Подобно „едновременно“ квалифициране на деянието съобразно с по-лекия и същевременно и с по-тежкия престъпен резултат в тази насока съществено засяга правото на обвиняемото лице да разбере изначално по кой законов текст ще се иска същият да бъде признат за виновен и съответно наказан.

Този процесуален пропуск би могъл да се отстрани, като се съобрази точното съдържание на изискването на цитираното ТР №2/2002г. относно съдържанието на постановлението за привличане на обвиняем и постановлението, с което се предлага освобождаване от наказателна отговорност и налагане на административно наказание, касателно начина на посочването в тях на приложимата норма от особената част на НК.

По изложените мотиви образуваното наказателно производство не може да продължи да се развива, като съдебното производство следва да бъде прекратено и делото бъде върнато на РП – Пловдив за правилното приложение на закона и за отстраняване на посоченото в мотивите съществено процесуално нарушение.

Ето защо и на осн. чл.377, ал.1, вр. чл.249, ал.4, т.1 от НПК, съдът

О П Р Е Д Е Л И:

НЕ ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО

ПРЕКРАТЯВА съдебното производство по АНД №6755/2020г. по описа на РС Пловдив, ХVІІІ н.с.

ВРЪЩА делото на РП – Пловдив.

Определението подлежи на обжалване и протест в 7–дневен срок от днес по реда на Глава 22 от НПК пред Окръжен съд - Пловдив.

 

        Протоколът се изготви в СЗ.

        Заседанието приключи в 10,23 часа.

 

 

                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

                                                       СЕКРЕТАР:    

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА! ДТ