Решение по дело №294/2017 на Районен съд - Ихтиман

Номер на акта: 136
Дата: 25 май 2017 г. (в сила от 12 юни 2017 г.)
Съдия: Павлета Василева Добрева
Дело: 20171840200294
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 април 2017 г.

Съдържание на акта

                   Р Е Ш Е Н И Е

                                            2017 година                               град Ихтиман

 

В   И М Е Т О    Н А     Н А Р О Д А

 

Ихтиманският районен съд                                                                    VI състав

 На   двадесет и пети май                                                              2017  година

В публично заседание в следния състав:

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПАВЛЕТА ДОБРЕВА

СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:

Секретар: Адриана Хаджипеткова

Прокурор: 

Като разгледа докладваното от съдията

АНДело                                          294                               по описа за 2017  год.

 

Р  Е  Ш  И:

            ПРИЗНАВА обвиняемия Ш.Д.С., роден на *** ***, български гражданин, със средно образование, неженен, безработен, неосъждан, ЕГН ********** ЗА ВИНОВЕН в това, че на неустановена дата през месец май 2016 г. в гр. Ихтиман, обл. Софийска, в частен дом на ул. „Странджа“ № 2, като пълнолетно лице, без да е сключил граждански брак е заживял съпружески с лице от женски пол, ненавършило 16 годишна възраст, а именно  непълнолетната Цветелина Мартинова Димова, родена на *** г. – престъпление по чл. 191 ал.1 от НК, като на основание чл.78а ал.1 от НК го ОСВОБОЖДАВА ОТ НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ за така извършеното престъпление и му налага административно наказание ГЛОБА в размер на 1 000 лв. /хиляда лева/.

       РЕШЕНИЕТО  подлежи на обжалване и протестиране в 15 дневен срок от днес пред Софийски окръжен съд.

 

                                     РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

Съдържание на мотивите

МОТИВИ към Решение №   /25.05.17 г.  по АНД № 294/17 г. по описа на ИРС

             

       Производството по делото е образувано по постъпило постановление на РП Ихтиман с предложение за освобождаване на Ш.Д.С. от наказателна отговорност по реда на чл. 78а от НК, за извършено престъпление по чл. 191 ал.1 от НК изразяващо се в това, че през м. май 2016 г. в гр. Ихтиман, в частен дом, находящ се на ул. „Странджа“ № 2, като пълнолетно лице, без да е сключил граждански брак, е заживял съпружески с лице от женски пол, ненавършило 16 годишна възраст, а именно Цветелина Мартинова Димова на 14 години.

        В съдебно заседанеи РП Ихтиман не изпраща представител и не заявява становище по депозираното постановление.

        Обвиняемият редовно призован, се явява. Дава кратки обяснения по повдигнатото му обвинение, като не оспорва отразените фактически обстоятелства  в постановлението. Заявява, че понастоящем Цв. Димова, с която продължава да съжителства е бременна.

      Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, намира за установено от фактическа страна, следното :

           Обвиняемият Ш.Д.С., е роден на *** г., а свидетелката Цветелина Мартинова Димова е родена на *** г., като и двамата живеят в гр. Ихтиман.

Двамата се запознали когато обвиняемият бил на 18 години, а Димова на 12 години.   Постепенно дружбата между тях прерастнала в интимна връзка. През пролетта на 2016 г., когато обвиняемият бил 20 годишен, а свидетелката на 14 години,  те започнали да осъществяват и полови контакти помежду си.   Свидетелката двукратно бягала от дома на  баща си, с когото живеела и се установявала при обвиняемия в дома на неговия баща. След последващите намеси на служителите на МВР  непълнолетната Димова се връщала при баща си. Обвиняемият и свидетелката обаче, били твърдо решение да живеят заедно. След проведен разговор със своя баща – св. Димов, в който Димова му заявила че ако не й разреши да живее със С., ще се самоубие, свидетелят се съгласил и й разрешил да заживее с обвиняемия.  Намерението си да живее със свидетелката, завил и  С. на своя баща – свидетеля Димитър С.. След заявеното съгласие на бащата на непълнолетната в тази насока, тя и обвиняемият заживели в дома на св. Д. С.,***. В къщата им била предоставена отделна стая, където двамата съжителствали фактически, като отделно домакинство, като продължили да осъществяват полови контакти помежду си, в резултат на което, непълнолетната забременяла. Фактическото съжителство между двамата продължило и в хода на образуваното срещу обвиняемия наказателно производство и липсват доказателства към настоящия момент да е преустановено.

          Така изложената фактическа обстановка, съдът намира за установена от събраните в хода на досъдебното производство гласни и писмени доказателства, приобщени към доказателствения материал по делото в хода на съдебното производство по реда на чл. 378 НПК. Показанията на свидетелите Димитър С., Цветелина Димова, Мартин Димов са непротиворечиви, взаимно се допълват и кореспондират помежду си, поради което съдът ги намира за истинни, като установяващи действителната подлежаща на изясняване и изложена по – горе фактология, съдържаща обективните признаци на деянието, за което е повдигнато и насотящото обвинение.  Изнясненото от фактическа страна от свидетелските показания се допълва и от писмените доказателства по делото – социален доклад на Д“СП“ Ихтиман, справка за съдимост.

Въз основа на така установеното от фактическа страна, съдът намира от правна  страна следното:

             С действията си, обвиняемият е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъплението по чл. 191 ал.1 от НК.  

Съгласно разпоредбата на чл. 191, ал. 1 НК пълнолетно лице, което без да е сключило брак, заживее съпружески с лице от женски пол, ненавършило 16-годишна възраст, се наказва с лишаване от свобода до две години или с пробация, както и с обществено порицание. Това престъпление се свързва с установяване на фактическо съжителство между субекта на същото, който може да е само пълнолетно лице, и пострадалата, която е на възраст между 16 и 18 години. Изпълнителното деяние на престъплението  се изразява в установяване на трайни отношения между извършител и пострадала, като между съпрузи -  съвместен живот в едно общо домакинство, разпределение на грижи за същото между тях, съвместен принос при формирането и издържането му, отглеждане и възпитание на родени от същото деца и т.н.

Доколкото родов обект на защита от това престъпление са обществените отношения, възникващи по повод правилното физическо, психическо и емоционално развитие на младежите, криминализирането на деянията от посочения вид, цели именно обезпечаване на нравственото възпитание и развитие на ненавършилите пълнолетие. Липсата на достатъчне социален и житейски опит на пострадалите от престъплението, които по законова дефиниция са „деца“, е предпоставка за невъзможност същите да формират правно валидна воля, включително и при избора си на брачен партньор, да вземат осъзнати решения за раждането на деца и до невъзможност да се грижат пълноценно за тяхното отглеждане и възпитание, именно поради своята ниска възраст и законовите забрани за полагане на труд, като основане източник на средства за издръжка.   И именно, тъй като съвместно съжителство обичайно предполага и полово общуване, правната норма приема, че едно такова съжителсто между пълнолетен и наказателно отговорен индивид и ненавършили 16-годишна възраст лица от женски пол, е обществено неприемливо и в противоречие на установените морални норми и ценности. Това е така защото, както бе посочено и по – горе, непълнолетните ненавършили 16 годишна възраст, не са достатъчно физически, психически и емоционално зрели, така че да създадат свое семейство.

     Ето защо, въз основа на установеното от фактическа страна -  че пълнолетният обвиняем Струмски от месец ноември 2016 г.,  живеее заедно с Цветелина Димова, която към посочения момент и понастоящем не е  навършила 16  години, в дома на своите родители, устаноявайки със същата  отношения, като тези между съпрузите, се налага извода, че с деянието си същия е осъществил от обективна страна състава на престъплението по чл. 191 ал.1 от НК. Осъществяването на състава на продълженото престъпление, не е преустановено и понастоящем, видно от доказателствения материал по делото.

         Дейнието е съставомерно и от субективна страна, като осъществено от обвиняемия  при пряк умисъл – той е знаел, че лицето, с което живее на съпружески начала не е навършило 16-годишна възраст, но въпреки това е установил трайно фактическо съжителство с нето.

       Съставомерността на деянието от обекивна и субективна страна, предопределя и признаването на обвиняемия за виновен по повдигнатото обвинение за престъпление по чл.191  ал.1 от НК. Същевременно, съдът намира, че са налице предпоставките за освобождаването му от наказателна отговорност с налагане на административно наказание “глоба” по реда на чл.78а от НК- за това престъплението предвиденото от закона наказание лишаване от свобода е до две години, обвиняемият е пълнолетен, неосъждан, няма настъпили съставомерни имуществени вреди от деянието, не е освобождаван от наказателна отгворност по реда на раздел ІV на глава 8 от НК.

 

        При индивидуализацията на следващото се на дееца административно наказание “глоба”, съдът не отчете отегчаващи отговорността обстоятелства, касаещи степента на обществена опасност на осъщественото деяние и дееца. Същевременно, като смегчаващи отговорността обстоятелства касаещи личната степен на обществена опасност на подсъдимия бяха преценени чистото му съдебно минало, липсата на лоши характеристични данни и признанието на вината в хода на досъдебното производство. Като смегчаващо отговорността обстоятелство касаещо степента на обществена опасност на деянието, съдът прецени липсата на несъставомерни вредни последици от същото. Ето защо и като съобрази имотното състояние на обвиняемия, който реализира доходи, ненадхвърлящи значително минималната работна заплата за страната и не притежава недвижимо имущество, счита че нему следва да бъде наложено наказание при превес на смегчаващите отговорността обстоятелства в минималния предвиден в закона размер, а именно – 1000 лв. Намира, че така определеното наказание и съответно на тежестта на осъщественото деяние и посредством него ще бъдат постигнати целите на закона.

      

В този смисъл съдът постанови решението си.

                                                                                          

                                                                            

 

                                                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ