Решение по дело №5638/2019 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 134
Дата: 3 февруари 2020 г. (в сила от 11 юни 2020 г.)
Съдия: Петя Кръстева Георгиева
Дело: 20192120205638
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 декември 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

                              

                             номер  134,   03.02.2020г. , град Бургас 

                                                    В ИМЕТО НА НАРОДА

           Бургаският районен съд,  осми наказателен състав,

на двадесет и първи януари, две хиляди и двадесета година, в публичното заседание в следния състав :

                                                                           Председател :    Петя   Георгиева

 Секретар : Златка Калоянова

Прокурор : ………………….

като разгледа докладваното от съдия Георгиева наказателно административен характер дело номер 5638 по описа на съда за 2019, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

                    Производството е образувано по повод жалбата на „Х.К.Х.“ООД с ЕИК *** със седалище и адрес на управление гр.************* против наказателно постановление № 0043313/ 02.05.2019г., издадено от директора на Регионалната дирекция за области Бургас, Сливен и Ямбол със седалище Бургас към Главна дирекция “Контрол на пазара” в Комисия по защита на потребителите, с което за нарушение на чл.114, т.1 от Закона за туризма /ЗТ/ на основание чл.206 от ЗТ на жалбоподателя е наложена имуществена санкция в размер 1000 лева.                 

   Жалбата е подадена в срока по чл.59, ал.2 от ЗАНН и е допустима, а разгледана по същество е неоснователна.

   Като прецени поотделно и в съвкупност представените по делото доказателства и съобрази закона в контекста на правомощията си по съдебния контрол съдът намира за установено от фактическа и правна страна следното :

   На 31.08.2018г. в 12,50 часа е била извършена проверка в заведение за хранене и развлечения /ЗХР/ - лоби бар в къмпинг „*“, общ Созопол, прилежащо ЗХР към хотел „**********“, стопанисван от „„Х.К.Х.“ООД с ЕИК ***. При проверката е установено, че ЗХР е в работен режим от 7,30 часа до 23,00 часа. Предлагали се напитки, за които е бил съставен ценоразпис, карт-меню на български и английски език, в български лева и съответните грамажи: топли, спиртни и безалкохолни напитки, бира, джин, ликьори, ядки. ЗХР разполага с 27 седящи места на закрито. При проверката не е представено временно удостоверение за открита процедура по категоризиране на туристическия обект. Предоставен е входящ № 81-00-154/14.06.2018г. на Министерството на туризма. 

   Със съставеният при провeрката констативен протокол на жалбоподателя е наредено да представи документи удостоверяващи открита процедура по категоризация. Такива не са представени. С уведомително писмо жалбоподателя, е посочил, че е подадено ново заявление в Министерството на туризма вх.№ 81-00-154/28.09.2018г., и че не е получил удостоверение за категоризация на туристическия обект.

   Констатациите от проверката са обективирани в констативен протокол, приложен към административнонаказателната преписка.

  На жалбоподателя е съставен акт за установяване на административно нарушение на 14.11.2018г. за това, че предоставя туристическа услуга „ресторантьорство“ в некатегоризиран туристически обект в нарушение на чл.114, ал.1 от ЗТ.

   Съставеният акт и обжалваното наказателно постановление отговарят на формалните изисквания на ЗАНН. Не са налице съществени нарушения на процесуалните правила, които да водят до опорочаване на административнонаказателното производство по налагане на наказание санкция на жалбоподателя. Актът за установяване на административно нарушение е съставен при спазване на императивните изисквания на чл.42 и чл.43 от ЗАНН , а обжалваното постановление съдържа реквизитите по чл.57 от ЗАНН и няма съществени пороци, водещи до нарушаване правото на защита на жалбоподателя. Спазени са и сроковете по чл.34 от ЗАНН.   

   Сезиран с преписката по акта административнонаказващият орган е приел фактическите констатации за доказани и е издал обжалваното постановление, с което за нарушение на чл.114, т.1 от ЗТ на основание чл.206 от ЗТ е наложил на жалбоподателя имуществена санкция в размер 1000 лева.  

    Разпоредбата на чл.114, ал.1 от ЗТ задължава лицата, извършващи хотелиерство и/или ресторантьорство в туристически обекти по чл.3, ал.2, т.1, 2 и 3 да предоставят туристически услуги в категоризиран туристически обект или в обект, на който е издадено временно удостоверение за открита процедура по категоризиране.

   Описаната фактическа обстановка се установява по безспорен и категоричен начин от събраните по делото гласни доказателства, т.ч. показанията на свидетеля М.И., които съдът кредитира като обективни, последователни и логични, както и от приетите по делото писмени доказателства. Към дата на извършената проверка 31.08.2018г. жалбоподателят е предоставял туристическа услуга „ресторантьорство“ в некатегоризиран туристически обект, представляващ лоби бар в къмпинг „*******“, общ. Созопол, прилежащо ЗХР към хотел „*********“ в нарушение на чл.114, ал.1 от ЗТ. От събраните доказателства става ясно, че жалбоподателят към датата на проверката 31.08.2018г. не е разполагал с удостоверение за категоризация, нито с временно удостоверение за открита процедура по категоризация. С оглед на това, съдът намира, че правилно е ангажирана отговорността на жалбоподателя за извършено нарушение по чл.114, т.1 от ЗТ.

   В случая не може да намери приложение разпоредбата на чл.28 от ЗАНН, доколкото нарушението не разкрива по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушения от посочения вид. Защитените обществени отношения, които се охраняват с нарушената разпоредба, не могат да обосноват маловажност на случая.

   Правилно е посочено и основанието за определяне на санкцията. Според чл.206, ал.1 от ЗТ, който предоставя туристически услуги в некатегоризиран туристически обект по чл.3, ал. 2, т.1 - 3 се наказва с глоба в размер от 500 до 5000 лева, а на едноличните търговци и юридическите лица се налага имуществена санкция в размер от 1000 до 10000 лева. При определяне размера на наказанието относно извършеното нарушение административнонаказващият орган е взел предвид целите на наказанието, визирани в чл.12 от ЗАНН и е отчел тежестта и обществената опасност на конкретното нарушение. На жалбоподателя е наложена глоба в размер от 1000 лева, която с оглед обстоятелството, че нарушението е за първи път, съдът я намира за адекватна на целите на наказанието.

    Предвид гореизложените съображения, съдът намира наказателното постановление за законосъобразно и обосновано, поради което на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН

РЕШИ:

            ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 0043313/ 02.05.2019г., издадено от директора на Регионалната дирекция за области Бургас, Сливен и Ямбол със седалище Бургас към Главна дирекция “Контрол на пазара” в Комисия по защита на потребителите, с което за нарушение на чл.114, т.1 от Закона за туризма /ЗТ/ на основание чл.206 от ЗТ на „„Х.К.Х.“ООД с ЕИК *** със седалище и адрес на управление гр.************** е наложена имуществена санкция в размер 1000 /хиляда / лева.

                    Решението може да се обжалва пред Административен съд- Бургас в 14-дневен срок от съобщението.

                   

                                                                                                       Председател:/П/

 

Вярно с оригинала:З.К.