Решение по дело №17106/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 6872
Дата: 10 октомври 2019 г. (в сила от 10 октомври 2019 г.)
Съдия: Любомир Илиев Василев
Дело: 20181100517106
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 21 декември 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

                              10.10.2019 година                        гр.София

 

В     И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

Софийски градски съд , Гражданско отделение , II “Б” състав , в публично заседание на седми октомври две хиляди и деветнадесета година , в следния състав :

 

                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ЛЮБОМИР ВАСИЛЕВ

                           

ЧЛЕНОВЕ:  КАЛИНА АНАСТАСОВА

 

                      Мл.съдия КОНСТАНТИНА ХРИСТОВА

 

при секретар Д.Шулева

като разгледа докладваното от съдия Василев въззивно гражданско дело №17106 по описа на 2018 година ,

за да се произнесе взе предвид следното:    

 

Производството е по чл.258 –чл.273 ГПК /въззивно обжалване/.

В. гр.д. №17106/2018 г по описа на СГС е образувано по въззивна жалба на З. “А.Б. ” АД *** срещу решение481020 от 03.09.2018 г по гр.дело №69574/2017 г на СРС , 71 състав , в частта , с която въззивникът е осъден по искове с правно основание чл.208 ал.1 КЗ /отм./ и чл.86 ал.1 ЗЗД да заплати на Я.К.Я. *** ЕГН ********** сумата от 3581,50 лева – застрахователно обезщетение по „Каско“ поради настъпило на 09.12.2014 г застрахователно събитие /увреждане от неизвестно МПС на паркинг/ на л.а.Хюндай Купе FX с рег.№*******, ведно със законната лихва от 02.10.2017 г до окончателното заплащане на сумата ; и сумата от 1009,54 лева лихви за забава върху посочената главница за периода 24.12.2014 г – 02.10.2017 г . Решението на СРС се обжалва и в частта за разноските .

Въззивникът излага доводи за неправилност на решението на СРС , тъй като не е доказано , е ищецът не е собственик на увредения автомобил както и механизмът на застрахователното събитие . Вещото лице по САТЕ не е открило следи от боя от друг автомобил и не може да даде категорично заключение дали автомобилът е бил в движение или спрял. Освен това има закъсняло деклариране на събитието и ищецът е целял да заблуди застрахователя за действителния механизъм и че има покрит риск .

Въззиваемата страна е подала писмен отговор , в който оспорва въззивната жалба . Въззивникът не е оспорвал собствеността върху автомобила и това му възражение е преклудирано . Няма свидетели на увреждането на автомобила на паркинг , а според САТЕ увреждането е от удар с друг автомобил . Със свое писмо от 12.01.2015 г въззивникът е признал , че е бил уведомен за застрахователното събитие на 09.12.2014 г т.е. в деня на инцидента . Голословни са твърденията на застрахователя , че Я. е искал да го заблуди .

         Въззивната жалба е допустима. Решението е връчено на въззивника на 10.09.2018 г и е обжалвано в срок на 25.09.2018 г /първи работен ден след 24.09.2018 г , който е почивен ден поради официален празник Денят на независимостта – 22 септември / .

Налице е правен интерес на въззивника за обжалване на посочената част от решението на СРС.

След преценка на доводите в жалбата и доказателствата по делото, въззивният съд приема за установено следното от фактическа и правна страна: 

В мотивите на СРС е възпроизведена фактическата обстановка . Във връзка с чл.269 ГПК настоящият съд извършва служебна проверка за нищожност и недопустимост на съдебното решение , като такива пороци в случая не се констатират . Относно доводите за неправилност съдът е ограничен до изложените във въззивната жалба изрични доводи , като може да приложи и императивна норма в хипотезата на т.1 от Тълкувателно решение №1 от 09.12.2013 г по тълк.дело №1/2013 г на ОСГТК на ВКС .

За да уважи иска СРС е приел , че принципно за основателността му трябва да се налице следните предпоставки: наличие на валидно застрахователно правоотношение между страните по делото за посочения автомобил, настъпване на застрахователно събитие - ПТП, вредите които са причинени, както и техния размер, към момента на събитието. Застрахования следва да е изпълнил своите задължения по договора, като при настъпване на застрахователното събитие застрахователят е длъжен да плати застрахователно обезщетение в уговорения срок. Безспорно в случая страните по делото са обвързани от валиден застрахователен договор, отнасящ се за имуществена застраховка на л.а. „Хюндай Купе FX” с рег.№*******, покриващ всички рискове /клауза пълно каско/. Не се спори, че в срока на действие на този договор, на 09.12.2014 г. е настъпило събитие - ПТП със застрахования автомобил, на което са причинени вреди, заведени в ответното дружество под щета № 0300/14/777/506333/09.12.2014 г. След настъпване на вредите, застрахованият ищец е уведомил застрахователя, и то в предвидения в ОУ към договора срок.

Нормата на чл.211 КЗ /отм./ регламентира хипотезите, при които застрахователят може да откаже заплащане на застрахователно правоотношение:

1/ При умишлено причиняване на застрахователното събитие от застрахования или трето ползващо се лице / т.1 /, неприложима в настоящия случай, доколкото ответника не твърди и по делото не се установява умисъл за настъпване на застрахователното събитие и

2/ при неизпълнение на задължение по застрахователния договор, което е значително с оглед интереса на застрахователя и е предвидено в закона или в застрахователния договор / т.2 /. Константната съдебна практика на ВКС приема, че „неизпълнение, което е значително с оглед интереса на застрахователя“ е налице когато обосновано може да се приеме, че при изпълнение на задълженията на застрахования застрахователното събитие не би настъпило, като наличието на този фактически състав включва още вина, застрахователно събитие и причинна връзка между последното и неизпълнението /в този смисъл постановеното по реда на  решение №2 от 20.05.2013 г. по т.д.№ 1031/2011 на ВКС , І ТО /.

 Според СРС в конкретния случай не може да се приеме, че неуведомяването от застрахования за настъпилото събитие - увреждане на паркирания автомобил преди 05.02.2014г. в уговорения срок, е в причинна връзка с настъпването на същото. Не са налице и предпоставките за отказ за изплащане на застрахователно обезщетение на основание  чл.207 ал.2 КЗ /отм./, тъй като съгласно тази правна норма застрахованият е длъжен да вземе мерки за предпазване на застрахованото имущество от вреди, да спазва предписанията на застрахователя и на компетентните органи за отстраняване на източниците на опасност за причиняване на вреди и да допуска застрахователя да прави проверки. По делото не се установи, независимо от датата на уведомяването на застрахователя за настъпване на събитието, застрахования да не е изпълнил предписания на застрахователя или да не го е допуснал да направи проверка.  По делото не е доказано основание за отказ за изплащане на застрахователно обезщетение.

По отношение на размера на дължимото застрахователно обезщетение СРС е приел , че според чл.208 ал.3 КЗ /отм./ обезщетението следва да бъде равно на размера на вредата към деня на настъпване на събитието, като съгласно разпоредбата на чл.203 ал.1 КЗ /отм./ застрахователната сума не може да надвишава действителната или възстановителната стойност на имуществото. От заключението на вещото лице по приетата без възражения в хода на производството по чл. 207 ГПК по гр.д. № 25031/2015г. по описа на СРС, 30 с-в САТЕ се установява, че пазарната стойност на вредите, причинени на увредения автомобил като материали и труд към момента на увреждането, са точно в размер на 3581,50 лв. с ДДС , което съвпада с претендираното от ищеца и искът е доказан и по размер . Искът по чл. 86 ал. 1 ЗЗД е частично основателен след като СРС е извършил изчисления на лихвите по чл.162 ГПК .

Решението на СРС е правилно в обжалваната част , при следните уточнения и изрични мотиви по доводите във въззивната жалба .

Възражението на въззивника , че ищецът не е собственик на процесния автомобил не е заявено в отговора на исковата молба и се явява преклудирано по чл.133 ГПК . При образуването на щетата и отказът по нея ответникът също не е възразил по собствеността на автомобила .

Неоснователно е възражението , че искът трябва да се отхвърли , защото вещото лице по САТЕ не е открило следи от боя от друг автомобил и не може да даде категорично заключение дали автомобилът е бил в движение или спрял . Огледът , който е извършило вещото лице е близо година след инцидента и не може да се очаква запазване на боя от друг автомобил върху него , още повече , че според САТЕ автомобилът се движел до сервиз , бил е на открито на сняг , дъжд и вятър и т.н.

Липсват каквито и да е данни за застрахователна измама или за друг механизъм на произшествието , а СТЕ установява , че най-вероятната причина на увреждането е съприкосновение с друг автомобил . Ответникът не е оспорил , че е застраховател по „Пълно каско“ и би носил отговорност при описания от ищеца механизъм на ПТП . По делото не са представени ОУ на ответника , нито последният прави конкретни възражения за изключен риск или доказва друг механизъм на настъпване на вредите .

Няма данни за късно уведомяване на ответника за застрахователното събитие . В свое писмо от 12.01.2015 г ответникът признава , че е уведомен незабавно за инцидента на 09.12.2014 г .

Не е налице хипотеза на чл.211 КЗ /отм./ и ответникът дължи главницата и лихвата върху нея според решението на СРС .

Решението на СРС е правилно и трябва да бъде потвърдено в обжалваната част . С оглед изхода на делото в тежест на въззивника са деловодни разноски на въззиваемата страна от 720 лева – адвокатско възнаграждение , като същото е намалено поради прекомерност от 792 лева .

 

Водим от горното , СЪДЪТ

 

Р Е Ш И :

 

ПОТВЪРЖДАВА решение 481020 от 03.09.2018 г по гр.дело №69574/2017 г на СРС , 71 състав , в частта , с която З. “А.Б. ” АД *** е осъдено по искове с правно основание чл.208 ал.1 КЗ /отм./ и чл.86 ал.1 ЗЗД да заплати на Я.К.Я. *** ЕГН ********** сумата от 3581,50 лева – застрахователно обезщетение по „Каско“ поради настъпило на 09.12.2014 г застрахователно събитие /увреждане от неизвестно МПС на паркинг/ на л.а.Хюндай Купе FX с рег.№*******, ведно със законната лихва от 02.10.2017 г до окончателното заплащане на сумата ; и сумата от 1009,54 лева лихви за забава върху посочената главница за периода 24.12.2014 г – 02.10.2017 г ; както и в частта за разноските .

 

ОСЪЖДА З. “А.Б. ” АД *** да заплати на Я.К.Я. *** ЕГН ********** сумата от 720 лева разноски пред СГС .

 

Решението не подлежи на обжалване ; като постановено по търговско дело с цена на всеки от исковете под 20 000 лева  / чл.280 ал.3 т.1 ГПК/.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :                       ЧЛЕНОВЕ :  1.                             2.