Разпореждане по дело №538/2024 на Административен съд - Русе

Номер на акта: 2066
Дата: 2 юли 2024 г.
Съдия:
Дело: 20247200700538
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 27 юни 2024 г.

Съдържание на акта Свали акта

РАЗПОРЕЖДАНЕ

№ 2066

Русе, 02.07.2024 г.

Административният съд - Русе - VI състав, в закрито заседание в състав:

Съдия: ЕЛИЦА ДИМИТРОВА
като разгледа докладваното от съдията Елица Димитрова административно дело538 по описа за 2024 година на Административен съд - Русе, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на 145 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК), във връзка чл.60 и сл. Закона за управление на средствата от Европейските фондове за споделено управление (ЗУСЕФСУ).

От съдържанието на жалба на Община Русе с вх. № Ж-88/20.06.2024 г. по деловодния регистър на Министерството на околната среда и водите е видно, че е срещу Решение от 31.05.2024 г. на ръководителя на Управляващия орган на Оперативна програма “Околна среда 2014 г. - 2020 г.“ (ОПОС), с което в частта по т.1 ,с което е отказано верифицирането на сумата в размер на 282 536,14 лева от БФП и не са признати сумата в размер на 33 535,16 лева от допустимото собствено финансиране по договор № ЗОП-41/01.06.22г с изпълнител ДЗЗД „ БИОГАЗ РУСЕ 2021“

Административната преписка е представена на електронен носител и хартиен носител.

Между последните липсва обжалвания акт в цялост, независимо от факта, че съгласно съдържанието на жалбата същия е бил приложен към нея. Наличното изпратено хартиено копие е в разкъсано съдържание подлепено с тиксо при несъвпадащи се редове и неясно съдържание и касае заглавна страница. В крайните страници по преписката съществуват хартиени копия от може би мотивите на решението, които не са свързани със самото такова. Липсва адм.договор, а кореспонденцията за изпратеното решение е непълна.

Според придружителното писмо, административната преписка представлява преписи от събраните в хода на административните производства пред управляващия орган документи под формата на писмени такива, заверени с вярно с оригинала по повод на изпълнение на поръчката.

Съобразно нормата на чл. 102з, ал. 3 от ГПК (приложим във връзка с чл. 144 от АПК) към електронни изявления преписи за страните не се представят. Съдът възпроизвежда изявленията и приложенията към тях в необходимия брой преписи на хартиен носител и след заверка от служител на съда ги изпраща на участниците в производството, които не са заявили, че желаят да получават електронни изявления от съда или не са задължени да получават такива. За възпроизвеждането страната, извършила действието в електронна форма, заплаща предварително такса на брой страници, определена с тарифата по чл. 73, ал. 3, освен в случаите по чл. 83.

Посочената тарифа по чл. 73, ал. 3 от ГПК е Тарифа за държавните такси, които се събират от съдилищата по Гражданския процесуален кодекс. Не е налице хипотезата на чл. 83 от ГПК. Няма заявление на жалбоподателя, че желае да получава електронни съобщения от съда.

Нормативно е въведено изискване за изготвяне на преписи (а не за фотокопие на документи) и разпоредбата на чл. 23, т. 2 от посочената Тарифа изисква да се събира такса за препис от документ – 2 лева, а ако преписът е повече от една страница – за всяка следваща по 1 лев.

В този смисъл съдът счита, че следва да даде указания на ответника да заплати необходимата държавна такса за изготвяне на преписи от представените документи

Съдът също така намира, че следва да даде възможност на ответника, ако желае, да представи самостоятелно (а не при условията на чл. 102з, ал. 3 от ГПК във връзка с чл. 144 от АРК) като заверен препис на хартиен носител издадено обжалваното решение в неговата цялост, основанията за издаването му, отправените искания, информация за подаване на жалбата срещу него, за преценка спазването на срока на оспорване

Отделно от това, съдът установява, че ответникът не е изпълнил задължението си по чл. 18а, ал. 5 от АПК да посочи електронен адрес за призоваване и получаване на документи и съобщения по делото.

Все пак от съдържанието на жалбата съдът може да изведе извод за оспорения материален интерес ,при което установява липсата на данни за внесена дължима д.т. съгласно чл. 27 ал.6 от ЗУСЕФСУ и която независимо от мат.интерес не може да надхвърля 1700 лева . Липсата на внесена д.т. прави жалбата нередовна

Мотивиран от изложеното и на основание чл. 158 ал.1 и чл.152, ал. 2 от АПК, съдът

РАЗПОРЕДИ:

  1. О. Б. Д. жалбата.

УКАЗВА на жалбоподателя в 7-дневен срок от съобщението да отстрани констатираните недостатъци като представи доказателства за заплатена по сметка на съда държавна такса в размер на 1700 лева, и доказателства за спазен срок на оспорване.

При неизпълнение на дадените на жалбоподателя указания в срок жалбата ще бъде оставена без разглеждане, а производството по делото ще бъде прекратено.

2. П. В. на ръководителя на управляващият орган на ОПОС в 7 дневен срок от получаване на съобщението да представи като заверен препис на хартиен носител обжалваното решение, основанията за издаването му, включително и данни за връчването му и получаване, входиране на жалбата с опис на представените документи.

2.1. УКАЗВА на ръководителя на управляващият орган на ОПОС, че в случай, че не изпълни указанието по т. 1 в определения срок, съдът ще приложи нормата на чл. 102з, ал. 3 от ГПК във връзка с чл. 144 от АПК.

2.2. ЗАДЪЛЖАВА ръководителя на управляващият орган на ОПОС незабавно, най-късно в срок от 24-часа от получаване на съобщението, да представи писмено електронен адрес съобразно изискването на чл. 18а, ал. 5 от АПК.

Разпореждането е окончателно.

Съдия: