Решение по дело №2327/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 2104
Дата: 21 ноември 2022 г.
Съдия: Йордан Росенов Русев
Дело: 20227180702327
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 септември 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

      2104

 

    гр. Пловдив, 21. ноември 2022 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, ХХI касационен състав, в публично съдебно заседание на деветнадесети октомври две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ЯВОР КОЛЕВ

                                                              ЧЛЕНОВЕ: ЯНКО АНГЕЛОВ

                                                                                  ЙОРДАН РУСЕВ

 

при секретаря ПОЛИНА ЦВЕТКОВА и участието на прокурора ИВАН ИЛЕВСКИ като разгледа КАНД № 2327 по описа на съда за 2022г., докладвано от съдия Й. Русев, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на глава дванадесета от АПК.

С решение № 1384/04.07.2022 г., постановено по АНД  № 1460/2022г.  районен съд-Пловдив е потвърдил Електронен фиш за налагане на имуществена санкция за нарушение, установено от електронна система за събиране на пътни такси по чл.10, ал.1 от Закона за пътищата № ********** на Агенция „Пътна инфраструктура“, с който на „ПИМК“ ООД, с ЕИК *********, е наложено административно наказание – ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ в размер на 2500 лева за нарушение на чл.102, ал.2 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ и на основание чл.187а, ал.2, т.3 вр. ал.3, вр. чл.179, ал.3б от ЗДвП.

Така постановеното решение е оспорено с касационна жалба от наказаното дружество, чрез управителя му. Основното твърдение е, че то е постановено при нарушение на материалния и процесуален закон. Искането е да се отмени решението на районния съд и като незаконосъобразен да се отмени и ЕФ.          

Ответникът по касация – Агенция „Пътна инфраструктура, в съдебно заседание чрез процесуален представител по пълномощие, изразява становище по жалбата, с което я намира за неоснователна и моли да се остави в сила решението на ПРС. Претендира разноски за касационната инстанция.        

Прокурорът от Окръжна прокуратура-Пловдив дава мотивирано заключение за допустимост, но неоснователност на касационната жалба и правилност на оспореното с нея съдебно решение, което предлага да бъде оставено в сила.

Административен съд-Пловдив, ХХI състав, счита касационната жалба за процесуално допустима като подадена в преклузивния 14-дневен срок от страна с правен интерес, за която решението е неблагоприятно, срещу подлежащ на касационно оспорване съдебен акт.  

След като обсъди доказателствата по делото във връзка с касационните оплаквания и провери решението по реда на чл. 218 от АПК, настоящият съдебен състав намира касационната жалба за неоснователна.

С Електронен фиш за налагане на имуществена санкция за нарушение, установено от електронна система за събиране на пътни такси по чл.10, ал.1 от Закона за пътищата № ********** на Агенция „Пътна инфраструктура“, на „ПИМК“ ООД, с ЕИК *********, е наложено административно наказание – ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ в размер на 2500 лева за нарушение на чл.102, ал.2 от ЗДвП и на основание чл.187а, ал.2, т.3 вр. ал.3, вр. чл.179, ал.3б от ЗДвП. Описаното наказание е наложено затова, че на 16.12.2020 г. в 10:54 часа е установено нарушение № В6А338А44CD01В60Е053021F160A854E с ППС Влекач ИВЕКО АС440СТ П ЦНГ, рег.№ ***, с технически допустима максимална маса 20000, брой оси 2, екологична категория ЕВРО 6С, в състав с ремарке с общ брой оси 5, с обща технически допустима максимална маса на състава 44000, в Община Марица, за движение по път А-1км 130+588, с посока нарастващ километър, включен в обхвата на платената пътна мрежа, като за посоченото ППС частично не е заплатена дължимата пътна такса по чл.10, ал.1, т.2 от Закона за пътищата /ЗП/, тъй като за посоченото ППС има тол декларация за преминаването, но платената категория е по-малка от измерената. Констатацията била определена като нарушение по чл. 102, ал. 2 от ЗДвП и бил издаден спорният ЕФ.

Въззивният съд е приел, че ЕФ е издаден от компетентен орган, в законоустановената форма, при спазване на процесуалните разпоредби за издаването му и при правилно приложение на материалния закон.    

Съдебното решение е валидно и допустимо. То е постановено по отношение на акт, който подлежи на съдебен контрол, като произнасянето е извършено от надлежно сезиран компетентен съд в рамките на правомощията му.   

Решението на Районен съд - Пловдив, с което жалбата до него не е уважена, е постановено при правилно тълкуване и прилагане на закона (относимата в случая норма на чл. 102, ал. 2 от ЗДвП). Съобразно изискванията на въззивното производство съдът е проверил законосъобразността на оспорения пред него електронен фиш.  Въззивният съд (т. е. инстанцията по същество на спора, пред която е можело да се установяват юридически и доказателствени факти от значение за законосъобразността на ЕФ) е събрал и коментирал относимите към казуса доказателства, достатъчни за изясняването му от фактическа и правна страна и за правилното решаване на спора, надлежно и аргументирано е обсъдил всички факти от значение за спорното право, и е извел правилни изводи, убедителните съображения, в подкрепа на които в мотивите на проверяваното решение се възприемат изцяло от настоящата инстанция и не следва да бъдат дословно преповтаряни.

Атакуваният съдебен акт се основава на задълбочена преценка на събраните доказателства, издаден е в съответствие с приложимите за казуса материалноправни разпоредби, като е постановен при спазване на съдопроизводствените правила. При изготвянето на същия са взети предвид релевантните за спора обстоятелства и факти и изразените от страните становища по тях, и е отговорено адекватно на всички относими инвокирани възражения. В касационната жалба не се изтъкват конкретни пороци на обжалвания съдебен акт. 

Оспореното съдебно решение е постановено при изяснена фактическа обстановка.  При наличието на безспорни доказателства по административното обвинение, законосъобразно е наложено административно наказание за нарушение на текста на чл. 102, ал.2 от Закона за движението по пътищата. Като е достигнал до същите изводи, съдът обосновано и в съответствие с приложимия материален закон е преценил жалбата до него за неоснователна, а ЕФ е потвърдил като законосъобразен.      

От изложеното става ясно, че районен съд-Пловдив е постановил правилен съдебен акт,който при липсата на касационни основания, водещи до неговата отмяна, следва да бъде оставен в сила.

При този изход на делото ответникът по касация има право на разноски за настоящата инстанция. Те се констатираха в размер на 80 лева юрисконсултско възнаграждение. 

Мотивиран така и на основание чл. 221, ал. 2, предл. 1 от АПК,  административен съд-Пловдив, ХХI к.състав,

 

                                        Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 1384/04.07.2022 г., постановено по АНД  № 1460/2022г.  районен съд-Пловдив.  

ОСЪЖДА „ПИМК“ ООД, ЕИК ********* да заплати на Агенция „Пътна инфраструктура“ 80 /осемдесет/ лева юрисконсултско възнаграждение.  

Решението е окончателно.

      

 

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:    

 

 

 

 

 

                                                         ЧЛЕНОВЕ: