Решение по дело №2175/2023 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 2312
Дата: 14 декември 2023 г. (в сила от 14 декември 2023 г.)
Съдия: Любомира Кирилова Несторова
Дело: 20237180702175
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 август 2023 г.

Съдържание на акта

 

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЛОВДИВ

 

 

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

    2312/14.12.2023г.

 

гр. Пловдив,14.12.2023год.

 

 В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

              АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ, ХХІІ състав в открито заседание на двадесет и осми ноември през две хиляди двадесет и трета година в състав:

                   

                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ:АНЕЛИЯ ХАРИТЕВА

 

                                                   ЧЛЕНОВЕ: ЛЮБОМИРА НЕСТОРОВА

 

                                                                                 ГЕОРГИ ПАСКОВ                     

               

             при секретаря Севдалина Дункова и с участието на прокурора Калоян Димитров, като разгледа докладваното от съдията Л. Несторова КАНД №2175 по описа на съда за 2023 г., за да се произнесе взе предвид следното:

              Производството е по реда на Глава Дванадесета от Административно-процесуалния кодекс във връзка с чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

             Образувано е по касационна жалба, предявена от Г.Т.К., с ЕГН ********** ***, депозирана чрез адвокат А., против Решение № 1243 от 13.07.2023г. на Пловдивския районен съд, постановено по АНД №1769 по описа на същия съд за 2023г., с което е потвърден Електронен фиш /ЕФ/ К№ 7061610 от 16.02.2023г., издаден от ОД на МВР-Пловдив, с който на от Г.Т.К., на основание чл. 189, ал.4 вр. чл. 182, ал.1, т.3 от ЗДвП, е наложена глоба в размер на 100лв. за нарушение на чл. 21, ал.1 от ЗДвП.

            Касационният жалбоподател твърди, че съдебният акт на първоинстанционния съд е неправилен и незаконосъобразен.

            Претендира се отмяна на решението на районния съд, респективно отмяната на ЕФ.

           Ответникът по касационната жалба в писмено становище намира касационните оплаквания за неоснователни. Претендира отхвърляне на жалбата и юрисконсултско възнаграждение.

           Участвалият по делото прокурор, представител на Окръжна прокуратура гр. Пловдив, дава заключение, че жалбата е неоснователна и следва да се отхвърли.

            Касационната жалба е подадена в предвидения за това преклузивен процесуален срок и при наличието на правен интерес. При това положение същата се явява ДОПУСТИМА.

           Съгласно чл.63в от ЗАНН решението на районния съд подлежи на обжалване пред административния съд на основанията предвидени в НПК по реда на глава ХII от АПК. Съгласно чл.218 от АПК съдът обсъжда само посочените в жалбата пороци, като за валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното решение с материалния закон, следи служебно.

            Настоящата съдебна инстанция намира, че разгледана по същество жалбата се явява неоснователна.

            Първоинстанционният съд е установил следната фактическа обстановка: Оспореният ЕФ фиш е издаден за това, че на 16.02.2023г., в 15.33 часа, в гр. Пловдив, ул. „Васил Левски“ 236 , посока – север, при максимална разрешена скорост за движение в населено място - 50 км/ ч и при отчетен толеранс в полза на водача от минус 3 км/час, МПС с рег. № ***/се движело с установена наказуема скорост 73 км/ч., при разрешена скорост-50 км/час. и наказуемо превишение от 23 км/час. Нарушението е заснето с автоматизирано техническо средство АRH CAM - S1.

          Прието е, че посочената в ЕФ фактическа обстановка се доказва от приложеното по административната преписка статично изображение-клип №7061610, което съгласно чл. 16, ал. 3 от Наредба № 8121з-532/12.05.2015г. е годно доказателствено средство за обстоятелствата, свързани с упражнения с АТСС видеоконтрол.

           Районният съд е установил, че при издаването на електронния фиш не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. Приел е, че описаната противоправна дейност правилно и законосъобразно е била санкционирана по реда на чл. 189, ал.4,  във вр. с чл. 182, ал.1, т.3 от ЗДвП. Изложени са ясни и подробни мотиви, които се споделят от касационния съд.

           Изводите на районния съд са правилни и изградени въз основа на събраните писмени доказателства.

          Неоснователни са възраженията на касационния жалбоподател за допуснати съществени процесуални нарушения при издаването на ЕФ и на съдебния акт.

         Следва да се посочи, че отразеното ограничение на скоростта 50 км/ч в ЕФ съвпада с това посочено в Протокола за използване на АТС.

          Съгласно Тълкувателно решение № 1 от 26.02.2014 г. на ВАС по т. д. № 1/2013г., легалната дефиниция на понятието "електронен фиш" се съдържа в § 1 от ДР на ЗАНН, възпроизведена и в § 6, т. 63 от ДР на ЗДвП. Електронният фиш е електронно изявление, записано върху хартиен, магнитен или друг носител, създадено чрез административно-информационна система въз основа на постъпили и обработени данни за нарушения от автоматизирани технически средства. От това произтича, че електронният фиш е своеобразен властнически акт с установителни и санкционни функции. Действително с разпоредбата на чл. 189, ал. 11 от ЗДвП е предвидено, че влезлият в сила електронен фиш се смята за влязло в сила наказателно постановление, но това приравняване е само относно последиците, с които се ползват влезлите в сила наказателни постановления и електронни фишове. Ето защо то не обосновава необходимост от механично пренасяне на правилата относно процедурата за съставяне и реквизити на наказателното постановление, въведени в разпоредбите на ЗАНН и по отношение на електронния фиш. Напротив, съгласно  чл. 189, ал. 4 от ЗДвП, електронният фиш съдържа данни за териториалната структура на МВР, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точният час на извършване на нарушението, регистрационният номер на МПС, собственика, на когото е регистрирано това превозно средство, описание на нарушението, респективно ползвател, нарушените разпоредби, размера на глобата, срока, сметката, начините за доброволно плащане. Тези реквизити, в случая са налице в издадения електронен фиш както правилно е установил и районният съд.

           В случая са спазени изискванията на чл. 10 от Наредба № 8121з-532/12.05.2015 г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата (Наредбата), доколкото от представените по делото доказателства се установява, че процесното техническото средство е одобрен тип средство за измерване на скоростта и към момента на установяване на нарушението е било технически изправно. В този смисъл, нарушението е установено от техническа система, надлежно калибрована, при която измерването, регистрирането и записът на нарушенията се извършва от система радар-камера–компютър, като единствената роля на оператора на системата е да позиционира техническото средство, като го насочи към определения за наблюдение участък от пътя и да въведе ограниченията за скоростта на този участък, за което в административната преписка се съдържа нарочен протокол от проверката на автоматизираното техническо средство за видеоконтрол. С оглед на изложеното процесната система за контрол на скоростта отговаря на изискването на ЗДвП, техническото средство, с което е установено и заснето нарушението, да бъде автоматизирано, за да не позволява човешка намеса при установяването и заснемането на всяко едно конкретно нарушение.      

           Предвид изложените мотиви касационната инстанция намира решението на районния съд за валидно, допустимо и правилно, поради което същото следва да се остави в сила.

           Съобразно изхода на спора искането на ответника за присъждане на юрисконсултско възнаграждение е основателно. Делото не е с фактическа и правна сложност, поради което, на основание чл. 63д, ал. 1 от ЗАНН вр. чл. 37 от ЗПП, вр. чл. 27е от НЗПП, на ответника следва да се присъди възнаграждение за юрисконсулт в размер на 80 лева, платимо от касационния жалбоподател.

            По изложените съображения и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК,  Административен съд – Пловдив, ХХІІ  състав

 

Р Е Ш И:

 

            ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 1243 от 13.07.2023г. на Пловдивския районен съд, постановено по АНД №1769 по описа на същия съд за 2023г.

            ОСЪЖДА Г.Т.К., с ЕГН ********** ***, да заплати в полза на Областна дирекция на Министерство на вътрешните работи – гр. Пловдив сумата от 80 /осемдесет/ лева, представляваща възнаграждение за юрисконсулт. 

             РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                   ЧЛЕНОВЕ:   1.

                                                                                  2.