Определение по дело №1296/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 6 февруари 2025 г.
Съдия: Михаил Петков Михайлов
Дело: 20193100101296
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 12 юли 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№…………../……………..2025 г.

****ОКРЪЖЕН СЪД - ВАРНА, XI СЪСТАВ, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в закрито съдебно заседание, в състав:

 

СЪДИЯ: МИХАИЛ МИХАЙЛОВ

 

като разгледа докладваното от съдия Михаил Михайлов

гражданско дело 1296 по описа за 2019 година,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 248 от ГПК.

Образувано е по молба с вх. № 260111/14.01.2025 г. от Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество, чрез инсп. П.О.. Иска се изменение в частта за разноските на решение № 260029/17.12.2024 г., постановено по делото. Твърди се че разноски на ответниците са присъдени в хипотеза, при която същите не са приобщили надлежни доказателства за действителното им плащане. Представените такива са създадени за целите на процеса и не удостоверяват действително сторен разход. Молителят излага допълнително основание за ревизиране на произнасянето в частта за разноските. Настоява, че съгласно изразеното своевременно възражение за намаляване поради прекомерност, присъдените суми следва да са по – малки, заради това, че действително извършените от адвоката действия не отговарят на претендирания /респ. на присъдения/ размер на разноски за правна помощ и процесуално представителство.

В срока по чл. 248, ал. 2 от ГПК е постъпил отговор от Г.Д.Ч. и Г.Н.Ч., чрез адв. А.Д., с който се обосновава неоснователност на искането.

Молбата за изменение на решението в частта за разноските е заявена в законоустановения срок и изхожда от надлежна страна, представила в срок списък по чл. 80 от ГПК (л. 1158 по делото), поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество молбата е неоснователна.

Основание да се допусне изменение на решението в частта за разноски е налице в случаите, когато съдът е допуснал грешка, изразяваща се в нарушаване на правилата за присъждане на разноските, например поради неправилно изчисляване на размера или погрешно кредитиране на представени доказателства за направени разноски, а също, когато липсва или е налице непълно произнасяне по искането или когато не е съобразено поради пропуск изявено възражение за намаляване поради прекомерност.

В случая не е налице нито една от визираните хипотези.

В първата част на искането страната обосновава изначална неправилност на правния извод за дължимост на разноски, като твърди погрешно кредитиране на представените от ответниците доказателства за направени разноски (л. 1152 - 1157 по делото).

Съдът намира за неоснователно твърдението, че договорите за правна защита и съдействие и споразуменията към тях от 22.06.2023 г., както и платежни нареждания от 12.03.2024 г. и от 13.03.2024 г. са създадени за целите на процеса, за обосноваване на разход, а такъв в действителност не бил направен.

Горното следва при действащата и неопровергана презумпция за добросъвестност в частноправните отношения, както и въз основа на свободата на договаряне, даваща възможност на страните да изменят съдържанието на вече възникнала правна връзка между тях, включително като договорят различна банкова сметка *** клиента по ДПЗС.

Неоснователно е и твърдението, че документите, доказващи плащане не представляват годно доказателство за извършено действително плащане по посочените договори, анекси и фактура от 26.06.2023 г.

Съдът не е градил правните си изводи, касаещи разноските върху приложения по делото вторичен счетоводен документ, а върху първичните такива, съдържащи основанията за извършените плащания.

В допълнение, касае се за надлежно заверени от адв. Д. по реда на чл. 32 от ЗАдв. преписи, идентични с електронни документи, генерирани и съхранявани в цифрова среда чрез система за електронно банкиране на банка – ОББ, които обвързват съда по начин, аналогичен на този, при който същите книжа биха били представени в обикновена писмена форма, арг. от чл. 3, ал. 2 от ЗЕДЕУУ. Доколкото препис от документ може да бъде изготвен освен чрез техническо средство за копиране, така също чрез механична „пишеща“ машина, а и саморъчно /чрез ръкопис/, то наличие на подписи, печати и пр. белези от длъжностно лице на банката, опосредила плащането не представляват conditio, sine qua non.

По втората част на искането, съдържаща искане за повторно разглеждане на възражението по чл. 78, ал. 5 от ГПК.

Съставът на ВОС е разгледал и съобразил изявеното възражение за намаляване поради прекомерност на разноските, сторени за правна защита на ответниците. От претендираните разноски за един адвокат от ответниците в размер на по 47 950,00 лв., на Г.Ч. са присъдени 31 346,00 лв., а  на Г.Ч. – 28 707,50 лв.

Като съобрази изложеното съдът намира, че страната се домогва да бъде променен допълнително в нейна полза вече формираният извод за основателност на възражението по чл. 78, ал. 5 от ГПК, какъвто резултат не може да бъде постигнат с правното средство по чл. 248 от ГПК.

Въз основа на приетото се налага извод за неоснователност на искането за поправяне на решение № 260029/17.12.2024 г., постановено по настоящото дело, чрез изменението му в частта за разноските.

Мотивиран от изложеното, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молба с вх. № 260111/14.01.2025 г. от Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество, чрез инсп. П.О. за изменение в частта за разноските на решение № 260029/17.12.2024 г., постановено по гр. д. № 1296/2019 г. по описа на Окръжен съд Варна.

Определението подлежи на обжалване в едноседмичен срок пред Апелативен съд Варна на основание чл. 248, ал. 3, изр. 2 от ГПК.

 

Съдия при Окръжен съд – Варна: