Решение по дело №61/2018 на Окръжен съд - Кюстендил

Номер на акта: 70
Дата: 30 октомври 2018 г. (в сила от 30 октомври 2018 г.)
Съдия: Ваня Драганова Богоева
Дело: 20181500900061
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 18 юли 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

 

 

 

 

Р   Е  Ш  Е  Н  И  Е #70

                                      

                                                          гр. Кюстендил, 30.10.2018 г.

Кюстендилският окръжен съд, в закрито заседание,

 на тридесети октомври

 през две хиляди и осемнадесета година, в състав:

 

                                                                          ОКРЪЖЕН СЪДИЯ:  Ваня Богоева

           

като разгледа докладваното от съдия Ваня Богоева           т. д.   61

 по описа на съда за 2018 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 25 от Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел /ЗТРРЮЛНЦ/.

Постъпила е жалба от Сдружение „Волейболен клуб Марек Юнион – Ивкони“ , ЕИК *****, със седалище и адрес на управление: гр. Дупница, ул. „Кулата“ № 18, представлявано от председателя на Управителния съвет Ивайло Любенов Константинов, ЕГН **********, чрез пълномощника адв. А.Л.И.,***, п.к. *****, насочена срещу отказ № 20180629115913/06.07.2018 г.  на длъжностното лице по регистрацията към Агенция по вписванията, постановен по заявление с вх.№ 20180629115913 от 29.06.2018 г. с искане за обявяване актуалния устав на Сдружението.

В жалбата се твърди, че отказът е неправилен, като постановен при неправилно тълкуване на материалния закон. Оспорва се извода на длъжностното лице по регистрация /ДЛР/ към ТР, че исканото изменение в устава на Сдружението относно начина на свикване на Общото събрание /ОС/ противоречи на разпоредбата на чл. 26, ал. 3 от ЗЮЛНЦ, доколкото в същото се предвиждало по-кратък срок от законово предвидения от обявяването на поканата в регистъра на юридическите лица до откриването на ОС. Сочи се, че нормата на чл.26, ал.3 ЗЮЛНЦ въвежда общо правило, което може да бъде дерогирано от съдружниците, когато в устава на Сдружението приемат нов ред за свикване на ОС. По същество се иска отмяна на обжалвания отказ със задължителни указания за извършване на исканото вписване. 

Кюстендилският окръжен съд, с оглед наведените оплаквания и представените при регистрацията на заявлението доказателства, и въз основа на справка чрез публичния достъп до данните на електронния сайт на Търговския регистър и регистър на юридическите лица с нестопанска цел, воден от Агенцията по вписванията, приема за установено от фактическа и правна страна следното:

В правомощията на длъжностното лице по регистрацията, съгласно чл. 21, т. т. 4 и 5 от ЗТРРРЮЛНЦ и чл. 91, т. т. 5 и 6 от Наредба № 1/2007 г. за водене, съхраняване и достъп до Търговския регистър, е да провери дали към заявлението са приложени всички изискуеми документи, редовни ли са от външна страна и от тях следва ли извод, че исканото вписване трябва да бъде осъществено.

След справка в ТР се установи, че заявление вх. .№ 20180629115913 от 29.06.2018 г. с искане за обявяване актуалния устав на Сдружение „Волейболен клуб Марек Юнион – Ивкони“, ЕИК *****  е подадено от представляващия Сдружението Ивайло Константинов, като по същото ДРП  е постановило обжалвания отказ, приемайки че исканото изменение в устава на Сдружението относно начина на свикване на Общото събрание противоречи на разпоредбата на чл.26, ал.3 от ЗЮЛНЦ, доколкото в същото се предвиждало по-кратък срок от законово предвидения от обявяването на поканата в регистъра на юридическите лица до откриването на ОС.

При така установените факти, съдът намира следното от правна страна:

Жалбата е представена в заверено копие, придружено с възпроизведени копия от заявление и приложени към него книжа, и постановен отказ по него, съобразно изискванията на чл. 25, ал.3 ЗТРРЮЛНЦ. Регистрираната жалба е депозирана преди изтичане на срока по чл. 25, ал.1 от ЗТРРЮЛНЦ. Жалбата е подадена от лицето, действало като заявител. По изложените съображения същата се явява процесуално допустима.

Разгледана по същество жалбата е основателна, а постановеният отказ незаконосъобразен. Съображенията на съда в тази насока са следните:

За да се постанови вписване на промени в обстоятелства, подлежащи на вписване в ТРРЮЛНЦ към АВ, длъжностното лице по регистрация следва да се убеди, че решенията, подлежащи на вписване, са взети в съответствие със законоустановените изисквания. По аргумент от чл. 21, т. 5 ЗТРРЮЛНЦ, предпоставка за вписването е представяне на доказателства за формалното /от външна страна/ съответствие на заявените за вписване обстоятелства /на фактическия състав по тяхното осъществяване/ със закона. Неправилно обаче е прието, че взетото решение за изменение устава на Сдружението относно начина на свикване на ОС е в противоречие със законовата регламентация.

В чл.26, ал.3 ЗЮЛНЦ е регламентирано, че ако друго не е предвидено в устава, поканата се обявява в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, воден от Агенцията по вписванията, и се поставя на мястото за обявления в сградата, в която се намира управлението на сдружението, най-малко един месец преди насрочения ден. В чл.23, ал.5 от Устава на Сдружението е предвиден по – кратък срок  от законово предвидения от обявяването на поканата в регистъра на юридическите лица до откриването на ОС, а именно 15 дневен, а не едномесечен, както предвижда разпоредбата на чл.26, ал.3 ЗЮЛНЦ.

            Наистина предвидения в чл.23, ал.5 ред за свикване на Общо събрание на Сдружението, що се касае за срока, е различен от регламентираното в чл.26, ал.3 от ЗЮЛНЦ.  Според съда обаче не съществува законова забрана в Устава на сдружението да се предвиди различен ред за свикване на ОС на Сдружението, тъй като нормата на  чл. 26, ал.3 ЗЮЛНЦ е диспозитивна и допуска процедурата по свикване на Общо събрание да се уреди по различен начин, както досежно реда за свикване на ОС, така и относно срока от обявяването на поканата в регистъра на юридическите лица до откриването на ОС.

Нормата на  чл. 26, ал.3 ЗЮЛНЦ има диспозитивен характер, което означава, че изискванията на закона относно реда за свикване на ОС, следва да се прилагат, когато в Устава липсва уредба на процедурата. Когато обаче в Устава е регламентирана процедурата, нормата на чл. 26, ал.3, следва да се приеме, че е дерогирана. Диспозитивният характер на нормата на  чл. 26, ал.3 ЗЮЛНЦ предопределя, че за законосъобразността на приетите на проведеното Общо събрание решения, следва да се отчита предвиденият в Устава ред за свикване на същото. В решение № 128/ 08.09.2015 г. по т. д. № 1979/2015 г., Т. К., І Т. О. на ВКС е прието, че е диспозитивно правилото на  чл. 26, ал. 3 ЗЮЛНЦ, както и че при изричен уставно регламентиран ред е недопустимо позоваването на диспозитивното правило на  чл. 26, ал. 3 ЗЮЛНЦ, а "обратен извод би дерогирал волята на членовете, приели устава, който очакват да бъде съобразен, а не универсалната процедура".

Като краен извод – когато в устава е предвиден различен ред за свикване на ОС от законово регламентирания, то това решение не е в противоречие със закона и исканото вписване следва да бъде извършено.

С оглед на изложеното съдът намира, че обжалвания отказ следва да се отмени и да се дадат указания за вписване на исканата промяна в Устава на Сдружение „Волейболен клуб Марек Юнион – Ивкони“.

            По изложените съображения, Кюстендилският окръжен съд:

 

                    Р  Е  Ш  И:

 

ОТМЕНЯ отказ № 20180629115913/06.07.2018 г.  на длъжностното лице по регистрацията към Агенция по вписванията, постановен по заявление с вх.№ 20180629115913 от 29.06.2018 г. с искане за обявяване актуалния устав на Сдружението.

ВРЪЩА преписката на Агенция по вписвания с указания да се впишат от длъжностното лице по регистрация по партидата на Сдружение „Волейболен клуб Марек Юнион – Ивкони“, обстоятелствата по заявление с вх.№ 20180629115913 от 29.06.2018 г.

Решението не подлежи на обжалване.

 

                                                                                   ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: