Решение по дело №161/2020 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: 181
Дата: 11 август 2020 г. (в сила от 11 август 2020 г.)
Съдия: Ася Тодорова Стоименова
Дело: 20207110700161
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 3 юли 2020 г.

Съдържание на акта

                                                                                                                                 Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

                                                                                                                                                                                                                181 от 11.08.2020 г., гр. Кюстендил

 

   В   И М Е Т О   НА   Н А Р О Д А

 

 

Административен съд – Кюстендил, в открито съдебно заседание на двадесет и втори юли две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛИНА СТОЙЧЕВА

                                                                      ЧЛЕНОВЕ: НИКОЛЕТА КАРАМФИЛОВА

                                                                                             АСЯ СТОИМЕНОВА

 

при секретар И. С. и с участието на прокурор Марияна Сиракова, като разгледа докладваното от съдия Ася Стоименова касационно административнонаказателно дело № 161 по описа за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във вр. с чл. 63, ал. 1, изр. 2 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Делото е образувано по касационна жалба от група „Контрол на пътното движение по главни пътища и автомагистрали” (КПДГПА) към сектор „Пътна полиция” (ПП) при Областна дирекция на Министерството на вътрешните работи (ОД на МВР) – Кюстендил, срещу Решение № 164/26.05.2020 г., постановено по административнонаказателно дело № 307/2020 г. по описа на Районен съд – Дупница, с което е отменено Наказателно постановление (НП) № 19-5310-000489/10.05.2019 г., издадено от началника на група КПДГПА. С посоченото наказателно постановление на С.Б.А., с ЕГН ********** и постоянен адрес: ***, на основание чл. 179, ал. 2, пр. 1 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП) е наложено административно наказание глоба в размер на 200,00 лева за нарушение по чл. 20, ал. 2 от ЗДвП. В жалбата е наведено касационното основание по чл. 348, ал. 1, т. 1 от Наказателно-процесуалния кодекс. Претендира се отмяна на решението и потвърждаване на наказателното постановление.

Група КПДГПА към сектор ПП при ОД на МВР – Кюстендил не се представлява в съдебното заседание по делото.

С.А. не се явява и не се представлява в съдебното заседание по делото. Процесуалният му представител по пълномощие – адвокат Ю.Д.,***, представя писмен отговор, с който оспорва жалбата като неоснователна.  

Страните не претендират разноски.

Прокурорът дава заключение за неоснователност на жалбата.

Касационната жалба е допустима. Подадена е от страна с право на касационно оспорване по смисъла на чл. 210, ал. 1 от АПК, срещу съдебен акт, подлежащ на касационен контрол и в преклузивния 14-дневен срок по чл. 211, ал. 1 от АПК, и отговаря на изискванията за форма и съдържание по чл. 212 от АПК. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна по следните съображения:

Предмет на въззивно обжалване е НП № 19-5310-000489/10.05.2019 г., издадено от началника на група КПДГПА към сектор ПП при ОД на МВР – Кюстендил. Административнонаказателната отговорност на С.А. е ангажирана за деяние, осъществяващо състава на нарушението по чл. 179, ал. 2, пр. 1 от ЗДвП – за причинено пътнотранспортно произшествие вследствие на движение с несъобразена скорост по смисъла на чл. 20, ал. 2 от ЗДвП. Районният съд е установил от фактическата страна на спора, че на 02.05.2019 г. около 16:55 часа в с. Я., по ул. „Х. Б.” в посока центъра, срещу дом № 41А, А. е управлявал мотоциклет „М.”, без регистрационен номер, черен на цвят, с рама №******, с несъобразена скорост, изгубил контрол над мотоциклета и се блъснал в паркиран срещу дом № 41А лек автомобил марка и модел „Ф. Г., с рег. № ****. Срещу А. е съставен Акт за установяване на административно нарушение (АУАН) № 489/02.05.2019 г. за нарушение по чл. 20, ал. 2 от ЗДвП. Въз основа на съставения акт е издадено процесното наказателно постановление, в което са възпроизведени фактическите констатации по акта. Във въззивното производство са разпитани като свидетели А. М. Г. (актосъставител), И. Й. П. (свидетел, присъствал при установяването на нарушението) и Г. В. С. (свидетел, присъствал при съставянето на акта), които потвърждават констатациите в същия. Районният съд е отменил наказателното постановление, като е приел, че в хода на административнонаказателното производство са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила на ЗАНН относно дължимото съдържание на постановлението, довели до ограничаване правото на защита на санкционираното лице.

В пределите на касационната проверка по чл. 218, ал. 2 от АПК и във връзка с посоченото в жалбата касационно основание настоящият касацинонен състав намира, че решението на районния съд е валидно, допустимо и правилно.

Правилни са изводите на въззивния съд за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила на ЗАНН относно дължимото съдържание на процесния АУАН и издаденото въз основа на него НП. Съгласно императивните разпоредби на чл. 42, т. 4 и чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН съответно в акта и в наказателното постановление следва да бъде описано нарушението и да бъдат посочени обстоятелствата, при които е било извършено. В случая в акта и в издаденото въз основа на него НП липсва пълно, точно и адекватно на предявеното обвинение описание на релевираното административно нарушение със съставомерните му признаци, както и на обстоятелствата, при които е извършено. Посочената в наказателното постановление като нарушена норма на чл. 20, ал. 2 от ЗДвП въвежда задължение за водачите на пътни превозни средства при избиране скоростта на движението да се съобразяват с атмосферните условия, с релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, с превозвания товар, с характера и интензивността на движението, с конкретните условия на видимост, за да бъдат в състояние да спрат пред всяко предвидимо препятствие, както и задължение да намалят скоростта и в случай на необходимост да спрат, когато възникне опасност за движението. В случая нито в акта, нито в наказателното постановление е конкретизирано коя от двете хипотези на ал. 2 на чл. 20 от ЗДвП е осъществена според актосъставителя и според административнонаказващия органдали тази на предложение първо, или тази на предложение второ, като не е посочено и с каква скорост се е движил А.. Вследствие на това са останали неясни механизмът на настъпилото пътнотранспортното произшествие и причината за същото. Формулираното обвинение е неясно и възпрепятства правото на защита на нарушителя, както и упражняването на съдебен контрол за законосъобразност на наказателното постановление.

Изложените съображения обуславят извод за правилност на въззивното решение, поради което същото следва да бъде оставено в сила.

Воден от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2, изр. 1, пр. 1 от АПК във вр. с чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН, съдът

 

                                                                   Р Е Ш И:

 

            ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 164/26.05.2020 г., постановено по административнонаказателно дело № 307/2020 г. по описа на Районен съд – Дупница.

Решението е окончателно.

           

 

 

 

           

                                                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

 

                                                                                              ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

 

                                                                                                                   2.